Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2021-09-24 | Verktyg

Plattformen som sköter styrelseutvärdering med ett klick

BoardClic är plattformen som hjälper styrelser och ledningsgrupper att utvärdera sitt arbete. Utvärderingen sker genom en digital plattform med frågor som speglar modernt styrelse- och ledningsgruppsarbete, där gruppen effektivt kan utvärdera sin insats. Monica Lagercrantz, Vd på BoardClic, ser plattformen som ett verktyg som underlättar för executive assistants.

Plattformen som sköter styrelseutvärdering med ett klickMonica Lagercrantz

– Vi ville göra det mer kostnadseffektivt för kunderna och man sparar mycket tid för exempelvis assistenten, som oftast sköter hela processen. Vi undersöker styrelser på ett mer effektivt men samtidigt avancerat sätt än tidigare och det är enkelt att komma igång. Det behöver inte ta så mycket tid som det gör med konsulter och BoardClic gör det även möjligt för bolag som inte vill betala för dyra konsulter, att utvärdera sitt arbete, berättar Monica.

BoardClic gör det som konsulter tidigare gjorde och mycket mer därtill. Monica har själv lång erfarenhet från konsultbranschen och menar att det var dags för en digitalisering i styrelserummet, hon ser BoardClic som en möjlighet att hjälpa fler bolag. Styrelse och ledningsgrupp kan själv välja vilka aspekter de vill utvärdera, det kan vara exempelvis vara styrelsefördelning, effektivitet, mångfald, risktagande, samarbete och samsyn mellan Vd och ledningsgrupp, eller hur gruppen arbetar med ESG-frågor. Utöver data från det egna bolaget så finns det möjlighet att göra jämförelse mot andra liknade bolag i branschen. Benchmark mot branschen är något som bolagen ofta uppskattar.

Men hur ser processen ut?

För att komma igång med BoardClic så börjar samarbetet ofta tillsammans med styrelseordförande och en executive assistant. Tillsammans tas beslut om vilken utvärdering som passar bolaget, beroende på vilken bransch bolaget är verksamt i. BoardClic samlar in kontaktuppgifter till medlemmarna i styrelse eller ledningsgrupp och inom några timmar får de en länk till själva utvärderingen. De har tillgång till utvärderingen en vecka och alla påminnelser skickas ut automatiskt. När gruppen svarat på frågorna så skapas omgående en digital och interaktiv slutrapport med tillgång till förståelse för vad gruppen, men även vad exempelvis Vd och ordförande, anser om olika aspekter. Slutrapporten skickas till den som beställt utvärderingen, där resultatet visas upp på ett tydligt och användarvänligt sätt. Monica ser executive assistants roll i arbetet som att hjälpa till med onboarding och senare även stötta vid skapandet olika presentationer. Det som tidigare tog mycket tid kan nu göras enkelt digitalt.

– I de bolag som själv leder utvärderingarna hamnar mycket av jobbet i slutändan på assistenten. Med BoardClic utvärderas gruppen effektivt och den som leder utvärderingen kan känna sig trygg och fullkomligt säker på att alla viktiga aspekter utvärderats, säger Monica.

Monica ser sin och kollegornas samlade erfarenheter av konsultbranschen som en styrka för BoardClic och menar att det är all den data de samlat på sig genom åren som också uppskattas av användarna. Om det finns behov av konsulter så kan BoardClic hjälpa bolaget med detta. I år släppte de även en peer-to peer-funktion där gruppen kan ge individuell feedback till varandra.

– En uppskattad utvärdering är Vd-utvärdering, där man exempelvis utvärderar Vd:s prestation och ledarskap. Utvärderingen görs av styrelse eller ledningsgrupp, men det som är viktigt att påpeka är att det är en data-driven utvärdering, inte bara subjektiva åsikter, avslutar Monica.

Av: Lovisa Wallin

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Från kalenderkaos till strategisk kraft – så arbetar du med rätt prioriteringar

Från kalenderkaos till strategisk kraft – så arbetar du med rätt prioriteringar

Det är lätt att känna att tiden inte räcker till. Kalendern fylls snabbt och tempot är högt – särskilt i rollen som ledningsassistent.

Många försöker lösa det genom att bli mer effektiva. Men ofta handlar utmaningen om något annat: vilka prioriteringar som faktiskt får styra din dag.

12 Affärsresebyråer att ha koll på inför nästa upphandling

49 Affärsresebyråer att ha koll på inför nästa upphandling

Att ha en bra affärsresebyrå som partner kan underlätta livet för dig som Executive Assistant. Inför nästa upphandling, se till att läsa på och jämföra olika aktörer för att se vilken som passar ert företag bäst. Executiveeffect listar 43 resebokare att ha koll på.

Företagslägenheter i Sverige – här är leverantörerna du bör ha koll på

Företagslägenheter i Sverige – här är leverantörerna du bör ha koll på

Behovet av flexibla boendelösningar ökar snabbt i takt med fler projektanställningar, internationella rekryteringar och tillfälliga uppdrag. För dig som ledningsassistent innebär det ofta att snabbt kunna ordna ett tryggt, bekvämt och kostnadseffektivt boende. Här är en uppdaterad guide till bolag och plattformar som erbjuder företagslägenheter i Sverige

Moderna möten i magisk miljö på Lejondals slott

Moderna möten i magisk miljö på Lejondals slott

Annons

Det vilar något magiskt över Lejondals Slott. Det byggdes 1892 är ett av Sveriges yngsta men har ändå en lång och brokig historia.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant & Office Coordinator – Stockholms kommun – Nova Psykiatri
  • Office Operations Manager – Stockholm – Nordic Air Defence
  • Executive Assistant, EMEA Partner Leader – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant EMEA Partner/Channel – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Senior Executive Assistant till CEO – Stockholm – Food Folk
  • Executive Assistant till personligt varumärke – Sverige – Faceless Launchpad
  • Office Manager, studentvänlig timanställning – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Personal Assistant & Office Coordinator – Lund – Fitness24Seven
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Office Manager – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Executive Assistant – Stockholm – AGRD Partners
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Coordinator/Legal Assistant – Stockholm – Poolia Sverige
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen

Mest läst

Då & Nu – möt Sofie Bergwall: Så bygger nominerade EA:n och Årets vd sitt superteam

Då & Nu – möt Sofie Bergwall: Så bygger nominerade EA:n och Årets vd sitt superteam

Vi träffade henne 2020. Nu firar hon 10 år i sin yrkesroll och är nominerad till Årets EA. Hennes chef utsågs nyligen till Årets vd och här delar Sofie Bergwall på Pilotage med sig av allt från deras framgångsrecept, sin favoritpodd för att hålla sig uppdaterad i yrket till hur hennes EA-roll blivit mer affärsstrategisk.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
Clarion Hotel Sign lyfter sin designidentitet med nya Stratum Suites

Clarion Hotel Sign lyfter sin designidentitet med nya Stratum Suites

I hjärtat av Stockholm lanserar Clarion Hotel Sign tre exklusiva signatursviter – Stratum Suites – formgivna i samarbete med designstudion Bernadotte & Kylberg. Med svenskproducerade möbler, arkitektonisk fingertoppskänsla och en unik panoramavy över staden siktar hotellet mot att erbjuda ett nytt slags hotellupplevelse – lika mycket designresidens som boende.
9 aktiviteter som lyfter ledningsgruppen

10 aktiviteter som lyfter ledningsgruppen – i hela Sverige

Att bygga en stark ledningsgrupp handlar inte enbart om strategi och struktur. Gemensamma upplevelser och diskussioner är ofta det som skapar den sista dynamiken. Här får du tips på aktiviteter med kollegor och ledningsgruppen – från roliga övningar på konferens till exempel på hur ni kan arbeta med agenda för ledningsgruppsmöte och ställa bra frågor till ledningsgruppen.
Executiveeffect tipsar: AI-verktygen som effektiviserar din eventhantering – Kostnadsfritt Webinar

Executiveeffect tipsar: AI-verktygen som effektiviserar din eventhantering – Kostnadsfritt Webinar

Just nu pratas det väldigt mycket om AI och hur det förändrar vårt arbetssätt. Med mängder av nya AI-lösningar kan det vara svårt att veta vilka verktyg som är mest användbara för eventarrangörer och projektledare. Trippus bjuder in till webinar 30 januari kl. 09.00

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com