Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2019-04-05 | Livsstil | Må bra

Så minskar du risken för synproblem vid skärmen

Användningen av skärmar ökar, synproblemen likaså. Kanske inte så förvånande då en färsk undersökning visar att genomsnittsdeltagaren tittade på skärmar åtta till tio timmar varje dag. Ta del tipsen kring hur du bäst tar hand om dina ögon framför skärmen för att undvika synproblem.

Även om vår användning av skärmar har ändrats radikalt under de senaste åren, så har inte våra mänskliga ögon det. Det är en anledning till att synproblem som skärmar orsakar ökar.

I en studie som Captain Cook Research har gjort på uppdrag av Hoya, visade det sig att tiden genomsnittsdeltagarna i undersökningen tittade på skärmar var åtta till tio timmar varje dag. Det kan låta mycket men för en Executive Assistant som jobbar många timmar framför en dator är det förmodligen verkligheten för många.

Du kanske inte kan påverka tiden du arbetar framför skärmen på jobbet, men det finns några saker som är bra att tänka på för att minska risken för synproblem.

Ta regelbundna pauser
Problemet med långvarigt skärmtittande är att ögonmuskulaturen överansträngs då vi ofta tittar på våra skärmar på nära avstånd. Genom att ta regelbundna pauser låter du ögonmusklerna vila. Titta gärna på något längre bort, till exempel ut genom fönstret. Sätt gärna ett alarm, t.ex. genom en app som Offtime eller Moment, för att du ska komma ihåg att pausa.

Håll koll på din syn
Upplever du att du får huvudvärk, att synen kan bli lite suddig och att ögonen kliar eller rinner? Det kan vara ett tecken på att du antingen behöver fler skärmpauser eller skaffa glasögon. Om du redan har glasögon, glöm inte att synen förändras under livet så se till att regelbundet gå på synundersökningar.

Se över din arbetsplats
Om solljus kommer in genom fönstret kan ögonen lätt bli ansträngda. Använd därför gardiner eller persienner för att minska ljuset. Belysningen i rummet du jobbar ska heller inte vara för starkt eller bländande. Se till att ljusstyrkan på din skärm är samma som omgivningens och teckenstorleken är behaglig att läsa. Helst ska skärmen vara 60-80 cm från dina ögon.

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Att göra det svåra roligt – och få mer gjort

Att göra det svåra roligt – och få mer gjort

Som assistent är det lätt att fastna i monotona eller utmanande uppgifter som känns tråkiga och svåra. Men i stället för att intala sig att det är nödvändigt, bli din egen motivationsarkitekt – genom att göra det svåra roligt.

Blossom Taintons tips: Smartaste träningen på semestern

Blossom Taintons tips: Smartaste träningen på semestern

Semestertider och bortblåsta vardagsrutiner kan göra att många just nu väljer hängmattan framför träningskläderna. Men att ändå nå den nationella rekommendationen på minst 150 minuter fysisk aktivitet varje vecka för att ha en god hälsa behöver inte vara svårt. Hälsoexperten Blossom Tainton, som bland annat är träningsinstruktör och yogalärare på det digitala hälsoföretaget Yogobe, ger sina bästa tips på både smart och avstressande semesterträning.

Pressbild Club House – Robert Bohman och Felix Granander Robert Bohman och Felix Granander gör om The Drawing Room till exklusiv medlemsklubb för nyktra livsstilar

Robert Bohman och Felix Granander gör om The Drawing Room till exklusiv medlemsklubb för nyktra livsstilar

The House Rehabs ägare Robert Bohman och Felix Granander tar över konkurrenten The Drawing Room och gör om behandlingshemmet till exklusiv medlemsklubb. Övertaget innebär att Robert Bohman nu tar tillbaka det koncept han själv grundat.

Dagen efter sommarfesten: det här äter Tareq och Carina

Dagen efter sommarfesten: det här äter Tareq och Carina

Annons

Vad äter egentligen två av Sveriges mest välkända kockar dagen efter en riktigt lyckad sommarfest? Vi frågade Tareq Taylor och Carina Brydling – och fick två helt olika svar. Samtidigt lanserar de en sommarmeny för Elite Hotels, lika enkel att boka som att njuta av.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Business Assistant – Stockholm – JPMorgan Chase
  • Executive Assistant – Stockholm – Urban Partners
  • Executive Assistant till CEO – Solna – SAS – Scandinavian Airlines
  • International Board Executive Assistant – Okänd ort – IAIM
  • Office Manager – Stockholm – Zacco
  • Office Manager – Uppsala – Randstad Sweden
  • Executive Assistant – Stockholms län – Tata Consultancy Services
  • Office Manager – Malmö – Orkla Foods Sverige
  • Executive Assistant – Stockholm – Tata Consultancy Services
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – AGRD Partners
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Office Manager & Executive Support – Stockholm – Wise Admin
  • Founder Associate – Stockholm – Simplex Bemanning AB
  • Office Manager – Stockholm – Northmill Bank
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Operations / Office Manager – Stockholm – Curoflow
  • VD-assistent/Office Manager – Stockholms kommun – Securdia AB
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – T-Unit
  • VD‑assistent/Office Manager – Stockholms kommun – Securdia AB
  • Office Manager – Farsta – Simplex Bemanning

Mest läst

Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Under IMA:s årsstämma den 8 maj på Nordic Light Hotel i centrala Stockholm utsågs Suzana Stoka, Senior Executive Assistant på Telia Company till ny Regional Chair East. Här svarar hon på vad som står på hennes to-do-list i nya rollen!
Topplista: 9 konferenshotell i Stockholm

Topplista: 9 konferenshotell i Stockholm

Letar du efter det perfekta konferenshotellet i Stockholm för ditt nästa möte eller event? I Stockholm finns ett brett utbud av konferenshotell som kombinerar inspirerande miljöer med moderna faciliteter. Oavsett om du planerar en mindre affärskonferens, ett större seminarium eller ett företagsevent, finns det hotell som passar alla behov. Här får du en guide till några av de bästa konferenshotellen ...
16 restauranger att abonnera i Stockholm för middagar och fester

16 restauranger att abonnera i Stockholm för middagar och fester

Letar du efter en restaurang i Stockholm där du kan abonnera för ditt nästa event eller fest? Det finns många fantastiska alternativ som erbjuder en kombination av unika miljöer och högkvalitativ mat. Oavsett om du planerar en privat fest på restaurang, en bröllopsmiddag eller en företagskickoff, finns det restauranger som passar alla behov. I denna guide presenterar vi några av ...
Inbjudan: EA-mingel #18 – en kväll där energi, relationer och upplevelser möts

Inbjudan: Möt Jennie Brobeck – en kväll om energi, relationer och arbetsglädje (8 platser kvar!)

Hur skapar man egentligen energi som håller – både i jobbet och i livet? Den 28 maj bjuder Executiveeffect in till ett nytt exklusivt EA-mingel på fantastiska Ad Astra by Elite. Under kvällen möter du en av Sveriges mest uppskattade föreläsare inom energi, motivation och mänskliga relationer – Jennie Brobeck.
Möt Pia Hinterschuster: ”Jag ligger alltid ett eller två kvartal före”

Möt Pia Hinterschuster: ”Jag ligger alltid ett eller två kvartal före”

Hon har varit banken SEB trogen i 24 år och rollen som Executive Assistant på Group Internal Audit (Internrevision) har Pia Hinterschuster haft i drygt fyra år. 

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com