Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2020-05-11 | Inspiration

Villa Lovik på Lidingö expanderar

I sommar lanseras restaurangkonceptet, La Piazza by Villa Lovik och Beach & Pool Club by Villa Lovik.

Villa Lovik på Lidingö expanderar

-Då vi ser en överväldigande stor ökning av antal gäster så vill vi satsa ännu mer och öppnar i sommar Beach & Pool Club by Villa Lovik och även restaurangkonceptet La Piazza. Vi vill skapa en komplett weekend-destination med innehåll som fokuserar på välbefinnande samt mat och dryck med en touch av Italiens finaste smaker. La Piazza by Villa Lovik kommer att fungera som en sommarrestaurang och öppnar i slutet av maj, säger Torbjörn Blomqvist ägare Stockholm Meeting Selection.

Just nu pågår arbetet med det nya konceptet för fullt. La Piazza kommer att vara belägen på Villa Loviks kringbyggda innergård. Här kommer gästen att kunna njuta av mat och dryck i miljö där inspirationen har hämtats från italienska torg. Under lyktor i träden och vid smakfulla och rustika marmorbord kommer La Piazza by Villa Lovik servera Italienska och svenska råvaror i form av flatbread pizzeata, ost & chark, oliver i mängder och underbara italienska efterrätter.

-Vi är så laddade inför sommaren och utvecklingen av vårt matkoncept. Just nu sitter vi och planerar menyer och inköp och jag kan lova att vi verkligen kommer att leverera det bästa av Italien på vår underbara innergård. Våra gäster kommer att kunna njuta av spännande Proseccoprovningar, jag vågar nästan säga att vi kommer att vara en av de bästa på Prosecco, i alla fall i Stockholmsområdet. Vi kommer att utveckla våra berömda flatbread pizzeta ytterligare med spännande toppings efter säsong. Gästen kommer också kunna frossa i italiensk chark och ost. Alla råvaror är noga utvalda och håller hög kvalité. Vi fortsätter givetvis också att baka vårt eget bröd. Vi har även visionen att kunna erbjuda Sveriges bredaste utbud av oliver, säger Andreas Zetterdahl, Food & Beverage Manager på Villa Lovik.

I anslutning till poolområdet kommer Beach & Pool Club by Villa Lovik att öppna upp juni. Här kommer gästen kunna spendera dagen på stora och lyxiga solbäddar med en vidunderlig utsikt över den glittrande fjärden. Även enklare solstolar kommer att finnas till låns för den som vill gå ner till strandkanten och njuta av ett dopp. Beach & Pool Club by Villa Lovik kommer att erbjuda enklare lunch och snacksmenyer anpassat för avslappnat häng. En variation av Italiensk öl och givetvis ishinkar med bubbliga drycker med tillbehör kommer att kunna beställas till solbäddarna.

-Vi har sneglat lite på internationella koncept som Nikki Beach och anpassat det efter en lite mer mogen målgrupp som gillar att slappna av i stilfull miljö och jag tror att vi verkligen kommer att lyckas att göra dessa nöjda, säger Torbjörn Blomqvist ägare Stockholm Meeting Selection.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Sommarfest på jobbet – så skapar du ett uppskattat arrangemang

Sommarfest på jobbet – så skapar du ett uppskattat arrangemang

När sommaren närmar sig är det många arbetsplatser som vill samla medarbetarna för att fira ett intensivt halvår innan semestrarna tar vid. Ibland är det ledningsassistenten som får uppdraget att styra upp sommarfesten. Med rätt planering kan arrangemanget bli mer än bara en trevlig kväll – det kan stärka relationerna och bidra till en positiv företagskultur.

Några ödmjuka tankar om hur du bygger ett riktigt starkt partnerskap med din chef

Några ödmjuka tankar om hur du bygger ett riktigt starkt partnerskap med din chef

Relationen mellan en Executive Assistant och en chef är ofta avgörande för hur väl vardagen fungerar i en organisation. När samarbetet fungerar riktigt bra blir det mer än ett administrativt stöd – det blir ett partnerskap. Här är några tankar om vad som kan bidra till ett starkare och mer effektivt samarbete.

Hard Rock Cafe öppnar ny restaurang i centrala Stockholm

Hard Rock Cafe öppnar ny restaurang i centrala Stockholm

Hard Rock Cafe Stockholm öppnar nu en helt ny restaurang i centrala Stockholm. Den nya etableringen på Vasagatan och Mäster Samuelsgatan ska bli en mötesplats för mat, musik och liveunderhållning – med större lokaler, en egen scen och ett nytt urval ur den världsberömda memorabilia-samlingen.

Daniel Collin - månadens Mindley profil

Daniel Collin – månadens Mindley profil

Annons

Vad händer när en vd byter bana för att utforska hjärnans fulla potential? Månadens Mindley Profil är Daniel Collin – en föreläsare som väcker både insikter och förändring genom mental träning, hjärnkunskap och förtroendebaserat ledarskap.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Coordinator/Legal Assistant – Stockholm – Poolia Sverige
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen
  • Executive Assistant och Office Manager – Stockholm – Mastercard
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Interim Office Manager – Stockholm – Agigo
  • Executive Assistant to Group CEO – Jönköping – ITAB Group
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Nets
  • Workplace Coordinator – Stockholm – Helsing
  • Office Manager – Malmö – Mindpark
  • Office & Operations Manager – Stockholm – Appostrophe
  • Strategisk Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Manager – Stockholm (Bromma) – Norteam AB
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • Office Manager – Rotebro, Stockholm – Candela
  • Office Manager – Linköping – ArgusEye
  • Executive Assistant – Stockholm – ServiceNow

Mest läst

Optimera din arbetsdag med smarta energikickar

Att hålla energin på topp under en lång arbetsdag är en utmaning för de flesta. Med ständiga möten, snäva deadlines och ett högt tempo behöver du hitta enkla knep som ger både fokushöjning och välmående. Här kommer några idéer som hjälper dig att ladda batterierna utan krångel – oavsett om du sitter vid skrivbordet eller rusar mellan mötesrum.
Lista: Sju styrelseportaler som kan spara dig tid

Lista: Åtta styrelseportaler som kan spara dig tid

Lägger du mycket tid på förberedelse och distribution av styrelsedokument? I så fall kanske en styrelseportal kanske kan vara ett värdefullt verktyg som kan få dig att både spara tid och papper. Executiveeffect listar åtta styrelseportaler att spana in.
”Det är viktigt med trovärdighet kring sin säkerhetshantering”

”Det är viktigt med trovärdighet kring sin säkerhetshantering”

Bergendal är Sveriges första CovidClean-certifierade konferensanläggning. Key Dolk som är vd på mötesanläggningen berätta vilka åtgärder de har tagit för att tilldelas certifieringen.
23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

Letar du efter den perfekta platsen att hyra festlokal i Stockholm för ditt nästa event? Vi har samlat 23 unika och inspirerande festlokaler som passar allt från bröllop till företagsevenemang. Oavsett om du söker en intim miljö eller en storslagen salong, finns det något för alla i denna lista.
Vd-assistenten som blev vd

Vd-assistenten som blev vd

Kadi Upmark var vd-assistenten som gjorde resan att gå från assistentrollen till att bli vd - på samma företag. För Executiveeffect berättar hon om tvivlet och rädslan som till slut besegrades av hennes nyfikenhet.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com