”Nu går det att ladda upp en inspelning från en heldagskonferens och få en högkvalitativ sammanfattning av allt som diskuterats och bestämts” säger Henrik Thomé, VD på Sonetel. ”Tidsbesparingen är enorm”.
Tjänsten detekterar automatiskt vilket språk mötet hållits på. Sammanfattningen levereras därefter på samma språk.
Sonetels AI läser därtill av varje kundföretags hemsida och använder den kunskapen som bakgrund när mötessammanfattningar ska skrivas.
”Genom att ha kunskap om företagets verksamhet, tjänster, produkter och kunder kan vår AI skriva mycket relevanta mötessammanfattningar.” säger VD Henrik Thomé.
Tjänsten kan testas gratis. Därefter måste kunden antingen uppgradera till Premium-abonnemang för 99 kr i månaden eller till Business-abonnemang för 299 kr i månaden.
Samtliga 2 miljoner småföretag globalt som skaffat ett Sonetelkonto genom åren får nu möjlighet att testa den nya mötessammanfattningstjänsten.
Den uppgraderade tjänsten finns beskriven här: https://sonetel.com/en/help/help-topics/ai-helper/meeting-minutes/