Elizabeth Kuylenstierna
Förändring är det nya konstanta tillståndet, sägs det. Världen snurrar allt fortare och vi med den. Men hur får man personalen med i förändringsprocessen, en resa där alla måste vara delaktiga och bidra med sina resurser och engagemang? Vad ska man göra med de traditionella som sätter sej på tvären? Hur får man alla att förstå den nya riktningen och att dra åt samma håll?
Elizabeth Kuylenstierna är en av landets vassaste ledarskapskonsulter, med uppdrag både inom näringsliv och offentlig sektor. Hon handleder ledningsgrupper, utbildar chefer inom UGL, håller i olika fasta ledarskapsprogram i Sverige och USA. Hon är verksam som medlare i konflikter, som konsult inom processledning och förändring.
Ami Hemviken
Hur skapas nya, varaktiga beteenden? En intressant föreläsning om beteendeförändringar på individ- och gruppnivå när du vill skapa förändringar som är varaktiga och faktiskt fungerar behöver du veta hur människor reagerar på något nytt och okänt. Grunder i förändringsteorier på individ- och gruppnivå presenteras och gestaltas på ett lättsamt och tillgängligt sätt. Exempel, övningar och handfasta tips ger dig insikter och verktyg att ta med dig efter föreläsningen.
Ami Hemviken är utbildad beteendevetare i grunden och är expert inom kommunikation, ledarskap och retorik. Hon brinner verkligen för att skapa förändring hos dem hon möter och föreläser alltid med massor av energi och en dos av humor.
Gabriella Grusell
I en föränderlig tid måste vi alla, individer och organisationer, anpassa oss och förändras. Men förändring är lättare sagt än gjort. I föreläsningen belyses förändringens anatomi och även det psykologiska immunförsvar som riskerar att motarbeta de förändringar vi företar oss. Ni får med er nya insikter om vad som hjälper och stjälper på vägen mot förändring för att öka chanserna att nå era mål.
Gabriella Grusell är psykolog i egen verksamhet och har ett livslångt och passionerat intresse för hur människor fungerar och samverkar. Hon arbetar främst som organisationspsykolog med förändringsprocesser, ledarskap, teamutveckling, men även som parterapeut – både till kärlekspar och affärspartners.
I sina föreläsningar blandar hon en bredd av teoretiska utgångspunkter med 20 års erfarenhet som konsult och bjuder också på sig själv som person och människa.
I sina föreläsningar blandar hon en bredd av teoretiska utgångspunkter med 20 års erfarenhet som konsult och bjuder också på sig själv som person och människa.
Göran Adlén
Det var inte bättre förr. Det var bara förr. Inget kommer att vara sig likt längre. Arbetsplatserna kommer att förändras efter den pandemi som har drabbats världen. Vårt sätt att arbeta kommer att förändras. Det kommer att ske en digitaliseringsvåg över våra arbetsplatser där fler kommer att arbeta hemifrån och en del bara sporadiskt kommer att besöka sin arbetsplats. Valfriheten blir större. Anställningsformerna kommer att bli mer flexibla. Och mitt i detta finns en gig-economy som vuxit sig stark. Det här kommer att förändra ledarskapet, hur man bygger en stark företagskultur och inte minst hur man skapar arbetsglädje.
Göran Adlén arbetar passionerat som föreläsare, moderator, omvärldsspanare, utbildare, författare, rådgivare och affärsutvecklare. Göran föreläser inte om ett ämne, han har inte bara en föreläsning. Nästan alla uppdrag skräddarsyr han efter vad uppdragsgivaren har för mål och syfte med sitt event, men alltid med fokus på framtidsspaningar – vilket inkluderar förändring!
Charlotte Dunhoff.





