Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2026-03-19 | Lediga jobb

Office & Management Assistant – Stockholm – PaymentIQ

Bli nyckelspelare på PaymentIQ i Stockholm. Stöd CEO, driv kontoret, planera event och koordinera Europa. För dig som är proaktiv och engelsksäker.

Office & Management Hero sökes till PaymentIQ i Stockholm

PaymentIQ rekryterar en Office & Management Assistant till Stockholm – en central roll för dig som vill kombinera operativt ledningsstöd med ansvaret för en välfungerande och trivsam kontorsmiljö. Rollen är internationell till sin karaktär och arbetar tätt med företagets ledning samtidigt som du blir navet för kollegor och partners i hela Europa.

Det här ska du göra

  • Stödja CEO i vardagen: hantera komplexa resor, utlägg/expense management samt prioritera e-post och kalender i ett högt tempo.
  • Driva kontoret: säkerställa att arbetsplatsen fungerar friktionsfritt och är en miljö där medarbetare trivs och presterar.
  • Planera och genomföra event: allt från team-offsites till kontorsaktiviteter – från idé till genomförande.
  • Knyta ihop Europa: koordinera med kollegor och intressenter i flera länder och främja effektiva arbetsflöden över gränserna.
  • Äga leverantörsrelationer: vara primär kontakt för kontorspartners och se till att tjänster och leveranser fungerar och optimeras.

Vem söker PaymentIQ?

  • Proaktiv problemlösare som ligger steget före och alltid har en plan B.
  • Relationsbyggare och lagspelare som trivs i en social och internationell miljö.
  • Flytande i engelska i tal och skrift – koncernspråk i det europeiska samarbetet.
  • Strukturerad men flexibel – bekväm med att växla mellan ledningsnära uppgifter och praktisk kontorslogistik.

Varför rollen sticker ut

Som Office & Management Assistant på PaymentIQ får du en nyckelposition nära besluten, med ägarskap över både ledningsstöd och den dagliga kontorsdriften. Tempot är högt, variationen stor och kontaktytorna många – perfekt för dig som trivs med ansvar, initiativ och internationella samarbeten.

Plats och sammanhang

Tjänsten är placerad i Stockholm och samarbetet sträcker sig över Europa. Engelska är arbetsspråk i stora delar av organisationen, vilket ställer krav på tydlig affärskommunikation och förmåga att navigera i multikulturella team.

Så här maxar du din ansökan

  • Kvantifiera din impact: visa hur du kortat ledtider, sänkt kostnader eller höjt NPS/medarbetarupplevelsen i kontors- eller eventflöden.
  • Beskriv komplex koordinering: ge exempel på hur du hanterat ledningskalendrar, ombokningar i sista minuten och parallella tidzoner.
  • Lyft leverantörsstyrning: konkretisera hur du upphandlat, följt upp SLA:er och förbättrat avtal eller servicegrad.
  • Visa språk- och samarbetsförmåga: länka till eller nämn projekt där du drivit tvärfunktionella initiativ på engelska.
  • Skissa eventmetodik: kort beskriv hur du planerar A–Ö (mål, budget, logistik, risk, uppföljning).

Relevans för Executive Assistants och ledningsstöd

Rollen matchar erfarna EA/VD-assistenter som vill bredda sig mot office management och intern kultur, eller office managers som vill ta ett tydligare grepp om ledningsnära arbete. Kombinationen av strategisk prioritering, relationsbyggande och hands-on exekvering gör den särskilt intressant för dig som vill öka din påverkan i ledningsarbetet.

Ansökan

Intresserad? Sök via PaymentIQ:s officiella kanaler (t.ex. deras karriärsida eller LinkedIn-annons) för aktuell information om urval och deadline.

Sammanfattning

PaymentIQ söker en Office & Management Hero i Stockholm som kan vara högerhand åt CEO, äga kontorsmiljön, leda event och knyta ihop samarbeten över Europa. Är du proaktiv, social, strukturerad och trygg i engelska – och vill ha en central roll där varje dag är olika – kan detta vara ditt nästa karriärsteg.

Sökord: Office & Management Assistant, Executive Assistant, VD-assistent, ledningsstöd, office manager, kontorsansvarig, event, leverantörsstyrning, Stockholm, PaymentIQ, internationell miljö, karriär.

Marknad [email protected]

Läs mer:

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager – Upplands Väsby – Airsafe Sweden AB

Office Manager till Airsafe Sweden AB i Upplands Väsby. Ansvar för redovisning, reskontra, månadsbokslut, kontorsdrift och VD-stöd. Heltid, start enligt ök.

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Stockholm – me+

Executive Assistant-konsult hos me+ i Stockholm. Hybrid, hel/deltid, lön 42–47k. Ledningsstöd, koordinering, ekonomi. 5+ års erfarenhet och digital vana.

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive/Admin Assistant – Stockholm – American Express

Bli Executive/Admin Assistant i Stockholm på American Express. Stöd Nordic Country Manager med kalender, resor, ledningsmöten och kommunikation i en nordisk miljö.

Boosta kreativiteten i en dynamisk miljö

Boosta kreativiteten i en dynamisk miljö

Annons

Nytänk, spännande idéer och smarta affärslösningar föds lättare i kreativa miljöer. Man behöver sedan inte vara Einstein för att räkna ihop ett och ett och förstå att detta bidrar till ökad lönsamhet. På Fotografiska Meetings & Events kan ni ta del av en fantastisk helhetslösning och boka in olika typer av event som kommer att boosta kreativiteten och ge minnen för livet!

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager – Upplands Väsby – Airsafe Sweden AB
  • Executive Assistant – Stockholm – me+
  • Executive/Admin Assistant – Stockholm – American Express
  • Office Manager – Malmö – Atos Medical
  • Executive Assistant – Stockholm – Electrolux Group
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Administrative Assistant – Stockholm – JPMorgan Chase
  • Interim Executive Assistant – Stockholm – Jurek Recruitment & Consulting
  • Executive Assistant – Solna – CGI
  • Senior Executive Assistant & Founder Operations – Stockholm – BW Technologies AB
  • Executive Assistant – Stockholm – SEB
  • Executive Assistant & Teamkoordinator – Kungälv – Scandinavian Training Center
  • Administrative Assistant – Stockholm – JPMorganChase
  • CEO Office – Okänd ort – BJAK
  • Executive Assistant (konsultuppdrag) – Stockholm – Wise Admin
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • CEO Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Internet Vikings
  • Executive Assistant till CEO – Stockholm – GSM – Green SM
  • Senior Executive Assistant & Founder Operations – Stockholm – BW Technologies
  • Executive Assistant – Stockholm – CGI

Mest läst

Stockholms nya arena för opera, event och möten öppnar våren 2027

Stockholms nya arena för opera, event och möten öppnar våren 2027

Kungliga Operans tillfälliga hem, en toppmodern eventarena och en ny destination för möten och upplevelser. Nu börjar Gasometer i Norra Djurgårdsstaden ta sin slutliga form. Bakom satsningen står Stockholms stad tillsammans med Miramis, och våren 2027 öppnar dörrarna till en av Nordens mest spektakulära kultur- och eventanläggningar.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant till CEO – Stockholm – GSM – Green SM

Executive Assistant till CEO i Stockholm för GSM – Green SM. Nyckelroll i EU‑lansering inom elfordon. Driv struktur, resor och uppföljning i global miljö.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive/Admin Assistant – Stockholm – American Express

Bli Executive/Admin Assistant i Stockholm på American Express. Stöd Nordic Country Manager med kalender, resor, ledningsmöten och kommunikation i en nordisk miljö.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

GD-sekreterare – Gävle/Uppsala/Stockholm – Lantmäteriet

Erfaren GD-sekreterare till GD-staben på Lantmäteriet. Kvalificerat ledningsstöd nära GD med koordinering, kalender- och möteslogistik samt underlagsarbete. Placering i Gävle, Uppsala eller Stockholm; regelbunden närvaro i Gävle.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Solna – The Magnum Ice Cream Company

Strategisk Executive Assistant i Solna. Stödjer Nordic GM och LT, driver governance, prioriteringar och förändring. Internationell miljö, Microsoft 365 och AI.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com