Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
    • Lediga Jobb
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Bio & Bistro Capitol
    • Aktiva event
    • Citykonferensen
    • Båsenberga Hotell & Konferens
    • Golfbaren
    • Volvo Studio
    • Liberty International
    • Convendum
    • Ventla
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2022-04-28 | Gästskribent

The BIG resign – visavi du är överkvalificerad!

Under pandemin så sägs många ha omvärderat levnadsätt, karriärer och hur de lever sina liv. Det som mest har pratats om nu är huruvida medarbetare vill fortsätta jobba hemma, till del eller helt. Det går att se att olika företag har valt olika vägar. Några vill att medarbetaren återgår fysiskt till arbetsplatsen och några har valt andra lösningar. Andra har helt tänkt om.

Vett, etikett och planering – eller tvingas be om ursäkt, som Boris?Åsa Gustafsson

Under pandemin så sägs många ha omvärderat levnadsätt, karriärer och hur de lever sina liv. Det som mest har pratats om nu är huruvida medarbetare vill fortsätta jobba hemma, till del eller helt. Det går att se att olika företag har valt olika vägar. Några vill att medarbetaren återgår fysiskt till arbetsplatsen och några har valt andra lösningar. Andra har helt tänkt om.

Enligt rapporter och beskrivningar från USA så pågår där något som har kommit att kallas The big resign, det vill säga att med effekten av pandemin har många sett på sina liv med nya glasögon och kommit fram till att de vill leva det på ett annat sätt.

Vi har också sett ett skifte i värderingar, många har flyttat ut på landet, köpt både sommarstugor, husbilar och båtar – många har omvärderat livet. De har helt enkelt sagt upp sig och vill fokusera på annat, det kan vara alltifrån att de istället vill ägna sig åt att driva ett eget litet företag till ett mera kvalitativt familjeliv och att de väljer något som inte är lika omfattande i tid och ansvar. Vad kan arbetsgivare göra för att bekämpa det som kallas den stora avgången? Den sker ju samtidigt som det råder en stor kandidatbrist, många kallar det faktiskt en kandidatkris.

Troligtvis bör arbetsgivare kartlägga och identifiera orsakerna till vad som driver medarbetare att säga upp sig. Det bör också vara viktigt att försöka kvantifiera riskerna med uppsägningar kopplat till affärsrisker.

Det handlar också om att se över gamla rektyteringsprocesser avseende den tid det för många företag dessvärre tar, det är på många sätt kandidaternas marknad och en lång och icke-återkopplande process innebär att en kandidat troligen går vidare med annan arbetsgivare eftersom de kan ha flera erbjudanden just kopplat till kandidatbristen.

För de av oss som arbetar med frågor kopplat till inkludering hoppas vi också att företag som ser på gamla rutiner och på sina förutfattade meningar som ofta lägger hinder och kan utmynna i en missad kandidat med den kompetens och färdighet som företaget önskade sig.

En vän berättade att hen medvetet, efter pandemin omvärderat sitt liv, ekonomin tillät att i stället för att bli vid en ansvarsfull post som mellanchef hen ville satsa mera tid på sina hästar och på ett av barnens sportsframgångar, som coach. Vinsten var på många sätt att ett nytt jobb innebar att inte behöva ta med sig jobbet hem, att inte behöva ha personalansvar vilket ofta innebär arbete och stöd för medarbetare utanför den så kallade arbetstiden.

Så med sin ”större kompetens” än vad en rekryteringsannons anmodade sökte hen, kom vidare i två omgångar – för att sedan få ett mejl som angav att företaget valt att gå vidare med en annan kandidat.

Vid ett efterföljande telefonsamtal frågade hen var skälet till att efter att ha gått så långt det kom ett avslag. Företaget meddelade att de bedömde att hen var överkvalificerad – utan att en enda gång under processen har ställt den här kandidaten frågan kring varför ett mera okvalificerat jobb!?

Då hade de ju fått sitt svar och kunnat värdera utifrån det. Personen erbjöds senare ett jobb i ett annat företag som passar och fungerar med det nya livsvalet, slutet gott! Våra bästa tips för att skapa ett mera öppet sätt att rekrytera: Gör som allt flera företag nu gör, kommunicera att ni vill att en kandidat avstår ifrån att sända med ett foto och ange sin ålder i ansökan samt att också avstå från det personliga brevet. Varför? Ett foto bidrar ofta till biases, och det är fullständigt oviktigt och inte på något sätt kopplat till eftersökt kompetents och skills. Ett foto kan endast vara rimligt om det är till exempel ett jobb som skådespelare där särskild typ efterfrågas. Ålder ger ofta också upphov till biases, för ung för att leverera för gammal för att hänga med är vanliga biases.

Det personliga brevet som många sliter med som ofta innehåller helt ovidkommande, för tjänsten, information. Det kan som alla vet vara alltifrån vad ens hund heter, var kandidaten bor och att svampplockning och golfspelande är en hobby.

Satsa på att efterfråga ett strakt CV där kompetensen, förmågorna och erfarenheterna framkommer tydligt kopplat till den utlysta tjänsten.

Men avfärda inte en kandidat som anses överkvalificerad utan att fråga varför personen gör ett nytt vägval i sitt liv!

Av: Tove Möller och Åsa Gustafsson

Tove Möller är flerfaldigt prisbelönt senior expert inom Diversity Eqiuty & Inclusion med erfarenhet sedan drygt 20 år. Tove driver The Accessible Societymed sin bolagspartner Mia Woll Hedin som är expert på hållbara, tillgängliga evenemang och möten. Företaget arbetar med alla slags bolag, som vill vara ett inkluderande företag. Som föreläsare, konsulter eller som gig-are. Kontakt: info@access-society.se Läs mer på www.access-society.se

Åsa Gustafsson, expert på mångfald och inkludering, drivs av win-win i att företag blir hållbarare samtidigt som att alla anställda mår och trivs bättre. Åsa jobbar mycket med finans, tech och ideella organisationer i sitt företag Futurista. Kontakt: in[email protected] Läs mer på www.futurista.se

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Efter några års tvekan är Almedalsveckan tillbaka, inte bara till omfång, utan till relevans. I en tid när demokratin skakar och marknaden söker fotfäste blir värdet av genuina mötesplatser tydligt.

I en våg av AI-genererade bilder: låt fotografering skapa stolthet – och bilder med känsla!

I en våg av AI-genererade bilder: låt fotografering skapa stolthet – och bilder med känsla!

Under mina år som både ledare och kommunikatör har jag gång på gång sett kraften i riktigt bra bilder. Oavsett om det handlar om porträtt, verksamhetsbilder eller ögonblicksbilder från ett event eller en teamaktivitet – så kan rätt bild verkligen fånga magin när människor interagerar. Därför tog jag ett samtal med fotografen Jenny Unnegård, som med över 25 års erfarenhet av både fotografering och kommunikation har sett branschen utvecklas från alla håll.

Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep

Kickoff med OS-tema: Svedea skapar gemenskap och inspiration med kreativa knep

Svedea genomförde i september 2024 en mycket lyckad kickoff på Södra Berget i Sundsvall för sina 240 medarbetare. Vår gästskribent Annsi Krol berättar här om hur det lyckade event genomfördes.

Fotografiskas 5 bästa lokaler för möten, event och konferens 2023

Fotografiskas 5 bästa lokaler för möten, event och konferens 2023

Annons

Ett möte, en konferens över dagen eller en kick-off, produktlansering eller fest för hundratals gäster? Fotografiskas inspirerande lokaler vid Stadsgårdskajen, med den hänförande utsikten mot vattnet, bjuder på en otrolig inramning för alla typer av möten. Här finns lokaler i alla tänkbara storlekar, med alla tekniska finurligheter som krävs. De pågående fotoutställningarna adderar inspiration till era möten och det prisbelönta, växtbaserade köket bjuder på fantastiska smakupplevelser, sprungna ur visionen om att inspirera till en mer medveten värld. En perfekt plats att mötas på helt enkelt! Här erbjuds också en rad aktiviteter med upplevelser för alla sinnen, som skapar ytterligare inramning till er konferens eller event.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Dags för sandaler och solglasögon!

Dags för sandaler och solglasögon!

Krönika

Vi har snackat AI, bjudit på tips, råd och inspiration. Vi har fått ta del av hur olika EA-rollen kan se ut i våra många profilintervjuer med er och vi har setts på olika event och webinarier. Men nu stundar midsommar och det är dags att byta e-post mot solkräm och ta på sandaler och solglasögon och gå ner i varv några veckor. Vårt nyhetsbrev är tillbaka igen i augusti. Vi ses då! 😎

Retorikexperterns 10 tips – så får du dina mottagare att lyssna och delta

Kan AI förstå ironi? Och vad har det med retorik att göra? 

Krönika

AI kan härma, men inte känna – och just där ligger den avgörande skillnaden. Retorik och kommunikation handlar om nyanser, känslor och samspel, något tekniken aldrig helt kan ersätta. Retorik- och röstexpert Per Furumo reflekterar över AI:s begränsningar och vad det betyder för mänsklig interaktion. 

Därför är självledarskap avgörande för VD:ar

Därför är självledarskap avgörande för VD:ar

Krönika

Självledarskap är inte längre en individuell färdighet – det är en nyckel för framtidens ledarskap. I denna krönika skriver Louise Key-Hedberg om insikter från rapporten Ledarspaning 2025 och om hur VD:ar ser självledarskap som avgörande för hållbara organisationer.

Vad är du utan ditt jobb? AI kanske snart ger dig svaret

Vad är du utan ditt jobb? AI kanske snart ger dig svaret

Krönika

Är du någonsin på en middag där det första som händer är att någon frågar: ”Vad jobbar du med?” Det är en oskyldig fråga på ytan, men bakom den ligger en samhällsnorm som kopplar din identitet till din produktivitet. Vi är våra jobb, våra titlar, våra leveranser. Och det är kanske därför vi känner oss så hotade av AI.

Årskrönika: ”Detta kan ni EA:s förvänta er av vår bransch!"

Årskrönika: ”Detta kan ni EA:s förvänta er av vår bransch!”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Kajsa Tamsen är partner på Inhouse och vi bad henne skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: Emmy Sundberg

Årskrönika: ”Att våga gå före kräver mod”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Emmy Sundberg är Director of Meetings & Private Events på Fotografiska Stockholm, och vi bad henne skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: ”Vi ska spegla era förväntningar”

Årskrönika: ”Vi ska spegla era förväntningar”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Mikael Björkqvist är CMO på matlagningsstudion AVEQIA, och vi bad honom skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: Pär Haga

Årskrönika: ”Ta på dig rollen som innovatör!”

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Pär Haga är CEO och co-founder på Boardeaser, en plattform med digitala verktyg för styrelse och ledning, och vi bad honom skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: Framtidsäkra din karriär steg för steg

Årskrönika: Framtidsäkra din karriär steg för steg

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025 när det kommer till din egen karriär och yrkesroll? Stefan Haglund är vd på Företagsuniversitetet och vi bad honom skriva en årskrönika åt er. Varsågoda – låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: 2025 innebär både nya krav och nya möjligheter

Årskrönika: Nytt år med nya krav och nya möjligheter

Krönika

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025 när det kommer till möten och evenemang? Henrik Vallentin är CEO på Event Logic, en webbaserad plattform som förenklar planering, upphandling och hantering av möten, event och konferenser. Ta del av hans årskrönika skriven för dig som EA. Trevlig läsning!

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

Mest läst

23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

Letar du efter den perfekta platsen att hyra festlokal i Stockholm för ditt nästa event? Vi har samlat 23 unika och inspirerande festlokaler som passar allt från bröllop till företagsevenemang. Oavsett om du söker en intim miljö eller en storslagen salong, finns det något för alla i denna lista.
De 17 bästa festlokalerna i Göteborg

De 17 bästa festlokalerna i Göteborg

Letar du efter den perfekta festlokalen i Göteborg för din nästa fest eller firande? I Göteborg finns ett brett utbud av festlokaler som kombinerar charmiga miljöer med moderna faciliteter. Oavsett om du planerar ett litet privat firande, ett stort kalas eller en företagsfest, finns det lokaler som passar alla behov. Här får du en guide till några av de bästa ...
Foresta på Lidingö blir en del av Stockholm Meeting Selection

Foresta på Lidingö blir en del av Stockholm Meeting Selection

Foresta eller Villa Foresta, som är det ursprungliga namnet på borgen som Wilhelmina Skogh lät uppföra 1908-1910, kommer från och med den 1 januari att bli en del av Stockholm Meeting Selection.
Ny stor eventarena i Stockholm

Ny stor eventarena i Stockholm

Den 27 april öppnas portarna till Fållan – en ny eventarena i Slakthusområdet med en kapacitet på 5000 gäster i en anläggning utöver det vanliga.
Hitta topp 13 festlokaler att hyra i Malmö

De 13 bästa festlokalerna att hyra för ditt evenemang i Malmö

Letar du efter den perfekta festlokalen i Malmö för ditt nästa evenemang? Oavsett om du planerar ett stort firande med många gäster eller en mer intim tillställning, har Malmö ett brett utbud av fantastiska festlokaler att hyra. Här kan du hitta allt från stora, pampiga lokaler till små, mysiga festlokaler som passar perfekt för mindre sällskap. Vill du hyra en ...

Expertråd

Amadeus och GBTA Foundation i ny allians för mer hållbara och tillgängliga affärsresor

Amadeus och GBTA Foundation i ny allians för mer hållbara och tillgängliga affärsresor

Affärsresor

Amadeus anslöt sig till GBTA Foundation som en ny företagspartner och bidrar direkt till dess branschomfattande People and Planet-program. På Planet-sidan gick Amadeus med i GBTA Sustainability Initiative som Silver-partner för att påskynda klimatåtgärder inom affärsresandet. På People-sidan blir Amadeus den första grundande allierade till GBTA Accessibility Initiative, som syftar till att säkerställa smidiga affärsresor för alla.

AI förändrar hur Google fungerar – och hur företag behöver tänka SEO

AI förändrar hur Google fungerar – och hur företag behöver tänka SEO

Aktuellt

En ny söklogik skapar både trafikbortfall och affärsmöjligheter. Så säkrar du din synlighet när Gemini tar över.

Därför behöver du som executive assistant synliggöra ditt värde

Därför behöver du som executive assistant synliggöra ditt värde

Karriär

Du är en avgörande kugge i verksamheten — men när allt flyter på som bäst märks du knappt. Det låter som en komplimang, men riskerar att göra ditt arbete osynligt. Här får du konkreta råd för hur du kan visa värdet av dina insatser utan att det känns som skryt.

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Från försvar till framtidstro – därför behövs Almedalen mer än någonsin

Gästskribent

Efter några års tvekan är Almedalsveckan tillbaka, inte bara till omfång, utan till relevans. I en tid när demokratin skakar och marknaden söker fotfäste blir värdet av genuina mötesplatser tydligt.

Välkommen till Mötesbaren på nyrenoverade Maxim Stockholm

Välkommen till Mötesbaren på nyrenoverade Maxim Stockholm

Event

Den 4 september bjuder Effect-sajterna in till en inspirerande kväll med föreläsningen Framtidens möte – när själ, känsla och AI kliver in i rummet, med hållbarhetsexperten Mikael Salo. Kvällen bjuder även på mingel och visning av nyrenoverade Maxim Stockholm.

Dags för sandaler och solglasögon!

Dags för sandaler och solglasögon!

Krönika

Vi har snackat AI, bjudit på tips, råd och inspiration. Vi har fått ta del av hur olika EA-rollen kan se ut i våra många profilintervjuer med er och vi har setts på olika event och webinarier. Men nu stundar midsommar och det är dags att byta e-post mot solkräm och ta på sandaler och solglasögon och gå ner i varv några veckor. Vårt nyhetsbrev är tillbaka igen i augusti. Vi ses då! 😎

Magisk kväll på Fotografiska när Mötesbaren bjöd in till mingel och inspiration

Magisk kväll på Fotografiska när Mötesbaren bjöd in till mingel och inspiration

Event

Sol från klarblå himmel, mingelglada gäster, fantastisk mat och en inspirerande föreläsning – när Mötesbaren intog sommarverandan på Fotografiska blev det en kväll att minnas. Kolla in mingelbilderna här!

Möt Johanna Tüll Hollander:  ”Jag höll på att ta livet av min chef”

Möt Johanna Tüll Hollander: ”Jag höll på att ta livet av min chef”

Profiler

Hon har nyligen bytt jobb från Executive Assistant på Munters till Chaos Coordinator på Swedish Neutral. Vi möter Johanna Tüll Hollander som berättar hur hon höll på att ta livet av sin chef, om sin checklista och sitt bästa engelska språktips!

Sustainable Healthy Performance lär chefer agera i oroliga tider

Sustainable Healthy Performance lär chefer agera i oroliga tider

Event

Chris Christiansson är programdirektör på Ara Health och har utbildat över 5 000 ledare i ”Sustainable Healthy Performance” och i ”In Demand Robustness”. I geopolitiskt oroliga tider är detta viktigare än någonsin, menar Chris. Nu har du som Executiveeffects läsare möjlighet att få delta under två dagar i Laax i Schweiz för att se om det kan vara något för din organisation.

Grattis alla ny-cerifierade EA:s!

Grattis alla ny-certifierade EA:s!

Aktuellt

I går var det dags för den tionde omgången av Executive Business Assistant att certifieras. Stort grattis säger vi på Executiveeffect till er alla!

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com