Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2021-09-29 | Gästskribent

Vad innebär det hybrida arbetssättet för ledarskapet?

Restriktioner släpps och vaccinationstakten ökar i Sverige. Är det nu vi ska återgå till våra arbetsplatser? Ett stort rungande ja säger många chefer och medarbetare, ett nja och nä säger samtidigt många chefer och medarbetare. Många organisationer gör enkäter där frågan ställs till medarbetare, hur och när vill du jobba hemma och på arbetsplatsen. Här blir det hybrida arbetssättet och hybrida kontoren ett faktum.

Vad innebär det hybrida arbetssättet för ledarskapet?Heléne Arvidsson

Vad innebär detta för ledarskapet, de chefer som ska hantera sina team och organisationer? En hel del är nog inte en underdrift, alla kontor och hemmamiljöer som ska anpassas och tekniska lösningar så behövs är några delar som behöver uppgraderas. Jag tror att den interna kommunikationen likväl sätts på prov i detta hybrida landskap och arbetssätt.

Här följer några tips för att hantera den interna kommunikationen.

  • Ta fram en strategi för när, var och hur vi kommunicerar om vad?

De flesta organisationer vi arbetar med använder (fortfarande) möten, som är den viktigaste kommunikationskanalen, för att informera. Inte särskilt väl använd tid och framför allt inte givande för mötesdeltagarna. Vi har även inte mött många organisationer som 25 år senare bestämt vad man använder mejlen till för kommunikation.

Sedan dess har det ju minst sagt hänt en hel del, en mängd andra sätt att informera och kommunicera har tillkommit.

Om chefer och ledare inte är tydlig med hur den interna kommunikationen ska gå till så kommer varje medarbetare utgå från vad som passar den bäst. Konsekvensen för verksamheten är att det blir ineffektivt och skapar frustration. Denna otydlighet leder till mer mötestid än nödvändigt och fler mejl , chat etc än någon önskar. Några vinster med att införa en tydlig strategi för den interna kommunikationen är: Mindre tid i möten och på att läsa mejl etc. Med en bättre effekt på de interna mötena får vi en bättre social arbetsmiljö. Vi når de resultat vi vill åstadkomma snabbare och vi stärker teamet. Glöm inte bort att varje möte bara en miniatyr av organisationskulturen.

  • Bestäm vilka informationskanaler ni har och vill använda. Skapa en struktur för den interna informationen. Vem bör ge information om vad och till vem? Vill ni använda filmer? Har ni teams-kanaler eller dylikt där ni kan förmedla information? Bestäm om ni vill att informationen ska ”signeras” som mottagen.
  • För dialog kring om bestäm vad ni använder mejl till? Ett tips är att prata kring vilket ansvar ni anser att man har som sändare respektive mottagare av mejl? Är det ok att skicka mejl närsomhelst? Vad anser ni om CC och BC kultur?
  • Upprätta en mötesstruktur där ni över ett år kartlägger vilka möten ni vill och bör ha. Spegla era möten så att de tydligt har en koppling med er affärs- eller verksamhetsplan. Bestäm vilka möten ni anser bör vara fysiska? digitala? hybrida? Var noga att definiera syfte & mål med mötet innan ni väljer deltagare, bestämmer om tid och frekvens.

I en nutid/framtid där flexibla arbetssätt, flexibla kontor och hybrida miljöer/möten så är min övertygelse är att vi som chefer och ledare behöver ta ansvar och tydliggöra hur den interna kommunikationen och samarbete ska se ut och hur och vart den äger rum. Jag tror detta är grundläggande för att vi ska få laget att vara i fokus och inte bara jaget.

För visst håller vi med om vad Eric Schmidt, dåvarande styrelseordförande på Google, svarade när han fick frågan på ett World Economic Forum för några år sedan:

-Vilket är det viktigaste attributet en anställd på Google behöver i framtiden?

Han svarade:  -Att kunna arbeta i ett team är det viktigaste attributet vi vill att våra anställda ska ha.

Spot on tycker jag, för att kunna få team som presenterar på topp behöver vi ge dem rätt förutsättningar med en genomtänkt intern kommunikation och hur vi förväntas samarbeta. Annars hamnar vi dels i ett informationskaos och i en uppmärksamhetskris med fokus på fel saker.

Av: Heléne Arvidsson, vd gr8 meetings

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

AI har ingen egen moral eller agenda (ännu). Det innebär att alla AI-problem egentligen är människo-problem. Alla verktyg kan användas på säkra eller osäkra sätt. Men ett verktyg som utvecklas exponentiellt blir snabbt ohållbart farligt utan rätt skydd och strategi. 

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Efter några års tvekan är Almedalsveckan tillbaka, inte bara till omfång, utan till relevans. I en tid när demokratin skakar och marknaden söker fotfäste blir värdet av genuina mötesplatser tydligt.

I en våg av AI-genererade bilder: låt fotografering skapa stolthet – och bilder med känsla!

I en våg av AI-genererade bilder: låt fotografering skapa stolthet – och bilder med känsla!

Under mina år som både ledare och kommunikatör har jag gång på gång sett kraften i riktigt bra bilder. Oavsett om det handlar om porträtt, verksamhetsbilder eller ögonblicksbilder från ett event eller en teamaktivitet – så kan rätt bild verkligen fånga magin när människor interagerar. Därför tog jag ett samtal med fotografen Jenny Unnegård, som med över 25 års erfarenhet av både fotografering och kommunikation har sett branschen utvecklas från alla håll.

Upphandlingar – vägen från nystartad verksamhet till växande företag

Upphandlingar – vägen från nystartad verksamhet till växande företag

Annons

På den offentliga upphandlingsmarknaden är det efterfrågan på mängder av olika varor och tjänster, och för mindre företag kan den offentliga marknaden vara en bra utgångspunkt för att växa och skaffa sig nya uppdrag och förutsägbara intäkter. Innan du ger dig i kast med upphandlingsmarknaden är det några saker du bör tänka igenom. I den här artikeln försöker vi ge dig några tips och lite inspiration på vägen från litet till stort företag.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant, EMEA Partner Leader – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant EMEA Partner/Channel – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Senior Executive Assistant till CEO – Stockholm – Food Folk
  • Executive Assistant till personligt varumärke – Sverige – Faceless Launchpad
  • Office Manager, studentvänlig timanställning – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Personal Assistant & Office Coordinator – Lund – Fitness24Seven
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Office Manager – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Executive Assistant – Stockholm – AGRD Partners
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Coordinator/Legal Assistant – Stockholm – Poolia Sverige
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen
  • Executive Assistant och Office Manager – Stockholm – Mastercard
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen

Mest läst

Nicki von Platen: “Helheten är nyckeln till ett lyckat möte”

Nicki von Platen: “Helheten är nyckeln till ett lyckat möte”

Det säger Nicki von Platen, VD på Organization Unlimited. För Executiveeffect avslöjar hon hemligheten om hur man får mötesdeltagare att känna sig välkomna och berättar när en eventbyrå egentligen behövs.

Robert Bohman och Felix Granander gör om The Drawing Room till exklusiv medlemsklubb för nyktra livsstilar

The House Rehabs ägare Robert Bohman och Felix Granander tar över konkurrenten The Drawing Room och gör om behandlingshemmet till exklusiv medlemsklubb. Övertaget innebär att Robert Bohman nu tar tillbaka det koncept han själv grundat.
Hitta topp 13 festlokaler att hyra i Malmö

De 13 bästa festlokalerna att hyra för ditt evenemang i Malmö

Letar du efter den perfekta festlokalen i Malmö för ditt nästa evenemang? Oavsett om du planerar ett stort firande med många gäster eller en mer intim tillställning, har Malmö ett brett utbud av fantastiska festlokaler att hyra. Här kan du hitta allt från stora, pampiga lokaler till små, mysiga festlokaler som passar perfekt för mindre sällskap. Vill du hyra en ...
Då & Nu – möt Sofie Bergwall: Så bygger nominerade EA:n och Årets vd sitt superteam

Då & Nu – möt Sofie Bergwall: Så bygger nominerade EA:n och Årets vd sitt superteam

Vi träffade henne 2020. Nu firar hon 10 år i sin yrkesroll och är nominerad till Årets EA. Hennes chef utsågs nyligen till Årets vd och här delar Sofie Bergwall på Pilotage med sig av allt från deras framgångsrecept, sin favoritpodd för att hålla sig uppdaterad i yrket till hur hennes EA-roll blivit mer affärsstrategisk.
Lista: Världens främsta high-tech hotell

Lista: Världens främsta high-tech hotell

Självstädande rum och robot-butlers är bara några av de futuristiska funktioner som börjar att dyka upp på lyxhotell runtom i världen. Spana in fem av världens främsta high-tech hotell.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com