Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
    • Lediga Jobb
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2025-02-13 | Gästskribent

Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep

Svedea genomförde i september 2024 en mycket lyckad kickoff på Södra Berget i Sundsvall för sina 240 medarbetare. Vår gästskribent Annsi Krol berättar här om hur det lyckade event genomfördes.

Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep

Svedea genomförde i september 2024 en mycket lyckad kickoff på Södra Berget i Sundsvall för sina 240 medarbetare. Under två dagar fyllda med aktiviteter och gemenskap lyckades bolaget inte bara inspirera utan även skapa tydlighet kring sina mål och visioner. Jasmine Jutvreten och Nathalie Silva Östman, som ingick i projektgruppen, beskriver evenemanget som en succé och lyfter fram vikten av noggrann planering och kreativitet.

”Syftet med kickoffen var att förstärka gemenskapen inom Svedea, skapa stolthet och delaktighet samt ge våra medarbetare en tydlig bild av våra mål och visioner,” säger  Nathalie som jobbar som People Experience Manager och är ansvarig för Svedeas samtliga event. Ett OS-tema valdes för att spegla bolagets företagskultur och förstärka teamkänslan. Redan ett halvår innan kickoffen delades medarbetarna in i lag med tilldelade OS-länder och fick delta i månatliga utmaningar.

”Vi hade allt från stegutmaningar till att skapa hejaramsor och prova OS-grenar i light-version. Det byggde upp en fantastisk förväntan och gemenskap innan vi ens kom till Sundsvall,” berättar Nathalie.

En extra uppskattad del av uppladdningen var filmer som Nathalie spelade in på Hotell Södra Berget. Med stor humor visade hon upp hotellets faciliteter och omgivningar, samtidigt som hon peppade alla inför resan. ”Filmerna blev ett sätt att inte bara visa vad som väntade utan också skapa glädje och energi bland medarbetarna,” berättar hon.

Kickoffen startade redan under resan till Sundsvall, då medarbetarna bjöds på en livepodd med intervjuer och diskussioner om bolagets affär. Väl framme fick deltagarna en blandning av inspirerande föreläsningar, workshops och sociala aktiviteter.

”Vi försökte balansera programmet så att det skulle vara inspirerande men även lättsamt. En av höjdpunkterna var vår egen tv-show, där medarbetare fick sitta i soffan och berätta om sina projekt och framgångar. Första kvällen avslutade vi med aktiviteter som bowling och shuffleboard, där deltagarna kunde utmana Foppa – en riktig snackis!”

Ventla-appen spelade en central roll i att hålla ihop kommunikationen kring kickoffen. Jasmine, som var ansvarig för appen, beskriver hur all information samlades i appen, från tågbiljetter och packlistor till aktivitetsval och bordsplaceringar.

”Ventla är helt fantastisk. Det är så smidigt att kunna samla allt på ett ställe. Vi använde även pushnotiser för att skicka påminnelser och peppa deltagarna. Det gjorde det lätt för alla att hålla koll, och vi kunde även göra miljövänliga val, som att rösta fram Årets team direkt i appen,” säger hon.

Under kickoffen fortsatte OS-temat med en sista utmaning, ”OS-uppdraget”, på Friluftcentrumet. Medarbetarna fick även välja bland valbara aktiviteter som skidskytte med Johan Olsson, höghöjdsbanor och takvandring.

Kickoffen fick ett helhetsbetyg på 9,26 av 10, vilket är det näst högsta i bolagets historia.”Feedbacken har varit fantastisk. Medarbetarna beskriver den som proffsig, inspirerande och välplanerad, vilket är ett stort kvitto på att vi lyckades,” säger Nathalie.

Hon avslutar med ett tips till andra som planerar liknande event: ”Planera i god tid och våga tänka utanför boxen. De små detaljerna är det som gör helheten. Och var inte rädd för att involvera medarbetarna i planeringen, det skapar engagemang och delaktighet.”

Svedea vill rikta ett stort tack för ett fint samarbete med Viktoria Lindqvist på Orangutang AB, Hotell Södra Berget, Strike Club och Karin Svingstedt på Aktivera, samt till Ventlas team för deras stöd under hela projektet.

Av: Annsi Krol

Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Efter några års tvekan är Almedalsveckan tillbaka, inte bara till omfång, utan till relevans. I en tid när demokratin skakar och marknaden söker fotfäste blir värdet av genuina mötesplatser tydligt.

I en våg av AI-genererade bilder: låt fotografering skapa stolthet – och bilder med känsla!

I en våg av AI-genererade bilder: låt fotografering skapa stolthet – och bilder med känsla!

Under mina år som både ledare och kommunikatör har jag gång på gång sett kraften i riktigt bra bilder. Oavsett om det handlar om porträtt, verksamhetsbilder eller ögonblicksbilder från ett event eller en teamaktivitet – så kan rätt bild verkligen fånga magin när människor interagerar. Därför tog jag ett samtal med fotografen Jenny Unnegård, som med över 25 års erfarenhet av både fotografering och kommunikation har sett branschen utvecklas från alla håll.

Nätverkande är den främsta anledningen att delta på event – så främjar du det på bästa sätt!

Nätverkande är den främsta anledningen att delta på event – så främjar du det på bästa sätt!

Nätverkande är en av de starkaste anledningarna till att människor deltar på evenemang idag. Oavsett om det handlar om att utöka sitt professionella kontaktnät, hitta potentiella samarbetspartners eller fördjupa branschkunskapen, söker många deltagare efter nya kontakter och meningsfulla utbyten.

Chalmers använder Trippus för internationell hybridkonferens

Chalmers använder Trippus för internationell hybridkonferens

Annons

Världens största vetenskapliga hybridkonferens inom produktutveckling ICED arrangeras av Chalmers Tekniska Högskola. Konferensen använder Trippus plattform för hybridmöten för anmälan, livesändning och interaktion samt för att koppla ihop deltagare på plats med dem som deltar på distans. Anmäl dig till vårt webinar den 2 september för att se hur det gick till i praktiken!

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

Mest läst

Möt Marika Svensson:  ”Min chef sa: Du är jag” 

Möt Marika Svensson:  ”Min chef sa: Du är jag” 

Vi möter Marika Svensson, Business Support till Chief Engineering & Technology Officer på Volvo Cars. För Executiveeffect berättar hon om sin karriärresa, vad hon ser som en EA:s viktigaste verktyg och varför hon skulle vilja vara EA till en militär.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.
EA Mingel #12 När kunskap, nätverk och nya perspektiv möts

EA Mingel #12 När kunskap, nätverk och nya perspektiv möts

Den 20 oktober bjuder Executiveeffect och Fotografiska in till ett exklusivt EA-mingel– en kväll där inspiration och nätverkande möts i en unik atmosfär. Programmet bjuder både på ny kunskap och tid för givande samtal med kollegor i branschen.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: En dag för inspiration, insikter och praktisk utveckling

Den 17 november samlas Sveriges ledningsassistenter för en halvdagskonferens på Citykonferensen i Stockholm. Under rubriken ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken” får deltagarna ta del av insikter från Executiveeffects stora EA-undersökning, praktiska verktyg för att samarbeta med Microsoft Copilot, och inspiration för att leda utan formell chefsroll. Det blir en dag då teori möter praktik och ...
EA-mingel #11 – Laax Experience på Skandia Bio

EA-mingel #11 – Laax Experience på Bio Skandia

Välkommen till höstens EA-mingel den 14 oktober! Denna gång samlas vi på anrika Bio Skandia i Stockholm för en kväll där Schweiz står i centrum – med inspiration, nätverkande och ett högaktuellt tema: Ledarskap med neurovetenskap och beteendepsykologi.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com