Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
    • Lediga Jobb
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Bio & Bistro Capitol
    • Aktiva event
    • Citykonferensen
    • Båsenberga Hotell & Konferens
    • Golfbaren
    • Volvo Studio
    • Liberty International
    • Convendum
    • Ventla
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2022-02-24 | Inspiration

13 kvinnliga konstnärer i utställning på Miss Clara den 8 mars

315 ansökningar kom in till årets upplaga av Miss Claras öppna utställning Konsten att vara Kvinna. På internationella kvinnodagen den 8 mars öppnar utställningen där 13 utvalda kvinnliga konstnärer visar sina verk i hotellets Ballerinarum.

13 kvinnliga konstnärer i utställning på Miss Clara den 8 mars

Den öppna utställningen Konsten att vara Kvinna har vernissage för allmänheten den 8 mars klockan 18.00. Samtliga verk är till salu och prissatta av konstnärerna. Verken berättar alla historien om hur det är att vara just kvinna. Utställningen visas på Miss Clara, Sveavägen 48 och kan beskådas i hotellets ’Ballerinarum’ fram till den 8 april.

På vernissagedagen den 8 mars skänker Miss Clara by Nobis 50% av samtliga intäkter i restaurang och bar till organisationen Kvinna till Kvinna, som jobbar med kvinnors mänskliga rättigheter i 20 länder.

Konstnärer och verk, Konsten att vara Kvinna 2022:

Anna Ileby, När gästerna har gått
Anna Ileby jobbar heltid som konstnär sedan många år tillbaka. Hon har sin bas i Småland och kunder över hela Sverige.

”När gästerna har gått visar känslan när man hållit upp en fasad och äntligen får sparka av sig skorna och vara ifred. Bästa känslan!”.

Elena Belobragina, Pose number three
Elena Belobragina föddes på en ö i Stilla havet – Sakhalin. Från tidig ålder kände Elena en stark koppling till människors och naturens energi. Hon ser den och målar den.

”Pose number three är delen av mina första seriemålningar, där jag hälsar till kvinnans inre energi. Hon sitter eller kanske flyger, det beror bara på dina egna känslor. Betrakta henne försiktigt och hon kan dela med sig av sin kunskap och energi.”

Evelina Hedberg, Hör nu på
Evelina Hedberg arbetar som konstnär och keramiker i sitt företag Imse Studios. Hon älskar att skapa med mycket färg och form för att förmedla lekfullhet genom sina verk.

”Inspirationen för denna vas uppstod då jag utforskade olika typer av öron och hänklar för en kopp. Många av öronen är inspirerade av olika typer av smycken. Smycken har alltid varit ett sätt att dekorera våra kroppar med och någonting jag starkt förknippar med femininitet”.

Helena Mernissi, NOVA
Helena Mernissi en självlärd konstnärssjäl verksam i Stockholm. Att arbeta som dykinstruktör har tagit henne runt jorden. Havet är hennes favoritelement. Genom sina tavlor hoppas hon förmedla en glimt av allt hon upplevt. Livet är en resa, tavlorna är hennes frimärken på vägen.

”Kvinnlig styrka är en dynamisk stark glödande energi – ostoppbar, fri och kärleksfull”.

Ida Leung, Fiktiv kvinna
Ida Leung bor i Karlstad och sysselsätter sig med akvarell på sin fritid. Hon har en förkärlek till konst och gillar att måla och illustrera sådant som faller henne in.

”Kvinnor ser helt olika ut. Denna fiktiva kvinnofigur är illustrerad från fantasin, hon förmedlar inte något särskilt. Ibland kan en kvinna bara få vara en kvinna”.

Jeanette Åkerberg, High rise loving my juicy curves lady
I leran har Jeanne hittat sitt konstnärliga uttryck och tillhörighet i ett sammanhang där känslor får flöda fritt. Hennes kontakt med leran är rotad och sann, grundad och känslostyrd. Hon älskar att kunna bygga med ett följsamt material som sen blir starkt & tåligt.

”Ladyn skapas som en hommage till kvinnan där skönhet i olikhet är essentiellt. Genom en avskalad nakenhet i sitt uttryck uppstår en mystik som tillåter betraktaren att uppleva utifrån sin egen känsla. High rise loving my juicy curves lady är handbyggd av stengodslera och högbränd i 1260 grader”.

Maria Leinonen, you are not my prince
Maria Leinonen är österlenkreatören som först och främst förknippas med de minimalistiska, monokroma och abstrakta penseldragen. De till synes bekymmerslösa och lättsamma verk som visas i hennes kollektion the apart part skapades under plågsamma känslostormar. De var en del av självhjälpen, ett sätt att andas lugnt och skapa utan någon press på att visas upp. De rosa akrylmålningarna är nu synliga för världen. Här för att väcka liv och tolkas fritt.

”Det feminina, kurviga och mäktiga har alltid fascinerat. Prinsen ersattes av en Queen”.

Maria Sandström, Pearl
Maria Sandström är just nu en av Sveriges mest sålda konstnärer på den alternativa konstmarknaden. Hennes arbete utforskar identitet genom att dra inspiration från klassiska skolporträtt, karikatyrer och gamla mästares verk.

”Pearl är baserad på oljemålningen ”Flicka med pärlörhänge” av den holländska konstnären Johannes Vermeer från omkring 1665”.

Nadja Habib, Skogspromenaden
Nadja Habib ägnar sin fritid åt att växa som konstnär. Konsten är en form av eskapism som tillåter henne att uppleva maximal frihet. Men hon uttrycker kreativitet på olika sätt. Just nu arbetar Nadia på en designbyrå samtidigt som hon avrundar en masterutbildning på Uppsala Universitet.

”Detta är en kvinna som möter en av livets uppförsbackar. Utan att tveka bär hon sig själv och sitt barn genom bördan. Med denna bild vill jag betona kvinnors styrka och determination”.

Petra Wallin, Bitch!
Petra Wallin är en autodidakt konstnär som hittar sin inspiration i samtiden. Hon har medverkat på Liljevalchs Vårsalong två gånger.

”Kvinnor och män är lika värda, få skulle säga annorlunda. Ändå finns i vår idékultur och i vårt språk inbyggda uttryck för motsatsen. Manliga attribut symboliserar kraft och framåtanda, kvinnliga motsatsen – mina verk vill jag vända på begreppen”.

Sanna Livijn Wexell, The Female Dance 01 – a blessing and a burden
Sanna Livijn Wexell är en multidiciplinär konstnär som brinner för teknik och utveckling. Hon rör sig mellan olika medium och tekniska verktyg i sitt utforskande, där inspirationen ofta kommer från naturen och skönheten i den inbyggda matematiska koden som har skapat den i alla dess former.

”Med graciösa rörelser kvinnövrerar hon sin värld – excellens och samhällsförväntningar i komplex symbios, och inre kamp. Verket lyfter kvinnan i en samtidskultur där hon skickligt rör sig i alla möjliga situationer; ett orkestrerande av skills och kommunikation med en historisk inverkan på förväntningar, parallellt med nutida influenser – en styrka och välsignelse, samtidigt en börda. En dedikation till hon som kallar sig kvinna, och hennes framtida val av rörelse”.

Weronika Hagerling, Dam i svart blus
Weronica Hagerlind är i grunden utbildad modedesigner och har jobbat i 13 år på de stora modeföretagen. Idag har hon sadlat om och arbetar på heltid med sitt måleri, just nu aktuell med fem damer på Liljevalchs vårsalong. Hon är ursprungligen från Göteborg men bor och arbetar numera i sitt hus och ateljé i Skränna, beläget i vackra Dalsland.

”Min konst är färgsprakande och full av starka kvinnor som ska inspirera till att våga mer i livet. Som en friendly reminder att du är värd att få uttrycka dig själv och våga drömma om härliga saker och ting. I konstens värld är allt möjligt och den känslan vill jag skall sprida sig även utanför dess ramar”.

Yoo-Ri Ha, Sunrise
Yoo-Ri Ha har en bakgrund som modedesigner och arbetar nu med keramisk- och textil konst och konsthantverk. Hon vill undersöka om hon kan förmedla det hon känner, genom ett material, till andra och se vad de upplever. Hon vill berätta historier och världar som kan ”kännas”/upplevas i kroppen.

”Jag kommer ihåg Soluppgångar från min barndom. De påverkade mig mycket och jag kan fortfarande känna dem mot min hud. De är början av en dag, som kvinnan är början av livet”.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Hidden Gem: Skandinaviskt hantverk når nya höjder över Stockholm

Hidden Gem: Skandinaviskt hantverk når nya höjder över Stockholm

Den 12 juni öppnade Clarion Hotel Sign sin nya rooftop bar ”Hidden Gem” på åttonde våningen i samarbete med Orrefors & Kosta Boda. Med en ginbar i glastema, signaturglas från Lena Bergström och en utsikt värdig åtagandet som landets ledande designhotell, har Stockholmarna fått en ny takpärla att samlas kring i sommar

Emotionellt kapital: Nyckeln till starka nätverk och en hållbar assistentroll

Emotionellt kapital: Nyckeln till starka nätverk och en hållbar assistentroll

Det som för många skapar verkligt värde är förmågan att bygga relationer baserade på förtroende, empati och emotionellt stöd. Genom att vara den som lyssnar, uppmuntrar och fångar upp signaler från kollegor och andra assistenter, kan du inte bara stärka ditt nätverk – utan hela din yrkesroll.

Skeppsholmsgruppen utökar sitt erbjudande med klassiska ångbåtsupplevelser – med mat, bar och sjöromantik

Skeppsholmsgruppen utökar sitt erbjudande med klassiska ångbåtsupplevelser – med mat, bar och sjöromantik

Inför sommaren 2025 stärker Skeppsholmsgruppen sitt marina erbjudande och presenterar ett komplett koncept för alla som söker en unik upplevelse till sjöss med historiska fartyg, svensk matkultur och skräddarsydda charterturer. Nytt för i år är att Skeppsholmsgruppen tagit över restaurangdriften ombord på det anrika ångfartyget Mariefred, där gäster nu kan njuta av både restaurang och bar i klassisk miljö.

Experten: Upplev Stockholms bästa konferenslokaler

Experten: Upplev Stockholms bästa konferenslokaler

Annons

Hos CONVENDUM finns ett brett utbud av unika möteslokal som anpassas helt efter kundens önskemål, med tillhörande mingelytor som innegårdar och terrasser. Oavsett om det handlar om halv- eller heldagsmöten, föreläsningar, nätverksträffar eller små mässor, hjälper den professionella personalen till med all projektledning från start till mål.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Dags för sandaler och solglasögon!

Dags för sandaler och solglasögon!

Krönika

Vi har snackat AI, bjudit på tips, råd och inspiration. Vi har fått ta del av hur olika EA-rollen kan se ut i våra många profilintervjuer med er och vi har setts på olika event och webinarier. Men nu stundar midsommar och det är dags att byta e-post mot solkräm och ta på sandaler och solglasögon och gå ner i varv några veckor. Vårt nyhetsbrev är tillbaka igen i augusti. Vi ses då! 😎

Retorikexperterns 10 tips – så får du dina mottagare att lyssna och delta

Kan AI förstå ironi? Och vad har det med retorik att göra? 

Krönika

AI kan härma, men inte känna – och just där ligger den avgörande skillnaden. Retorik och kommunikation handlar om nyanser, känslor och samspel, något tekniken aldrig helt kan ersätta. Retorik- och röstexpert Per Furumo reflekterar över AI:s begränsningar och vad det betyder för mänsklig interaktion. 

Därför är självledarskap avgörande för VD:ar

Därför är självledarskap avgörande för VD:ar

Krönika

Självledarskap är inte längre en individuell färdighet – det är en nyckel för framtidens ledarskap. I denna krönika skriver Louise Key-Hedberg om insikter från rapporten Ledarspaning 2025 och om hur VD:ar ser självledarskap som avgörande för hållbara organisationer.

Vad är du utan ditt jobb? AI kanske snart ger dig svaret

Vad är du utan ditt jobb? AI kanske snart ger dig svaret

Krönika

Är du någonsin på en middag där det första som händer är att någon frågar: ”Vad jobbar du med?” Det är en oskyldig fråga på ytan, men bakom den ligger en samhällsnorm som kopplar din identitet till din produktivitet. Vi är våra jobb, våra titlar, våra leveranser. Och det är kanske därför vi känner oss så hotade av AI.

Årskrönika: ”Detta kan ni EA:s förvänta er av vår bransch!"

Årskrönika: ”Detta kan ni EA:s förvänta er av vår bransch!”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Kajsa Tamsen är partner på Inhouse och vi bad henne skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: Emmy Sundberg

Årskrönika: ”Att våga gå före kräver mod”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Emmy Sundberg är Director of Meetings & Private Events på Fotografiska Stockholm, och vi bad henne skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: ”Vi ska spegla era förväntningar”

Årskrönika: ”Vi ska spegla era förväntningar”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Mikael Björkqvist är CMO på matlagningsstudion AVEQIA, och vi bad honom skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: Pär Haga

Årskrönika: ”Ta på dig rollen som innovatör!”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Pär Haga är CEO och co-founder på Boardeaser, en plattform med digitala verktyg för styrelse och ledning, och vi bad honom skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: Framtidsäkra din karriär steg för steg

Årskrönika: Framtidsäkra din karriär steg för steg

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025 när det kommer till din egen karriär och yrkesroll? Stefan Haglund är vd på Företagsuniversitetet och vi bad honom skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: 2025 innebär både nya krav och nya möjligheter

Årskrönika: Nytt år med nya krav och nya möjligheter

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025 när det kommer till möten och evenemang? Henrik Vallentin är CEO på Event Logic, en webbaserad plattform som förenklar planering, upphandling och hantering av möten, event och konferenser. Ta del av hans årskrönika skriven för dig som EA. Trevlig läsning!

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

Mest läst

23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

Letar du efter den perfekta platsen att hyra festlokal i Stockholm för ditt nästa event? Vi har samlat 23 unika och inspirerande festlokaler som passar allt från bröllop till företagsevenemang. Oavsett om du söker en intim miljö eller en storslagen salong, finns det något för alla i denna lista.
De 17 bästa festlokalerna i Göteborg

De 17 bästa festlokalerna i Göteborg

Letar du efter den perfekta festlokalen i Göteborg för din nästa fest eller firande? I Göteborg finns ett brett utbud av festlokaler som kombinerar charmiga miljöer med moderna faciliteter. Oavsett om du planerar ett litet privat firande, ett stort kalas eller en företagsfest, finns det lokaler som passar alla behov. Här får du en guide till några av de bästa ...
8 sätt att hantera människor som du inte gillar

8 sätt att hantera människor som du inte gillar

Alla hamnar någon gång i situationer där man måste umgås med människor som man inte gillar. Och inte sällan är arbetsplatsen ett ställe där man ibland tvingas samarbete med kollegor man har svårt för. Ta del av åtta sätt kring hur du hanterar situationen bäst.
Foresta på Lidingö blir en del av Stockholm Meeting Selection

Foresta på Lidingö blir en del av Stockholm Meeting Selection

Foresta eller Villa Foresta, som är det ursprungliga namnet på borgen som Wilhelmina Skogh lät uppföra 1908-1910, kommer från och med den 1 januari att bli en del av Stockholm Meeting Selection.
Ny stor eventarena i Stockholm

Ny stor eventarena i Stockholm

Den 27 april öppnas portarna till Fållan – en ny eventarena i Slakthusområdet med en kapacitet på 5000 gäster i en anläggning utöver det vanliga.

Expertråd

Amadeus och GBTA Foundation i ny allians för mer hållbara och tillgängliga affärsresor

Amadeus och GBTA Foundation i ny allians för mer hållbara och tillgängliga affärsresor

Affärsresor

Amadeus anslöt sig till GBTA Foundation som en ny företagspartner och bidrar direkt till dess branschomfattande People and Planet-program. På Planet-sidan gick Amadeus med i GBTA Sustainability Initiative som Silver-partner för att påskynda klimatåtgärder inom affärsresandet. På People-sidan blir Amadeus den första grundande allierade till GBTA Accessibility Initiative, som syftar till att säkerställa smidiga affärsresor för alla.

AI förändrar hur Google fungerar – och hur företag behöver tänka SEO

AI förändrar hur Google fungerar – och hur företag behöver tänka SEO

Aktuellt

En ny söklogik skapar både trafikbortfall och affärsmöjligheter. Så säkrar du din synlighet när Gemini tar över.

Därför behöver du som executive assistant synliggöra ditt värde

Därför behöver du som executive assistant synliggöra ditt värde

Karriär

Du är en avgörande kugge i verksamheten — men när allt flyter på som bäst märks du knappt. Det låter som en komplimang, men riskerar att göra ditt arbete osynligt. Här får du konkreta råd för hur du kan visa värdet av dina insatser utan att det känns som skryt.

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Gästskribent

Efter några års tvekan är Almedalsveckan tillbaka, inte bara till omfång, utan till relevans. I en tid när demokratin skakar och marknaden söker fotfäste blir värdet av genuina mötesplatser tydligt.

Välkommen till Mötesbaren på nyrenoverade Maxim Stockholm

Välkommen till Mötesbaren på nyrenoverade Maxim Stockholm

Event

Den 4 september bjuder Effect-sajterna in till en inspirerande kväll med föreläsningen Framtidens möte – när själ, känsla och AI kliver in i rummet, med hållbarhetsexperten Mikael Salo. Kvällen bjuder även på mingel och visning av nyrenoverade Maxim Stockholm.

Dags för sandaler och solglasögon!

Dags för sandaler och solglasögon!

Krönika

Vi har snackat AI, bjudit på tips, råd och inspiration. Vi har fått ta del av hur olika EA-rollen kan se ut i våra många profilintervjuer med er och vi har setts på olika event och webinarier. Men nu stundar midsommar och det är dags att byta e-post mot solkräm och ta på sandaler och solglasögon och gå ner i varv några veckor. Vårt nyhetsbrev är tillbaka igen i augusti. Vi ses då! 😎

Magisk kväll på Fotografiska när Mötesbaren bjöd in till mingel och inspiration

Magisk kväll på Fotografiska när Mötesbaren bjöd in till mingel och inspiration

Event

Sol från klarblå himmel, mingelglada gäster, fantastisk mat och en inspirerande föreläsning – när Mötesbaren intog sommarverandan på Fotografiska blev det en kväll att minnas. Kolla in mingelbilderna här!

Möt Johanna Tüll Hollander:  ”Jag höll på att ta livet av min chef”

Möt Johanna Tüll Hollander: ”Jag höll på att ta livet av min chef”

Profiler

Hon har nyligen bytt jobb från Executive Assistant på Munters till Chaos Coordinator på Swedish Neutral. Vi möter Johanna Tüll Hollander som berättar hur hon höll på att ta livet av sin chef, om sin checklista och sitt bästa engelska språktips!

Sustainable Healthy Performance lär chefer agera i oroliga tider

Sustainable Healthy Performance lär chefer agera i oroliga tider

Event

Chris Christiansson är programdirektör på Ara Health och har utbildat över 5 000 ledare i ”Sustainable Healthy Performance” och i ”In Demand Robustness”. I geopolitiskt oroliga tider är detta viktigare än någonsin, menar Chris. Nu har du som Executiveeffects läsare möjlighet att få delta under två dagar i Laax i Schweiz för att se om det kan vara något för din organisation.

Grattis alla ny-cerifierade EA:s!

Grattis alla ny-certifierade EA:s!

Aktuellt

I går var det dags för den tionde omgången av Executive Business Assistant att certifieras. Stort grattis säger vi på Executiveeffect till er alla!

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com