Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2023-06-15 | Profiler

Möt Ulrica Westlund VD-assistent på Camfil

Ulrica Westlund arbetar numera som VD-assistent på Camfil. Genom att under flera år arbeta på konsultbasis på olika företag skaffade hon sig en bred erfarenhet, vilket gett henne en trygghet i yrkesrollen.  

Möt Ulrica Westlund VD-assistent på CamfilUlrica Westlund VD-assistent på Camfil

– Varje uppdrag innebar nya utmaningar med möjligheter att få lära sig sånt man aldrig tidigare gjort, säger Ulrica. Men för att kunna gå runt som konsult på olika företag krävs att man har hög stresströskel och klarar att snabbt bli inkastad i arbetsrollen.

När Ulrica började som VD-assistent, var det inledningsvis inte ett planerat yrkesval. Det hela startade med att hon fick ett erbjudande från en rekryterare via Linkedin. Det gällde ett vikariat på Boston Consulting Group som VD-assistent. Hon hade då under många år arbetat med marknad, event och backoffice inom bank, försäkring och finansvärlden.

– Rollbeskrivningen innehöll lite av allt jag tidigare gjort fast komprimerat till att fokusera på en person och styrelsearbete, säger Ulrica. Jag tog jobbet och tyckte att det var fantastiskt roligt.  Vi var många assistenter där och det var en fördel att som ny kunna få komma in i en grupp – man kunde få hjälp och hade möjlighet att bolla idéer med andra kollegor.

När vikariatet var över valde Ulrica att fortsätta arbeta som VD-assistent på olika företag under fem år på konsultbasis.

– Jag har inte behövt söka några jobb utan har varje gång blivit kontaktad av rekryterare på Linkedin, vilket är en utmärkt plattform. Varje uppdrag har inneburit nya utmaningar med möjligheter att fått lära nya saker. Det har inte bara handlat om att förstå, hur och vad en ny person som jag ska assistera arbetar och behöver. Utan även att komma in i en ny bransch och ett nytt fackspråk, som det gäller att snabbt lära sig att förstå. Det har också varit viktigt att även ta in olika företagskulturer, för även där finns det skillnader.

Arbetsuppgifterna kunde till viss del vara ganska lika men det fanns ändå ofta stora skillnader beroende på typen av företag. När Ulrica arbetade på ett stort globalt företag fanns exempelvis kollegorna i olika länder.

– Jag hade inga kollegor på plats. Istället fick man bygga upp nätverk med de andra VD-assistenterna som fanns runt om i världen. Vi gjorde samma jobb fast satt i olika länder. Eftersom även cheferna satt i olika länder gällde det att koppla samman dem fysiskt på plats eller via teams. Det var många parametrar att tänka på.

– En stor utmaning var exempelvis tidszonerna när man skulle koppla ihop personer i Australien, Sverige, Ryssland samt England och det fanns ganska stora tidsskillnader. Men vi skapade ett bra samarbete och jag fick väldigt fin kontakt med hela assistent gänget.

Även om konsultuppdragen var tidsbegränsade trivdes Ulrica bra med att omväxlande arbeta på olika företag och möjligheten att få bredda sina kunskaper. När hon exempelvis arbetade på ett internationellt företag, som bland annat var specialiserade på chefsrekryteringar, såg arbetet i vissa delar ganska annorlunda ut jämfört med tidigare uppdrag.

– Där supportade man konsulterna som arbetade mot företagets kunder. Vi var flera stycken VD-assistenter och alla supportade en eller flera personer.

Att arbeta som konsult i perioder på olika typer av företag kan ge en hel del värdefulla kunskaper och erfarenheter, menar Ulrica. Men det kräver flexibilitet.

– Yrkesrollen varierar mellan de olika personerna man assisterar så det gäller att vara flexibel och systematiskt anpassa sig efter deras behov. Det är alltid svårast i början, innan man integrerat sig med den som ska assisteras och vet om den information som ges är fullständig.

– När jag gått in som konsult har det ofta funnits en anledning till att de vill få om någon snabbt som ersätter den som är frånvarande. De tänker inte på att man är ny. Därför gäller det att lära sig att ställa rätt frågor. Ska man exempelvis sammankalla till ett möte direkt fråga: hur länge ska ni träffas, måste alla vara med fysiskt, vilka ska delta, behövs det tas fram material, osv. Ställs de rätta frågorna slipper man skicka en massa mail för att få veta allt som behövs.

Vad är det första du gör när du kommer till en ny arbetsplats?

– Jag bokar in korta möten för presentationer med de personer jag kommer att jobba nära, säger Ulrica. Pratar med andra assistenter, höra hur det arbetar och få information om olika projekt. Det är viktigt att bygga upp sitt eget lilla nätverk så fort som möjligt.

– Finns det ett system man inte är van vid är det bra att stämma av med kollegorna om det är okej att man kommer att behöva fråga en del.

– Det finns nästan alltid en person på varje företag som vet det mesta och känner alla. Det gäller alltid att hitta den personen. Finns det frågor som den personen inte kan svara på vet de nästan alltid vem man ska prata med.

En egenskap som vuxit fram under åren som Ulrica haft stor nytta av är att inte vara förändringsrädd. Då yrkesrollen exempelvis är bunden till olika datasystem blev hon van vid att det varierade mellan olika företag mellan vilken typ av de använde.

–  Det gäller att bli kompis med systemet så fort som möjligt och att skapa kontaktytor. För att gå runt som konsult på olika företag krävs också att man har hög stresströskel och klarar att snabbt bli inkastad i rollen. Det första uppdraget bör vara lite längre, för att man ska kunna komma in i rutinerna och få kontroll. Det som sedan till stor del avgör hur arbetsrollen kommer att se ut beror också på vilken typ av företag det är.

Trots att Ulrica är en social person som gillar utmaningar och trivdes med den omväxling konsultarbetet innebar valde hon förra året att tacka ja till en fast tjänst på Camfil.

– Jag började som konsult här och arbetade som renodlad VD- och styrelseassistent, säger Ulrica. Jag klickade fantastiskt bra med vd:n och styrelsen. Efter ett par månader kom frågan om jag kunde tänka mig att stanna kvar. Jag tackade ja, eftersom det är ett fantastiskt företag med en bra företagskultur. Det är det första privatägda svenska företag jag varit på som är internationellt. Här har jag även haft möjlighet att själv kunna utforma rollen som VD-assistent utifrån de behov som finns.

Ulricas tips!

Är du ny:

– ställ frågor inför olika arbetsuppgifter slipper du maila runt.

– lär dig datasystemet så fort som möjligt.

– skapa relationer till andra på jobbet och bygg nätverk.

– gör inte andras jobb. Vill någon ha hjälp säg istället:  jag kan visa hur man gör.

 

Börjar du som konsult tänk på att:

– om du blir erbjuden ett jobb – läs på rollbeskrivningen ställ frågor till de som rekryterar.

– struktur och kommunikation är A och O i yrkesrollen.

– det kräver hög stresströskel och att man ska klara att snabbt bli inkastad i yrkesrollen.

– se till att det första uppdraget du tar är lite längre, för att kunna komma in i rutinerna och få kontroll.

– man behöver ha ett bra språkbruk både på svenska och engelska. Många företag och bolag har engelska som koncernspråk. Att bättra på affärsengelskan är aldrig fel.

– beroende på företag kan det finnas andra språkkrav. Det räcker inte med att hacka sig fram på ett språk. Du måste kunna läsa avtal och förstå vad det står.

Av: Karin Urbina Rutström

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Möt Therés Westrin: ” Därför vill jag ge alla EA:s en superhjälte i julklapp”

Möt Therés Westrin: ” Därför vill jag ge alla EA:s en superhjälte i julklapp”

I årets sista EA-intervju möter vi Therés Westrin. Som Chair för IMA Sverige är hon en röst för utveckling, mod och gemenskap – och nu tar hon med sig allt det in i sin nya roll som Executive Assistant på Alfa Laval. Här berättar hon hur fler unga (och män!) kan upptäcka yrket och om julklappen hon önskar att varje EA hade på sitt skrivbord. 

Möt Gustaf Janernäs: ”Jag älskar struktur och kreativt kaos”

Möt Gustaf Janernäs: ”Jag älskar struktur och kreativt kaos”

I maj i år utsågs han till Upcoming EA of the Year – ett kvitto på både talang och driv. Gustaf Janernäs, Executive Assistant & Travel Specialist Operations på The Absolut Company, berättar hur erfarenheterna som musiker och åren på Försvarsmakten format honom. Han älskar struktur men kan också tänka sig vara EA åt en person som bjuder på kreativt kaos.

Då&Nu: Maria Tielman – ”Mitt nätverk hjälpte mig fixa MODO-tröjan till Stefan Löfven på ett dygn”

Då&Nu: Maria Tielman – ”Mitt nätverk hjälpte mig fixa MODO-tröjan till Stefan Löfven på ett dygn”

När vi intervjuade Maria Tielman 2019 satt hon på Almega och talade varmt om att våga berätta om sina ambitioner. Sex år och fyra jobbyten senare är hon Senior Executive Assistant på Teknikföretagen – mitt i industrins AI-skifte. Här berättar hon om jobbytena, varför rätt chef alltid väger tyngst, hur hennes nätverk hjälpte henne att trolla fram en MODO-tröja till Stefan Löfven på rekordtid och hur AI:s god natt-saga fick henne somna.

Fotografiska välkomnar Häxangruppen – ny smakdimension i Matalliansen

Fotografiska välkomnar Häxangruppen – ny smakdimension i Matalliansen

Annons

På Fotografiska är varje event en helhetsupplevelse där samtal, rum, smaker och intryck flyter samman. Vår vision är att vara en av Nordens mest nyskapande eventdestinationer – och nu tar vi ytterligare ett steg i den riktningen. Fotografiska är stolta över att presentera vår nya samarbetspartner i Matalliansen: Häxangruppen.

Svenska Möten
Annonsplatta gron

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Jobb: Executive Assistant & HQ Office Manager | Quant Stockholm
  • Executive Assistant/VD-assistent – Courtier Group, Stockholm
  • Senior Management Assistant – Tietoevry, Solna
  • Executive Assistant (VD-assistent) – Nimlas Group, Stockholm
  • Office Manager/kontorsansvarig till Jernhusen – Stockholm
  • Executive Assistant till Group CEO – Nimlas Group, Stockholm
  • Office Manager i Stockholm – vikariat | Keystone Education Group
  • McKinsey & Company söker Executive Assistant i Stockholm
  • Jobb: Office Manager Göteborg – Wise Admin (f.d. The Pace)
  • Swedish Match (PMI) söker Executive Assistant i Stockholm
  • Executive Assistant till Trustlys CEO i Stockholm | Jobb
  • Jobb: Executive Assistant till Klarnas CXO-team – Stockholm
  • Office Manager jobb i centrala Göteborg | Wise Professionals
  • Executive Assistant Malmö – 6 mån konsult hos Adecco
  • IKEA söker Country Food Range & Supply Manager i Helsingborg
  • Jobb: Executive Assistant – BSH Home Appliances, Solna
  • Jobb: Underhållstekniker/Elektriker (EA) till SCA – Munksund, Piteå
  • Zenbiz Group söker Kontorschef Redovisning i Stockholm
  • Executive Assistant till Saab i Stockholm | Ledningsstöd
  • Executive Assistant-jobb hos BSH i Solna | Stöd CEO & CFO

Mest läst

Hitta topp 13 festlokaler att hyra i Malmö

De 13 bästa festlokalerna att hyra för ditt evenemang i Malmö

Letar du efter den perfekta festlokalen i Malmö för ditt nästa evenemang? Oavsett om du planerar ett stort firande med många gäster eller en mer intim tillställning, har Malmö ett brett utbud av fantastiska festlokaler att hyra. Här kan du hitta allt från stora, pampiga lokaler till små, mysiga festlokaler som passar perfekt för mindre sällskap. Vill du hyra en ...

Robert Bohman och Felix Granander gör om The Drawing Room till exklusiv medlemsklubb för nyktra livsstilar

The House Rehabs ägare Robert Bohman och Felix Granander tar över konkurrenten The Drawing Room och gör om behandlingshemmet till exklusiv medlemsklubb. Övertaget innebär att Robert Bohman nu tar tillbaka det koncept han själv grundat.
Då&Nu: Maria Tielman – ”Mitt nätverk hjälpte mig fixa MODO-tröjan till Stefan Löfven på ett dygn”

Då&Nu: Maria Tielman – ”Mitt nätverk hjälpte mig fixa MODO-tröjan till Stefan Löfven på ett dygn”

När vi intervjuade Maria Tielman 2019 satt hon på Almega och talade varmt om att våga berätta om sina ambitioner. Sex år och fyra jobbyten senare är hon Senior Executive Assistant på Teknikföretagen – mitt i industrins AI-skifte. Här berättar hon om jobbytena, varför rätt chef alltid väger tyngst, hur hennes nätverk hjälpte henne att trolla fram en MODO-tröja till ...
Möt Therese Wingren:  ”Jag är EA åt fem chefer”

Möt Therese Wingren: ”Jag är EA åt fem chefer”

Nästa år firar hon 20 år som anställd på AB Volvo. Men karriären började som redovisingsekonom efter avslutad civilekonom-examen. Vi träffar Therese Wingren, EA för inte mindre än fem chefer på Volvo Group Trucks Operations och dessutom IMA Sweden Wests ordförande. Hur har hon sett till att utvecklats i sin roll? Hur tror hon att EA-rollen kommer se ut om ...
12 tips för att lyfta ditt personliga varumärke

Konsekvensen av att inte att återkoppla till etablerade kontakter

Värderingar, attityder och beteenden i en organisation är oftast en direkt spegling av detsamma hos företagets högsta ledare och ger en direkt effekt på varumärket och våra relationer. Då varumärket är företagets mest värdefulla tillgång bör det vårdas med respekt för både ägare, medarbetare, kunder och nya talanger…

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com