Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2020-10-29 | Expertråd

Ny fackbok om insikter från arbetslivet

Föreläsaren och författaren Rafael Pimenta släpper en ny bok där han har samlat sina erfarenheter från möten med människor ute på arbetsplatser.

Ny fackbok om insikter från arbetslivetBokaktuella Rafael Pimenta.

Tempot i arbetslivet är ofta högt och vi dras mellan krafter som kan vara svåra att förstå sig på. Vad i allt detta har med organisationen, med samhället i stort och med dig som individ att göra?

Finns det inget jobb där man kan chilla lite? är boken som vill få dig som läsare att reflektera över din egen situation – för att i framtiden kunna använda insikterna i ditt arbete.

”Pappa, finns det inget jobb där man kan chilla lite?”

– Vid en familjemiddag hemma diskuterade jag och min fru arbetslivet tillsammans med våra barn. Att skaffa sig en utbildning för att öka sina chanser att kunna välja arbete, att visa framfötterna och arbeta hårt samt visa engagemang och ambition var de tunga tegelstenarna vi ”slängde upp på bordet”. Efter en stund sa sonen: ”Pappa, finns det inget jobb där man kan chilla lite?”

Den kommentaren satte igång Rafael Pimentas tankar. Vad är meningen med att jobba, om man ska försöka se det från arbetstagarens håll?

Det kan vara ett sätt att förverkliga sina drömmar

– För en del är arbetet kanske bara ett ”kneg”. För andra kan det vara ett sätt att förverkliga sina drömmar. Förr i tiden var arbetet mer förutsägbart. Om man bara utbildade sig och jobbade hårt kunde man komma långt här i livet. Idag är det inte lika enkelt, säger han.

Boken är indelad i tre delar. Den första delen handlar om några utgångspunkter för ett friskare och mer hälsosamt arbetsliv – för alla. Vi behöver en stadig bas i vår strävan efter att kunna hantera våra arbetsuppgifter, men också utvecklas.

Arbetslivet som en metafor

Den andra delen handlar om olika fenomen och företeelser du som arbetstagare kan råka ut för – pedagogiskt upplagt från A till Ö. Den tredje delen – kort men kärnfull – är en beskrivning av arbetslivet som en metafor där det gäller att navigera rätt i tillvaron.

Rafael har under sina uppdrag på arbetsplatser slagits av hur människor kan arbeta sida vid sida men ha helt olika inställningar till sitt jobb.

Vill få läsarna att reflektera över sin egen situation

– Med boken vill jag få dig som läsare, att inte bara reflektera över din egen situation, utan att reflektera tillsammans med alla dina kollegor över den arbetsplats ni har för att kunna avgöra vad som måste förbättras. Vår tro att politiker och arbetsgivare på egen hand skall skapa rätt förutsättningar för sunda och goda arbetsplatser måste vi överge. Det är alla vi som arbetar där som ska göra det på ett konstruktivt och vänligt men bestämt sätt, säger Rafael och tillägger:

– Tanken är att fler måste börja bli mer friska av arbetet, inte sjuka. Inte heller är det godtagbart att arbetsgivare som inte organiserar en hälsosam och hållbar arbetsmiljö, för att sedan skicka räkningen till skattebetalarna när människor faller ifrån. Det är inte okej!

Rafael Pimenta har arbetat sedan början på 2000-talet som egen företagare och konsult inom ledarskap och organisering. Debuten Sluta snacka skit – våga provocera för bättre ledarskap skrev han tillsammans med Mårten Sallander. De driver företaget Reframe Consulting och är flitigt anlitade som organisationsutvecklare och utbildare.

Om Rafael Pimenta

Rafael kommer från Tyresö utanför Stockholm, har en fil.kand. med juridik, pedagogik och sociologi. Han har varit officer med ansvar för utbildning av krigsförband och dessutom hunnit med många olika ledarskaps- och utbildningsuppdrag inom Försvarsmakten.Idag bor han med sin familj i Täby utanför Stockholm.

Läs mer: Experten: ”Vi borde tala mer om digital mötesetikett”
Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Retorikexperten: Tips och råd inför chefens jultal

Retorikexperten: Tips och råd inför chefens jultal

När faster Astrid, morbror Bertil, bästa kompisarna Bosse och Bettan eller varför inte du själv? säger något på julkalaset eller nyårsfesten så är det, oftast, bara kul. Vi förväntar oss inte ett professionellt genomfört tal utan gillar bara att nån vill säga något inför alla som närvarar. Gesten i sig är det viktigaste, vi blir glada bara för den. På jobbet är det annorlunda…

Inbjudan: Få full kontroll på företagets möten – spara tid med smart ​verktyg

En mötesbokare är din genväg till rätt upplevelse

Att arrangera ett lyckat möte eller konferens kan vara både tidskrävande och komplext. Var ska man börja, hur vet man att man valt rätt plats – och vad händer om behoven ändras i sista stund? Vi har träffat Magdalena Höglund, grundare av STHLM Möten, som delar med sig av sina bästa argument för varför företag och organisationer bör ta hjälp av en mötesbokare.

Pia Thedéen, Nya Ledarskapet

Pia gav hjärnsmarta tips

I veckan bjöds Executiveffects läsare på ett kostnadsfritt lunchwebbinarium där Pia Thedéen, vd på Nya Ledarskapet lärde oss hur vi kan bli bättre på att skapa resultat och samtidigt må bra. Här några av hennes tips!

Ewa Meurk – från tech-VD till hälsoingenjör

Ewa Meurk – från tech-VD till hälsoingenjör

Annons

Vad händer när en före detta IT-ledare bestämmer sig för att optimera den viktigaste tillgången vi har – vår egen kropp? Möt Ewa Meurk, Mindley Expert Spotlight för juni, som hjälper ledare att prestera smartare genom att förstå sin egen biokemi.

Svenska Möten
Annonsplatta gron

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Executive Assistant till Saab i Stockholm | Ledningsstöd
  • Executive Assistant-jobb hos BSH i Solna | Stöd CEO & CFO
  • IIA Sweden söker Project & Office Manager – Stockholm
  • Office Manager/Kontorskoordinator i Uppsala – Safestep
  • Jobb: Office Manager/Receptionist – Jernhusen, Stockholm C
  • Quant söker Executive Assistant & HQ Office Manager i Stockholm
  • Canonical: Executive Assistant/Corporate Admin – remote i Sverige
  • Lyko söker Office Manager i Stockholm – ansvar för 12 kontor
  • Office Manager Göteborg – Kontorsdrift & VD-stöd | Wise Admin
  • Canonical söker Executive Assistant – Remote (Stockholm)
  • Jobb: Executive Assistant till VD – Qvantum | Åstorp, Skåne
  • hiPrivacy söker virtuell assistent i Sverige – chans för EA
  • Family Office söker Executive Assistant i Sverige | Guide
  • Executive Assistant – Legal & Credit | Tietoevry Banktech, Solna
  • Executive Assistant på CGI Malmö – strategisk right hand
  • Executive Assistant till Legal & Credit/Wealth – Tietoevry Solna
  • Atlas Copco: Executive Assistant föräldravikariat, Stockholm
  • Lynk & Co: Executive Assistant Göteborg – föräldravikariat
  • Executive Assistant till VP MACH – Hitachi Energy, Ludvika
  • Back office-manager – Profeel AB, Eskilstuna | Visma & logistik

Mest läst

Möt Gustaf Janernäs: ”Jag älskar struktur och kreativt kaos”

Möt Gustaf Janernäs: ”Jag älskar struktur och kreativt kaos”

I maj i år utsågs han till Upcoming EA of the Year – ett kvitto på både talang och driv. Gustaf Janernäs, Executive Assistant & Travel Specialist Operations på The Absolut Company, berättar hur erfarenheterna som musiker och åren på Försvarsmakten format honom. Han älskar struktur men kan också tänka sig vara EA åt en person som bjuder på kreativt ...
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Lyko söker Office Manager i Stockholm – ansvar för 12 kontor

Bli Office Manager på Lyko i Stockholm. Led officestrategi och drift för 12 kontor/1 300 medarbetare. Rätt steg för Executive/VD-assistent.
Möt Carola Bender:  ”Jag är en viktig del i ett effektivt team”

Möt Carola Bender: ”Jag är en viktig del i ett effektivt team”

Hon sitter på Catellas huvudkontor på Birger Jarlsgatan i Stockholm men projektleder möten både på hemmaplan och i Europa. I sin roll som Executive Assistant för ledningsgruppen och Office Manager har Carola Bender två roller och är dessutom personalansvarig. För Executiveeffect ger hon sina bästa tips på hur du organiserar event utomlands, berättar om sitt mentorskap inom organisationen Stella och ...
Jenny

Möt Jenny Haglund Sahlin chefsassistent inom Handelsbanken

Jenny på Handelsbanken visar hur rollen som chefsassistent handlar om mod, kultur och människokännedom – inte bara struktur.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com