Med knappt tre veckor kvar till EA Summit 2026 står det klart att intresset är stort. Konferensen, som arrangeras under temat From support to strategic impact, samlar en rad namnkunniga och erfarna experter inom AI, kommunikation, ledarskap, säkerhet, projektledning, rekrytering och personlig utveckling.
Bakom arrangemanget står Nordic Meeting & Support Institute AB, som driver Executiveeffect, She Meets Event, STHLM Möten och Konferensidé. Vd Magdalena Höglund ser det stora intresset som ett tydligt tecken på att behovet av kunskap, inspiration och professionella nätverk är stort bland Sveriges ledningsassistenter.
Hallå där, Magdalena Höglund! Ni har redan nått målet på 75 deltagare och öppnar nu för ytterligare 25. Hur känns det?
– Det är naturligtvis fantastiskt roligt! Vi hade satt ett mål om 75 deltagare, och att vi redan nu har nått dit visar att vi har träffat rätt med både innehåll och upplägg. Därför har vi beslutat att utöka till 100 platser. Vi vill ge fler möjlighet att vara med och samtidigt behålla den personliga känslan och möjligheten till värdefulla möten.

Vad tror du ligger bakom det stora intresset?
– Jag tror att det handlar om en kombination av ett väldigt aktuellt program och ett stort behov av att träffa andra i samma yrkesroll. Executive Assistant-rollen utvecklas snabbt. AI förändrar arbetssätten, kraven på affärsförståelse ökar och allt fler assistenter får ett större strategiskt ansvar. Då behövs forum där man både får ny kunskap och möjlighet att utbyta erfarenheter med andra.
Ni har samlat en imponerande grupp experter. Vad är du särskilt stolt över i årets program?
– Framför allt bredden och kvaliteten. Vi har verkligen lyckats samla personer som är både kunniga och inspirerande. Jackie Kothbauer, affärsfuturist och AI-strateg, kommer att ge oss en spännande framtidsspaning om hur AI förändrar arbetslivet och vilka trender som kommer att forma framtidens ledarskap.
– AI-experten Hans Nyblom leder vårt AI-labb, där vi diskuterar hur artificiell intelligens kan underlätta assistentens vardag och frigöra tid för mer strategiska arbetsuppgifter.
– Vi har också Anna Bellman, en av Sveriges uppskattade kommunikationsexperter, som visar hur kommunikation kan bli ett kraftfullt verktyg för att skapa förtroende och inflytande. Säkerhetsexperten Ulf Larén tar upp ett område som blir allt viktigare för assistenter som ansvarar för ledningens möten, resor och event.
– En annan viktig del handlar om framtidens kompetenser och karriärmöjligheter. Där medverkar Christina Stenbeck från OnePartnerGroup, som ger rekryterarens perspektiv på vad arbetsgivare efterfrågar hos dagens och morgondagens Executive Assistants.
– Vi har även Martina Ringmar, som kommer att prata om projektledning och dela med sig av konkreta arbetssätt för att planera, leda och genomföra projekt på ett effektivt sätt.
– Dessutom medverkar Jenny Ström med perspektiv på energi, återhämtning och hållbar prestation. Allt hålls samman av vår moderator Sanna Balsvik.
Ni har också involverat erfarna Executive Assistants i arbetet med programmet?
– Ja, och det har varit väldigt värdefullt. Vi har haft en dialog med erfarna assistenter från bland annat Telia, Vattenfall, Storskogen och Asurgent. Deras perspektiv har hjälpt oss att identifiera vilka frågor som verkligen är viktiga i vardagen.
– Det är också därför vi blandar föreläsningar med samtal och workshops. Vi vill att deltagarna ska komma hem med nya idéer och konkreta verktyg som går att använda direkt i arbetet.
Temat är ”From support to strategic impact”. Vad betyder det för dig?
– Det handlar om att synliggöra den enorma kompetens som finns hos dagens Executive Assistants. Rollen är så mycket mer än administration. En riktigt skicklig assistent är ofta en nyckelperson som skapar struktur, driver processer, bygger relationer och hjälper ledningen att fatta bättre beslut.
– Vi vill bidra till att stärka både yrkesstoltheten och förståelsen för hur viktig rollen är för organisationens framgång.
Du kommer själv att medverka under dagen. Vad ser du mest fram emot?
– Framför allt ser jag fram emot samtalen om hur assistentrollen utvecklas från administrativt stöd till en mer strategisk funktion nära ledningen. Det är en fråga som engagerar mig mycket.
– Genom She Meets Event möter jag regelbundet fantastiskt kompetenta assistenter, och jag vet hur mycket erfarenhet och kunskap som finns i den här yrkesgruppen. Jag ser verkligen fram emot att lyfta deras perspektiv och skapa en dag där även deltagarna blir delaktiga.
Ni presenterar också EA-barometern 2026. Varför är den viktig?
– EA-barometern ger oss en aktuell bild av hur yrkesrollen utvecklas, vilka utmaningar assistenter möter och vilka kompetenser som blir allt viktigare. Det är värdefullt att kunna kombinera den kunskapen med de erfarenheter som deltagarna själva har.
– När Victor Träff från Executiveeffect presenterar resultaten tillsammans med Sanna Balsvik får vi också en bra utgångspunkt för resten av dagens diskussioner.
Dagen avslutas med middag och prisutdelningar. Hur viktig är den sociala delen?
– Den är oerhört viktig! Kunskapen på scenen är en del av upplevelsen, men minst lika värdefullt är alla möten mellan deltagarna. Många assistenter arbetar ganska ensamma i sin roll och har inte alltid kollegor med samma arbetsuppgifter att diskutera med.
– Under kvällen vill vi skapa en varm och inspirerande atmosfär där nya kontakter knyts och gamla relationer stärks. Vi kommer också att uppmärksamma personer som gör skillnad genom våra utmärkelser, bland annat Hero of the Year by Executiveeffect.
Slutligen, vad vill du säga till dem som ännu inte har anmält sig?
– Att ta chansen! Vi har nu öppnat ytterligare 25 platser och hoppas kunna välkomna ännu fler engagerade assistenter. Det här blir en dag med både inspiration, kunskap, nya kontakter och massor av energi. Vår ambition är att alla ska lämna EA Summit med känslan av att deras roll är viktig, att framtiden erbjuder stora möjligheter och att de är en del av ett starkt professionellt nätverk.
EA Summit 2026 – en mötesplats för framtidens Executive Assistants
Den 23 november samlas deltagarna på Citykonferensen i Stockholm för en eftermiddag och kväll med föreläsningar, diskussioner, workshops, nätverkande och gemensam middag.
Bland årets medverkande finns:
- Sanna Balsvik – moderator för EA Summit 2026.
- Victor Träff – presenterar EA-barometern 2026 tillsammans med Sanna Balsvik.
- Magdalena Höglund – vd för Nordic Meeting & Support Institute AB.
- Jackie Kothbauer – affärsfuturist och AI-strateg som ger perspektiv på framtidens arbetsliv.
- Hans Nyblom – AI-expert som leder AI-labbet med fokus på hur tekniken kan stärka assistentens strategiska roll.
- Anna Bellman – kommunikationsexpert, föreläsare och författare som ger verktyg för ökat inflytande.
- Ulf Larén – säkerhetsexpert som visar hur assistenter kan arbeta mer proaktivt med säkerhet vid möten, resor och event.
- Christina Stenbeck, OnePartnerGroup – rekryteringsexpert som diskuterar framtidens kompetenser och karriärmöjligheter.
- Martina Ringmar – projektledningsexpert som delar med sig av kunskap om effektiva arbetssätt och projektledning.
- Jenny Ström – yogalärare, personlig tränare och föreläsare som leder energigivande pauser med fokus på rörelse, andning och återhämtning.
Under dagen presenteras även EA-barometern 2026, som ger en aktuell bild av assistentrollen och dess utveckling. Deltagarna får möjlighet att fördjupa sig i aktuella frågor genom föreläsningar, workshops och samtal med både experter och branschkollegor.
Kvällen avslutas med gemensam middag, nätverkande och prisutdelningar där bland annat den nya utmärkelsen Hero of the Year by Executiveeffect uppmärksammar personer som gör skillnad i assistentyrket.
Fakta: EA Summit 2026
Datum: 23 november 2026
Tid: 12.30–21.00
Plats: Citykonferensen, Stockholm
Tema: From support to strategic impact
Antal platser: Utökat från 75 till 100
Anmälda vid beslutet om utökning: 75 deltagare
Moderator: Sanna Balsvik
Arrangör: Nordic Meeting & Support Institute AB
Vill du vara med? Antalet platser är begränsat.






