Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2020-11-26 | Digitala möten

MKTG bygger ElectroluxTalks – en unik mötesplattform för Electrolux

I en tid där fysiska möten kraftigt har begränsats har Dentsubyrån MKTG skapat en unik mötesplattform åt Electrolux; ElectroluxTalks där idéer, samtal och produktdemonstreringar presenteras i en ’mixed reality’.

MKTG bygger ElectroluxTalks – en unik mötesplattform för Electrolux

Först ut var Electrolux COMEX, en årlig sammankomst där över 250 anställda från hela Europa samlas för att i 2 dagar ta del av live-sändningar, interaktiva workshops och digitala utställningar. Eventet blev en succé och nu laddar MKTG och Electrolux tillsammans upp för nästa konferens.

MKTG har arbetat tillsammans med Electrolux COMEX i flera år, men när pandemin satte stopp för ett traditionellt event med fysiska visningsmontrar, möten och workshops, behövdes ett nytt verktyg för att sömlöst och effektivt kunna samla en organisation som är utspridd i hela i Europa. Resultatet blev ElectroluxTalks, en mötesplattform som har sitt hjärta i en mixed reality studio, där talare och presentatörer med hjälp av avancerad camera motion-teknik kan röra sig mellan en fysisk och en tredimensionell, digital miljö.

– Vi har lyckats skapa en unik plats för hybridmöten, där besökare och talare kan interagera med varandra genom ett digifysikt gränssnitt. Utöver möten mellan människor har vi även implementerat lösningen på Electrolux produkter och översatt den traditionella visningsmontern till ett virtuellt showroom, där deltagarna kan uppleva produkterna i en 360-graders digital miljö. Vi är otroligt stolta över den här plattformen, där vi tillsammans som ett team bestående av specialister från olika Dentsubyråer runt om i världen har skapat ett innovativt och hållbart möteskoncept för framtiden, säger Lennart Söderberg, Head of Corporate Events, MKTG.

ElectroluxTalks är fullt justerbar och kan uppdateras med nytt innehåll inför varje nytt behov, och på Electrolux är man övertygad om att framtidens evenemang kommer befinna sig i mellan det fysiska och det digitala.

– Traditionella evenemang där hundratals människor från hela världen samlas i en konferenslokal skiftade otroligt snabbt till virtuella evenemang i år, och för oss var det väldigt viktigt att kunna erbjuda något mer än bara ytterligare ett Teams – eller Zoom-möte. Att skapa vår egen digitala varumärkesplattform förde oss till nästa nivå av Online konferenser. Med en blandning av livepresentationer från en studio och workshops online, kunde vi leverera en engagerande och inspirerande upplevelse till vår publik. Vi ser väldigt mycket fram emot nästa evenemang på ElectroluxTalks, säger Caroline Rey, Events Manager, Electrolux Europe.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Vi reder ut begreppet hybrid

Vi reder ut begreppet hybrid

Efter pandemin har begreppet hybrid blivit ett ord som ofta används i briefer och som benämning för den nya tidens event, hybrid känns som den ultimata mixen mellan det digitala och det fysiska, en kostnadseffektiv lösning som ger bättre effekt – är det verkligen så?

Göteborg & Co satsar på kostnadsfri rådgivning för hybrida möten och mötesverktyg.

Göteborg & Co satsar på kostnadsfri rådgivning för hybrida möten och mötesverktyg.

När allt fler fysiska möten blir digitala så ökar behovet av kunskap om hybrida möten och mötesverktyg. En svårighet för arrangörer är att välja den tekniska plattform som är bäst för deras behov. Därför startar nu Göteborg & Co kostnadsfri rådgivning för evenemangs- och mötesarrangörer att hitta rätt plattform för deras event.

Lista: 16 eventplattformar för hybrida möten

Lista: 16 eventplattformar för hybrida möten

Här listar vi på Eventeffect aktiva aktörer på den svenska marknaden som tillhandahåller digitala eventplattformar för event, möten, konferenser och hybrida arrangemang. Några stödjer också virtuella mässor och festivaler.

Elite Hotels of Sweden utses till Årets Hotellkedja – så skapas Sveriges bästa mötesupplevelser

Elite Hotels of Sweden utses till Årets Hotellkedja – så skapas Sveriges bästa mötesupplevelser

Annons

Elite Hotels of Sweden har tilldelats den prestigefyllda utmärkelsen Årets Hotellkedja 2025 vid Grand Travel Award, där över 4000 resenärer och branschproffs röstade fram vinnaren. Utmärkelsen är ett kvitto på hotellkedjans målmedvetna arbete med att leverera mötes- och konferensupplevelser i absolut toppklass.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Kontorsansvarig/Office Manager – Sundbyberg – Sören Lundgren Byggkonsult AB
  • Office Manager/Kontorsansvarig – Sundbyberg – Sören Lundgren Byggkonsult
  • Executive Assistant – Täby – Mycronic
  • Executive Assistant & Office Coordinator – Stockholms kommun – Nova Psykiatri
  • Office Operations Manager – Stockholm – Nordic Air Defence
  • Executive Assistant, EMEA Partner Leader – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant EMEA Partner/Channel – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Senior Executive Assistant till CEO – Stockholm – Food Folk
  • Executive Assistant till personligt varumärke – Sverige – Faceless Launchpad
  • Office Manager, studentvänlig timanställning – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Personal Assistant & Office Coordinator – Lund – Fitness24Seven
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Office Manager – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Executive Assistant – Stockholm – AGRD Partners
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies

Mest läst

Möt Mia Frost: ”Jag är chef över chefen och har hittat mitt Happy Place”

Möt Mia Frost: ”Jag är chef över chefen och har hittat mitt Happy Place”

Med glimten i ögat brukar hon säga att hon är ”chef över chefen”. Vi besöker Mia Frost, Executive Assistant åt generaldirektören på Sjöfartsverket och här berättar hon om sitt ”Happy Place”, sina fem tips på att hålla sig uppdaterad i EA-rollen och om dagen då Sydkorea kom på besök.
Clarion Hotel Sign lyfter sin designidentitet med nya Stratum Suites

Clarion Hotel Sign lyfter sin designidentitet med nya Stratum Suites

I hjärtat av Stockholm lanserar Clarion Hotel Sign tre exklusiva signatursviter – Stratum Suites – formgivna i samarbete med designstudion Bernadotte & Kylberg. Med svenskproducerade möbler, arkitektonisk fingertoppskänsla och en unik panoramavy över staden siktar hotellet mot att erbjuda ett nytt slags hotellupplevelse – lika mycket designresidens som boende.
Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect går in i en ny fas. Tillsammans med STHLM Möten och SheMeets samlas plattformen nu i ett nytt bolag – samtidigt som ett strategiskt samarbete med Konferensidé stärker erbjudandet kring mötets innehåll. Executiveeffect fortsätter att vara ett oberoende media med ansvarig utgivare.
De 14 bästa konferens- och mötesrummen i Stockholm för din nästa bokning

De 14 bästa konferens- och mötesrummen i Stockholm för din nästa bokning

Behöver du hyra ett konferensrum i Stockholm? Oavsett om du planerar en viktig företagskonferens, ett kreativt möte eller en workshop, finns det många fantastiska alternativ att välja mellan. För att göra din sökning enklare har vi satt ihop en guide till de 14 bästa konferens- och mötesrummen i Stockholm. Här hittar du allt från eleganta och centralt belägna lokaler till ...
Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Hon lär ut hur du navigerar i förändring på IHM och den 8 maj kliver Kerstin Sääw upp på scen på International Management Assistants årsmöte i Stockholm. Här berättar hon hur du som EA kan ta en unik position i förändringsprocesser, varför förändringar ofta kör fast och varför Pippi har en särskild plats i hennes liv.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com