Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
    • Lediga Jobb
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Bio & Bistro Capitol
    • Aktiva event
    • Citykonferensen
    • Båsenberga Hotell & Konferens
    • Golfbaren
    • Volvo Studio
    • Liberty International
    • Convendum
    • Ventla
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2022-09-13 | B2E

Svenska Mästerskapen i Employer Branding

2023 gör tävlingen Magnet Awards comeback i fysisk mening och bakom bransch-initiativet står idag 5 av Sveriges ledande Employer Branding-byråer; Business & People, Universum, Coreworkers, Whydentify och nytillkomna Oddwork som kommer bidra till genomförandekraften på alla plan.

Svenska Mästerskapen i Employer Branding

Magnet Awards är Svenska Mästerskapen i Employer Branding. En tävlingsarena för arbetsgivare som bevisligen väcker emotioner och skapar mätbar effekt. Syftet med tävlingen är att inspirera skaparna och visa kraften i intern och extern arbetsgivarkommunikation som vågar gå bortom det förväntade. Nu ansluter sig Oddwork till byråerna bakom detta bransch-initiativ.

Sedan Magnet Awards gjorde bejublad entré på Fotografiska 2016 har formatet tagit sjumilakliv med nya samarbetspartners, jurymedlemmar, kvalitativa tävlingsbidrag och ett kunskapsinnehåll som sprids via webinarier och andra plattformar.

2023 gör tävlingen comeback i fysisk mening och bakom bransch-initiativet står idag 5 av Sveriges ledande Employer Branding-byråer; Business & People, Universum, Coreworkers, Whydentify och nytillkomna Oddwork som kommer bidra till genomförandekraften på alla plan.

Som projektledare för tävlingen och eventet kliver också Mia Woll Hedin och Tove Möller in från The Accessible Society – ett konsult- och utbildningsbolag med fokus på att hjälpa och inspirera företag att jobba praktiskt för mångfald, jämställdhet och inkludering. För det arbetet inom Diversity och Inclusion har Tove och Mia blivit prisbelönta och nu ska de hjälpa till att ta Magnet Awards till nästa nivå.

Läs mer om tävlingen här.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

B2E-event som engagerar medarbetarna i företagets strategi

B2E-event som engagerar medarbetarna i företagets strategi

Att samla medarbetarna för att diskutera gemensamma mål är både en investering och en satsning. Hur gör man för att skapa ett event där medarbetarna engagerar sig i företagets strategi, värderingar och mål? Marie Blomqvist, sales manager på Eventyr, ger sina bästa tips på hur man skapar engagemang som består.

Så skapar du B2E-event som gör skillnad

Så skapar du B2E-event som gör skillnad

Att skapa event för medarbetarna är ett av många sätt att bygga en stark företagskultur. För att lyckas med B2E-event tipsar Jennie Barkselius, client manager på Eventyr, om att börja med det viktigaste: värderingsarbetet och målgruppsanalysen.

Så skapar du en välkomnande reception

Så skapar du en välkomnande reception

Annons

Det finns inget mer banalt än en tv på väggen. Låt oss visa hur du enkelt kan få ut budskap till alla besökare.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

Mest läst

Då&Nu: EA Daniel Lindström har gått från rookie till rutinerad räv

Då&Nu: EA Daniel Lindström har gått från rookie till rutinerad räv

När vi träffade Daniel Lindström för första gången hade han jobbat som Executive Assistant i knappt två år. Idag hanterar han komplexa anbud och håller koll på deadlines med kirurgisk precision. Han fungerar också som AI-ambassadör i Irisgruppens organisation, med fokus på att omsätta tekniken i praktiken. Här berättar Daniel om sin resa, hur musikbakgrunden har påverkat hans arbetssätt – ...
Seglingsentusiasten som curlar med omsorg

Seglingsentusiasten som curlar med omsorg

Åsa Baihofer är executive assistant på Ericsson och hon beskriver vad hon gör som ”management by pampering”. I sin roll jobbar hon med att planera, strukturera och förutspå hinder. Men hon ser också sitt bidrag som en viktig del av företaget – där hon dagligen får se resultat av sina insatser.
EA-mingel #11 – Laax Experience på Skandia Bio

EA-mingel #11 – Laax Experience på Bio Skandia

Välkommen till höstens EA-mingel den 14 oktober! Denna gång samlas vi på anrika Bio Skandia i Stockholm för en kväll där Schweiz står i centrum – med inspiration, nätverkande och ett högaktuellt tema: Ledarskap med neurovetenskap och beteendepsykologi.
9 aktiviteter som lyfter ledningsgruppen

10 aktiviteter som lyfter ledningsgruppen – i hela Sverige

Att bygga en stark ledningsgrupp handlar inte enbart om strategi och struktur. Gemensamma upplevelser och diskussioner är ofta det som skapar den sista dynamiken. Här får du tips på aktiviteter med kollegor och ledningsgruppen – från roliga övningar på konferens till exempel på hur ni kan arbeta med agenda för ledningsgruppsmöte och ställa bra frågor till ledningsgruppen.
23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

23 unika festlokaler att hyra i Stockholm

Letar du efter den perfekta platsen att hyra festlokal i Stockholm för ditt nästa event? Vi har samlat 23 unika och inspirerande festlokaler som passar allt från bröllop till företagsevenemang. Oavsett om du söker en intim miljö eller en storslagen salong, finns det något för alla i denna lista.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | Bestplacesinsweden.com