Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2019-09-26 | Krönika | Personlig utveckling

Personligt ledarskap – bara för chefer eller din viktigaste tillgång oavsett roll?

”Det är när människor MÅR BRA som företag och organisationer GÅR BRA” menar föreläsaren, författaren och förbättraren Johan Dahl, som här ger dig några olika perspektiv på personligt ledarskap, varför det är viktigt och hur du kan utveckla ditt eget, personliga ledarskap.

Personligt ledarskap – bara för chefer eller din viktigaste tillgång oavsett roll?

Alice i Underlandet blev stående framför ett vägskäl. Mellan de två vägarna stod ett träd och i trädet satt en katt.

– Hej Katt, skulle du kunna tala om för mig vilken väg jag ska ta?

– Det beror på vart du ska? undrade katten.

– Det vet jag inte, svarade Alice.

Katten tittade på Alice och tänkte efter.

– Då spelar det ingen roll vilken väg du tar.

Hur många kan ge ett tydligt svar på frågan om vart de är på väg, vare sig det gäller arbetet eller privatlivet? Om vi ser livet som en resa så menar jag att vi behöver ha resmål och vi behöver välja dessa mål med omsorg. Samtidigt ligger det mycket i påståendet ”det viktigaste är inte målet utan resan i sig”, men även det perspektivet förutsätter ju faktiskt att det finns ett mål.

Jim Rohn, en av mina största förebilder, har bidragit med otaliga klokheter och fritt översatt säger han bland annat: ”Om inte du har en plan för ditt liv kommer du att hamna i någon annans plan och gissa vad någon annan har planerat för dig…? Inte mycket!”

Så hur är det för dig – har du en plan och är det i så fall din egen?

Att leda sig själv och att leda andra

Alla är vi ledare även om vi kanske i vår roll på jobbet inte har en formell ledarposition. Allt du säger och gör och allt du inte säger och gör påverkar andra människor vilket innebär att ditt personliga ledarskap är avgörande för såväl din egen situation som för många av de människor som finns i din omgivning.  

Din egen reseledare

För att kunna leda dig själv behövs några grundläggande förutsättningar: 

  1. Självkännedom. Var börjar du din resa? Du behöver veta vem du är, vad som driver dig, vad som kan hindra dig, styrkor och svagheter, personliga värderingar, hur andra människor uppfattar dig etc. Hur är din självbild? Hur väl känner du dig själv och om nu bilden är tydlig – hur väl stämmer den överens med omvärldens bild av dig? 
  2. Riktning. Du behöver veta vart du ska, eller åtminstone åt vilket håll du vill röra dig. Det kan tyckas självklart att vi har en destination i sikte när vi kliver på tåget eller sätter oss bakom ratten men allt för ofta träffar jag på människor som inte har sitt eget, personliga resmål klart för sig. Det är som om de kliver in på Centralen, går fram till disken och ber om en biljett men när personen på andra sidan disken frågar vart de ska har de inget riktigt svar. Eller så drar de till med något som verkar låta bra. En meningsfull och positivt laddad vision skapar energi och handlingskraft inte bara i ditt eget, personliga ledarskap utan även när det gäller att leda andra.

När du vet var du befinner dig, vem du är och vart du är på väg kan du börja utöva ditt personliga ledarskap genom att vara din egen reseledare, den som ser till att du tar dig framåt på allra bästa sätt. Det kommer automatiskt att innebära att du lär dig nya färdigheter, löser nya problem, kommer till nya insikter, utmanar dina egna sanningar och värderingar vilket i sin tur leder till att du utvecklas som person. Personlig utveckling och personligt ledarskap kan ses som två sidor av samma mynt och de är djupt beroende av varandra – det ena sker inte utan det andra. 

Personligt ledarskap är inget substantiv

Allt slags ledarskap är något vi utövar så jag ser det mer som ett verb än som ett substantiv. En definition av traditionellt ledarskap är att få andra att växa och då blir definitionen av personligt ledarskap att se till att du själv växer. Personligt ledarskap är för mig något du gör med dig själv och för dig själv. Du utövar det möjligen tillsammans med andra och andra kommer att ha mycket att vinna på din utveckling men det börjar alltid med dig själv.

Ansvar över frihet

”Frihet under ansvar” är ett uttryck som jag i grunden tycker mycket om. Dock är det inte alltid som det fungerar och min egen analys är att det då är ansvarsdelen som brister. Det är lätt att som individ acceptera den frihet som ges medan det fordras mycket mer för att ta ansvar. Personligt ledarskap fordrar stort ansvarstagande. När du tar fullt ansvar utan att skylla på andra eller vara ett offer vinner du snabbt förtroende och bygger tillit både gentemot dig själv och från människorna runt dig. En hel del forskning pekar på att just tillit är den kanske viktigaste framgångsnyckeln i modernt ledarskap.

Hur väl står du upp för det du tycker, säger och gör? Hur bra lever och verkar du i enlighet med dina och organisationens värderingar? Agerar du med integritet i enlighet med ditt och organisationens syften? Hur mycket förtroende och tillit skapas av ditt sätt att leda dig själv och andra idag? 

Vi har ju alla friheten att ta vårt personliga ledarskap på allvar och ständigt utveckla oss samtidigt som vi också har friheten att stanna precis där vi är. Konsekvenserna märks kanske inte idag men om en månad, om ett år eller om tio år kommer skillnaden att vara dramatisk. 

3 tips för att utveckla ditt personliga ledarskap

  • Självkännedom. Vem är du, var befinner du dig, vilka är dina drivkrafter, styrkor och svagheter, vilka är dina viktigaste värderingar, vad är du mest stolt, tacksam och glad över?
  • Riktning. Vart är du på väg och varför? Vilken är din vision, vad vill du uppnå, uppleva och utforska i livet? Vem vill du vara och vad behöver du utveckla för att vara den allra bästa versionen av dig själv? Definiera mål och delmål, skapa handlingsplaner och strategier.
  • Ta feedback. Skaffa en mentor eller en coach som stöttar och peppar dig i din utveckling, som hjälper dig se framsteg och resultat och som ger dig andra perspektiv. Det är svårt att se etiketten när man sitter i flaskan.

Arbetet är ditt. Det är också belöningarna – både för dig själv och för dina medmänniskor!  

Om Johan Dahl

Personligt ledarskap – bara för chefer eller din viktigaste tillgång oavsett roll?

Föreläsare, författare och förbättrare inom ledarskap, försäljning, professionell och personlig utveckling, samt gästskribent på Executiveeffect. Johan coachar, leder förändrings-processer och driver ledarutvecklingsprogram när han inte står på scen. Bland hans meriter finns:

  • Platinum Speaker – en av ytterst få talare som fått utmärkelsen
  • Författare till tre böcker: 12 talares tankar om kommunikation (nominerad till Årets HR-bok), Sälj med hjärtat samt 21 tips för ett rikare liv 
  • Årets Mentor 2 gånger (Almi Företagspartner och NyföretagarCentrum)
  • Årets Rådgivare (Ung Företagsamhet)
  • Sveriges populäraste föreläsare 2019 – Eventeffects Topp 100-lista

Kontakta Johan: www.jdu.se, [email protected]

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Kati Barklund och Mia Öhrn, arbetsplatsstrateger på Tenant & Partner, ställer frågan: Är vi inte lite trötta på att prata om hybridarbete vid det här laget? Ändå ligger frågan envist kvar högst upp på agendan hos många av våra kunder. Policys justeras, kontor utvecklas och riktlinjer skärps, men friktionen består. Varför? Kanske angriper vi helt enkelt fel problem?

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Ledarskapet förändras i snabb takt. Ökade krav på tempo, transparens och beslutsförmåga har gjort ledningsassistenten till en allt viktigare del av det moderna ledarskapet. Det som tidigare sågs som administrativt stöd har i dag utvecklats till en strategisk nyckelfunktion.

Varför vi hatar möten – och hur de kan bli vår bästa konkurrensfördel

Ring ut det gamla – ring in det nya (på riktigt)

När Nyårsklockan ringer på Skansen upprepar vi samma ord som i över hundra år – om fred, hopp och en ny början. Men vad betyder det egentligen att ”ringa in det nya” i vår vardag? I sin nyårskrönika tar Micke Darmell avstamp i traditionen och pekar ut vad vi på riktigt behöver lämna bakom oss – och vad vi behöver mer av – i våra möten, relationer och i vårt ledarskap.

Fler företag väljer flexibla kontorslösningar

Fler företag väljer flexibla kontorslösningar

Annons

Fullservice, korta uppsägningstider och en möjlighet att snabbt skala upp – eller ner. Allt fler företag väljer bort traditionella kontor och ser fördelarna med att flytta in på kontorshotell. 

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley 300x250

Lediga Jobb

  • Administrativ handläggare – Uppsala – Försvarsmakten
  • Vd-koordinator – Uppsala – Länsförsäkringar Uppsala
  • Enhetsassistent till Justitiedepartementet – Okänd ort – Regeringskansliet
  • Senior Executive Assistant – Stockholm – Marshall Group
  • Senior Executive Assistant – Stockholm – Marshall Group
  • Institutionsassistent – Uppsala – Poolia
  • Enhetsassistent – Stockholm – Regeringskansliet
  • Management Associate – Stockholm – 0TO9
  • Office & Event Manager – Stockholm – Alight
  • Executive Coordinator – Stockholm – Martin Key
  • Chefsstöd till förbundsdirektören – Malmö – VA SYD
  • Executive Assistant – Stockholm – FTI Consulting
  • Executive Coordinator – Stockholm – Martin Key
  • Expeditionschefsassistent – Okänd ort – Regeringskansliet
  • Executive Assistant/PA till CEO – Stockholms kommun – Gaddr
  • Executive Advisor B2C Sweden – Stockholm – GlobalConnect
  • Executive Assistant Lead – Okänd ort – Neko Health
  • Junior Executive Assistant – Stockholm – Schneider Electric
  • Expeditionschefsassistent – Stockholm – Regeringskansliet
  • Business Support – Okänd ort – PA Consulting

Mest läst

Exklusivt möte med EA of the Year Sofia Puhakka

Exklusivt möte med EA of the Year Sofia Puhakka

Hur känns det att i hård konkurrens få sitt namn utropat som Executive Assistant of the Year? Om det, vilka AI-verktyg som underlättar hennes jobb och vad som överraskade henne mest efter utmärkelsen berättar Sofia Puhakka, EA åt Telenors vd och divisionschefen för konsument. Och så ger hon fem tips på hur du håller dig uppdaterad i EA-rollen.
Välkommen till Mötesbaren den 31 augusti – en kväll för bättre möten och starkare relationer

Välkommen till Mötesbaren den 31 augusti – en kväll för bättre möten och starkare relationer | Över 200 anmälda!

Arbetar du med att boka, planera eller genomföra möten och event? Den 31 augusti kl. 17.00–20.00 bjuder vi in till en inspirerande kväll på Clarion Hotel Stockholm. På programmet står RelationsBoost med Micke Darmell, visning av hotellets nyrenoverade mötesmiljöer och självklart Mötesbaren med dryck, mingelmat och nya kontakter.
Välkommen till Mötesbaren på Tekniska museet – upplev Wisdome Stockholm

Välkommen till Mötesbaren på Tekniska museet – upplev Wisdome Stockholm

Hur ser framtidens möten ut? Den 28 september bjuder Mötesbaren och Tekniska museet in mötesbokare och eventproffs till en kväll fylld av innovation, inspiration och nya mötesupplevelser. Vi minglar i Drömlandet, inspireras av Jonas Brögger i spektakulära Trähallen och avslutar kvällen med en upplevelse i Wisdome Stockholm.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Operations & Employee Experience Partner – Stockholm – emagine

Frigör chefers tid och stärk medarbetarupplevelsen som Operations & Employee Experience Partner på emagine i Stockholm. Långsiktigt uppdrag, 2,5 dagar på plats.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com

Hantera samtycke
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}