Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-03-21 | Expertråd

Guide från experten Karl Arnell: AV-teknik vid nybyggnation och kontorsprojekt

Idag ställer arbetsgivare nya krav på sina kontor och lokaler. Man vill kunna arbeta flexibelt, utnyttja rum för flera syften och – inte minst – samarbeta effektivt med kollegor och kunder på distans. Då är genomtänkt AV-utrustning helt avgörande. Vid nyproduktioner har man ett gyllene tillfälle att integrera AV-tekniken redan från start och på så sätt skapa attraktiva kontor och fastigheter. Så hur gör man detta på bästa sätt?

Guide från experten Karl Arnell: AV-teknik vid nybyggnation och kontorsprojekt

Planering av AV-teknik för kontorsprojekt

Dagens – och morgondagens – kontor och arbetsplatser måste stötta distansarbete och samarbete. Det vet vi redan. Hyresgäster efterfrågar funktionella, moderna och attraktiva AV-lösningar som gör tricket att vara både kostnadseffektiva, snygga och bra för medarbetarna. Då går det inte att lägga till AV-utrustningen dagarna innan hyresgästen flyttar in. Tvärtom, om det ska bli bra är det viktigt att entreprenörer och byggherrar involverar AV-specialister redan från start. På samma sätt som man gör med IT-leverantören.

Det gamla sättet att sköta AV fungerar inte längre

Att planera för IT och datanätverk tidigt i byggprojekt har länge varit en självklarhet. Men AV, däremot, har ofta kommit in sent i projekten. Det gör att man får göra kompromisser och anpassa sig utifrån de förutsättningar som finns. Kabeldragningar och nätverksuttag sätter begränsningar, både på placering av utrustning vilken utrustning man kan använda.

Tidig AV-integration är nyckeln för att skapa moderna kontor

Att få till stånd en bra AV-lösning är dock inte så svårt som man kan tro. Det finns ett enkelt knep som alla kan använda: planera AV-tekniken redan från start. Det har många fördelar:

  • Kostnadseffektivitet: Genom att inkludera experter på AV-teknik från start kan man dra nytta av befintliga installationer, som att använda samma kablar, vilket sparar både tid och pengar. Man slipper dessutom anlita elektriker i efterhand för att dra nya kablar och uttag.
  • Estetik och utseende: Inbyggd AV-utrustning innebär att vi undviker synliga kablar och tillfälliga lösningar som skadar det estetiska intrycket. Genom att till exempel planera kanalisationer och placera ut nätverksuttag på rätt ställen från start blir det en snygg och funktionell lösning.
  • Funktionalitet: Att undvika att AV-installationer krockar med andra element i undertak och väggar är avgörande för en både snygg och funktionell AV-lösning.
  • Miljövänlighet: Att redan från start planera in smarta AV-lösningar som bidrar till en hållbar miljö är positivt i samband med BREEM-certifiering.

Så hur går det till i praktiken?

Hur ser man till att både hjälpa kunden att förverkliga visionen för sin nya arbetsplats och samtidigt få ett smidigt och kostnadseffektivt AV-projekt? Vi har sammanställt ett par tips och idéer som, utifrån vår erfarenhet av kontorsprojekt och nybyggnation, kommer göra ditt nästa AV-projekt avsevärt mycket enklare och bättre.

 

Checklista för framgångsrik AV-planering vid nybyggnation

  1. Bjud in AV-specialister tidigt: Se till att din AV-leverantör är en del av byggprocessen från början. Då undviker du dyra och mindre bra efterhandslösningar.
  2. Inkludera AV i detaljplanering: Se till att er AV-specialist får tillgång till arkitekter och entreprenörer för att säkerställa att alla tekniska lösningar harmoniserar med byggnadens utseende och tänkta användning.
  3. Miljöaspekter: Integrera miljövänliga AV-lösningar som del av byggnadens övergripande miljömål.
  4. Nätverk och IT: Säkerställ att det finns tillräckligt med nätverkskapacitet och nätverksuttag – och att de monteras på rätt ställe. Det gör att AV-utrustningen fungerar – och ser ut – som det var tänkt och minimerar risken för tekniska störningar för hyresgästen. Bygg in flexibilitet, redan från start, så att IT inte blir en begränsande faktor när behoven ändras över tid.
  5. Kabel- och kanalisationsplanering: Lämna över detaljerade planer för kabeldragning och kanalisation till din AV-leverantör i ett tidigt skede.
  6. Aktiv och passiv utrustning: Identifiera behovet av olika typer av högtalare, mikrofoner och annan utrustning baserat på hur ni planerar att använda olika rum och utrymmen.

Ett nära samarbete från start till mål

För att kundens vision ska bli verklighet, krävs det en öppen och frekvent dialog från dag ett. Det gäller att AV-specialister finns med vid ”byggbordet” så att varje beslut, från placering av uttag till valet av högtalare, kan ske i samklang med kundens behov och vision.

En proaktiv approach i planeringen av AV-teknik för nyproduktioner leder inte bara till en mer kostnadseffektiv och estetiskt attraktiv arbetsplats. Det säkerställer även att fastighetens rum, kontor och gemensamma utrymmen lever upp till både funktionella och miljömässiga krav. Så prata med din AV-leverantör tidigt i processen, tillsammans kan ni skapa arbetsplatser där teknik och design går hand i hand.

Av: Karl Arnell, Informationsteknik

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Johanna Hellström: Rätt talare börjar med vad ni vill förändra – inte vem som står på scen

Johanna Hellström: Rätt talare börjar med vad ni vill förändra – inte vem som står på scen

En föreläsare kan inspirera, utmana och ge ny energi – men för att skapa verklig effekt krävs mer än ett välkänt namn. Executiveeffect har träffat Johanna Hellström, expert och rådgivare på Mindley, för ett samtal om hur man hittar rätt talare, vilka misstag som är vanligast och varför den viktigaste frågan bör komma långt innan någon kliver upp på scen.

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Svenskar ligger i topp i internationella rankningar över engelska som andraspråk. Trots det så blir det ibland fel när svenskar ska kommunicera på engelska, framför allt i professionella sammanhang. Experterna tipsar om hur du förbättrar din skriftliga kommunikation på engelska.

Mötesexperten Carina Nordholm: “Lyckade möten börjar med rätt rådgivning – kontrollen får du genom systemet”

Mötesexperten Carina Nordholm: “Lyckade möten börjar med rätt rådgivning – kontrollen får du genom systemet”

Många organisationer lägger stora summor på möten och event – men saknar samtidigt överblick över kostnader, leverantörer och bokningar. Särskilt de mindre mötena sker ofta utan struktur, vilket gör det svårt att följa upp både ekonomi, hållbarhet och säkerhet.

Boka årets julbord på Spritmuseeum

Boka årets julbord på Spritmuseeum

Annons

Bokningen till årets julbord på Spritmuseum är nu öppen.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley 300x250

Lediga Jobb

  • Administrativ Koordinator – Stockholm – PwC Sverige
  • Verksamhetskoordinator – Strömstad – Vilokan Group
  • Administrativ koordinator – Göteborg – Poolia Sverige
  • Office Coordinator – Stockholm – Qred
  • Office & Culture Coordinator – Göteborg – Flipr
  • VD-assistent – Södertälje – Telge Bostäder
  • Administrativ handläggare – Uppsala – Försvarsmakten
  • Vd-koordinator – Uppsala – Länsförsäkringar Uppsala
  • Enhetsassistent till Justitiedepartementet – Okänd ort – Regeringskansliet
  • Senior Executive Assistant – Stockholm – Marshall Group
  • Senior Executive Assistant – Stockholm – Marshall Group
  • Institutionsassistent – Uppsala – Poolia
  • Enhetsassistent – Stockholm – Regeringskansliet
  • Management Associate – Stockholm – 0TO9
  • Office & Event Manager – Stockholm – Alight
  • Executive Coordinator – Stockholm – Martin Key
  • Chefsstöd till förbundsdirektören – Malmö – VA SYD
  • Executive Assistant – Stockholm – FTI Consulting
  • Executive Coordinator – Stockholm – Martin Key
  • Expeditionschefsassistent – Okänd ort – Regeringskansliet

Mest läst

Välkommen till Mötesbaren på Tekniska museet – upplev Wisdome Stockholm

Välkommen till Mötesbaren på Tekniska museet – upplev Wisdome Stockholm

Hur ser framtidens möten ut? Den 28 september bjuder Mötesbaren och Tekniska museet in mötesbokare och eventproffs till en kväll fylld av innovation, inspiration och nya mötesupplevelser. Vi minglar i Drömlandet, inspireras av Jonas Brögger i spektakulära Trähallen och avslutar kvällen med en upplevelse i Wisdome Stockholm.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Administrativ Koordinator – Stockholm – PwC Sverige

PwC Sverige rekryterar Administrativ Koordinator i Stockholm. Stöd partners med kalender, fakturering, projekt och events. Hybridarbete. Ansök via karriärsidan.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager – Solna – Adapteo

Adapteo söker en Office Manager i Solna (80%, mån–tors 07.30–16.30) för kontorsdrift, event och onboarding. Påverka arbetsplatsupplevelsen. Urval startar i augusti.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager – Solna – Adapteo Group

Office Manager i Solna på Adapteo Group. Driv kontorsservice, event, onboarding, leverantörskontakter och förbättringsprojekt. 80 %, mån–tors 07.30–16.30.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com

Hantera samtycke
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}