Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2021-04-20 | Aktuellt

De är årets nominerade till Executive assistant awards

På torsdag tillkännages vem som blir Executive assistant of the year och vem som blir årets Upcoming Executive Assistant of the Year. Utmärkelserna delas ut av Företagsuniversitetet och IMA med partners med syftet att uppmärksamma en yrkeskår som ofta verkar i bakgrunden men gör en otroligt viktig insats.

De är årets nominerade till Executive assistant awards

– Vi vill sätta ljuset på en yrkeskår som ofta verkar i bakgrunden. Att vara Executive assistant innebär att se till att allt fungerar men ofta är det någon annan som står i strålkastarljuset. Vi vill att vår utmärkelse ska bidra till att synliggöra en av de viktigaste funktionerna i företaget, säger Stefan Haglund, VD på Företagsuniversitetet. 

2009 gick Executive assistant awards av stapeln för första gången. Då var det Företagsuniversitetet, IMA – International Management Assistants och tidningen Dagens Sekreterare som stod bakom utmärkelsen. Snart därefter kom Inhouse och Nordic Choice Hotels in i juryn och ett team bildades runt utmärkelsen.

– ​Den som är Executive Assistant har en oerhört central roll i organisationen. Samtidigt som man är ledningens stöd i både större och mindre frågor är man också ledningens förlängda arm ut i organisationen. Det är också en roll som är i stark förändring. Förväntningarna och kraven på den som är chef förändras när omvärlden och arbetslivet förändras och det påverkar självklart den som finns närmast chefen. Om chefen ska få möjlighet att ägna sig åt affären och strategier då måste den som är executive assistant se till att de människor och arbetsflöden som finns runt omkring fungerar, säger Stefan. 

Den som vinner får förutom äran ett smycke i guld, ett gem. Gemet symboliserar den som håller ihop allt och på engelska betyder ”gem” ädelsten. För Stefan är det dock viktigt att belysa att alla nominerade vinner. 

– För oss i juryn är det viktigt att det är samtliga finalisterna som vinner. En av dem får utmärkelsen men det är verkligen alla fem som vi vill hylla och lyfta fram. Vi har varje år lyckats få fram fem oerhört kvalificerade finalister som alla på olika sätt bidrar till att höja rollens status, säger Stefan. 

I år har de nominerade presenterats på sociala medier, något som fått en enorm genomslagskraft. Årets vinnare kommer tillkännages på torsdag 22 april via sociala medier och alla finalister kommer hyllas på konferensen Vidgade Vyer, som genomförs i oktober.

 

Årets nominerade till Executive Assistant of the Year

Agnetha Ekman, assistent till Per Gutesten på ATG

De är årets nominerade till Executive assistant awards
Agnetha Ekman

 

”Agneta är mycket professionell i rollen som Executive Assistant och uppskattas högt av både sin chef och övriga ledningsgruppen. Utöver den sedvanliga supporten arbetar Agneta även med företagsövergripande initiativ där hon ofta är drivande. Hon har stor kapacitet och tar sig an uppgifter på ett strukturerat och självklart sätt. Hon är rak och ärlig, bra på att ge feedback och säger ifrån om hon inte tycker något är bra eller om något kan göras bättre. Alltid med företagets bästa i fokus. Agneta leder ATG:s assistentgrupp där hon med sin erfarenhet och höga kompetens ger stöd och praktisk hjälp och fungerar som en mentor. Hon är en självklar och viktig medarbetare i IT-ledningsgruppen där hon bland annat ser till att det agila arbetssättet, med scheman, beslutsunderlag och uppföljningar, fungerar smärtfritt.”

Mikaela Lilliesköld, assistent till Roger Sandström på Xylem Water Solutions

De är årets nominerade till Executive assistant awards
Mikaela Lilliesköld

”Mikaela har effektiviserat och moderniserat kommunikationen i organisationen. Hon driver på användningen av ny digital teknik och har under pandemin ansvarat för koordination, delegering, samarbete och genomförande av aktiviteter för att hjälpa till att stoppa smittan. Mikaela har skapat sig ett stort förtroende i organisationen, både lokalt och globalt. Hon vågar säga ifrån, är lösningsfokuserad och får chefen att känna sig trygg. Hon är med i ledningsgruppen där hon bidrar på ett positivt sätt och kan vid behov ta vissa av chefens möten. Mikaela ser dessutom till att fortsätta att lära nytt och utvecklas i sin roll, vilket är värdefullt även för organisationen.”

Eva Jalex, assistent till John Karnblad på CGI

De är årets nominerade till Executive assistant awards
Eva Jalex

”Eva skapar fantastiska förutsättningar för att ledningsarbetet ska fungera. Genom sitt sätt att förebygga, förutse och förbättra driver hon sin chef och sig själv framåt som ett team. Att ventilera och diskutera olika delar av verksamheten med Eva ger nya perspektiv och insikter. Eva ligger ofta steget före, är proaktiv och vågar driva egna synpunkter. Hon har en aktiv roll i affärsplaneringsarbetet och gör allt från att driva workshops till att styra upp arbetet. Evas akademiska bakgrund och breda erfarenhet gör att hon kan hantera både interna och externa relationer och representera företaget på ett föredömligt sätt. Eva skapar genom sin kompetens och sitt sätt att vara trygghet och genom sin humor arbetsglädje till de hon arbetar tillsammans med.”

 

Nominerade till Upcoming Executive Assistant of the Year

Katarina Nyström, assistent till Sebastian Siemiatkowski på Klarna.

De är årets nominerade till Executive assistant awards
Katarina Nyström

”Efter sex månader som receptionist gick Katarina in som Executive Assistant till CEO på Klarna. Hon har varit en nyckelperson i företagets expansioner globalt och fungerar som chefens förlängda arm ut i organisationen. Hon ser alltid en lösning till varje problem, vad gäller allt från exekutiv rekrytering till chefens förflyttningar. Om det så betyder att det måste ske på okonventionella sätt så ser hon till att det fungerar. Katarina är mycket lojal mot sin chef och företaget och fokuserar på affärsvärde i allt hon gör. Katarina har startat ett assistentnätverk på Klarna och är medansvarig för rekrytering och onboarding av nya assistenter.”

Helena Stenhammar, assistent till Johan Rosenberg och Michael Cervell på Oriflame Cosmetics.

De är årets nominerade till Executive assistant awards
Helena Stenhammar

”Helena Stenhammar tar alla leveranser på största allvar, små som stora. Helena är alltid 100% engagerad och levererar felfritt. Hon är hjälpsam, varm och har alltid ett leende på läpparna. En stor tillgång till såväl ledare, kollegor och företaget som helhet. Ödmjuk, nyfiken och professionell i sin approach.”

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Rapporten som visar: Balans är framtidens viktigaste karriärstrategi

Rapporten som visar: Balans är framtidens viktigaste karriärstrategi

Stress, press och livspussel oroar svenskarna mer än AI och teknikomställning. Det visar en ny undersökning från Bliwa Livförsäkring. För VD-assistenter, som ofta befinner sig mitt i organisationens hjärta, blir resultaten en tydlig påminnelse: framtidens utmaning handlar lika mycket om hållbarhet i arbetet som om effektivitet.

Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 november

AI, ledarskap och inflytande i fokus – två platser kvar till årets viktigaste konferens för ledningsassistenter

Den 17 november samlas Sveriges ledningsassistenter på Ingenjörshuset i Stockholm för EA Summit 2025 – en konferens som sätter ljuset på yrkesrollens största förändring någonsin. Med fokus på AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken blir det en eftermiddag fylld av inspiration, verktyg och nätverkande. Och nu återstår bara två platser.

Kvinnor har fortfarande sämre karriärmöjligheter i Sverige

Kvinnor har fortfarande sämre karriärmöjligheter i Sverige

Trots åratal av fokus på jämställdhet upplever nästan hälften av Sveriges yrkesarbetande kvinnor att de har begränsade möjligheter att göra karriär eller utvecklas professionellt – långt efter sina manliga kollegor. Det visar den nya rapporten ManpowerGroup Global Talent Barometer 2025.

Magnus Helgesson bygger inte bara bolag – han bygger människor

Magnus Helgesson bygger inte bara bolag – han bygger människor

Annons

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Deltidsjobb: Administratör i Göteborg – Teknikbolag i bygg
  • The Pace söker Koordinator i Stockholm | Ledningsnära konsultuppdrag
  • Office Manager Linköping – IMI Supply Chain Solutions
  • Seco Tools: Process Office Manager – global Order-to-Deliver
  • Executive Assistant till koncernchef – Voky/Zollner, Linköping
  • Office Manager i Solna – deltid via Adecco | Executiveeffect
  • Office Manager Stockholm – start omgående | Manpower
  • Executive Assistant – energimyndighet, Sundbyberg | JobBusters
  • Koordinator och Office Manager – Trafikkontoret, Stockholms stad
  • Executive Assistant till Mysafety i Stockholm – ledningsstöd nära vd
  • Executive Assistant till VP MACH – Hitachi Energy
  • Executive Assistant Stockholm – 24 mån uppdrag via Incluso
  • Executive Assistant till CEO i Stockholm | Top of Heart
  • Executive Assistant-volontär | Mercy Ships Sverige
  • Office Manager med teamledaransvar i Stockholm | The Pace
  • Legora rekryterar Executive Assistant – Growth i Stockholm
  • Executive Assistant/Office Coordinator | Specsavers Göteborg
  • Epiroc söker Executive Assistant i Nacka | Strategisk EA-roll
  • Legora rekryterar Executive Assistant – Growth i Stockholm
  • Executive Assistant/Office Coordinator – Specsavers Göteborg

Mest läst

Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Det blev en kväll fylld av glädje, värme och inspiration när nätverket SHE MEETS EVENT samlade ledningsassistenter och mötesbokare på Åkeshofs slott i Stockholm för att dela ut SHE MEETS AWARD 2025. Tre personer prisades för sina insatser och sitt engagemang som på olika sätt stärkt gemenskapen i nätverket.
Julbordslunch i Stadshuskällaren

Julbordslunch i Stadshuskällaren

En klassisk julupplevelse i hjärtat av Stockholm
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken (4 platser kvar!)

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: En dag för inspiration, insikter och praktisk utveckling

Den 17 november samlas Sveriges ledningsassistenter för en halvdagskonferens på Citykonferensen i Stockholm. Under rubriken ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken” får deltagarna ta del av insikter från Executiveeffects stora EA-undersökning, praktiska verktyg för att samarbeta med Microsoft Copilot, och inspiration för att leda utan formell chefsroll. Det blir en dag då teori möter praktik och ...
Jenny

Möt Jenny Haglund Sahlin chefsassistent inom Handelsbanken

Jenny på Handelsbanken visar hur rollen som chefsassistent handlar om mod, kultur och människokännedom – inte bara struktur.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com