Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
    • Lediga Jobb
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content
2025-02-26 | Annons

Världen brinner, inboxen svämmar över – men du kan fortfarande hitta glädjen!

Det är lätt att tappa fotfästet när nyhetsflödet ständigt pockar på med kriser, bombhot och dödsskjutningar. Hur ska man ens orka? – Just därför är det viktigare än någonsin att hitta ljuspunkterna och vända blicken mot det som faktiskt fungerar, säger Elisabeth Wahlin, inspirationsföreläsare och författare på Inspirera Mera.

Världen brinner, inboxen svämmar över – men du kan fortfarande hitta glädjen!

Kan man ens prata om positivt tänkande just nu?
Vi lever i en orolig tid där många känner pressen växa. När någon då säger: ”Tänk positivt och se möjligheterna!” kan det låta närmast provocerande.

Elisabeth vet precis hur det känns. Hon minns en tid då jobbet tog över hela hennes liv, samtidigt som hennes son precis hade fått en ADHD-diagnos.
– Kroppen skrek efter en paus, men jag fortsatte att kämpa på. En kväll kom min chef förbi och sa: ”Elisabeth, jag vet att det är tuffa tider just nu, men du kan väl lägga i en växel till?! Du vet ju att det är i motgång vi skapar framgång.” Istället för att bli motiverad träffade orden mig som en käftsmäll – och jag säckade ihop totalt.

Tänk om det inte handlar om att kämpa hårdare – utan att tänka annorlunda?
Ibland är det just när allt känns som tyngst som vi behöver ett nytt perspektiv. Att fortsätta trampa på i samma spår och ändå förvänta sig en förändring – det funkar ju inte.

Elisabeths vändpunkt kom när hennes son en dag sa: ”Vet du mamma, det är så roligt med mig, för jag tar liksom aldrig slut!” Den meningen vände upp och ner på allt.
– Han, som ofta kände sig utanför och fick höra att han var ”för mycket”, såg det som en styrka. Och jag insåg att jag behövde omfamna samma inställning.

Att hitta energin till sina drivkrafter och jobba med både sin inställning och bemötande blev uppstarten till det som Elisabeth föreläser om idag.

Glädje och inspiration – en investering
Att satsa på energi och välmående, både för sig själv och för sina medarbetare, är en av de bästa investeringarna man kan göra.
– Ingen annan än jag själv kan ta ansvar för mitt liv, men ibland behöver vi en knuff i rätt riktning, säger Elisabeth. Positiv input hjälper oss att reflektera över vad vi faktiskt kan påverka – våra tankar, vår energi och hur vi möter motgångar.

En livssyn som smittar
Som entreprenör och företagsledare har Elisabeth haft förmånen att möta många inspirerande människor. Och erfarenheten av att ha ett barn med ADHD har gett henne en ovärderlig insikt:
– Att fokusera på det som fungerar och aktivt älta det som är bra!

Denna livsfilosofi inspirerade henne att skriva böckerna YES! och NU!, fyllda med sanna berättelser och citat om mod, vägval, tillit och framtidstro.
– Att intervjua så många fantastiska människor om deras liv gav mig ett hav av inspiration som jag nu vill sprida vidare.

– Mitt mål som föreläsare är att fylla din mentala bägare med hopp, energi och glädje – så att du kan möta morgondagen med styrka och inspiration.

Världen brinner, inboxen svämmar över – men du kan fortfarande hitta glädjen!

För mer information och bokning:

Boka en ”feel good”- föreläsning med Elisabeth Wahlin
– och få insikter som gör skillnad:

  • Konkreta verktyg för att hitta energi och framtidstro
  • Tips för att skapa en miljö, där glädje och motivation blomstrar
  • Storytelling, bildspel och interaktivitet som engagerar

Som uppskattad föreläsare och författare har Elisabeth haft förmånen att möta många människor för att hjälpa dem att hitta sina energigivare och drivkrafter.

Just nu får du dessutom hennes bok ”NU! – Det är aldrig för sent” som gåva!

Fylld med inspirerande livsberättelser och citat samt hennes drivkraftsmodell och energiboostprogram.

Oavsett var du befinner dig i livet, ger denna föreläsning dig inspiration och verktyg för att möta morgondagen med styrka, energi och en nyfiken blick på framtiden.

Elisabeth Wahlin

Inspiratör och författare
+46 70 525 30 40
[email protected]

Inspirera Mera
www.inspireramera.com
www.facebook.com/godatankar

Marknad [email protected]

Läs mer:

Inbjudan: Få full kontroll på företagets möten – spara tid med smart ​verktyg

Webinar: Exklusiva möten som gör skillnad – upptäck kraften i chambre séparée

Välkommen till ett inspirerande och exklusivt webinar med Magdalena Höglund från STHLM Möten. På bara 30 minuter får du ta del av kunskap och insikter som kan förvandla dina möten – från vardagliga till oförglömliga. 23 oktober 2025, 09:30–10:00.

Hur du vinner rummet när du förklarar spelregler

Inbjudan: Få full kontroll på företagets möten – spara tid med smart ​verktyg

Inbjudan: Så lyckas du med företagets julbord

Julbordet är ofta årets mest uppskattade tillfälle på företag och organisationer, och många gånger är förväntningarna höga hos medarbetarna. Här bjuder vi på tips om olika format för julfirandet och var du hittar rätt ställe med fantastisk mat med alla viktiga detaljer på plats för att eventet ska bli riktigt lyckad.

Från Calcutta till Svensk Hotellkung: Bicky Chakrabortys inspirerande resa

Från Calcutta till Svensk Hotellkung: Bicky Chakrabortys inspirerande resa

Annons

Bicky Chakrabortys livsresa är verklig en saga om ambition, innovation och en outtröttlig strävan att förnya en traditionell bransch. Från hans ödmjuka början i Calcutta till att bli en av Sveriges mest framstående hotellmagnater.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

Mest läst

Här är vinnarna av Årets Kontor 2019

Här är vinnarna av Årets Kontor 2019

Vinnarna av Årets Kontor 2019 har utsetts. Priset delas ut till de företag eller organisationer som skapat ett trivsamt och visuellt tilltalande kontor. Spana in och låt dig inspireras av några av vinnarkontoren.
Bilden av assistenten

Bilden av assistenten

Fotografen Ulrika Walmark har porträtterat kända personers assistenter och sekreterare - här kan du se bilderna på personerna som står bakom några av de mest framgångsrika och mäktiga i världen.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken (16 platser kvar!)

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.
Rekryterarens bästa tips: Så får du vd-assistentjobbet

Rekryterarens bästa tips: Så får du vd-assistentjobbet

Förutom tidigare erfarenhet, vilken bakgrund och vilka egenskaper anser du är de bästa att ha som vd-assistent? - Jag måste säga att min uppfattning är att bakgrunden varierar väldigt mycket. Vissa personer har exempelvis en bakgrund från en serviceroll sedan tidigare, kanske från hotell- eller restaurangbranschen där man är van vid att ge ett professionellt bemötande gentemot andra personer. Medan ...
Välkommen till Mötesbaren på Teaterbaren mitt i Stockholm

Välkommen till Mötesbaren på Kulturhuset mitt i Stockholm

Vad händer när Stockholms mest kreativa mötesplats möter ett nytt gastronomiskt koncept? Den 4 november får du som ledningsassistent en chans att upptäcka, smaka och nätverka med branschens profiler.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com