Han vill inte figurera med varken sitt namn eller sitt företag men delar gärna med sig av vilka säkerhetsåtgärder han tycker att varje företagsledning bör analysera och vidta. Att vara förberedd är helt avgörande.
Hur kom det sig att du började jobba med säkerhet?
- Jag har en juridisk bakgrund och även erfarenheter från det militära. I min roll som chefsrekryterare jobbar jag med företagsledningar och många av mina kunder har jag hjälpt under många år och vi känner varandra väl vid det här laget. De senaste tio åren har frågor om säkerhet kommit upp i våra samtal allt mer och idag består hälften av verksamheten av att hjälpa företag med deras säkerhetsåtgärder.
Har säkerhet blivit viktigare eller är det klimatet som ändrats?
- Säkerhet har alltid varit viktigt men klimatet i Sverige definitivt förändrats och blivit hårdare. Personerna som ligger bakom de största säkerhetshoten är organiserade och smarta. Och de är vana att hitta svagheter som de kan utnyttja. Ligorna består ofta av personer med know-how från underrättelsetjänster från det forna öst. De vet hur det fungerade i deras hemländer och den erfarenheten utövar de nu här i Sverige. Visst händer det att personer från kriminella kretsar ”hyrs in” för att utöva våldstryck och springa ligornas ärenden, men oftast är det hållhakar som får de utsatta beslutsfattarna att göra som utpressarna vill.
Är det andra hot idag jämfört med tidigare?
- För 10 år sedan kunde familjemedlemmar till personer i ledande ställning utsättas för en så kallad tigerkidnappning. Det betyder att utpressaren utgav sig för att vara god vän till familjen och hämtade din 7-åring från skolan och tog med sig barnet till Liseberg eller Gröna Lund. Medan barnet hade en toppeneftermiddag med pappas eller mammas ”kompis” blev företagsledaren kontaktad. För att få tillbaka sitt barn oskadat krävdes, säg 200 000 kr. Visserligen mycket pengar men ändå en summa som många företagsledare kan få fram relativt enkelt. Ordern var att pengarna skulle skickas med en taxi till en uppgiven adress. När detta var gjort dyker barnet upp hemma utan att vara medveten om dramat som utspelats.
Idag vill ligorna komma åt information och pressar personer i företagsledningen för att få ett informationsövertag. Med informationen de kommer över kan ligorna göra aktieaffärer i miljonklassen, vilket är betydligt enklare än att kidnappa någon. Det kan också vara att de tvingar någon på inköpsavdelningen att göra större inköp hos ett bolag, som bakom kulisserna ägs av ligorna och där någon leverans av de betalade varorna aldrig sker.
Vem blir utpressad?
- Det är bara pengar som styr och de som utsätts är ofta mindre och medelstora bolag och utpressarna går ofta på tvåan eller trean i beslutskedjan. En CFO kan till exempel betydligt lättare än en vd styra om pengar utan att någon blir misstänksam i bolaget.
Är det familjeägda bolag kan ligorna rikta in sig på tonårsbarn som kanske umgås i lite fel kretsar eller kanske provar på droger. Har du alkoholproblem löper du också större risk för att bli utsatt då du lättare missbedömer situationer och vad du säger till vem. De flesta säger att det inte förekommer hos oss, i vår familj eller i vårt bolag, men om det är något vi vet så är det att det förekommer. Hos alla.
Ligorna är som gamar som hovrar över ett döende djur och bara väntar på att slå till. De är experter på att nosa upp när någon i ledande ställning, dess partner eller deras tonårsbarn gör något som inte är bra eller till och med olagligt om det kommer ut. Det kan vara att man på skoj provar droger på en utlandsresa, eller träffar en älskare eller älskarinna som blir startskottet på utpressningen.
Så hur kan det se ut rent konkret?
- Vi hade ett fall där frun, till en ägare av flera bolag, började träffa en älskare. Älskaren var ”planterad” så när mötena ägde rum fotograferades och filmades allt. Sen kontaktade man mannen och visade upp detta och krävde pengar för att inte sprida det.
I ett annat fall blev ägaren till flera bolag kontaktad av finanspolisen, som noterat transaktioner på börsen som bara kunnat äga rum med information direkt inifrån bolagen. Vi kopplades in och planterade information för att se vem som agerade och läckte. Det visade sig vara personer i familjen som blivit hotade och tvingade att rent fysiskt hämta dokument och lämna ifrån sig till utpressarna.
Hur kan företag skydda sig?
- Det är avgörande att riskhantera och ligga i framkant. Man kan aldrig helt gardera sig, men genom att analysera riskerna så kan du minimera dem och vara mer beredd om något skulle hända.
- Titta på de svaga punkterna i organisationen. Var är vi sårbara? Var finns risk att vi kan komma i kontakt med potentiella problemmakare?
- Se till att ha en ”fodervärd” om du har en dyrare bil och skriv fordonet på någon annan så att det inte går att lokalisera var bilen finns. I Sverige är sådan information bara ett klick bort på nätet.
- Titta på ledningsgruppen och deras familjer och på vilka som kan vara sårbara. Var särskilt uppmärksam på barn och ungdomar som ändrar beteende och när det kommer in nya partner till någon i ledningsgruppen.
- Ta hjälp av ett säkerhetsbolag som inte bara erbjuder larmlösningar utan erbjuder analyser av alla säkerhetsrisker och kan bedöma vilka åtgärder som behövs göras.
Av: Sophia Loader, Executive Editor