Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2021-04-22 | Expertråd

Gör rätt saker för dig själv

Psykolog Anders Tengström är en av dem som varit med och utvecklat Papillys Stressprogram. Här bloggar han om vikten av att göra rätt saker för sig själv, och vem som kan ha nytta av Papillys digitala program.

Gör rätt saker för dig självPsykolog Anders Tengström

Utvecklingen har gått framåt

Det har gått framåt genom tiderna. Samhällen har utvecklats. Genom att specialisera oss och utbilda oss längre har vi nått tekniska framsteg som ingen trodde var möjliga. Våra liv har förändrats i grunden mot för bara 100 år sedan.

Den tekniska utvecklingen har gett oss två saker. Tid och kraft hos individen. Nu har vi tiden, orken och ekonomiska resurser att utveckla oss själva som människor.

Kanske märks den nya trenden bäst genom att ord som att ”må bra”, ”ha balans” och ”hållbart” används av allt fler som viktiga ledord för hur man bestämmer sig för att utveckla sina liv.

Om frågan för människor för hundra år sedan var hur undviker jag svält, är frågorna idag mer i stil med, vad vill jag att mitt liv ska handla om, vad innebär lycka för mig och hur ser jag till att det jag gör inte påverkar miljö och människor på sätt som inte hållbara.

Helt klart andra utmaningar än för hundra år sedan. Nu är frågan hur gör man för att svara på de här frågorna?

Hjälp på vägen

Vi kan rakt av avfärda alla former av konsumtion för att få svaren. Det går också att också avfärda alla former av aktiviteter som säger att ”om du gör så här så blir du lycklig”

Det rätt självklara men också ganska jobbiga svaret är att du måste utveckla dig själv. Det är du som ensam måste ge dig ut på en resa och söka svaren.

När man ska ge sig ut i det okända kan det vara bra att ha med sig något som kan hjälpa en på vägen. Det kan vara en karta, det kan vara verktyg och bra att ha saker som kanske kan behövas. Det är smart att ta med sig så mycket man kan bära, du vet aldrig vad du hamnar någonstans eller hur resan kommer att se ut.

Verktyg för livets resa

Papillys Stressprogram är packat med verktyg för dig som ska ut på din resa och söka svaren på dina frågor. Faktum är att alla oavsett hur mycket stress man upplever får med sig verktyg och kunskaper som kommer att hjälpa dig. Du får en ledstång att hålla dig i på resan. Vart ledstången leder är det dock du som bestämmer.

Här är några av de situationer som du som människa kan hamna i och där du skulle ha stor nytta av Papillys program:

– Du som har försökt att konsumera dig till lycka och en känsla av sammanhang. Det kan vara saker som du köper eller upplevelser du använder för att försöka skapa mening.

– Du som känner en inre otillfredsställelse med dig själv och ditt liv, hur det ser ut och hur du tänker om dig själv i framtiden.

– Du som sökt mening och sammanhang i olika former av förutbestämda aktiviteter som säger sig hjälpa människor med att må bättre och där du inte känner att det gett dig det du behövt.

– Du som kämpat dig igenom utmaningar i livet och nu känner att du behöver hitta nya sätt hos dig själv för att inte hamna där igen.

– Du som är nyfiken på resan i sig och vill se vad som finns på andra sidan kullen.

Varmt välkommen till Papilly och Stressprogrammet!

Anders Tengström

Forskningschef

Leg. Psykolog

PhD, Associate Professor, KI

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Hon lär ut hur du navigerar i förändring på IHM och den 8 maj kliver Kerstin Sääw upp på scen på International Management Assistants årsmöte i Stockholm. Här berättar hon hur du som EA kan ta en unik position i förändringsprocesser, varför förändringar ofta kör fast och varför Pippi har en särskild plats i hennes liv.

Retorikexperten: Tips och råd inför chefens jultal

Retorikexperten: Tips och råd inför chefens jultal

När faster Astrid, morbror Bertil, bästa kompisarna Bosse och Bettan eller varför inte du själv? säger något på julkalaset eller nyårsfesten så är det, oftast, bara kul. Vi förväntar oss inte ett professionellt genomfört tal utan gillar bara att nån vill säga något inför alla som närvarar. Gesten i sig är det viktigaste, vi blir glada bara för den. På jobbet är det annorlunda…

Inbjudan: Få full kontroll på företagets möten – spara tid med smart ​verktyg

En mötesbokare är din genväg till rätt upplevelse

Att arrangera ett lyckat möte eller konferens kan vara både tidskrävande och komplext. Var ska man börja, hur vet man att man valt rätt plats – och vad händer om behoven ändras i sista stund? Vi har träffat Magdalena Höglund, grundare av STHLM Möten, som delar med sig av sina bästa argument för varför företag och organisationer bör ta hjälp av en mötesbokare.

Fördelen med en snabbfotad eventbyrå som alltid är redo

Fördelen med en snabbfotad eventbyrå som alltid är redo

Annons

Södertälje kommun arrangerade en manifestation med anledning av de upptrappade våldet. Vi på Robot event fick 3 dagar på oss att ordna tekniken och infrastruktur.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Executive Assistant – Stockholm – AGRD Partners
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Coordinator/Legal Assistant – Stockholm – Poolia Sverige
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen
  • Executive Assistant och Office Manager – Stockholm – Mastercard
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Interim Office Manager – Stockholm – Agigo
  • Executive Assistant to Group CEO – Jönköping – ITAB Group
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Nets
  • Workplace Coordinator – Stockholm – Helsing
  • Office Manager – Malmö – Mindpark
  • Office & Operations Manager – Stockholm – Appostrophe
  • Strategisk Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Manager – Stockholm (Bromma) – Norteam AB
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Assistent till CTO-office och Investments & Partnerships – Stockholm – Saab

Ledningsnära assistent som koordinerar möten, material och event för CTO-office samt Investments & Partnerships. Placerad i Stockholm. Säkerhetsskyddad tjänst.
Sommarfest i Stockholm – enkelt att boka med STHLM Möten

Sommarfest i Stockholm – enkelt att boka med STHLM Möten

Hitta rätt sommarfest med STHLM Möten – vi erbjuder flera färdiga paket med tydligt pris per person, för både små och stora sällskap.
Så väljer organisationer videoplattform 2026

Så väljer organisationer videoplattform 2026

Videomötet har gått från att vara ett verktyg till att bli ett strategiskt plattformsval. För dagens ledningsassistenter handlar det inte längre bara om att boka ett möte – utan om att säkra rätt teknik, rätt datahantering och rätt användarupplevelse för hela organisationen.
Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Svenskar ligger i topp i internationella rankningar över engelska som andraspråk. Trots det så blir det ibland fel när svenskar ska kommunicera på engelska, framför allt i professionella sammanhang. Experterna tipsar om hur du förbättrar din skriftliga kommunikation på engelska.
8 sätt att hantera människor som du inte gillar

8 sätt att hantera människor som du inte gillar

Alla hamnar någon gång i situationer där man måste umgås med människor som man inte gillar. Och inte sällan är arbetsplatsen ett ställe där man ibland tvingas samarbete med kollegor man har svårt för. Ta del av åtta sätt kring hur du hanterar situationen bäst.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com