Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2020-01-30 | Intervju | Event | Expertråd

Så skapar du en intern konferens som gör skillnad

Hur går man tillväga för att skapa en lyckad intern konferens? Oavsett om det är styrelsen, ledningsgruppen eller alla på företaget som samlas för att stärka teamet tipsar Hanna Winkler, Account Manager på Le Pacte, om bitarna som ska på plats för att konferensen ska göra skillnad.

Så skapar du en intern konferens som gör skillnadHanna Winckler, Account Manager på brand experience-byrån Le Pacte.

Har ansvaret för vårens konferens för företagets ledningsgrupp eller styrelse lagts i ditt knä? Eller kanske avdelningens teambuildingdag? För Executiveeffect berättar Hanna Winckler, Account Manager på brand experience-byrån Le Pacte, om de viktigaste pusselbitarna för ett lyckat internt event.

– Först och främst är det viktigt att ledningsgruppen, chefen eller vem det nu är som kallar till konferensen har förberett sig väl innan och har tagit fram ett tydligt syfte och mål med dagen, säger Hanna och fortsätter:

– Och det är också utifrån syfte och mål som konferensen innehåll har skapats.

Hanna menar att det finns flera delar som en intern konferens i syfte att stärka teamet kan bestå av. Och genom alla dessa delar bör det gå en röd tråd – vilken utgörs av konferensen syfte och mål.

Låt en extern moderator ställa de ”jobbiga” frågorna

En del under konferensen är nästan alltid intern. Hanna tycker att det är ett bra tillfälle att involvera medarbetarna och få deras idéer och åsikter i olika frågor under de interna delarna av konferensen. Då kan ledningsgruppen eller liknande få ett bra underlag att jobba vidare med internt.

– Detta kan man till exempel göra med hjälp av grupparbeten, fysiska lappar, appverktyg där resultatet kommer upp i realtid. Ett annat tips är att ta in en extern moderator som kan ställa de ”jobbiga” frågorna som alla funderar på men inte vågar fråga, säger Hanna.

En möjlig avslutning av det interna blocket, om konferensen är för medarbetarna, är att ta upp cheferna på scenen i en paneldebatt där de diskuterar utvalda frågor som de anställda har fått skicka in innan konferensen.

Aktiviteter viktiga för gemenskapen

En annan del av konferensen är aktiviteter. Här kan det faktiskt vara aktiviteter som inte direkt har med syfte och mål att göra, exemplevis ribb-båt, escaperoom, bergsrapellering, köra på racingbana eller något annat som ger adrenalinpåslag.

– Men genom sådana typer av aktiviteter skapar deltagarna minnen tillsammans, vilket är viktigt för att bilda gemenskap, förklarar Hanna.

Ett annat alternativ är att göra samarbetsaktiviteter som gör att gruppen blir tajtare och som går i linje med syfte och mål. Det finns många aktivitetsföretag som har appverktyg och annat som hjälpmedel.

Motivation och glädje genom inspiration

En del som konferensen inte bör vara utan handlar om inspiration.

– Att avsluta en konferens med en riktigt bra inspriationsföreläsare som knyter ihop säcken för dagen, som inkluderar de områden som gruppen har jobbat med under konferensen och samtidigt skapar motivation och glädje hos publiken är en perfekt avslutning på lyckad konferens! säger Hanna.

Uppföljning – en ofta bortglömd del

En del av konferensen som många företag glömmer bort är uppföljning.

– Utifrån de punkter man har kommit fram till på konferensen är det viktigt att man gör en tydlig handlingsplan för och implementerar i organisationen, förklarar Hanna och avslutar;

– Att faktiskt följa upp det som man har kommit fram till och inte bara låta det bli ett dokument på datorn är avgörande för att konferensen faktiskt ska göra skillnad.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

EA-mingel på Ad Astra by Elite: energi, nätverkande och mötesinspiration i italiensk miljö

EA-mingel på Ad Astra by Elite: energi, nätverkande och mötesinspiration i italiensk miljö

Det blev en kväll fylld av energi, nya möten och inspirerande samtal när Executiveeffect samlade Executive Assistants, chefsassistenter och andra yrkesverksamma till ett exklusivt EA-mingel på Ad Astra by Elite i Södertälje.

Inbjudan: EA-mingel #18 – en kväll där energi, relationer och upplevelser möts

Inbjudan: Möt Jennie Brobeck – en kväll om energi, relationer och arbetsglädje (4 platser kvar!)

Hur skapar man egentligen energi som håller – både i jobbet och i livet?

Den 28 maj bjuder Executiveeffect in till ett nytt exklusivt EA-mingel på fantastiska Ad Astra by Elite. Under kvällen möter du en av Sveriges mest uppskattade föreläsare inom energi, motivation och mänskliga relationer – Jennie Brobeck.

Sol, mingel och inspiration när Mötesbaren gästade Nacka Strand – en destination för möten, mässor, aktiviteter och fest

Sol, mingel och inspiration när Mötesbaren gästade Nacka Strand – en destination för möten, mässor, aktiviteter och fest

Det blev en magisk vårkväll när Mötesbaren i måndags gästade Nacka Strand och bjöd in mötesbokare, eventbyråer, ledningsassistenter, marknadschefer och branschfolk till en kväll fylld av inspiration, upplevelser och nätverkande. Nästan 200 gäster samlades på Strömkajen där kvällens resa började med båttransport med Strömma ut mot Nacka Strand – medan solen glittrade över Stockholms inlopp och förväntningarna steg ombord.

Konferenslokaler för alla tillfällen – flexibilitet, kvalitet och service i hjärtat av Stockholm

Konferenslokaler för alla tillfällen – flexibilitet, kvalitet och service i hjärtat av Stockholm

Annons

Oavsett om ni planerar ett mindre möte, ett större event eller en hybridkonferens erbjuder vi konferenslokaler och mötesrum som passar alla behov. Med en kombination av moderna faciliteter, centralt läge och högklassig service skapar vi förutsättningar för framgångsrika evenemang.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager på deltid – Solna – Adecco
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms kommun – Cavotec
  • Executive Assistant – Stockholm – AIG
  • Executive Assistant till Head of Life Business Area – Solna – SEB
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • Executive Assistant – Stockholm – Legora
  • Executive Assistant – Stockholm – Market Partner Scandinavia
  • Executive Assistant/Office Manager – Stockholm – Okänt företag
  • Office Manager/Kontorsassistent deltid – Solna – Adecco
  • Office Manager/Fleet Manager – Hammarby Sjöstad – Mettler-Toledo
  • Senior Executive Assistant – Skövde – Aurora Engineering AB
  • Executive Assistant – Göteborg – Randstad Sweden
  • Office Manager på deltid – Solna – Adecco
  • Management Assistant Wound Care R&D – Göteborg – Mölnlycke Health Care
  • Office Manager – Farsta, Stockholm – Simplex Bemanning AB
  • Office Manager – Jordbro – Simplex Bemanning AB
  • Senior Executive Assistant – Skövde – Okänt företag
  • Senior Executive Assistant – Skövde – SkillHuset
  • Executive Assistant och Paralegal – Solna – NCC

Mest läst

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Executive Assistant har gått från administrativt stöd till strategisk nyckelperson. Efter flera år av effektiviseringar inser allt fler företag värdet av erfarna ledningsassistenter – och konkurrensen om de mest attraktiva kandidaterna hårdnar snabbt. Internationella analyser visar samtidigt att rollen får allt större strategisk betydelse i takt med att arbetslivet blir mer komplext och AI-drivet.
Dags för sandaler och solglasögon!

Dags för sandaler och solglasögon!

Vi har snackat AI, bjudit på tips, råd och inspiration. Vi har fått ta del av hur olika EA-rollen kan se ut i våra många profilintervjuer med er och vi har setts på olika event och webinarier. Men nu stundar midsommar och det är dags att byta e-post mot solkräm och ta på sandaler och solglasögon och gå ner i ...
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
IMA:s nya ordförande: ”Jag vill driva frågor som stärker både individen och professionen i stort”

IMA:s nya ordförande: ”Jag vill driva frågor som stärker både individen och professionen i stort”

Under IMA:s årsmöte i fredags på Nordic Light Hotel i centrala Stockholm utsågs Ebba Lahrman, EA på Swedish Match till ny ordförande för Sverige efter Theres Westrin. Häng med när vi tar tempen på vad som står högst upp på agendan för ordföranden för ett av Sveriges viktigaste nätverk för Executive Assistants!
Anna Canon tar över som Regional Chair för IMA North

Anna Canon tar över som Regional Chair för IMA North

Under IMA:s årsmöte den 8 maj på Nordic Light Hotel i centrala Stockholm utsågs Anna Canon, Affärsområdeskoordinator på Skellefteå Kraft AB till ny Regional Chair North. Vi undrar förstås vad som kommer vara hennes fokus de kommande åren!

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com