Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-02-01 | Inspiration | Kontor

Nya Origo är ett kontor utöver det vanliga med inspiration från hotellvärlden

Nu öppnar Humlegården Fastigheter portarna till det nya flaggskeppet Origo, beläget i mötet mellan Sundbyberg och Solna. Här erbjuds flexibla kontor som tillgodoser dagens höga förväntningar på att kombinera produktivitet, inspiration och trivsel, allt med närhet till oslagbara kommunikationer. I huset finns även Bistro Victor och Origo Top Bar, med höga ambitioner avseende mat- och dryckesupplevelsen.

Humlegården presenterar Origo – kontor utöver det vanliga med inspiration från hotellvärldenFotograf: Emil Fagander

Origo sträcker sig över totalt 18 000 kvm och rymmer upp till 1 800 arbetsplatser, med tillgång till omsorgsfullt designade miljöer för möten och konferenser, träningsmöjligheter, gröna terrasser och en bemannad reception. Genom att kombinera kontor, mötesplatser, service samt mat och dryck på ett sätt som bidrar till hela kvarteret är ambitionen att Origo ska bli en ny mittpunkt i området. Strax innan årsskiftet inleddes inflyttningen av den första vågen av hyresgäster, däribland Sandvik, Crayon, Aura Lights och restaurangen Bistro Victor.

– Grundidén med Origo är att det ska kännas inspirerande att komma till jobbet. En attraktiv plats, där man kan prestera både enskilt och tillsammans med kollegorna. Flexibilitet och att kunna nyttja resurser effektivt är en central fråga idag, varför vi satsat stort på just de gemensamma ytorna och funktionerna i Origo. Vi vill dessutom förenkla våra kunders vardag, och med en digital plattform som möjliggörare ger vi kunderna access till smarta tjänster på ett lättillgängligt sätt. Vi ser att det sker en tydlig förflyttning, där de lokalsökande bolagen i större utsträckning rör sig mot kontor med högre kvalitet och de bästa lägena. Origo är ett bra exempel på hur vi möter efterfrågan och satsningen har fått ett mycket positivt mottagande, säger Fredrik Lantz, Fastighets- och uthyrningschef Humlegården.

Kontor möter hotell
White Arkitekter har ritat byggnaden som kännetecknas av gedigna materialval, stora ljusinsläpp och modern teknik. Spik Studios, kända för uppmärksammade destinationer såsom Steam Hotel, Jacy’z Hotel och Ellery Beach House, står bakom gestaltningen och interiören i entréplanet. För mat- och serviceupplevelsen har Humlegården anlitat Sabis. I arbetet med Origo har inspiration hämtats från hotellvärlden. Kopplingen till upplevelsen av att befinna sig på ett hotell märks både i bemötande och atmosfär liksom i utformningen av de gemensamma ytorna i entréplanet där varje detalj – från interiören och dess material och kulörer till växtlighet, musiken till de noga utvalda dofterna – är valda för att besökaren ska trivas och känna sig välkommen.

– Vi är mycket stolta över resultatet. Origo är både en destination och en modern arbetsplats där vi tillsammans med Humlegården har skapat inspirerande koncept och miljöer. Behovet hos företag och anställda ser annorlunda ut idag med större krav på effektivitet, flexibilitet och inspirerande arbetsmiljöer. Mycket inspiration för Origo kommer från våra hospitalityprojekt, där gästerna ska kunna mötas och arbeta i olika former: formella, kreativa, lekfulla och mysiga. Målet är att man ska vilja hänga ofta och mycket här under arbetstid och även efter, säger Daniel Berg Stocks, Vd Spik Studios.

Ett attraktivt kunderbjudande
I utvecklingen av Origo har Humlegården haft ett stort fokus på att skapa ett attraktivt kunderbjudande, där såväl funktioner som miljö och atmosfär är genomtänkta och håller hög kvalitet. Här sträcker sig kontoret långt bortom de egna lokalerna. Origo kännetecknas av omtänksamt designade arbetsplatser och mötesrum och en inspirerande gemenskap. I Origos entré möts man av en välkomnande reception med café och strax intill återfinns en generös lobby där man även kan slå sig ner och arbeta. Här finns ett brett utbud av välutrustade mötes- och konferensrum för upp till 100 personer och det är även möjligt att arrangera större event i huset. Flera ytor har en egen liten twist, till exempel Origo Cinema med bekväma fåtöljer och ombonad miljö, som inspirerats av en biograf. Här finns även mötesrum med pentry, konferensbord och lounge – Origo Suites, som kan bokas för en förmiddag eller under en längre period.

Alla kunder i huset har access till en gemensam yta, Open Workspace, med arbetsplatser och en generös lounge. Här finns även en yta för avkoppling och social samvaro, Origo Playground, med biljard, shuffleboard och sällskapsspel. Högst upp i huset hittar man en stor takterrass med grönska, ett inbjudande orangeri för möten samt Origo Top Bar. I bottenvåningen återfinns Origo Wellness, ett fullt utrustat gym med omklädningsrum samt cykelrum och garage.

En viktig del i kundupplevelsen utgörs av Humlegårdens nya digitala plattform, som lanserades i samband med att Origo slog upp portarna. Genom en app får kunderna information om vad som händer i huset samt smidig access till ytor och funktioner. Det är till exempel möjligt att boka konferensrum, catering till mötet och parkering. Plattformen kommer även att implementeras i andra fastigheter inom beståndet.

Internationell atmosfär på Bistro Victor
Bakom Origos gastronomiska utbud står familjeföretaget Sabis. Matkonceptet följer deras filosofi med fokus på hållbarhet och ekologisk, vällagad mat som tillagas från grunden. Inspirationen till Bistro Victor, har hämtats från den legendariska filmskaparen Victor Sjöström och hans resa från Solna till Hollywood, vilket resulterat i en internationell atmosfär med detaljer som påminner om svunna tider. Meny erbjuder något för alla med klassiska bistrorätter som bas, kombinerat med nya smakupplevelser med influenser från hela världen. Restaurangen håller öppet för lunch och middagar. Köksmästare är Carolina Holmberg.

Högst upp i huset ligger Origo Top Bar, som bjuder på en härlig utsikt, med tillgång till takterrass. Här står signaturcocktails, utvalda viner och smårätter på menyn. I Origo Café, reception och lobby serveras kaffe, sötsaker, frukost och lättare rätter så som sallader och wraps. Det finns även Room Service för möten samt catering. Kvällstid är det möjligt att köpa med sig färdiga middagskassar.

– Vi är väldigt glada och stolta över samarbetet och etableringen i Origo, där vi jobbat tätt tillsammans med alla parter för att skapa en skräddarsydd mat- och serviceupplevelse som sticker ut. Humlegården har en väldigt hög ambitionsnivå och en omsorg om detaljerna, vilket vi delar. Bistro Victor, vår 22:a restaurang, har fått ett mycket fint mottagande, säger Madeleine Brehmer, Ägare och Vd Sabis.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Smak, teamkänsla och kreativitet under samma tak

Smak, teamkänsla och kreativitet under samma tak

I en bransch där företag söker minnesvärda och engagerande upplevelser har Ego Distiller i Göteborg blivit en destination som sticker ut. Här kombineras hantverk, kreativitet och gemenskap i en industriell men varm miljö, där varje droppe berättar en historia. För företag som vill ge sina chefer, team eller kunder mer än en traditionell provning eller middag erbjuder Ego Distiller en komplett företagsupplevelse – där smak, lärande och kreativitet skapar värde och stärker samarbetet.

Rox Resort – där möten blir magi och havet väntar

Rox Resort – där möten blir magi och havet väntar

Tänk dig nästa ledningsmöte, kickoff eller strategidag vid havet – där vågorna sätter takten, designen inspirerar och varje detalj är perfekt. Rox Resort i Köge är ESS Groups mest ambitiösa destination hittills, och för dig som Executive Assistant är detta stället där du kan leverera upplevelser som alla kommer minnas.

Fem sätt att bli potatisproffs

Fem sätt att bli potatisproffs

Potatis är allt annat än vardagstrist, men bara om du behandlar den rätt. Kocken Stefan Ekengren avslöjar sina bästa tips för perfekt potatis – varje gång.

Eszter Lazar, Head of Travel på BSC Travel

Vad ska man tänka på när man arrangerar en resa för hundratals medarbetare?

Annons

Dröm stort, planera i god tid och kom ihåg att små justeringar kan ge stora fördelar, uppmuntrar Eszter Lazar, Head of Travel på BSC Travel, en del av Business Service Club.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Deltidsjobb: Administratör i Göteborg – Teknikbolag i bygg
  • The Pace söker Koordinator i Stockholm | Ledningsnära konsultuppdrag
  • Office Manager Linköping – IMI Supply Chain Solutions
  • Seco Tools: Process Office Manager – global Order-to-Deliver
  • Executive Assistant till koncernchef – Voky/Zollner, Linköping
  • Office Manager i Solna – deltid via Adecco | Executiveeffect
  • Office Manager Stockholm – start omgående | Manpower
  • Executive Assistant – energimyndighet, Sundbyberg | JobBusters
  • Koordinator och Office Manager – Trafikkontoret, Stockholms stad
  • Executive Assistant till Mysafety i Stockholm – ledningsstöd nära vd
  • Executive Assistant till VP MACH – Hitachi Energy
  • Executive Assistant Stockholm – 24 mån uppdrag via Incluso
  • Executive Assistant till CEO i Stockholm | Top of Heart
  • Executive Assistant-volontär | Mercy Ships Sverige
  • Office Manager med teamledaransvar i Stockholm | The Pace
  • Legora rekryterar Executive Assistant – Growth i Stockholm
  • Executive Assistant/Office Coordinator | Specsavers Göteborg
  • Epiroc söker Executive Assistant i Nacka | Strategisk EA-roll
  • Legora rekryterar Executive Assistant – Growth i Stockholm
  • Executive Assistant/Office Coordinator – Specsavers Göteborg

Mest läst

Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Det blev en kväll fylld av glädje, värme och inspiration när nätverket SHE MEETS EVENT samlade ledningsassistenter och mötesbokare på Åkeshofs slott i Stockholm för att dela ut SHE MEETS AWARD 2025. Tre personer prisades för sina insatser och sitt engagemang som på olika sätt stärkt gemenskapen i nätverket.
Julbordslunch i Stadshuskällaren

Julbordslunch i Stadshuskällaren

En klassisk julupplevelse i hjärtat av Stockholm
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken (4 platser kvar!)

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: En dag för inspiration, insikter och praktisk utveckling

Den 17 november samlas Sveriges ledningsassistenter för en halvdagskonferens på Citykonferensen i Stockholm. Under rubriken ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken” får deltagarna ta del av insikter från Executiveeffects stora EA-undersökning, praktiska verktyg för att samarbeta med Microsoft Copilot, och inspiration för att leda utan formell chefsroll. Det blir en dag då teori möter praktik och ...
Jenny

Möt Jenny Haglund Sahlin chefsassistent inom Handelsbanken

Jenny på Handelsbanken visar hur rollen som chefsassistent handlar om mod, kultur och människokännedom – inte bara struktur.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com