Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2022-09-14 | Event

En spännande höst väntar gänget på eventbyrån Robot

Sedan eventbranschen tvingades göra en snabb omställning under pandemin så har det fortsatt pratas om att hybrida och digitala event är här för att stanna. På evenemangsbyrån Robot märks en stor efterfrågan efter fysiska möten och evenemang igen. Därför har de valt att växla upp, i höst välkomnar de två nya medarbetare och flyttar in i nya lokaler.

Bo Löwstedt på evenemangsbyrån RobotBo Löwstedt på evenemangsbyrån Robot

När restriktioner och pandemi förändrade allt vi tidigare visste om evenemang, konferenser och möten tvingades branschen tänka om och tänka nytt. På bara några veckor byggde eventbyråer upp egna inspelningsstudios för att kunna producera alla digitala evenemang som växte fram. Många byråer har behållit sina studios och fortsatt byta riktning, men på Robot har man valt att återigen fokusera på de klassiska, fysiska evenemangen, även om det finns fortsatt möjlighet till digitala möten vid behov. Vi har pratat med Bo Löwstedt som märker stor efterfrågan på fysiska evenemang.

– Jag upplever verkligen att det är tillbaka som det var innan pandemin. I höst väntar flera konferenser och kickoffer för vår del, samt även en hel del jubileum och invigningar. Jag tror företag vill ses och fira. Just nu har vi inget digitalt eller hybridevenemang på gång.

Två nya stjärnskott i styrkan

Det är inte bara Robots kunder som har något att se fram emot, utan även de själva. Förra veckan välkomnades två nya medarbetare till Robot och i augusti flyttade de in i nya, fräscha lokaler i centrala Södertälje.

– Vi går från tre till fem personer vilket är en ganska stor förändring. Dubbla styrkan betyder ju dubbla förmågan vilket är väldigt roligt.

I mitten på augusti anslöt Maria Höglund och Adam Kårsnäs Dozzi till teamet. Adam har mer än 30 års erfarenhet av evenemang, turné och TV-produktioner som kapellmästare, musiker, producent och inredare. Han är en attributör som känner lite extra för inredning mat och dryck.

En spännande höst väntar gänget på eventbyrån Robot

Maria har lång erfarenhet av projekt och produktionsledning. Maria har gedigen kunskap inom företagskonferenser, kickoffer, företagsevent och mäss- och eventproduktioner. Dekor, styling, detaljer samt mat och dryck är Marias favoritområden.

En spännande höst väntar gänget på eventbyrån Robot

Digitala alternativ skapar fler möjligheter för fysiska evenemang

Robot har märkt hos sina kunder att det finns ett stort behov av att ses, umgås och kommunicera fysiskt. Bo tror att detta behov alltid kommer finnas kvar även om den påskyndade digitaliseringen bidragit till många möjligheter.

– Jag tror att det alltid kommer finnas ett behov att mötas. Däremot tror jag att avstämningsmöten och långa resor kan komma att ersättas av digitala lösningar, vilket borgar för mer tid och större budgetar till de fysiska konferenserna och evenemangen.

Samla all information på ett ställe

Som ett komplement till de fysiska evenemangen har Robot utvecklat en app där kunden får hjälp med all planering och information kring evenemanget. I appen går det att bjuda in till evenemanget, sköta anmälningar men även notera önskemål gällande kost och logi. Under själva evenemanget används appen bland annat till kommunikation, feedback, röstningsförfarande och betygssättning. Även agenda, pushmeddelanden, och ”breakout sessions” är uppskattade funktioner. Efter evenemanget fungerar appen som ett verktyg för att tacka besökarna för deltagandet. Dessutom sparas all information för statistik och sammanställning för uppföljning.

– Appen har blivit jättepopulär bland våra kunder. Den är helt fristående och kan användas som en egen produkt eller ingå som en del av själva evenemanget.

Av: Tilda Berggren

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Det blev en kväll fylld av glädje, värme och inspiration när nätverket SHE MEETS EVENT samlade ledningsassistenter och mötesbokare på Åkeshofs slott i Stockholm för att dela ut SHE MEETS AWARD 2025. Tre personer prisades för sina insatser och sitt engagemang som på olika sätt stärkt gemenskapen i nätverket.

Mötesbaren och Food Family bjöd på en kväll där samarbete, smak och känsla stod i centrum

Stämningen på topp när 180 gäster fyllde Teaterbaren för Food Familys lansering

Den 4 november samlades Stockholms event­bransch och mötesbokare för en kväll full av inspiration, varumärkesbyggande och mingel när Mötesbaren tog plats hos Teaterbaren i Kulturhuset i centrala Stockholm för lanseringen av Food Family. Föreläsningen ”Magnetiska varumärken” med talaren Arvid Axland satte tonen för kvällen, som sedan övergick i ett energifyllt mingel med tilltugg och nätverkande.

Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken (4 platser kvar!)

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.

Studio Dynamiten – lyft dina digitala möten och event till nya höjder

Studio Dynamiten – lyft dina digitala möten och event till nya höjder

Annons

Letar du efter en professionell studio för att ta dina digitala möten, livesändningar eller hybridevent till nästa nivå? Studio Dynamiten erbjuder en fullt utrustad, flexibel och inspirerande miljö som passar för alla typer av digital kommunikation – från idé till färdig produktion.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Versace söker Seasonal Sales Assistant i SoHo, New York
  • Office Manager i Solna – deltid via Adecco | Executiveeffect
  • Office Manager Stockholm – start omgående | Manpower
  • Executive Assistant – energimyndighet, Sundbyberg | JobBusters
  • Koordinator och Office Manager – Trafikkontoret, Stockholms stad
  • Executive Assistant till Mysafety i Stockholm – ledningsstöd nära vd
  • Executive Assistant till VP MACH – Hitachi Energy
  • Executive Assistant Stockholm – 24 mån uppdrag via Incluso
  • Executive Assistant till CEO i Stockholm | Top of Heart
  • Executive Assistant-volontär | Mercy Ships Sverige
  • Office Manager med teamledaransvar i Stockholm | The Pace
  • Legora rekryterar Executive Assistant – Growth i Stockholm
  • Executive Assistant/Office Coordinator | Specsavers Göteborg
  • Epiroc söker Executive Assistant i Nacka | Strategisk EA-roll
  • Legora rekryterar Executive Assistant – Growth i Stockholm
  • Executive Assistant/Office Coordinator – Specsavers Göteborg
  • Epiroc söker Business Area Executive Assistant – Stockholm
  • Epiroc söker Executive Assistant – Nacka, Stockholm | Jobb
  • EIB rekryterar Assistant/Office Manager i Budapest – Sök nu
  • EA/VD-assistent & Social Media Manager – finans, Stockholm

Mest läst

Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Det blev en kväll fylld av glädje, värme och inspiration när nätverket SHE MEETS EVENT samlade ledningsassistenter och mötesbokare på Åkeshofs slott i Stockholm för att dela ut SHE MEETS AWARD 2025. Tre personer prisades för sina insatser och sitt engagemang som på olika sätt stärkt gemenskapen i nätverket.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken (4 platser kvar!)

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 november

AI, ledarskap och inflytande i fokus – två platser kvar till årets viktigaste konferens för ledningsassistenter

Den 17 november samlas Sveriges ledningsassistenter på Ingenjörshuset i Stockholm för EA Summit 2025 – en konferens som sätter ljuset på yrkesrollens största förändring någonsin. Med fokus på AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken blir det en eftermiddag fylld av inspiration, verktyg och nätverkande. Och nu återstår bara två platser.
Ny guide ska höja nivån på chefsrekryteringar

Ny guide ska höja nivån på chefsrekryteringar

När rekryteringsprocessen haltar, märks det direkt i ledningsrummet. Nu lanserar Signpost Executive en ny guide som vill hjälpa vd:ar, styrelser – och alla som jobbar nära dem – att hitta chefer med både hjärna och hjärta. För dig som Executive Assistant, som ofta har fingret på pulsen i organisationen, är det här en läsning som kan förändra hur du ser ...
23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

Letar du efter den perfekta platsen att hyra festlokal i Stockholm för ditt nästa event? Vi har samlat 23 unika och inspirerande festlokaler som passar allt från bröllop till företagsevenemang. Oavsett om du söker en intim miljö eller en storslagen salong, finns det något för alla i denna lista.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com