Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
    • Lediga Jobb
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-06-27 | Inspiration

Världens bästa restaurang 2024: Disfrutar i Barcelona

Disfrutar i hjärtat av Barcelona, har nyligen korats till världens bästa restaurang 2024 av World Best Restaurant Academy.

Världens bästa restaurang 2024: Disfrutar i BarcelonaVärldens bästa restaurang 2024

Världens bästa restaurang Disfrutar

Restaurangen, som drivs av kocktrion Oriol Castro, Eduard Xatruch och Mateu Casañas, fortsätter att vara en pionjär inom gastronomin och erbjuder en upplevelse som är lika underhållande som inspirerande.

Disfrutar, som öppnade sina dörrar 2014, har stadigt klättrat i rankningarna och blivit en symbol för den kulinariska excellensen i Katalonien. Restaurangens engagemang för nyskapande och den höga kvaliteten på råvarorna har inte bara lockat internationell uppmärksamhet, utan också spelat en viktig roll i att främja Barcelona som en världsledande gastronomisk destination. Att Disfrutar har utsetts till världens bästa restaurang är inte bara en enorm ära för oss, utan också ett erkännande av Kataloniens rika kulturella och gastronomiska arv, säger Oriol Castro, en av grundarna.

Utöver Disfrutar har trion även lanserat restaurangen Compartir, som erbjuder en idealisk plats för evenemang och är en del av Catalunya Convention Bureau; och Compartir restaurangen i Cadaqués (Costa Brava). Denna utveckling understryker deras engagemang för att stärka Kataloniens position som en ledande destination för möten, incitament och evenemang.

Läs mera om gastronomie i Katalonien https://www.catalunya.com/en/c…

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Stockholm och Copenhagen: Nobis Hotels får MICHELIN Key för världsklasshotell

Stockholm och Copenhagen: Nobis Hotels får MICHELIN Key för världsklasshotell

Nobis Hotels fortsätter sätta standarden för hotellupplevelser i världsklass. I 2025 års upplaga av MICHELIN Guide Hotels får Nobis Hotel Stockholm och Nobis Hotel Copenhagen varsin MICHELIN Key, en internationell utmärkelse som belönar exceptionella hotell som skapar minnesvärda gästupplevelser. Nobis Hotel Palma är redan en del av detta exklusiva urval sedan premiärlanseringen 2024.

Röda Huset lyfter svensk barhantverk till världsnivå

Röda Huset lyfter svensk barhantverk till världsnivå

Från Brunkebergstorg till världsscenen. Röda Huset klättrar till plats 35 på The World’s 50 Best Bars och är fortsatt Sveriges högst rankade bar. För grundaren Hampus Thunholm handlar framgången inte bara om utmärkelser, utan om att låta något genuint nordiskt tala till världen.

Modiga assistenter gör sina chefer bättre

Modiga assistenter gör sina chefer bättre

Att arbeta som Executive Assistant innebär inte bara att stödja sin chef – det handlar också om att våga utmana, sätta gränser och bidra till att chefen lyckas. Men hur gör man det på ett modigt och professionellt sätt?

Digital årsstämma – ett smidigt måste

Digital årsstämma – ett smidigt måste

Annons

Årsstämmornas högtid närmar sig och det kan tyckas krångligt att behöva genomföra stämman digitalt med deltagare på distans. Vi skulle vilja säga att det är precis tvärt om och istället kalla det för ”ett smidigt måste”.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

Mest läst

Möt Marika Svensson:  ”Min chef sa: Du är jag” 

Möt Marika Svensson:  ”Min chef sa: Du är jag” 

Vi möter Marika Svensson, Business Support till Chief Engineering & Technology Officer på Volvo Cars. För Executiveeffect berättar hon om sin karriärresa, vad hon ser som en EA:s viktigaste verktyg och varför hon skulle vilja vara EA till en militär.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.
EA Mingel #12 När kunskap, nätverk och nya perspektiv möts

EA Mingel #12 När kunskap, nätverk och nya perspektiv möts

Den 20 oktober bjuder Executiveeffect och Fotografiska in till ett exklusivt EA-mingel– en kväll där inspiration och nätverkande möts i en unik atmosfär. Programmet bjuder både på ny kunskap och tid för givande samtal med kollegor i branschen.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: En dag för inspiration, insikter och praktisk utveckling

Den 17 november samlas Sveriges ledningsassistenter för en halvdagskonferens på Citykonferensen i Stockholm. Under rubriken ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken” får deltagarna ta del av insikter från Executiveeffects stora EA-undersökning, praktiska verktyg för att samarbeta med Microsoft Copilot, och inspiration för att leda utan formell chefsroll. Det blir en dag då teori möter praktik och ...
EA-mingel #11 – Laax Experience på Skandia Bio

EA-mingel #11 – Laax Experience på Bio Skandia

Välkommen till höstens EA-mingel den 14 oktober! Denna gång samlas vi på anrika Bio Skandia i Stockholm för en kväll där Schweiz står i centrum – med inspiration, nätverkande och ett högaktuellt tema: Ledarskap med neurovetenskap och beteendepsykologi.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com