Jag träffar Marina Disoto på Axel Johnson Internationals huvudkontor i Stockholm. Loungen vi sitter i är industriell, men stilren med material i toner av betong och stål. Med utsikt över Hagaparken och Wenner-Gren Center börjar vi prata om hur AI påverkar EA-rollen och hur den är en av de yrkesroller som kommer förändras mycket de kommande åren. Men låt oss ta det från början …
Berätta lite kort om dig!
– Jag är född och uppvuxen i Stockholm men mina föräldrar kommer från Norge och det forna Jugoslavien. Efter gymnasiet jobbade jag inom restaurang och detaljhandel innan jag tog klivet in i flygbranschen. Jag arbetade som flygvärdinna på Braathens och senare SAS i nio år. Det var en fantastisk tid, men när tredje barnet kom kände jag att pendlandet mellan Stockholm och Oslo blev allt mer utmanande. Då bestämde jag mig för att byta bana.
Hur hittade du in i EA-rollen?
– Efter jobbet som flygvärdinna började jag jobba som receptionist på riskkapitalbolaget 3i. Jag insåg ganska snabbt att jag trivdes med struktur och organisering. Samtidigt studerade jag administration och ekonomi på kvällarna. När möjligheten att bli Executive Assistant dök upp tog jag chansen – och det blev början på en ny karriärväg.
Berätta om din karriär som EA!
– Efter mitt första EA-jobb på 3i gick jag vidare till Deutsche Bank men där blev jag bara kvar knappt ett år. Skälet till bytet var att vd:n från mitt tidigare jobb skulle starta ett nytt riskkapitalbolag, Adelis, och frågade om jag ville vara med från början. Det var en spännande möjlighet som jag inte kunde tacka nej till, och det visade sig vara ett fantastiskt roligt uppdrag!
Sedan dess har jag haft liknande roller på Amrop, ett executive search-bolag, samt på Sweco, ett teknikkonsultbolag.
Jag har haft förmånen att arbeta nära beslutsfattare i olika branscher, vilket har gett mig en bred förståelse för affärsstrategi, organisationsutveckling och ledningsarbete. Jag trivs i en roll där jag får kombinera operativt och strategiskt stöd och där jag kan bidra till att effektivisera arbetssätt, förbättra processer och skapa en välfungerande struktur.
Det som gör EA-rollen så spännande för mig är just den här kombinationen och jag älskar att både få vara analytisk och hands-on. Och att ingen dag är den andra lik!
Vad gör Axel Johnson International?
– Vi är en privatägd svensk industrikoncern med global verksamhet. Med ett långsiktigt ägarperspektiv utvecklar och förvärvar vi bolag med nischade industrilösningar. Idag består koncernen av över 200 bolag verksamma i 34 länder.
Hur ser din nuvarande roll ut?
– Jag är EA och office manager och arbetar nära vår vd och CFO. När jag tillträdde min tjänst såg jag rollen som en spännande utmaning eftersom den inte hade funnits tidigare, och jag fick möjlighet att skapa min egen roll och forma den utifrån organisationens behov.
Jag hanterar styrelseadministration, interna nätverk och planerar konferenser. Dessutom leder jag vår trivselgrupp, där vi organiserar allt från frukostar till AW:s för att skapa en bra arbetsmiljö.
Sen fungerar jag även som en direktlänk till koncernen genom vårt interna nätverk för EA:s, Axelbandet, vilket innebär att jag är involverad i flera koordinationsuppgifter och samarbetar nära med andra EA:s inom koncernen.
Hur har EA-rollen förändrats under din tid?
– Vi blir allt mer integrerade i beslutsfattandet. När jag började var rollen väldigt administrativ, men idag är vi mer strategiskt involverade. Jag upplever att vi är en viktig del av organisationens struktur och affärsstöd. Sen har digitalisering och AI också förändrat mycket – vi arbetar smartare och mer effektivt än tidigare.
Hur ser du på framtiden för EA-rollen?
– Jag tror att vi kommer att bli ännu mer affärsintegrerade och arbeta närmare ledningsgrupperna. Det gäller att hänga med i teknikutvecklingen och fortsätta utvecklas i vår yrkesroll.
Om du fick välja en person att vara EA åt, vem skulle det vara?
– Moder Teresa! Hennes engagemang för de mest utsatta och hennes osjälviska arbete är otroligt inspirerande. Att få stötta någon som skapar verklig förändring hade varit en fantastisk upplevelse.
Mer om:
Till Marina Disoto på LinkedIn
Läs mer om Axel Johnson International här.
Av:
Marina Disoto




