Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2021-03-11 | Expertråd | Krönika

Konsekvensen av att inte att återkoppla till etablerade kontakter

Värderingar, attityder och beteenden i en organisation är oftast en direkt spegling av detsamma hos företagets högsta ledare och ger en direkt effekt på varumärket och våra relationer. Då varumärket är företagets mest värdefulla tillgång bör det vårdas med respekt för både ägare, medarbetare, kunder och nya talanger…

12 tips för att lyfta ditt personliga varumärkeMichelle Dandenell

När jag blev tillfrågad om att projektleda ett ”undercover-projekt” för ett it-bolag svarade jag såklart ja och detta projekt är ett av de mest lärorika, spännande och hårresande projekt jag haft. Mitt uppdrag var att dokumentera beteenden, attityder och värderingar i organisationen. Under några dagar var jag i reception och växel för att studera hur vi svarade i telefonen, hur vi bemötte våra besökare och hur vi servade våra kollegor. På våra ledningsgruppsmöten studerade jag hur vi pratade med/om varandra, våra kunder och kollegor. Jag satt med säljarna för att förstå hur deras säljprocess fungerade – och inte fungerade. Jag gjorde också djupintervjuer med våra kunder och leverantörer om hur de uppfattade oss och vår service. Ett för övrigt otroligt givande projekt som fler borde genomföra för att ”ta tempen” på företagets varumärke, värderingar, kultur och service – helt undercover.

Den gemensamma nämnare jag identifierade var att få av medarbetarna förstod vikten av hur deras individuella insatser påverkade varumärkets förtroende och auktoritet, både på gott och ont. Om du nu stannar upp någon minut för att reflektera över hur du blir behandlad/servad i butiker, av dina leverantörer, samarbetspartners eller nätverk, hur skulle du säga att ditt mottagande var på en skala från 1-10? Säkert har du som kund, konsult, säljare eller nätverkare känt dig nonchalerad, fått dålig service, avsaknad av återkoppling på avtalat möte eller feedback på en önskad offert? Vad händer i dig då? Kommer ditt förtroende för vd’n som inte återkommer som avtalat att sänkas? Hur påverkas ditt förtroende för en person i ditt nätverk som du har kontakt med och som inte återkopplar om offerten, lunchen eller mötet ni pratat om? Eller inte minst de rekryterare som enbart skickar, (i bästa fall) ett kort ”tack, men nej tack” då en kandidat ägnat timmar åt att skriva CV och personliga brev?

Acceptans och konsekvens
Som konsult sedan många år har många av oss det senaste året haft otroligt tufft och vi kanske är mer beroende av vårt nätverk än någonsin. Jag hör nästan dagligen konsultkollegor som erfar samma upplevelse – dålig eller ingen återkoppling från möten, offerter eller samtal. Jag vill tro att det finns en god intention hos de flesta om att vi vill hålla det vi kommit överens om. Men förstår vi vad som händer med vårt varumärke, både det personliga och företagets, när vi faktiskt inte håller det vi lovar? Det som händer i oss konsulter, kunder eller vem det nu är som sitter på andra sidan är att vi förlorar förtroendet för personen, för företaget, för affärsmannaskapet och inte minst tid. Vi förlorar tid på att inte få återkoppling, om än ett nej. Har du råd att ta konsekvenserna av att ditt varumärke tappar i förtroende? Jag kommer ju då osökt att tänka på mitt undercover-projekt och vetskapen om att ambassadörskap leder åt två håll – positivt och negativt och jag lovar, det negativa sprider sig som en löpeld, snabbare än du anar.

Vad handlar det här om och vems är felet?
Jag har följt några konsultkollegor som under det senaste året sökt en hel del konsultuppdrag och anställningar och de berättar om hur de blir behandlade. De vittnar ständigt om att personer de har kontaktat i sitt nätverk (kan vara gamla kunder/kollegor, alltså människor de känner/har kontakt med) inte återkommer trots avtal om samtal, lunch, möte eller önskade offerter och upplägg. Jag har under detta år följt upp mina konsultkollegor och ställt dem nedanstående frågor. Endast personer de har en nätverks- eller kundrelation har medverkat. Rekryterings-kontakter var inte med i denna undersökning.

Det vi gemensamt kommit fram till är att:

  • 62% svarar på mail nr 1 inom 3 dagar.
  • 16% svarar på avtalat uppföljningsmail inom 7 dagar.
  • 1% svarar inte alls trots verifierad mailadress.
  • 85% svarar i telefon vid samtal 1.
  • 13% svarar vid överenskommet uppföljningssamtal.

(Som en liten notering kan jag säga att tre av 10 rekryterare har påtalat att det är åldern som varit hindret för en anställning de har sökt. Just saying…)

Vems är felet? Värderingar, företagskultur, mod eller är det bara nonchalans mot våra medmänniskor? Är det så att vi som individer inte bryr oss om och värderar vad våra individuella insatser bra eller dåliga gör med varumärket?

Personligen tror jag att det är en blandning av allt och att det till syvende och sist är en ledningsfråga, en värderingsfråga och en kulturfråga. Så min fråga är;

Har du råd med att inte återkoppla till de relationer du har?
Vad tror du händer med ditt varumärke om du inte hör av dig?

Känner du att ni behöver se över ert varumärke och beteende så tar jag gärna en digitalfika och pratar om ett ämne jag brinner för – kostnadsfritt såklart. Du når Michelle här.

Av: Michelle Dandenell , varumärkesarkitekten som hjälper företag, ledare och entreprenörer att utveckla och transformera starka varumärken som får både deras affär och person att växa.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Hon lär ut hur du navigerar i förändring på IHM och den 8 maj kliver Kerstin Sääw upp på scen på International Management Assistants årsmöte i Stockholm. Här berättar hon hur du som EA kan ta en unik position i förändringsprocesser, varför förändringar ofta kör fast och varför Pippi har en särskild plats i hennes liv.

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Därför spelar ledningsassistenten en avgörande roll i modernt ledarskap

Ledarskapet förändras i snabb takt. Ökade krav på tempo, transparens och beslutsförmåga har gjort ledningsassistenten till en allt viktigare del av det moderna ledarskapet. Det som tidigare sågs som administrativt stöd har i dag utvecklats till en strategisk nyckelfunktion.

Varför vi hatar möten – och hur de kan bli vår bästa konkurrensfördel

Ring ut det gamla – ring in det nya (på riktigt)

När Nyårsklockan ringer på Skansen upprepar vi samma ord som i över hundra år – om fred, hopp och en ny början. Men vad betyder det egentligen att ”ringa in det nya” i vår vardag? I sin nyårskrönika tar Micke Darmell avstamp i traditionen och pekar ut vad vi på riktigt behöver lämna bakom oss – och vad vi behöver mer av – i våra möten, relationer och i vårt ledarskap.

Stora ytor, stora möjligheter – arrangera din mässa mitt i Stockholm

Stora ytor, stora möjligheter – arrangera din mässa mitt i Stockholm

Annons

Letar du efter den perfekta platsen för att arrangera en mässa? Våra stora och flexibla mötes-, konferens- och eventytor mitt i Stockholms city ger dig möjligheten att skapa ett evenemang som engagerar och imponerar.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Marketing Executive Assistant – Löddeköpinge – P&B – Presentation & Branding
  • Eventtekniker & Office Manager – Stockholm – Lindholmen Science Park
  • Personal Assistant – Göteborg – Skrin
  • Office Manager & Team Assistant – Stockholm – Deutsche Pfandbriefbank AG
  • Executive Assistant/Chefsstöd – Stockholm – JobBusters AB
  • Team Assistant & High Voltage Academy Coordinator – Ludvika – Hitachi Energy
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • Administrativ koordinator – Stockholm – Helseplan
  • Assistent till CTO-office och Investments & Partnerships – Stockholm – Saab
  • Support & Marketing Assistant – Ludvika – Hitachi Energy
  • Executive Assistant & Office Coordinator – Stockholm – Alleima
  • Executive Assistant – Stockholm – AGRD Partners
  • Office Manager – Stockholm – Quick Office Workspace
  • Executive Assistant Investor Relations – Stockholm – Verdane
  • Executive Assistant – Stockholm – McKinsey & Company
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • Global Office Experience Manager – Solna – SignUp Software
  • Executive Assistant, Global Wealth Solutions – Stockholm – EQT
  • Executive Assistant, Global Wealth Solutions – Stockholm – EQT Group
  • Executive Assistant – Göteborg – Wise Admin

Mest läst

Här är Sveriges bästa arbetsplatser – enligt medarbetarna själva

Här är Sveriges bästa arbetsplatser – enligt medarbetarna själva

En ny kartläggning från undersöknings- och analysbolaget Brilliant Future visar vilka arbetsplatser som är bäst i landet, om medarbetarna själva får välja. Bland toppbolagen placerar sig bland annat Svenskt Näringsliv, NCAB GROUP, Skandia Fastigheter, Länsförsäkringar och Fremia.
Executiveeffects läsare erbjuds exklusiva platser på She Meets Events nätverksträff

Executiveeffects läsare erbjuds exklusiva platser på She Meets Events nätverksträff

Vill du stärka ditt nätverk och få ny inspiration i rollen som Executive Assistant eller Office Manager? Nu erbjuder nätverket She Meets Event 20 platser till en kommande nätverksträff i Stockholm – exklusivt för Executiveeffects läsare.
Möt Charlott Olofsson – EA:n mitt i en global industrimiljö

Möt Charlott Olofsson – EA:n mitt i en global industrimiljö

Hur ser EA-rollen ut på en internationell produktionssite där över 30 nationaliteter möts varje dag? Charlott Olofsson på AkzoNobel i Arlöv berättar om kulturmöten, ledningsgruppsarbete och hur hon lärt sin chef från Pakistan både att skrapa bilrutor och navigera svenska myndigheter!
Kontorstrender 2026 – så förändras arbetsplatsen

Kontorstrender 2026 – så förändras arbetsplatsen

Kontoret har gått från att vara en plats för individuellt arbete till att bli en strategisk mötesplats för samarbete, kultur och innovation. Flera internationella rapporter visar att arbetsplatsen 2026 formas av hybridarbete, ökad fokus på välmående och en design som ger medarbetarna större valfrihet. Här är några av de viktigaste kontorstrenderna just nu.
Hard Rock Cafe öppnar ny restaurang i centrala Stockholm

Hard Rock Cafe öppnar ny restaurang i centrala Stockholm

Hard Rock Cafe Stockholm öppnar nu en helt ny restaurang i centrala Stockholm. Den nya etableringen på Vasagatan och Mäster Samuelsgatan ska bli en mötesplats för mat, musik och liveunderhållning – med större lokaler, en egen scen och ett nytt urval ur den världsberömda memorabilia-samlingen.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com