Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-05-29 | Expertråd

Bli en stjärna på att förhandla!

Medvetet eller omedvetet deltar de flesta av oss i förhandlingar på jobbet, hemma eller i andra sammanhang. Vi förhandlar lön, avtal med kunder, köper bostad eller med familjen om var vi ska fira jul. Men vad är det som gör att man blir en skicklig förhandlare? Enligt Karin Klerfelt som är en av experterna på området handlar det att i alla situationer se till att det finns två vinnare – du själv och motparten.

Karin Klerfelt: Bli en stjärna på att förhandla!Karin Klerfelt

För att nå sina mål i yrkeslivet räcker det numera oftast inte med att vara ambitiös. Det finns många viljor både utanför och inom företaget. Då gäller det att kunna förhandla.

– Att förhandla är lätt att lära sig, säger Karin Klerfelt. Men för att bli en skicklig förhandlare gäller det att träna så mycket som möjligt. Det går att göra det i alla möjliga olika situationer, både privat och på jobbet. Kom ihåg att det alltid är samma mekanism som ligger i botten oavsett i vilket sammanhang du förhandlar i. Det handlar om mänskligt beteende.

En del Karin brukar peka på vid sina föreläsningar är vikten av att använda sina erfarenheter från tidigare förhandlingar som varit lyckade.

– Grundregeln i all förhandling är att båda parter ska bli nöjda, säger hon. Det ska vara ”win-win”.  Fundera över vad som finns att erbjuda motparten. Det är alltid bra att se till att göra en deal som gynnar alla parter.

Idén om att en skicklig förhandlare ska vara hård är något som av förhandlingsexperter numera betraktar som en myt.

– Att ha rätt anslag är viktigt, säger Karin. Det finns en uppfattning att vi ska vara tuffa i förhandlingar men det är förkastligt. Förhandlingar är en relationssport. Därför är det viktigt att träna sig på att vara positiv och trevlig. Kroppsspråket har också stor betydelse. Ger du energi, har det ett stort värde. Trevliga och härliga människor har högre sannolikhet att få igenom vad de vill.

En vanlig situation som de flesta hamnar i är löneförhandlingen både vid anställning och sedan återkommande.

– Förhandling är ett psykologiskt spel, säger Karin. Undvik att acceptera en dålig lön för att få ett jobb. Den lön man får styr hela ens löneutveckling på det företaget. Ha en super ego-boost och tänk att du är värdefull innan du går in och börjar förhandla. Lyft fram din egen potential och det du gör bra, försök att visa ditt värde i redda pengar.

– Skapa en bra stämning. Tänk; ”jag är den som får företaget att gå ihop, ser till att min chef får tid över och kan komma hem i i tid till familjen”. Acceptera inte alltid första budet och utan kom med ett motbud. Om du accepterar första budet direkt så riskerar du att motparten faktiskt blir lite osäker och tänker: Jag skulle föreslagit ett högre/ lägre bud.

I vissa situationer kan förhandlingen i stället för pengar handla om villkor. Även här är det betydelsefullt att ha något att erbjuda motparten.

– Det gäller att hitta valutorna runt omkring oss och inte bara fokusera på huvudfrågan dvs ofta priset säger Karin. Ta fram och poängtera vad motparten vinner på förhandlingen och på de andra valutorna. Förr sa man ge och ta – numera säger man- ge och få. Det finns en psykologisk mekanismen i det här. Om jag har fått något då vill jag ge tillbaka. Men tänk på att tidsaspekten är viktig. Om jag ger någonting, måste jag få tillbaka det direkt.

Interna förhandlingar är något de flesta upplever som det svåraste.

– Det beror nog på att många är konflikträdda, säger Karin. Strukturerna är starka när man förhandlar internt. Då gäller det att visa ledarskap, att ha en bra hållning och kunna säga ”lita på mig”, ”vi kör på det här viset”. Det skapar trygghet.

Vad är bästa lösningen om det är på väg att uppstå en konflikt?

– Bryt när det börjar hetta till. Ett bra alternativ är att be om en bordspaus, vilket innebär att man behöver prata med sina kollegor vid bordet. Ett annat alternativ är att be om att få ajournera mötet. Ta en paus och fundera vad som är bäst att göra. Kanske behövs vd:n tas in, alternativt en expert eller en kollega.

Innan förhandlingen återupptas är det viktigt att prata ihop sig med den egna gruppen, påpekar Karin:

– Det är viktigt att du fortsätter att äga förhandlingen även om en kollega, chef eller expert tillkommer. Den som får följa med på förhandlingsmötet, ska vara strikt instruerad i vad som hen ska tillföra. Det ska vara tydligt vad du förväntar dig av personen i fråga, även om den som följer med sitter högre upp i hierarkin än vad du gör.

När förhandling sedan avslutas återstår en viktig del.

– Träna på att reflektera över hur förhandlingen gick, vad det var som hände, framsteg i processen. Bortse från resultatet i denna reflektion. Ibland går förhandlingarna bra och ibland går det dåligt. Men kom i ihåg att göra medvetna steg för då har du möjlighet att förbättra dig.

– Det vore en dröm att kunna säga ”Så här gör du en lyckad förhandling” och så går det bra, säger Karin. Men det kräver mycket tid med träning och medvetenhet för att bli en riktigt skicklig förhandlare. Och vi alla har olika sätt att uppnå de goda resultaten. Det viktiga är att vi våga göra, tränar på det och lär oss att känna oss bekväma i situationen!

Av: Karin Urbina Rutström


Karin Klerfelt:  https://www.karinklerfelt.se/

Föreläsare, kursledare, författare & inspiratör

Utbildning: Civilekonom, beteendevetare – Uppsala Universitet

Tidigare yrkesverksam som: Säljare, säljchef, m.m

Driver utbildningsföretaget Astarcan

Föreläser om: förhandla, argumentera och sälja. Och att ta betalt

Skrivit kurslitteratur samt böckerna:

”Argumentera och få andra att göra som du vill”

”Jacka upp priset. Sluta fega, paketera och SÄLJ”

”Lust – Nytta – Resultat: 22 tips som gör dig till en stjärna på att sälja”

”22 tips på hur du blir en stjärna”.

*Är nu aktuell som medförfattare till ”Ja-boken som gör dig glad”.

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Svenskar ligger i topp i internationella rankningar över engelska som andraspråk. Trots det så blir det ibland fel när svenskar ska kommunicera på engelska, framför allt i professionella sammanhang. Experterna tipsar om hur du förbättrar din skriftliga kommunikation på engelska.

Mötesexperten Carina Nordholm: “Lyckade möten börjar med rätt rådgivning – kontrollen får du genom systemet”

Mötesexperten Carina Nordholm: “Lyckade möten börjar med rätt rådgivning – kontrollen får du genom systemet”

Många organisationer lägger stora summor på möten och event – men saknar samtidigt överblick över kostnader, leverantörer och bokningar. Särskilt de mindre mötena sker ofta utan struktur, vilket gör det svårt att följa upp både ekonomi, hållbarhet och säkerhet.

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Hon lär ut hur du navigerar i förändring på IHM och den 8 maj kliver Kerstin Sääw upp på scen på International Management Assistants årsmöte i Stockholm. Här berättar hon hur du som EA kan ta en unik position i förändringsprocesser, varför förändringar ofta kör fast och varför Pippi har en särskild plats i hennes liv.

Starta 2026 med en oförglömlig kickoff!

Starta 2026 med en oförglömlig kickoff!

Annons

Ett nytt år innebär nya möjligheter – och vad kan vara bättre än att samla teamet för en inspirerande kickoff. Det är en chans att överraska, inspirera och ge teamet något utöver det vanliga som fyller på med energi på ett oväntat och värdefullt sätt.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Chefssekreterare/administratör – Stockholm – Socialstyrelsen
  • Office Manager – Stockholm – Belnord Capital
  • Office Manager – Lund – Voyado
  • Executive Assistant – Stockholm – Electrolux Group
  • Administrativ assistent, BU AEW – Göteborgs stad – Saab
  • Administrativ assistent – Göteborg – Saab
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Office Management Coordinator – Solna – DHL
  • Executive Assistant – Solna – Saab
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms län – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant, GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant/Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant till Head of Wealth & Asset Management – Stockholm – SEB
  • Administrative Specialist – Solna – Huawei
  • Interim EA/Paralegal – Stockholms kommun – Jurek Recruitment & Consulting

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Administrativ assistent – Stockholm – Försvarsmakten

Tidsbegränsad roll som administrativ assistent på Högkvarteret i Stockholm. Ge chefsstöd, hantera ärenden, sekretess och system. Ansök senast 2026-06-23.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Jobb: PA/Executive Assistant till Frantzén Group – Stockholm

Frantzén Group söker PA/EA i Stockholm. Ledningsnära roll med kalender- och mötesplanering, reselogistik och kontorsansvar. Läs analysen och ansök nu.
100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

100 profiler senare – människorna bakom Sveriges viktigaste assistentroller

Det började med en enkel idé: att lyfta fram människorna bakom titeln. Nu har Executiveeffect publicerat 100 profilintervjuer med Executive Assistants, VD-assistenter, Office Managers och andra nyckelpersoner som varje dag får organisationer att fungera. Bakom varje intervju finns en unik berättelse om drivkraft, ledarskap och yrkesstolthet.
Möt Louise Albert: "Att koordinera alla EA:s i koncernen har stärkt vår yrkesroll"

Möt Louise Albert: ”Att koordinera alla EA:s i koncernen har stärkt vår yrkesroll”

Volvokoncernen har 104 000 anställda globalt och här finns inte mindre än 300 EA:s. Själv har Louise Albert haft flera olika roller och idag är hon EA till Executive Vice President Volvo Group Trucks Technology och Chief Technology Officer Volvo Group. För Executiveeffect berättar hon om sin karriär, hur hon tror fler yngre och fler män kan upptäcka jobbet som EA:s ...
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager – Lund – Voyado

Office Manager deltid (25 h/vecka) i Lund. Äg kontorsdrift, onboarding och event på Voyado. Fasta tider och fina förmåner.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com