Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2019-12-12 | Expertråd | Affärsresor | Gästskribent | Säkerhet

Affärsreseexperten: 9 konkreta säkerhetstips

Executiveeffects gästskribent affärsreseexperten Lena Mägiste bjuder i denna artikel på sina bästa säkerhetstips för dig som bokar affärsresor och tjänsteresor.

Hållbart resande och klimatsmarta tips till resebokare och affärsresenärerPå bilden: Affärsreseexperten Lena Mägiste

Affärsreseexperten om säkerhetstänk när du bokar affärsresor och tjänsteresor åt andra
Vid bokning av grupp-och konferensresor för hela företaget, bör man dela upp dem på två olika flygavgångar, båtavgångar eller på olika tåg. Dela även upp ledningsgruppen och tänk på vilka nyckelpersoner som är viktiga för ert företag om en katastrof skulle inträffa.

Se till att ha en resepolicy upprättad och en rutin för att säkerställa att den efterföljs. Om alla i företaget bokar sina resor på en upphandlad resebyrå så har du alltid aktuell information om vilka som har bokat en resa och var de befinner sig i världen. Bokar de själva eller via olika bokningskanaler har du ingen som helst kontroll om det värsta skulle hända. Har ni en företagsförsäkring som omfattar avbeställningsskydd och reseförsäkring? Om inte köp till detta vid varje bokningstillfälle hos resebyrån så slipper ni onödiga kostnader.

Om ditt företag inte redan har en krisplan är det definitivt dags att upprätta den nu. Vet du vad som ska göras, vem som gör vad och hur ni kontaktar varandra vid en eventuell katastrof? I vilka kanaler kommunicerar ni internt? Datorer och telefoner kanske inte kan eller bör användas.

Utöver att resebyrån har alla färdhandlingar se även till att den som ska resa har biljetterna nedladdade i någon av de reseappar som finns och att den anställde har ett giltigt pass och ev. visum samt kopior på detta.

UD har en mycket bra APP som heter UD Resklar, där man kan läsa om resmålet, UD:s olika rekommendationer och själv lägga in biljett- och kontaktuppgifter till närmaste anhörig, ICE (In Case of Emergency). Se även till att företaget har kontaktuppgifter till de anställdas anhöriga. Facebook har en mycket bra funktion där man själv kan markera sig som säker om man befinner sig på en krisdrabbad plats.

Datorer och mobiler kan enkelt spåras. Tänk på hur lätt det är att avlyssna känsliga telefonsamtal på tex en flygplats och ha gärna som policy att företagsdatorerna hålls fria från klistermärken med företagsloggan och säkerställ rutinen för hur man ska koppla upp sig och ansluta till säkra wifi nätverk med dator, mobil och ev. träningsklocka.

Har ni en sociala medier policy på företaget? Får den anställde lägga upp text och bilder från tjänsteresan på sina privata sociala kanaler? Hur känsligt kan det vara och hur kan det uppfattas utåt?

Du som resebokare kan dessutom informera om dessa viktiga säkerhetsrutiner under resan och på resmålet:

Lämna inget bagage obevakat och ta inte hand om andras väskor, ens för en liten stund. Märk upp egna väskor med bagagetaggar med namn, adress och mobilnummer ifall bagaget skulle försvinna. Vid längre resor där man reser med incheckat bagage kan det vara bra att ha ett ombyte med i handbagaget för att kunna gå direkt till det viktiga mötet även om bagaget kommer senare.

Lås alltid in datorer och andra värdesaker i hotellrummets säkerhetsskåp, kontrollera om det finns en fungerande brandvarnare och plugga in vägen till nödutgången från hotellrummet.

Förboka flygtaxi från flygplatsen till hotellet i förväg hos resebyrån, det fungerar utmärkt på de flesta större orterna i Europa. På plats bör man helst be hotellet eller företag man besöker att boka taxin och res endast med de större taxibolagen där förarna har giltig taxilegitimation.

Ta gärna med lite småpengar i utländsk valuta vid resor till länder där det är kutym att ge dricks för tex hjälp med bagage till rummet. Skriv upp numret på kontokortet och se till att ha ett telefonnummer till kortutgivaren om kortet blir stulet.

Trevlig resa!

/Lena

Av:  Affärsreseexperten Lena Mägiste vd LM Travel

Läs mer av affärsreseexperten: Viktigt att tänka på när du ska planera och boka en konferens, kickoff eller teambuilding till företaget  

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

EA:s blir nyckelperson i framtidens affärsresor

EA:s blir nyckelperson i framtidens affärsresor

När världen blir mer osäker, resandet mer komplext och hållbarhetskraven skärps växer en ny strategisk roll fram för Executive Assistants. Frågan är inte längre bara vem som bokar resan – utan vem som säkerställer att hela resan fungerar.

Mötesexperten Carina Nordholm: “Lyckade möten börjar med rätt rådgivning – kontrollen får du genom systemet”

Mötesexperten Carina Nordholm: “Lyckade möten börjar med rätt rådgivning – kontrollen får du genom systemet”

Många organisationer lägger stora summor på möten och event – men saknar samtidigt överblick över kostnader, leverantörer och bokningar. Särskilt de mindre mötena sker ofta utan struktur, vilket gör det svårt att följa upp både ekonomi, hållbarhet och säkerhet.

Nytt förvärv stärker affärsresor i norr – vad det betyder för dig som ledningsassistent

Nytt förvärv stärker affärsresor i norr – vad det betyder för dig som ledningsassistent

När Unlimited Travel Group fortsätter sin expansion i Sverige, påverkar det inte bara resebranschen – utan också vardagen för ledningsassistenter. Det senaste förvärvet av Företagsresor i Umeå är ytterligare ett steg mot mer integrerade och strategiska affärsreseleverantörer.

Mathias Härenstam föreläser om förändringsledning i ledningsgrupper och hur samspel och tydlighet skapar resultat.

Förändringsledning i ledningsgrupper – så får du samarbetet att fungera på riktigt

Annons

Mindley gillar att lyfta fram våra experter – och bad därför vår föreläsare Mathias Härenstam att dela ett case om hur ledarskap och kultur kan bli avgörande i tider av förändring. Förändringsledning i ledningsgrupper handlar inte bara om strategiska beslut – utan om att skapa förståelse, kommunikation och samspel mellan människor.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • VD-assistent inom försäkring – Stockholms kommun – Incluso
  • Executive Assistant – Stockholm – Okänt företag
  • Enhetsassistenter EU & internationella frågor – Stockholm – Regeringskansliet
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Executive Assistant – Storstockholm – JobBusters AB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Office Manager (summer cover) – Stockholm – Instabee
  • Chefssekreterare – Uddevalla – Uddevalla kommun
  • Chefsadministratör – Finspång – Finspångs kommun
  • Administrativ assistent – Stockholm – Försvarsmakten
  • Executive Assistant – Borås – Ordina AB
  • Ledningsstöd – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Ledningsstöd/VD-assistent – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Executive Assistant – Stockholm – Bauer Media Audio Filial Sweden
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholms kommun – Certan
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholm – Certan
  • Junior Executive Assistant – Stockholms kommun – Schneider Electric
  • Assistant – General Management Power Quality – Västerås – Hitachi Energy

Mest läst

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Den här artikeln ingår i en serie om tre texter om ledningsgruppers verkliga utmaningar – och hur de kan utvecklas från friktion till samverkan. Serien är framtagen tillsammans med Mi Ridell, expert inom ickeverbal kommunikation och beteende under press, och Henrik Mattsson, rådgivare och specialist inom kommunikation, konflikthantering, ledarskap och teamutveckling.
Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 2

Detta är del två i en serie om tre artiklar som belyser vanliga men ofta outtalade utmaningar i ledningsgrupper – och hur de kan utvecklas till mer effektiva och samspelta team.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic

Driv reception och kontorsdrift på Dometics huvudkontor i Solna. Ansvar för service, säkerhet, leverantörer och events i en internationell miljö med hög puls och samarbete.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Chefssekreterare – Uddevalla – Uddevalla kommun

Chefssekreterare till kommunledningskontoret i Uddevalla. Ledningsstöd, mötesberedning, diarieföring, protokoll och försäkringssamordning; insatser i valkansli vid val.
Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 3

Den här artikeln ingår i en serie om tre texter som belyser vanliga men ofta förbisedda orsaker till att ledningsgrupper inte fungerar så effektivt som de skulle kunna göra – och vad som faktiskt krävs för att utveckla verklig samverkan.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com