Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-11-27 | Aktuellt

Port Du Soleil i Göteborg rankas som världens 25:e bästa nattklubb

Port Du Soleil har nyligen blivit utsedd till världens 25:e bästa nattklubb i den prestigefyllda globala nattklubbsrankingen ”International Nightlife Association”. Inte nog med det – klubben har även vunnit priset som den mest miljövänliga nattklubben på listan. Tävlingen, som avgjordes tidigare denna vecka, är baserad på en samlad bedömning från en expertjury, branschfolk och röster från nattklubbsbesökare världen över.

Port Du Soleil i Göteborg rankas som världens 25:e bästa nattklubb

Port Du Soleil, som huserar på Trädgår´n i Göteborg, är den enda nattklubben från Norden som kvalificerat sig till denna imponerande lista, vilket gör denna prestation ännu mer betydelsefull för Göteborg och hela Sverige. Denna framstående placering stärker stadens rykte som en internationell destination för nattliv och kultur.

”Det är en stor ära att få detta erkännande, både för vår unika klubbupplevelse och vårt miljöarbete”, säger Johan Däldehög, delägare i Shuffle Group som äger Port Du Soleil. ” Att vi fortsätter att klättra på listan betyder att vi jobbar åt rätt håll och samtidigt har vi alltid haft en vision om att kombinera nattklubbsupplevelse med hållbarhet och innovation. Att vi nu både rankas som en av de bästa i världen och samtidigt vinner ett pris för vårt miljöarbete bekräftar att vi är på rätt väg.”

Port Du Soleil, som har blivit känd för sin unika underhållning, design, förstklassiga musikupplevelse och moderna teknologiska lösningar, har också gjort investeringar för att minska sin miljöpåverkan. Genom att använda energieffektiva belysningssystem, återvinning av material och en strikt hållbarhetsstrategi har klubben satt en ny standard för miljövänliga nöjesetablissemang.

Denna erkänsla kommer även vid en tidpunkt då globalt miljömedvetande och hållbarhet spelar en allt större roll i besökares och företags val av nöjesupplevelser.

”Att representera Norden och särskilt Göteborg på en sådan internationell nivå känns fantastiskt. Vår inställning har ju alltid varit att göra saker annorlunda och att göra saker som ingen annan gör och det tror jag folk kommer få en känsla av när de besöker oss nästa år. Vi är ständigt i en förnyelseprocess och gör oss av med saker vi tycker blivit för ”normalt” och pushar oss själva varje år för att skapa unika möten på plats varje kväll. I år bokade vi även artister av absolut toppklass då bland annat Steve Angello och Meduza besökte oss under säsongen och den typen av satsning ser du nästan ingen annanstans i Skandinavien förutom i festivalmiljö” säger Ali Haghigi – konceptuellt ansvarig på Shuffle Group och marknadschef för Port Du Soleil

Port Du Soleil har under åren etablerat sig som en central del av Göteborgs nattliv, och denna nya placering på den internationella nattklubbsrankingen visar på stadens växande betydelse inom globalt nattliv och kultur.

Port du Soleil huserar sedan 2017 på Trädgår´n i Göteborg som ägs och drivs av koncernen Burgsvik Group och är idag nordens största nattklubb med en kapacitet på över 4000 gäster i rullians på en kväll.

”För företaget betyder denna utmärkelse väldigt mycket då det ger oss ett kvitto på att folk uppskattar produkten. Vi hade över 130.000 besökare i somras trots lite oroligt väder bitvis och vi är numera över 100 personer som lokalt jobbar med produkten under högsäsong. Vårt mål är ju att alltid bli bättre och mer annorlunda och desto större och bättre produkten blir desto större blir teamet” konstaterar Daniel Tervaniemi – ägare och VD för Burgsvik Kulturrestauranger som äger Trädgår´n.

Port Du Soleil är tillbaka på Trädgår´n sommaren 2025.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect går in i en ny fas. Tillsammans med STHLM Möten och SheMeets samlas plattformen nu i ett nytt bolag – samtidigt som ett strategiskt samarbete med Konferensidé stärker erbjudandet kring mötets innehåll. Executiveeffect fortsätter att vara ett oberoende media med ansvarig utgivare.

Mathias Dahlgren utsedd till Årets kock – Grand Hôtel stärker sin gastronomiska ställning

Mathias Dahlgren utsedd till Årets kock – Grand Hôtel stärker sin gastronomiska ställning

Stjärnkocken Mathias Dahlgren prisas som Årets kock i Falstaffs nordiska restaurangguide. Samtidigt befäster Grand Hôtel sin position som en av Sveriges ledande gastronomiska destinationer.

Varför vi hatar möten – och hur de kan bli vår bästa konkurrensfördel

Möteskulturdagen firar 20 år – säkra din plats med 70 % rabatt

Hur skapar man möten som faktiskt leder framåt? Och hur kan du som ledningsassistent bidra till bättre kommunikation, tydligare beslut och mer effektiva samarbeten?

Konferenslokaler för alla tillfällen – flexibilitet, kvalitet och service i hjärtat av Stockholm

Konferenslokaler för alla tillfällen – flexibilitet, kvalitet och service i hjärtat av Stockholm

Annons

Oavsett om ni planerar ett mindre möte, ett större event eller en hybridkonferens erbjuder vi konferenslokaler och mötesrum som passar alla behov. Med en kombination av moderna faciliteter, centralt läge och högklassig service skapar vi förutsättningar för framgångsrika evenemang.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Executive Assistant – Rotebro – Envirotainer
  • Executive Assistant – Malmö – Sharkmob
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – No Dig Alliance
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Executive Assistant – Stockholm – me+
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • Support & Marketing Assistant – Ludvika – Hitachi Energy
  • Executive Assistant NAVAL – Karlskrona – Saab
  • Executive Assistant – Stockholm – ServiceNow
  • Senior Assistant till Head of BU Aviation Services – Linköping – Saab
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Nets
  • Administrativ assistent/Executive Assistant – Stockholm – Adecco
  • VD-assistent på deltid – Göteborg – Brightvision
  • Office Manager – Stockholm – Tandem Health
  • Office Manager – Sollentuna – Candela
  • Office Assistant – Stockholm – Wilton Row
  • Office Manager – Stockholm – Tandem Health
  • Office & Management Assistant – Stockholm – PaymentIQ

Mest läst

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect går in i en ny fas. Tillsammans med STHLM Möten och SheMeets samlas plattformen nu i ett nytt bolag – samtidigt som ett strategiskt samarbete med Konferensidé stärker erbjudandet kring mötets innehåll. Executiveeffect fortsätter att vara ett oberoende media med ansvarig utgivare.
Hitta topp 13 festlokaler att hyra i Malmö

De 13 bästa festlokalerna att hyra för ditt evenemang i Malmö

Letar du efter den perfekta festlokalen i Malmö för ditt nästa evenemang? Oavsett om du planerar ett stort firande med många gäster eller en mer intim tillställning, har Malmö ett brett utbud av fantastiska festlokaler att hyra. Här kan du hitta allt från stora, pampiga lokaler till små, mysiga festlokaler som passar perfekt för mindre sällskap. Vill du hyra en ...
Ledningsassistenter 2026 – Vad 100 europeiska platsannonser avslöjar om framtidens kompetenser

Ledningsassistenter 2026 – Vad 100 europeiska platsannonser avslöjar om framtidens kompetenser

På ExecutiveEffect har vi analyserat över 100 platsannonser för ledningsassistenter och VD-assistenter i Europa med hjälp av AI. Vi har jämfört dagens kravprofiler med annonser från tidigare år för att identifiera nya mönster och kompetensskiften i rollen.
EA-mingel i Koppartälten – bygg din egen AI-assistent med Anna Cronqvist

EA-mingel i Koppartälten – bygg din egen AI-assistent med Anna Cronqvist (Fullbokat)

Välkommen till EA-mingel #17 – en kväll där nätverkande möter konkret kompetensutveckling. Den 15 april ses vi i Koppartälten i Hagaparken, där du får lära dig hur du bygger en personlig AI-assistent som effektiviserar din vardag som Executive Assistant.
Lista: 8 restauranger med chambre séparée i Stockholm

Lista: 12 restauranger med chambre séparée i Stockholm

Allt fler restauranger erbjuder Chambre Séparée som är det perfekta alternativet för dig som vill äta god mat ute men fortfarande sitta avskilt med ditt sällskap. Här listar vi 12 restauranger som erbjuder chambre séparée i stockholm!

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com