Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2023-12-03 | Krönika

I dåliga tider behövs mer möten!

År 1986 gjorde jag mitt första stora event och började kalla mig Mötesarrangör. Runt 300 Skandinaviska, glada återförsäljare skulle åka till Estoril utanför Lissabon och testa däck på F1-banan, samt få säljstrategier och marknadsföring presenterade för sig. Och festa.

“Jag pratar om det du som chef tycker är bland det mest obehagliga som finns”Anders Müller

Som helt grön entreprenör, var det en upplevelse, men vi fick till det. Därefter gjorde jag i rask takt mängder av konferenser och event. Det var ingen brist på varken budget, intresse, idéer eller engagemang. Vi gjorde möten som aldrig förr. Det var en pionjär-anda som rådde, och Eventbranschen i Sverige började formas.

Företagens bästa kanal mot partners, kunder och medarbetare var att göra kick-off, fest, konferens, workshop. Kalla det vad du vill. Alla möttes och investerade tid och pengar och ingen sa nej till ett bra möte eller fest. Vi träffades och gjorde oerhört mycket business analogt, på plats.

37 år senare, en pandemi på det och allmänt dåligt världsläge, är situationen i branschen helt annorlunda. Det görs inte lika mycket möten enligt flera rapporter. Allt halveras, dras ner och det känns rätt grått. Företagen passar på att skala ner kontor, flytta medarbetare, skära ner. Eventbranschen har samtidigt konsoliderats, de bästa köper upp varandra och kompetensen har höjts rejält. Samtidigt har många medarbetare från branschen börjat arbeta in-house hos sina tidigare kunder. Mötesindustrin har blivit mogen. Men faktum kvarstår. Det är tajt därute. Visst är det dåliga tider totalt sett. Men det har hänt förr.

När mötesindustrin tog fart i Sverige i slutet av 80-talet var det rörigt. När Berlinmuren föll 1991 undrade världen vad som skulle hända. Det hade varit oroligt i flera år i Sovjet. Stökigt i mellanöstern och det var krig på Balkan. Inflation rådde. Räntan på mitt första huslån var 15,25%, och kort efter det skenade räntan på rörliga lån till 500%. Trots det drogs det inte ner på mötesinvesteringarna som det görs nu.

De kunder jag och många av mina kollegor i branschen arbetade med såg saker långsiktigt. Vi visste att det bästa sättet att övertyga sin kund var att träffas och leverera en föreställning där vi fick kunden att känna ett wow. Det hölls interna kick-offer för att motivera medarbetare, höja kompetens och bygga team. Det gjordes på både bra och dåliga sätt, men vi gjorde något. Även i dåliga tider.

Att mötas är det viktigaste som finns. Att träffas ”på riktigt” är fortfarande den bästa formen för oss som människor när det gäller att berätta för varandra. Informera om produkter och tjänster. Diskutera strategier. Samarbeta kring problem. Pandemin visade med all tydlighet att hybrid och digitalt INTE är den enda vägen. Ett komplement som är fantastiskt. Men det är inte live och inget slår en upplevelse i realtid.

Att sitta med under ett möte, när det där magiska uppstår som man inte riktigt kan sätta fingret på. När någon ur det egna bolaget briljerar med en presentation som gör att allt blir glasklart.

När festen skapar en samhörighet som alla längtat efter och ger tro på framtiden. När applåderna inte vill sluta efter ett välrepeterat tal. När det känns i hela kroppen att det är MÖTET som är viktigt och som driver framåt. Det sitter i vårt DNA sedan vi satt runt lägerelden på stenåldern.

Vi som arbetar i Mötesindustrin säljer upplevelser. Du som har behov av upplevelser har inte råd spara dig ur de dåliga tiderna. Det är nu du ska investera. Det är nu du ska vara kreativ och skapa tillfällen som gör att dina kunder, medarbetare eller partners träffas och känner samhörighet, hopp och framtidstro. Det händer inte via ett teams-möte, ett mailutskick eller i en krönika som den här.

Gnistan kan tändas, men känslan du får när något stort händer som påverkar dig i ditt arbete,

kräver att vi är på plats, tillsammans runt ”lägerelden”. Trots AI och alla andra tekniklösningar vi har, är det ögonkontakt, ett handslag, en kram och att vi upplever något som gör skillnad.

Dra inte ner på dina möten och event. Paketera om, prioritera rätt och tänk kreativt. Det gjorde vi på både 80, 90 och 2000-talet. Det går även inför 2024.

Av: Anders Müller
Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Ledarskapet förändras i snabb takt. Ökade krav på tempo, transparens och beslutsförmåga har gjort ledningsassistenten till en allt viktigare del av det moderna ledarskapet. Det som tidigare sågs som administrativt stöd har i dag utvecklats till en strategisk nyckelfunktion.

Varför vi hatar möten – och hur de kan bli vår bästa konkurrensfördel

Ring ut det gamla – ring in det nya (på riktigt)

När Nyårsklockan ringer på Skansen upprepar vi samma ord som i över hundra år – om fred, hopp och en ny början. Men vad betyder det egentligen att ”ringa in det nya” i vår vardag? I sin nyårskrönika tar Micke Darmell avstamp i traditionen och pekar ut vad vi på riktigt behöver lämna bakom oss – och vad vi behöver mer av – i våra möten, relationer och i vårt ledarskap.

Dags för sandaler och solglasögon!

Dags för sandaler och solglasögon!

Vi har snackat AI, bjudit på tips, råd och inspiration. Vi har fått ta del av hur olika EA-rollen kan se ut i våra många profilintervjuer med er och vi har setts på olika event och webinarier. Men nu stundar midsommar och det är dags att byta e-post mot solkräm och ta på sandaler och solglasögon och gå ner i varv några veckor. Vårt nyhetsbrev är tillbaka igen i augusti. Vi ses då! 😎

Från Calcutta till Svensk Hotellkung: Bicky Chakrabortys inspirerande resa

Från Calcutta till Svensk Hotellkung: Bicky Chakrabortys inspirerande resa

Annons

Bicky Chakrabortys livsresa är verklig en saga om ambition, innovation och en outtröttlig strävan att förnya en traditionell bransch. Från hans ödmjuka början i Calcutta till att bli en av Sveriges mest framstående hotellmagnater.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Strategisk Executive Assistant – McKinsey Stockholm
  • Global Office Experience Manager – SignUp Software, Solna, Stockholm
  • Executive Assistant till Family Office i Sverige – Guide
  • Office Manager i Stockholm – Adecco bygger kandidatpool
  • Jobb: Office & Operations Manager i Stockholm | imeto
  • Manpower söker Executive Assistant (VD-assistent) i Kista
  • Acast söker Office Manager i Stockholm – podcast & studio
  • Executive Assistant-jobb hos Trustly i Stockholm | VD-stöd
  • Executive Assistant Göteborg – Medicinteknik | Wise Admin
  • Technical Assistant – Group Product Planning | TRATON AB
  • Eqvor rekryterar Executive Assistant & Backoffice – Stockholm
  • Puzzel: Office Mood Manager 50% i Stockholm – arbetsträning
  • Office Mood Manager i Stockholm – arbetspraktik 50% | Puzzel
  • Vikarierande Office Manager – SATS Sverige, Sundbyberg
  • Executive Assistant Stockholm – till CEO | Trustly
  • Executive Assistant till Trustly, Stockholm | Stöd till CEO
  • PA till vd (Personal Assistant to CEO) – Upsales, Stockholm
  • Executive Assistant på Disney – Country Manager Nordics & Baltics
  • Executive Assistant jobb i Stockholm – uppdrag hos emagine
  • Team Assistant & HVA-koordinator – Hitachi Energy Ludvika

Mest läst

Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

Eric Langenskiöld: AI-säkerhet krävs på allvar 2026 

AI har ingen egen moral eller agenda (ännu). Det innebär att alla AI-problem egentligen är människo-problem. Alla verktyg kan användas på säkra eller osäkra sätt. Men ett verktyg som utvecklas exponentiellt blir snabbt ohållbart farligt utan rätt skydd och strategi. 
Hitta topp 13 festlokaler att hyra i Malmö

De 13 bästa festlokalerna att hyra för ditt evenemang i Malmö

Letar du efter den perfekta festlokalen i Malmö för ditt nästa evenemang? Oavsett om du planerar ett stort firande med många gäster eller en mer intim tillställning, har Malmö ett brett utbud av fantastiska festlokaler att hyra. Här kan du hitta allt från stora, pampiga lokaler till små, mysiga festlokaler som passar perfekt för mindre sällskap. Vill du hyra en ...
Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Ledarskapet förändras i snabb takt. Ökade krav på tempo, transparens och beslutsförmåga har gjort ledningsassistenten till en allt viktigare del av det moderna ledarskapet. Det som tidigare sågs som administrativt stöd har i dag utvecklats till en strategisk nyckelfunktion.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
16 restauranger att abonnera i Stockholm för middagar och fester

16 restauranger att abonnera i Stockholm för middagar och fester

Letar du efter en restaurang i Stockholm där du kan abonnera för ditt nästa event eller fest? Det finns många fantastiska alternativ som erbjuder en kombination av unika miljöer och högkvalitativ mat. Oavsett om du planerar en privat fest på restaurang, en bröllopsmiddag eller en företagskickoff, finns det restauranger som passar alla behov. I denna guide presenterar vi några av ...

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com