Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2026-06-04 | Profiler

Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Från hotellobby till ledningsgrupp – för drygt två år sedan bytte Ingela Lindahl bana och tog klivet in i EA-rollen på Holmen. I dag navigerar hon mellan affärskritiska beslut och vardagslogistik, samtidigt som hon hämtar energi i stallet, med hö i håret och fullt fokus. Här berättar hon om omställningen, tempot och vad som krävs för att ligga steget före.

Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”Ingela Lindahl, ledningsassistent Holmen Board and Paper Foto: Kollberg & Karlsson

För att ta reda på det tar vi en tur till ett av Sveriges äldsta industribolag, Holmen Board and Papers i centrala Norrköping för att träffa ledningsassistent Ingela Lindahl.

Huvudkontoret ligger vackert vid Motala Ström och vi träffas högst upp i huset på våning sju i CEO Lars ”Luddes” Lundins kontor då han denna dag är på koncernledningsmöte på Holmens huvudkontor i Stockholm. Utsikten är fantastisk och det vackra vädret gör att vi faktiskt skymtar skorstenarna på Holmens pappersbruk vid Braviken ute på Händelö. Ingela bjuder på en Nespressokaffe och jag ställer min första fråga.

Låt oss börja med vem du är privat?

– Jag bor med min man Johan i en villa här i Norrköping och lever ett aktivt och harmoniskt liv. Vi delar intresset för träning och många av våra dagar börjar eller slutar på gymmet där vi hittar både energi och tid för varandra. Vi är ett team – både i livet och på gymmet. 😊 Jag är en person som mår bäst när jag får vara i rörelse — oavsett om det handlar om styrketräning, att ta en löptur eller en längre promenad ute i naturen.

Samtidigt är relationerna runt mig viktiga. Jag värdesätter tiden med familj och vänner, men även att få koppla av hemma i soffan med en spännande TV-serie eller bok.

Hur kopplar du av efter jobbet?

– Jag gillar som sagt att röra på mig. Det får mig att skifta fokus och skapa mental återhämtning. Jag har sen några år tillbaka återvänt till ett barndomsintresse och tillbringar numera tid i stallet, komplett med hö i håret och lyckorus i kroppen, en gång i veckan. Ridningen ger mig både fysisk utmaning och ett lugn, där allt handlar om närvaro, balans och samspel med hästen. 

Berätta kort om Holmen Board and Paper och vad ni gör!

– Holmen Board & Paper är ett av Holmens fyra affärsområden. Vi utvecklar och producerar premiumkartong och innovativa pappersprodukter för allt från kosmetik och elektronik till böcker och transportförpackningar. Produkterna tillverkas av färsk fiber från hållbart brukade skogar, med produktion i Sverige och England, och har ett lågt klimatavtryck.

Och hur ser din roll som EA ut?

– Jag arbetar främst som EA åt vår CEO Lars Lundin men även för ledningsgruppen på åtta personer. Utöver det ser jag till att saker fungerar på kontoret.

Min roll är bred och varierad – precis som jag vill ha det. Ingen dag är den andra lik och det händer ofta saker som gör att jag måste prioritera om. En dag kan innehålla allt från att koordinera möten, ha koll på ledningens kalendrar, boka resor till CEO, kontera fakturor, fastighetsrelaterade frågor, ta in offerter, träffa leverantörer och planera större möten och besök.

Hur hamnade du i din nuvarande roll?

– Tidigare har jag jobbat med försäljning inom hotell- och resebranschen i många år, men kände att jag var klar med det. Jag såg en annons där Holmen sökte en ledningsassistent – och jag fick jobbet bland 150 ansökande!
Holmen hade tidigare varit kund till mig och jag hade alltid haft en bra känsla för företaget. Nu har jag varit här i drygt två år och stortrivs! 

Du har jobbat på både Ville Fridhem och Elite Hotels. Vilka erfarenheter därifrån har du nytta av i din nuvarande roll?

– Jag har tagit med mig förmågan att ligga steget före, läsa av människor och lösa problem även i högt tempo. Framför allt handlar det om att skapa professionella möten – oavsett om det är internt eller externt. Det sitter i detaljerna, i känslan och i att få människor att känna sig välkomna. Mitt nätverk från besöksnäringen har jag också stor nytta av i dag.

Var får du inspiration ifrån och hur håller du dig uppdaterad i din roll? Några EA-nätverk i Norrköping?

– I Norrköping finns det inget direkt nätverk för EA:s, men jag bollar med EA-kollegorna i koncernen och ibland träffar jag EA:s från andra bolag. Och så har jag ju mitt eget nätverk med personer från alla branscher.

Holmen är dessutom partner till olika föreningar och evenemang som anordnar träffar i Norrköping. Jag får ibland möjlighet att delta och det ger inspiration och chans att nätverka. Sen prenumererar jag så klart på Executiveeffects nyhetsbrev 😉!

Ta oss med ”behind-the-scenes”! Någon ”omöjlig” eller annorlunda uppgift du löst?

– Kanske inte en “omöjlig” uppgift, men ett projekt jag är extra stolt över är renoveringen och omflyttningen av vårt kontor där min roll var att hålla ihop helheten. Det blev ett slags levande pussel där vi tog ett våningsplan i taget och flyttade runt medarbetare i ett rullande schema. Projektet föll så väl ut att jag nu även är involverad i att inreda vårt nya säljkontor i Milano.

Som avslutande tanke-experiment – vem skulle du vilja vara EA åt om du får välja helt fritt? Och varför?

– Nu trivs jag ju väldigt bra och är glad över att tacksam över att jag fick möjligheten av Ludde att bli hans EA, men om jag ska säga någon skulle det vara Astrid Lindgren, vars böcker jag är uppväxt med. Hon verkar ha varit en väldig varm, sympatisk och humoristisk person som stod för sina åsikter. 

Mer om:

Till Ingela Lindahl på LinkedIn.

Holmen är en svensk skogsindustrikoncern med rötter från 1600-talet och ett tydligt nav i Norrköping, där flera centrala funktioner finns. Holmen är en av Sveriges största skogsägare med cirka 1 miljon hektar skog, främst i mellersta och norra Sverige. Koncernen producerar papper, kartong och trävaror och har omkring 3 500 anställda samt verksamhet i flera länder, med fokus på hållbarhet och förnybara resurser. 

Av: Sophia Loader

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Exklusivt möte med EA of the Year Sofia Puhakka

Exklusivt möte med EA of the Year Sofia Puhakka

Hur känns det att i hård konkurrens få sitt namn utropat som Executive Assistant of the Year? Om det, vilka AI-verktyg som underlättar hennes jobb och vad som överraskade henne mest efter utmärkelsen berättar Sofia Puhakka, EA åt Telenors vd och divisionschefen för konsument. Och så ger hon fem tips på hur du håller dig uppdaterad i EA-rollen.

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

Det började med en enkel idé: att lyfta fram människorna bakom titeln. Nu har Executiveeffect publicerat 100 profilintervjuer med Executive Assistants, VD-assistenter, Office Managers och andra nyckelpersoner som varje dag får organisationer att fungera. Bakom varje intervju finns en unik berättelse om drivkraft, ledarskap och yrkesstolthet.

Möt Susanne Westlund: ”Att stå utan jobb blev en ögonöppnare”

Möt Susanne Westlund: ”Att stå utan jobb blev en ögonöppnare”

Idag är Susanne Westlund både EA och SPO på Vattenfall, men för ett drygt år sedan stod hon utan jobb och att hitta ett nytt visade sig vara svårare än hon trott. I vårt öppna samtal berättar hon här om hur du metodiskt kan hitta ett nytt jobb och i vårt tanke-experiment väljer hon en riktig powerperson som sin drömchef!

Från Calcutta till Svensk Hotellkung: Bicky Chakrabortys inspirerande resa

Från Calcutta till Svensk Hotellkung: Bicky Chakrabortys inspirerande resa

Annons

Bicky Chakrabortys livsresa är verklig en saga om ambition, innovation och en outtröttlig strävan att förnya en traditionell bransch. Från hans ödmjuka början i Calcutta till att bli en av Sveriges mest framstående hotellmagnater.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley 300x250

Lediga Jobb

  • Senior Business Support Coordinator – Göteborg – AstraZeneca
  • Områdessamordnare – Uppsala – Akademiska sjukhuset
  • Handläggare ledningsstöd – Stockholm – Polismyndigheten
  • Executive Coordinator – Piteå – Sunpine
  • Office Assistant – Stockholm – SSAB
  • Executive Assistant – Solna – adidas
  • Kvalificerat ledningsstöd (handläggare) – Stockholm – Polismyndigheten
  • Executive Team Assistant – Stockholm – Euroclear
  • Executive Team Assistant – Stockholm – Euroclear Sweden
  • Office Manager / PA to Founders – Stockholm – Nordic Knots
  • Personal Assistant & Office Coordinator – Lund – Fitness24Seven
  • Chefsassistent VO radiologi, Danderyds sjukhus – Danderyd – Region Stockholm
  • Administrativ samordnare – Stockholm – Stockholms universitet
  • Chefssekreterare – Malmö – Region Skåne
  • Chefsadministratör och koordinator – Solna – Poolia Sverige
  • VD-assistent – Stockholm – KPA Pension
  • PMO Coordinator, CIO Office – Malmö – AAK
  • Chefsadministratör/koordinator IT-infrastruktur – Linköping – Poolia Sverige
  • Office Administrator – Okänd ort – Moody’s Corporation
  • Personal Assistant & Office Coordinator – Lund – Fitness24Seven

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Stockholm – me+

Executive Assistant-konsult hos me+ i Stockholm. Hybrid, hel/deltid, lön 42–47k. Ledningsstöd, koordinering, ekonomi. 5+ års erfarenhet och digital vana.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
Professionell möteslokal på Dockside Meeting & Conference i Göteborg, perfekt för styrelsemöten

Topplista: 12 unika konferenslokaler i Göteborg

Letar du efter en konferenslokal i Göteborg för ditt nästa möte eller evenemang? Här har vi samlat de allra bästa event- och konferenslokalerna i staden. Oavsett om du önskar boka ett modernt mötesrum, en konferenshall för större grupper eller en charmig plats med utsikt över Göteborg, hittar du något som passar. Från Lindholmen till citykärnan erbjuder dessa lokaler flexibel catering ...
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Chefssekreterare till universitetsledningen – Kalmar/Växjö – Linnéuniversitetet

Linnéuniversitetet söker chefssekreterare till universitetsledningen. Skapa struktur i möten och beslut, stödja rektor och prorektor. Placering Kalmar/Växjö. Ansök senast 30 september.
Här får konferensgästerna blunda – för att se mer

Här får konferensgästerna blunda – för att se mer

Vad händer med en arbetsgrupp när deltagarna plötsligt inte kan förlita sig på synen? På Almåsa Havshotell vid Hårsfjärden har möten i mörker blivit en del av erbjudandet. Executiveeffect träffar hotelldirektören Marie Eriksson för att prata om ambitionen att skapa ”Sveriges mest meningsfulla konferens”.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com

Hantera samtycke
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}