Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2025-05-08 | Event

Välkommen Mötesbaren den 15 maj – Magnus Helgesson föreläser om: Attityder som gör skillnad

Den 15 maj bjuder vi in dig som läser Executiveeffect till ett unikt evenemang där kunskap och nätverkande möts i en härlig miljö. Lyssna till föreläsningen: Attityder som gör skillnad – med toppföreläsaren Magnus Helgesson, få en exklusiv rundtur i Solvallas nyrenoverade mötesytor och avslutande mingel.

Välkommen Mötesbaren den 15 maj – Magnus Helgesson föreläser om: Attityder som gör skillnadMagnus Helgesson

Välkommen på mingel, föreläsning och visning av Solvalla!

När: 15 maj
Tid: 17.00 – Bussar går från Cityterminalen i Stockholm

Program:

Kl. 17.45  Attityder som gör skillnad – en exklusiv föreläsning med Magnus Helgesson 

Vad händer när vi slutar försöka ”fixa” människor – och i stället börjar förstå vad som faktiskt driver dem?

Nu bjuder vi in till något riktigt speciellt: en exklusiv föreläsning innan Mötesbaren med ingen mindre än Magnus Helgesson. Har du inte hört honom live? Då är det dags. Har du redan gjort det? Då vet du exakt varför du inte vill missa det här.

Med över 40 (!) års erfarenhet av företagande, styrelseuppdrag och businesscoaching har Magnus samlat på sig en kunskapsbank utöver det vanliga. Han har jobbat med människor i alla tänkbara roller och situationer – och gång på gång visat att verklig förändring sker när vi börjar jobba med människors inre behov, inte mot dem.

I föreläsningen Attityder som gör skillnad – ledarskap och teamwork i världsklass tar han dig med in i en värld där motivation inte är fluff, utan ett verktyg. Där kultur byggs inifrån. Och där rätt attityd inte bara känns – den märks i resultatet.

KL. 18.30 Visning av anläggningen.

Kl. 19.00 Mötesbaren drar igång och Solvalla bjuder på musik, bar och tilltugg

Kl. 20.00 – 21.00 Bussar går till Cityterminalen i Stockholm.

Anmäl dig här! 

Solvalla är Nordens största arena för travsport. Här arrangeras Elitloppet – ett av världens största travlopp. På arenan erbjuds även event, mässor och konferenser. Solvalla ligger i Bromma i Stockholm och drivs av den ideella föreningen Stockholms Travsällskap.

Checkin är en komplett lösning för anmälan och registrering som eliminerar både administrativa uppgifter och bokföringsbekymmer. Oavsett om du arrangerar konferenser, kurser eller mässor, hjälper Checkin dig att spara tid och minska stress – så att du kan fokusera på att skapa unika upplevelser.

Mindley framtidens talarbyrå. För oss handlar framtiden om att skapa aktiv förändring och utveckling. Genom att erbjuda föreläsare, utbildare och experter, omvandlar vi inspiration till handling och skapar tillfällen som blir katalysatorer för tillväxt och nya perspektiv. Vi strävar efter upplevelser som driver varaktig förändring och framsteg.

Mötesbaren är ett återkommande affärsforum som arrangeras av Effect-sajterna med målsättningen att presentera spännande mötesplatser och samtidigt bjuda på inspiration och trevligt mingel.

Eventeffect | Executiveeffect |Influencereffect | Saleseffect | Passioneffect 

Inbjudan till föreläsning och mingel i Stockholm – 17 oktober

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Häng med till Högbo bruk – inspiration, nätverk och nya idéer

Häng med till Högbo bruk – inspiration, nätverk och nya idéer

För dig som arbetar som ledningsassistent, office manager eller eventansvarig erbjuder nu Executiveeffects ägarbolag in till en unik famtrip till Högbo Bruk – en destination där natur, gastronomi och upplevelser möts i ett helhetskoncept för framtidens konferenser.

Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Arbetar du med att boka, planera eller genomföra möten och event? Den 5 maj bjuder vi in dig till en kväll på World of Volvo i Göteborg – där du inte bara får uppleva något utöver det vanliga, utan också upptäcka nya möjligheter för framtida möten.

EA-mingel i Koppartälten – bygg din egen AI-assistent med Anna Cronqvist

EA-mingel i Koppartälten – bygg din egen AI-assistent med Anna Cronqvist (Fullbokat)

Välkommen till EA-mingel #17 – en kväll där nätverkande möter konkret kompetensutveckling. Den 15 april ses vi i Koppartälten i Hagaparken, där du får lära dig hur du bygger en personlig AI-assistent som effektiviserar din vardag som Executive Assistant.

Fotografiska välkomnar Häxangruppen – ny smakdimension i Matalliansen

Fotografiska välkomnar Häxangruppen – ny smakdimension i Matalliansen

Annons

På Fotografiska är varje event en helhetsupplevelse där samtal, rum, smaker och intryck flyter samman. Vår vision är att vara en av Nordens mest nyskapande eventdestinationer – och nu tar vi ytterligare ett steg i den riktningen. Fotografiska är stolta över att presentera vår nya samarbetspartner i Matalliansen: Häxangruppen.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager – Stockholm (Bromma) – Norteam AB
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • Office Manager – Rotebro, Stockholm – Candela
  • Office Manager – Linköping – ArgusEye
  • Executive Assistant – Stockholm – ServiceNow
  • Back Office Manager – Tyresö – Avfallskonsulten i Huvudstaden AB
  • Executive Assistant – Okänd ort – Okänt företag
  • Executive Assistant till CEO – Okänd ort – OWL POD
  • Executive Assistant – Stockholm – Bokförlaget Stolpe
  • Office Mood Manager (50%) – Stockholm – Puzzel
  • Office Assistant – Sundbyberg – SD Worx Sverige
  • Community & Office Manager – Linköping – ArgusEye
  • Office Assistant – Sundbyberg – SD Worx
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Executive Assistant – Rotebro – Envirotainer
  • Executive Assistant – Malmö – Sharkmob
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – No Dig Alliance
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Executive Assistant – Stockholm – me+
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB

Mest läst

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Kati Barklund och Mia Öhrn, arbetsplatsstrateger på Tenant & Partner, ställer frågan: Är vi inte lite trötta på att prata om hybridarbete vid det här laget? Ändå ligger frågan envist kvar högst upp på agendan hos många av våra kunder. Policys justeras, kontor utvecklas och riktlinjer skärps, men friktionen består. Varför? Kanske angriper vi helt enkelt fel problem?
Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Arbetar du med att boka, planera eller genomföra möten och event? Den 5 maj bjuder vi in dig till en kväll på World of Volvo i Göteborg – där du inte bara får uppleva något utöver det vanliga, utan också upptäcka nya möjligheter för framtida möten.
Släpp detaljarbetet – låt AI-agenten göra jobbet

Släpp detaljarbetet – låt AI-agenten göra jobbet

Glöm ännu ett verktyg att lära dig. AI-agenter är något annat – en digital kollega som faktiskt gör jobbet åt dig. För dig som ledningsassistent kan det förändra hela arbetsdagen.
Häng med till Högbo bruk – inspiration, nätverk och nya idéer

Häng med till Högbo bruk – inspiration, nätverk och nya idéer

För dig som arbetar som ledningsassistent, office manager eller eventansvarig erbjuder nu Executiveeffects ägarbolag in till en unik famtrip till Högbo Bruk – en destination där natur, gastronomi och upplevelser möts i ett helhetskoncept för framtidens konferenser.
Därför är externa inspiratörer viktigare än någonsin för företag 2026

Därför är externa inspiratörer viktigare än någonsin för företag 2026

När förändringstakten ökar och kraven på organisationer blir allt högre räcker det inte alltid med intern kompetens. Rätt extern röst kan bli katalysatorn som får organisationer att tänka nytt, prioritera om och faktiskt agera. Katarina Nordlund, rådgivare och delägare på Skillspartner, förklarar varför externa inspiratörer spelar en allt viktigare roll i dagens företag.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com