Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2020-01-20 | Intervju | Personlig utveckling

“Ledningsassistenten har en otrolig potential i ett förändringsarbete”

Vad kan vi lära oss av hjärnforskningen för att mer framgångsrikt lyckas med förändringar? Executiveeffect har träffat Maria Widström på Improviate som både delar med sig av insikter från forskningen och egna erfarenheter av lyckat förändringsarbete - och vilken betydelse ledningsassistenten har i det.

“Ledningsassistenten har en otrolig potential i ett förändringsarbete”I Maria Widströms arbete ligger fokus på individen som befinner förändring.

Som vd-assistent, vd-sekreterare eller ledningsassistent är du ofta – oavsett om du vill det eller inte – involverad i förändringsprocesser. Genom att dra nytta av insikter från hjärnforskning, menar Maria Widström, vd och partner på Improviate, kan du som ledningsassistent bättre stötta din chef i ett förändringsarbete – och inte minst bli bättre rustad själv för att ta dig igenom förändringar.

“Ledningsassistenten har en otrolig potential i ett förändringsarbete”
Maria Widström, vd och partner på Improviate.

Vilken är den främsta utmaningen med att genomföra en förändring framgångsrikt?
– Att man har en övertro till att en god lösning i sig resulterar i en god förändring. Man etablerar ett projekt, som man lägger ner på stora resurser på att implementera men individerna kopplas in för sent. Man underskattar helt enkelt det arbete som behövs kopplat till det mänskliga perspektivet för att få individerna att känna sig delaktiga, säger Maria och fortsätter;

– Ofta satsar man mycket på själva kunskapsdelen, till exempel att man skickar iväg personalen på utbildning. Men sällan är det på en utbildning som motivationen väcks. Det krävs andra aktiviteter för att få med sig människor i en förändring.

I Maria Widströms arbete ligger alltså fokus på individen som befinner förändring. Maria menar att det är naturligt att spjärna emot förändring. Hjärnan uppfattar instinktivt förändring som ett hot och vill därmed göra allt för att maximera belöning. Därför kan man genom att trigga människors belöningssystem, menar Maria, få engagerade, och motiverade medarbetare i en förändring. 

Så vad triggar då våra belöningssystem?
– Tack vare neurovetenskapen vet vi att det finns olika motivatorer, som är olika starka hos olika individer. Genom att lära oss bättre om dessa kan vi till exempel förstå hur man bättre kan kommunicera i en förändringsprocess.

Den så kallade SCARF-modellen, etablerad av David Rock som grundat Neuroleadership Institute, tar upp de mest typiska motivatorerna som har visat sig vara viktiga för människor som befinner sig i förändring.

  • Status – Den relativa betydelsen för andra. Det kan handla om både yttre faktorer som pengar och titel, men även inre faktorer som kompetens, kunskap och erfarenhet.
  • Certainty – Att ha kontroll/veta om vad som ska hända.
  • Autonomy – Att ha kontroll över sin egen situation och möjlighet att påverka sitt eget agerande.
  • Relatedness – Att känna tillhörighet i en grupp.
  • Fairness – Rättvisa, att bli behandlad lika som andra.

Vilken är nyckeln till engagerade, motiverade medarbetare i en förändring?
– Det finns finns teorier kring dessa nycklar och en är att ta hänsyn till och trycka på dessa typiska motivatorer i förändringskommunikationen. Överlag så har det visat sig att en återkommande och viktig motivator är den som rör autonomi. Alltså att medarbetaren är medveten om riktningen men har möjlighet att själv avgöra den den bästa vägen framåt för att nå målet. En annan viktig faktor är att medarbetaren upplever att det finns en mening med förändringen. Det kan vara smärtsamt att genomgå en förändring, men om det finns en tydlig mening med förändringen så underlättar det för individen.

På ett seminarium ni arrangerar den 29 januari kommer ni att prata om empatiska team – vad är det?
– Att det finns en autenticitet i teamet, det vill säga att ha en mänskligt perspektiv när man jobbar i förändring, har visat sig vara viktigt för framgångsrikt förändringsarbete. Ju mer man lyckas att “skala bort fasader” och visa en empatisk sida som ledare – och teammedlem – ju bättre resultat kommer du att få.

Vad kan man som assistent till en ledare göra för att stötta sin chef i en organisatorisk  förändringsresa?
– Jag ser att ledningsassistenten har en otrolig potential i ett förändringsarbete. Assistenten har örat mot rälsen och tentakler ute i verksamheten, samt hör hur snacket går i korridorerna. Ett lyckat förändringsarbete handlar inte bara om leverabler, utan även om känslouttryck. Och för att fånga upp dessa måste man vara närvarande i organisationen, vilket är svårt för chefer att vara då det ofta sitter upptagna i möten och andra åtaganden. Kan man som ledningsassistent fånga upp sådant och förmedla vidare det till sin chef är det ett mycket värdefullt inspel.

Är du nyfiken på att lära dig mer om vad som triggar belöningssystemen och ger engagerade. motiverade medarbetare i en förändring?
Anmäl dig till Improviates frukostseminarium 29 januari 2020 i Stockholm.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Därför är externa inspiratörer viktigare än någonsin för företag 2026

Därför är externa inspiratörer viktigare än någonsin för företag 2026

När förändringstakten ökar och kraven på organisationer blir allt högre räcker det inte alltid med intern kompetens. Rätt extern röst kan bli katalysatorn som får organisationer att tänka nytt, prioritera om och faktiskt agera. Katarina Nordlund, rådgivare och delägare på Skillspartner, förklarar varför externa inspiratörer spelar en allt viktigare roll i dagens företag.

Monica Ohlson, Executive Assistent till generalsekreterare och styrelse på Barncancerfonden och Niklas Cerovina, Vice President Assistant på Tetra Pak Packaging Solutions AB

Erfarenhet mötte nyfikenhet – mentorsprogrammet utvecklande för båda

Monica Ohlson på Barncancerfonden och Niklas Cerovina på Tetra Pak Packaging Solutions var båda nyfikna på vad ett mentorsprogram skulle innebära för deras professionella utveckling, hon i egenskap av mentor, han som adept. De har båda precis avslutat mentorsprogrammet som ingår i EA-nätverket IMA Swedens medlemskap och här berättar de om varför de anmälde sig, vad de båda tagit med sig och varför de tycker att fler borde våga kasta sig ut på en liknande resa.

Så lyckas du samordna och leda utan formell chefsroll

Så lyckas du samordna och leda utan formell chefsroll

Att vara assistent innebär ofta att axla rollen som samordnare – en nyckelperson som håller ihop trådarna i komplexa arbetsflöden och samarbeten. Men hur blir du expert på samordning? Genom att utveckla din förmåga att planera, organisera och kommunicera kan du stärka din roll och skapa framgångsrika arbetsrelationer. Här får du praktiska tips och råd för att ta din samordningsförmåga till nästa nivå.

Möjlighet till fler hälsosamma möten i Arlandastad

Möjlighet till fler hälsosamma möten i Arlandastad

Annons

I en unik lokal med 10 meters takhöjd etableras nu 13 banor i en av Sveriges första ”padel pop-ups” av Klövern Padel i nya mötes- och evenemangsarenan Scandinavian XPO, Arlandastad.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant – Stockholm – McKinsey & Company
  • Executive Partner – Stockholm – Mentimeter
  • Executive Assistant till CFO – Stockholm – Saab
  • Kansliansvarig – Stockholm – Sjukhusläkarna
  • Executive Assistant Operations – Linköping – JobBusters AB
  • Executive Assistant – Mjölby – Poolia Sverige
  • Vd‑koordinator – Uppsala – Länsförsäkringar Uppsala
  • Executive Assistant to the CEO – Stockholm – Lovable
  • Office Manager – Västerås – Østnes Helicopters
  • Junior Executive Assistant – Stockholms kommun – Schneider Electric
  • Office Manager & EA till CFO – Stockholm – The Nutriment Company
  • Office Manager – Stockholm – Hacksaw Studios
  • Uppdragsledare inom administration – Linköping – Saab
  • Office Manager – Upplands Väsby – Airsafe Sweden AB
  • Executive Assistant – Stockholm – me+
  • Executive/Admin Assistant – Stockholm – American Express
  • Office Manager – Malmö – Atos Medical
  • Executive Assistant – Stockholm – Electrolux Group
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Administrative Assistant – Stockholm – JPMorgan Chase

Mest läst

Johanna Hellström: Rätt talare börjar med vad ni vill förändra – inte vem som står på scen

Johanna Hellström: Rätt talare börjar med vad ni vill förändra – inte vem som står på scen

En föreläsare kan inspirera, utmana och ge ny energi – men för att skapa verklig effekt krävs mer än ett välkänt namn. Executiveeffect har träffat Johanna Hellström, expert och rådgivare på Mindley, för ett samtal om hur man hittar rätt talare, vilka misstag som är vanligast och varför den viktigaste frågan bör komma långt innan någon kliver upp på scen.
Upptäck en av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag

Upptäck två av Sveriges mest inspirerande mötesdestinationer – exklusiv fam-trip med utbildning och middag (Bara några platser kvar!)

Investera en halv dag – eller följ med på en skräddarsydd resa som du sent kommer att glömma. Välj mellan att följa med på hela resans upplägg eller endast utbildning och middag i Göteborg.
Ny rapport: Psykologisk trygghet minskar på svenska arbetsplatser

Ny rapport: Psykologisk trygghet minskar på svenska arbetsplatser

Den psykologiska tryggheten på svenska arbetsplatser har minskat med nio procent sedan 2022. En ny rapport pekar särskilt ut chefers beteende i möten och bristen på feedback som faktorer som hänger samman med utvecklingen.
Charbel Gabro sätter ord på den osynliga sorgen efter flykten

Charbel Gabro sätter ord på den osynliga sorgen efter flykten

Vad händer med identiteten när man tvingas lämna sitt land och börja om i ett nytt? Och vad behöver arbetsplatser förstå för att människor med olika erfarenheter verkligen ska känna tillhörighet? I den nya boken Flyktingsorg sätter föreläsaren och samhällsdebattören Charbel Gabro ord på en erfarenhet som ofta hamnar i skymundan när integration och inkludering diskuteras – sorgen över det ...
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com