Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2021-11-09 | Personal

De gör miljöfrågor till underhållning

Frågespelet MIG lanserar nu ett spel i EKO-version med frågor om miljö, klimatet och vår planet. Spelet har tagits fram i ett unikt samarbete med WWF och Naturskyddsföreningen.

De gör miljöfrågor till underhållningGit Hansson och Helena Sverrisdóttir Liewendahl visar upp nyheten EKO MIG och hoppas att fler människor får ökad kunskap och miljön samtidigt som de har roligt.

–När man spelar och har roligt tillsammans med vänner och familj är man väldigt mottaglig för att lära nytt, säger Git Hansson.

Hon och Helena Sverrisdóttir Liewendahl, som är grundare till frågespelen MIG (Mobile Intelligence Games), har en dröm om att sprida nya insikter och öka kunskapen om miljöfrågor i de svenska hemmen.
De har satsat på att göra ett spel där viktiga och allvarliga ämnen blir till utmanande och roliga frågor som får människor att reflektera.

– Med våra frågespel når vi människor när de umgås och har trevligt och det är perfekta tillfällen att samtidigt få ny och viktig kunskap, säger Git Hansson.
De insåg att de, trots att de är ett litet företag, faktiskt kan göra skillnad. Git Hansson kontaktade WWF och Naturskyddsföreningen och båda sa ja till ett samarbete. Organisationerna har bidragit med bred kunskap om miljöfrågor och Compete Now, som gjort frågespel i över 20 år, har formulerat frågorna. För varje sålt spel skänks 8 kronor var till WWF och Naturskyddsföreningen.

Compete Now är ett av få företag i sällskapsspelsbranschen som har speltillverkning i Sverige. Korten trycks i Skåne, kartongen i Simlångsdalen, block och regler i Göteborg och spelen packas ihop i Sisjön i Göteborg.
Git Hansson och Helena Sverrisdóttir Liewendahl vill slå ett slag för att alla företag tittar på sin verksamhet och ser hur de i stort eller smått kan bidra till en grönare omställning.

– I de 21 år vi har tillverkat spel, har vi alltid försökt ta vårt ansvar när det gäller produktion och transporter. Men det var när vi spånade om hur vi kunde göra mer som vi insåg att få våra slutkunder hemma i sofforna att tänka på miljöfrågor i vardagen sannolikt ger störst effekt, säger Git Hansson.

s
EKO MIG innehåller 510 frågor och finns på varuhus, i bokhandeln och leksakshandeln. Från 15 år. Rekpris 249 kr. Mer information på www.playmig.com.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Signiums CDD lägger grunden för ett framgångsrikt ledarskap.

Signiums CDD lägger grunden för ett framgångsrikt ledarskap.

Culture Due Diligence (CDD) är Signiums nya verktyg för att mäta företagskultur – som hjälper er att skapa en långsiktig plan för framgång och lönsamhet.

Vad är en DMC och hur kan det lyfta ditt företag?

Vad är en DMC – och hur kan det underlätta ditt planerande?

Annons

Att planera och genomföra internationella evenemang kan vara en utmaning med många fallgropar. Kulturkrockar, komplex logistik och brist på lokal expertis kan snabbt förvandla en spännande möjlighet till en stressfylld upplevelse. Vi på Liberty International erbjuder lösningen – låt oss berätta hur.

Svenska Möten
Annonsplatta gron

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Executive Assistant till Saab i Stockholm | Ledningsstöd
  • Executive Assistant-jobb hos BSH i Solna | Stöd CEO & CFO
  • IIA Sweden söker Project & Office Manager – Stockholm
  • Office Manager/Kontorskoordinator i Uppsala – Safestep
  • Jobb: Office Manager/Receptionist – Jernhusen, Stockholm C
  • Quant söker Executive Assistant & HQ Office Manager i Stockholm
  • Canonical: Executive Assistant/Corporate Admin – remote i Sverige
  • Lyko söker Office Manager i Stockholm – ansvar för 12 kontor
  • Office Manager Göteborg – Kontorsdrift & VD-stöd | Wise Admin
  • Canonical söker Executive Assistant – Remote (Stockholm)
  • Jobb: Executive Assistant till VD – Qvantum | Åstorp, Skåne
  • hiPrivacy söker virtuell assistent i Sverige – chans för EA
  • Family Office söker Executive Assistant i Sverige | Guide
  • Executive Assistant – Legal & Credit | Tietoevry Banktech, Solna
  • Executive Assistant på CGI Malmö – strategisk right hand
  • Executive Assistant till Legal & Credit/Wealth – Tietoevry Solna
  • Atlas Copco: Executive Assistant föräldravikariat, Stockholm
  • Lynk & Co: Executive Assistant Göteborg – föräldravikariat
  • Executive Assistant till VP MACH – Hitachi Energy, Ludvika
  • Back office-manager – Profeel AB, Eskilstuna | Visma & logistik

Mest läst

Möt Gustaf Janernäs: ”Jag älskar struktur och kreativt kaos”

Möt Gustaf Janernäs: ”Jag älskar struktur och kreativt kaos”

I maj i år utsågs han till Upcoming EA of the Year – ett kvitto på både talang och driv. Gustaf Janernäs, Executive Assistant & Travel Specialist Operations på The Absolut Company, berättar hur erfarenheterna som musiker och åren på Försvarsmakten format honom. Han älskar struktur men kan också tänka sig vara EA åt en person som bjuder på kreativt ...
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Lyko söker Office Manager i Stockholm – ansvar för 12 kontor

Bli Office Manager på Lyko i Stockholm. Led officestrategi och drift för 12 kontor/1 300 medarbetare. Rätt steg för Executive/VD-assistent.
Möt Carola Bender:  ”Jag är en viktig del i ett effektivt team”

Möt Carola Bender: ”Jag är en viktig del i ett effektivt team”

Hon sitter på Catellas huvudkontor på Birger Jarlsgatan i Stockholm men projektleder möten både på hemmaplan och i Europa. I sin roll som Executive Assistant för ledningsgruppen och Office Manager har Carola Bender två roller och är dessutom personalansvarig. För Executiveeffect ger hon sina bästa tips på hur du organiserar event utomlands, berättar om sitt mentorskap inom organisationen Stella och ...
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

IIA Sweden söker Project & Office Manager – Stockholm

Vikariat heltid i Stockholm 2026–2027: led GRC Conference, utbildningar och styrelsestöd hos IIA Sweden. Passar EA/VD-assistent. Ansök senast 9 januari.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com