Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content
2021-01-11 | 7A | Annons

De tar amerikanska trenden till Sverige: ”Marknaden redo”

London, Amsterdam, Dublin – och Stockholm. Nya siffror visar att användningen av flexibla kontor i huvudstaden är fjärde störst i Europa.

De tar amerikanska trenden till Sverige: ”Marknaden redo”

– Intresset har ökat över tid, men pandemin har accelererat det här. Marknaden är redo, säger Bo Fuglsang, vice vd för kontor- och konferensaktören 7A.

I USA har kontorshotell, eller flexibla kontor som de också kallas, varit en standardlösning för företag i många år. En rapport från JLL visar att fem procent av den totala kontorsytan i landet upptas av dessa ytor – vilket är högst i världen.

– Amerikaner älskar rapporter och statistik. De mäter det mesta i minsta detalj, allt från effektivitet per anställd till hur väl kontorsytorna nyttjas, och många har kommit fram till att det lönar sig med kontorshotell istället för att sitta i egna lokaler, säger Bo Fuglsang.

I Europa är bara storstadsområden i närheten av liknande siffror, som London med 5,5 procent, 3,8 procent i Amsterdam samt Dublin på 1,8 procent.  Att Stockholm ligger fyra med 1,5 procent må överraska många – men inte 7A:

– Vi har sett ökningen ganska länge. Arbetskraften är mer föränderlig och har inte samma behov av att sitta på samma kontorsplats varje dag. Många har förstått värdet i att ha lokaler som stämmer överens med ens behov just nu och att bara betala för det man använder.

Amerikanska bolag tidigt ute i Sverige

Tidigare har flexibla kontor kanske mest förknippats med småföretag som hyr ett rum eller några platser – hos 7A ser man nu att även större företag fått upp ögonen. Här är det framförallt lösningen Flex Office i Posthuset på Vasagatan som lockar:

– Det liknar mer ett traditionellt kontor där man har sin egen yta eller ett helt våningsplan med en egen ingång. Kontoret skräddarsys helt efter behovet, allt från hur skrivborden står, om man behöver ett pentry eller om väggarna ska målas i företagets färg. Samtidigt har man tillgång till alla våra tjänster med front office, sociala event och möjlighet att öka eller minska ytan vid behov. Man slipper också tänka på service och städning, det tar 7A hand om, berättar vd Fredrik Hultman.

Även här i Stockholm är det amerikanerna som visat vägen, menar han:

– Tittar man historiskt är många av de stora hyresgästerna hos oss i första hand amerikanska. Så har det varit i tio år. De har ju räknat på det här.

Spår lavinartad ökning

Och det är något Hultman tror att fler svenska företag kommer göra, då pandemin sätter frågetecken kring hur stora lokaler man behöver – och hur mycket de kostar:

– Ett företag med 40 anställda och ett kontor på 500 kvadratmeter där säg 30 anställda är på plats i snitt är för stort. Då går det inte hävda att man har en billig hyra om man ändå inte nyttjar lokalerna. Ingen skulle ju ha tjänstebil men aldrig köra den, men så är det med lokaler. Även om en flytt till ett kontorshotell gör att ytan krymper hävdar jag att det kommer bli billigare på sista raden, säger han.

I rapporten från JLL finns en framtidsprognos som pekar på att de flexibla kontorsytorna kommer växa till 30 procent av det totala beståndet:

– Det är jätteintressanta siffror. Utvecklingen går snabbt och jag tror att den kommer gå ännu snabbare. Det här har ju amerikanerna redan upptäckt och vi kommer följa efter.

Dags att byta kontor? Läs mer om flexibla kontor hos 7A här 

FAKTA: 7A

Grundat 2006 av Fredrik Hultman och Bo Fuglsang, duon leder fortfarande företaget.

Erbjuder flexibla kontorslösningar, lounge samt lokaler för konferens och event.

Namnet kommer från företagets första kontorshotell på Strandvägen 7A.

Posthuset är företagets fjärde anläggning. Sedan tidigare finns 7A på Strandvägen, Odenplan och Centralen.

eventeffect logga 7a liten hogerspalt

7A erbjuder konferens- och kontorslösningar på fyra attraktiva adresser i centrala Stockholm. Vi är kända för vår flexibilitet, professionella personal och välkomnande miljöer. Med full fokus på våra gäster är vår vision att skapa upplevelser utöver det förväntade.

Kontakta oss

[email protected]
www.7a.se

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant & Office Coordinator – Stockholms kommun – Nova Psykiatri
  • Office Operations Manager – Stockholm – Nordic Air Defence
  • Executive Assistant, EMEA Partner Leader – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant EMEA Partner/Channel – Sverige – Autodesk
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Senior Executive Assistant till CEO – Stockholm – Food Folk
  • Executive Assistant till personligt varumärke – Sverige – Faceless Launchpad
  • Office Manager, studentvänlig timanställning – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Personal Assistant & Office Coordinator – Lund – Fitness24Seven
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Office Manager – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Executive Assistant – Stockholm – AGRD Partners
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Coordinator/Legal Assistant – Stockholm – Poolia Sverige
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen

Mest läst

Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Välkommen till en inspirerande kväll för dig som bokar och planerar möten – 5 maj

Arbetar du med att boka, planera eller genomföra möten och event? Den 5 maj bjuder vi in dig till en kväll på World of Volvo i Göteborg – där du inte bara får uppleva något utöver det vanliga, utan också upptäcka nya möjligheter för framtida möten.
Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect går in i en ny fas. Tillsammans med STHLM Möten och SheMeets samlas plattformen nu i ett nytt bolag – samtidigt som ett strategiskt samarbete med Konferensidé stärker erbjudandet kring mötets innehåll. Executiveeffect fortsätter att vara ett oberoende media med ansvarig utgivare.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
12 Affärsresebyråer att ha koll på inför nästa upphandling

49 Affärsresebyråer att ha koll på inför nästa upphandling

Att ha en bra affärsresebyrå som partner kan underlätta livet för dig som Executive Assistant. Inför nästa upphandling, se till att läsa på och jämföra olika aktörer för att se vilken som passar ert företag bäst. Executiveeffect listar 43 resebokare att ha koll på.
Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Svenskar ligger i topp i internationella rankningar över engelska som andraspråk. Trots det så blir det ibland fel när svenskar ska kommunicera på engelska, framför allt i professionella sammanhang. Experterna tipsar om hur du förbättrar din skriftliga kommunikation på engelska.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com