Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2020-02-05 | Intervju | Expertråd

Inköpsexperten: Så blir du en vassare inköpare

Som ledningsassistent, vd-assistent eller i liknande tjänst handlar din roll till stor del om att lösa saker. Och väldigt ofta handlar lösningen om något typ av inköp. Men kompetens kring inköp är något man sällan utbildas i. För att låta dig börja 2020 med att bli en vassare på inköp har vi låtit inköpsexperten Helena Brynolfsson dela med sig av sina bästa råd.

Inköpsexperten: Så blir du en vassare inköpareHelena Brynolfsson på ProSourcia har mer än 30 års erfarenhet av inköp. Foto: Daniel Wadenius

Med över 30 års erfarenhet av inköpsfrågor kan man utan tvekan kalla Helena Brynolfsson en expert på inköp. På en mängd olika företag (till exempel Lantmännen, PostNord och Pharmacia) har hon ansvarat för att bygga upp inköpsfunktioner och verkat för att det ska arbetas mer proaktivt och professionellt inom området – både som inköpschef och senaste tio åren som konsult i ProSourcia som hon äger och är grundare av. Därutöver anlitas hon ofta som föredragshållare, coachar flera inköpschefer och har podden ”På tal om inköp”.

– De som är duktigast på inköp är de som är utsatta för mest konkurrens på marknaden, då dessa inte finns kvar om de inte är världsbäst på inköp. Exempel på branscher är detaljhandeln, bilindustrin och även elektronikindustrin till en viss del, säger Helena och fortsätter:

– Sedan är det en fallande skala när det gäller övriga branscher, många har mycket att förbättra om de bara vill.

Om man går till steg ett i en inköpsprocess, det vill säga från det att ett behov har uppstått – vilken är den bästa vägen framåt?
– Steg ett är att ta reda på om det redan finns avtalsleverantörer inom det område vi har behov och att använda dessa. Har ni en inköpsfunktion inom er organisation – ring dem!

– Om inte, gäller det att ta reda vad det är vi behöver. Om du till exempel får uppdraget att boka en flygresa till din chef, så är ju behovet ”att ta sig till Göteborg”. Men det kan ju lösas på flera andra sätt än att flyga.

– Ofta handlar det om att gå till botten med vad det är vi behöver och formulera det. För preciserar vi vad vi behöver eller vill ha för resultat så öppnar vi upp för leverantören att komma med lösningen och vi drar därmed nytta av den kärnkompetens de besitter. Då kommer lösningar erbjudas som vi aldrig skulle kunna komma på själva.

– Ta sedan reda om det är fler på vårt företag som har samma behov, vilka leverantörer som kan hjälpa oss och ta därefter in offerter från flera olika leverantörer för att dra nytta av konkurrensen och för att få fler förslag på lösningar.

Om man får ett uppdrag från företagets ledningsgrupp eller vd om att initiera ett större inköp – vad bör man som ledningsassistent se till att man får för ramar?
– Klargör tydligt vad uppdraget är, så att du säkerställer förutsättningar för genomförandet. Det vill säga – finns en budget? Är det beslutat? Om ja, vad är det som ska köpas in? Säkerställ att alla parametrar är tydliga så du får förutsättningar för att lyckas.

Hur skiljer sig en kravspecifikation vid inköp av produkter och tjänster?
– Det är egentligen ingen större skillnad. Båda handlar om att formulera krav för ett behov vi har. Försök att fokusera på vilket resultat du vill ha, inte hur det ska göras. Det är dock oftast lättare att utvärdera och leveransgodkänna produkter än tjänster, då dessa levereras och konsumeras på samma gång. En tjänst kan variera beroende på till exempel vilken person som utför tjänsten (tänk städning), vilket gör det mer komplext. Ett tips är att ni innan ni väljer leverantör tänker igenom vilka parametrar ni ska utvärdera på samt att ni är tydliga på vilket sätt ni kontrollerar att leveransen är godkänd.

Hur skiljer inköp i privat vs. offentlig sektor?
– Generellt sett har offentlig sektor ett större upphandlings- och avtalsfokus än privat sektor, som om det är välskött ur ett inköpsperspektiv tar ett helhetsansvar för hela inköpsprocessen (från strategi till leverans och betalning). Å andra sidan är det ett icke välskött privat företag så kan det också vara en röra inköpsmässigt.

– LoU (Lagen om offentlig upphandling) inom offentlig sektor innebär att visa grundprinciper säkras såsom till exempel likabehandling och icke-diskriminering av leverantörer, proportionerliga krav och transparens. Inom privat sektor finns inte motsvarande lag, men olika branscher/bolag kan ha minst lika långtgående krav/regler/policys för att affärer ska kunna genomföras.

När man väl har mottagit ett anbud från en leverantör – vad bör man säkerställa?
– Stämmer anbudet med vår förfrågan? Finns allt med? Har anbudsgivaren verkligen har svarat på det vi faktiskt har bett om? Om inte, be om ett förtydligande eller komplettering, alternativt förkasta om de inte kan uppfylla våra krav. Du vill ju kunna jämföra inkomna anbud med varandra. Vid större affärer kan det vara lämpligt att låta anbudsgivarna få komma och presentera sin lösning samt att ta kundreferenser.

Vilket är ditt råd för att säkerställa att man verkligen får det man betalar för?
– Gör en skriftlig förfrågan och tillse att du får ett anbud som matchar det du frågat om. Formalisera affären i någon form av skriftligt avtal (vid enkla köp räcker mejlkonversation), där det klart framgår:

  • Vad ska köpas?
  • Till viket pris? Valuta? Exklusive moms?
  • När ska det levereras? Var?
  • Under förutsättningar betalar vi?

– Gå igenom alla dina förväntningar innan ni skakar hand så att leverantören tydligt och klart förstår vad som ska göras. Och om du inte nöjd så prata med din leverantör och innehåll betalning.

När är det dags att ta professionell hjälp med inköp?
– Det är svårt att säga, men om hanteringen av inköp upplevs oprofessionell med bristande ordning, så är det slöseri att inte se över området. Det innebär både stora kostnader och risker för företaget. Ett billigt sätt att börja sin professionalisering inom inköpsområdet är att låta ett bolag, som till exempel ProSourcia, göra en snabb analys av förbättringsmöjligheter, som man sedan själv eller via inhyrda konsulter kan genomföra.

– Vid stora och komplexa inköpsprojekt kan det vara en god idé för inköpsavdelningen, om en sådan finns, att förstärka med extern kompetens för ett bättre resultat. Jag tycker att det är klokt att låta vissa delar skötas internt men att det är smart att ta in en expert för att undvika misstag som andra har gjort.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

From support to strategic impact – välkommen till EA Summit 2026

Möt Sanna Balsvik – moderatorn som vill skapa möten som gör skillnad

Med över 20 års erfarenhet som chef och ledare på SVT har Sanna Balsvik gjort kommunikation, ledarskap och möten mellan människor till sin profession. I dag arbetar hon som moderator, konferencier och facilitator med uppdrag över hela Sverige. Den 23 november leder hon EA Summit 2026 i Stockholm. Vi har ställt fyra frågor till Sanna om hennes bakgrund, vad som driver henne och hur hon ser på framtidens assistentroll.

EA-barometern 2026: Hur ser verkligheten ut för Sveriges assistenter?

EA-barometern 2026: Hur ser verkligheten ut för Sveriges assistenter?

Hur ser vardagen egentligen ut för Sveriges assistenter? Vilka utmaningar möter de, hur förändras kompetenskraven och vilken roll kommer de att spela i framtidens organisationer? För andra året i rad genomför Executiveeffect EA-barometern. På EA Summit 2026 den 23 november presenterar Victor Träff från Executiveeffect årets resultat i ett samtal med moderatorn Sanna Balsvik.

När alla behöver din hjälp – vem skyddar assistentens egen tid?

När alla behöver din hjälp – vem skyddar assistentens egen tid?

Att vara tillgänglig, flexibel och lösningsorienterad är en självklar del av många assistenters vardag. Men när förväntningarna växer blir det allt viktigare att kunna sätta gränser och prioritera sin egen tid. Executiveeffects redaktion har spanat internationellt och tagit del av diskussionerna om assistentyrkets utveckling. En tydlig trend är att förmågan att skapa en hållbar arbetsvardag blir allt viktigare – både för assistentens välmående och för möjligheten att bidra strategiskt till verksamheten.

Boka Magnus Helgesson – Föreläsaren som lyfter team, ledarskap och affärer

Boka Magnus Helgesson – Föreläsaren som lyfter team, ledarskap och affärer

Annons

Vill du ge ditt team en föreläsning som verkligen gör skillnad? Magnus Helgesson har inspirerat tusentals med sina insikter om ledarskap, team och attityd – och nu kan du boka honom till 20 % rabatt via Mindley.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley 300x250

Lediga Jobb

  • Chefssekreterare – Uppsala – Svenska kyrkan Uppsala
  • Verksamhetschefsassistent – Solna – Karolinska Universitetssjukhuset
  • Executive Assistant (vikariat 12 månader) – Stockholm – McKinsey & Company
  • Enhetsassistent – Okänd ort – Regeringskansliet
  • Executive Assistant – Stockholm – Edukatus Alliance AB
  • Verksamhetschefsassistent ME IVA & ECMO, Barn PMI – Stockholm – Karolinska
  • Executive Legal Assistant – Stockholm – Sobi
  • Executive Assistant to the CEO – Stockholms kommun – Zaver
  • Verksamhetschefsassistent Barn-PMI – Okänd ort – Karolinska Universitetssjukhuset
  • Administratör – Linköping – Saab
  • Lägescentralassistent/samordnare – Stockholm – Regeringskansliet
  • Administrativ koordinator – Göteborg – Chalmers tekniska högskola
  • GD-sekreterare – Solna – Inspektionen för strategiska produkter
  • Executive Assistant & PMO Coordinator – Jordbro – Coca-Cola Europacific Partners
  • Executive Coordinator – Linköping – Saab
  • Executive Assistant – Stockholm – Mynt
  • Administratör och chefsstöd – Stockholm – Försvarsmakten
  • Executive Assistant nära VD – Stockholm – Wise Admin
  • Senior Management Partner to CEO – Stockholm – Nordea Hypotek
  • Chefsassistent – Stockholm – Södersjukhuset

Mest läst

EA Summit 2026: From support to strategic impact 23 november 2026

From support to strategic impact – välkommen till EA Summit 2026

Rollen som Executive Assistant är i förändring. Kraven ökar, nya verktyg förändrar arbetssätten och förmågan att ligga steget före blir allt viktigare. Den 23 november samlar EA Summit 2026 assistenter som vill utvecklas i sin roll, stärka sitt strategiska bidrag och få nya perspektiv på framtidens ledningsstöd. Under en intensiv eftermiddag och kväll på Citykonferensen i Stockholm möts vi kring ...
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Senior Executive Assistant – Stockholm – Marshall Group

Senior Executive Assistant till Marshall Group i Stockholm. Stödjer CEO/CFO, leder möten, resor & underlag. Hybrid, 10+ års erfarenhet, relokationsstöd.
Automatiskt utkast

Hero of the Year by Executiveeffect 2026

Vem är din hjälte bakom kulisserna? Nominera en kollega som förtjänar att hyllas!
Exklusivt möte med EA of the Year Sofia Puhakka

Exklusivt möte med EA of the Year Sofia Puhakka

Hur känns det att i hård konkurrens få sitt namn utropat som Executive Assistant of the Year? Om det, vilka AI-verktyg som underlättar hennes jobb och vad som överraskade henne mest efter utmärkelsen berättar Sofia Puhakka, EA åt Telenors vd och divisionschefen för konsument. Och så ger hon fem tips på hur du håller dig uppdaterad i EA-rollen.
Välkommen till EA Mingel på Engsholms Slott den 27 oktober

Välkommen till EA Mingel på Engsholms Slott den 27 oktober (Fullbokat, väntelista aktiv!)

Den 27 oktober lämnar vi citypulsen bakom oss och bjuder in till en ny kväll med EA Mingel – den här gången i en miljö utöver det vanliga.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com

Hantera samtycke
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}