Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2021-01-26 | Expertråd

Retorikexperten: Så gör du smarta presentationer

DEN EVIGA SPOILERN - SAMSPELET MELLAN TAL OCH BILD. Att stötta sitt budskap med bilder är sedan länge det förhärskande sättet att göra presentationer. Tyvärr innebär det att vi ofta utan att reflektera utgår ifrån att ett anförande är samma sak som en PP.

Per Furumo: Så når du fram i digitala mötenPer Furumo

Nåväl, bilder som åskådliggör och förstärker det vi vill förmedla kan vara hur bra som helst. Och hur förödande tråkigt som helst…

Hur man kan bygga sina bilder mer pedagogiskt borde förstås många fler fundera mer på. Inom ämnet presentationsteknik är detta naturligtvis en viktig och ofta förekommande fråga. Men, något det talas betydligt mindre om är dramaturgi och samspelet mellan tal och bild.

Det absolut rådande förfaringssättet i samband med presentationer är att ta fram en bild och sedan tala till den. Därefter tar man fram nästa bild och talar till den o s v. Jag säger inte att detta fel men jag säger att det är tråkigt och fantasilöst. Till mer än femtio procent av bilderna kan man tala först och sen ta fram bilden. Man ”krattar” helt enkelt manegen för det som illustreras.

Tänk dig att du anför något om ekonomisk utveckling (eller något annat) rörande din organisation. Att du talar och berättar först och sedan visar den illustrerande grafen istället för att visa den direkt. På detta sätt ökar du förutsättningarna för att åstadkomma en dramaturgi och berättelse som skapar förväntan och nyfikenhet. Mottagaren triggas, attraheras, stimuleras. Jämför med när vi läser en saga för barn. Vi visar inte bilden först och läser sen. Det vore ju samma sak som att avslöja vad som komma skall. (Här barn ser ni hur vargen äter upp mormor-men nu tar vi det från början.)

Faktum är att mekanismerna som skapar stimulans och närvaro är de samma för en grupp sexåringar som för en grupp ekonomer eller hr-specialister. Den skillnad som finns mellan barn och vuxna är att den vuxne vet att man måste försöka skärpa sig, man är på jobbet, man kan tjäna på att lyssna. MEN – riktigt bra presentation handlar om att få mottagaren att lyssna oberoende av kontext, ämne, innehåll. Därför att du genom dramaturgi (och tilltal förstås) – som till stor del handlar om samspelet mellan tal och bild, jag kan inte nog tjata om detta, skapar NYFIKENHET. Vad föredrar du? Vassare, mer spännande, intresseväckande kommunikation. Eller motsatsen, den eviga spoilern?

Av: Per Furumo, Voice and Message AB

Om Per Furumo
Per är konsult i talarträning/retorik/presentationsteknik. Som röstspecialist sticker Per ut bland Sveriges retorikkonsulter. Bland kunderna finns en mängd av våra stora företag och organisationer, Regeringskansliet, EU-kommissionen, FN, offentliga personer inom näringslivet och många andra.

Läs mer: Per Furumo: Så når du fram i digitala möten

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Hi, hello eller dear? Så mejlar du professionellt på engelska

Svenskar ligger i topp i internationella rankningar över engelska som andraspråk. Trots det så blir det ibland fel när svenskar ska kommunicera på engelska, framför allt i professionella sammanhang. Experterna tipsar om hur du förbättrar din skriftliga kommunikation på engelska.

Mötesexperten Carina Nordholm: “Lyckade möten börjar med rätt rådgivning – kontrollen får du genom systemet”

Mötesexperten Carina Nordholm: “Lyckade möten börjar med rätt rådgivning – kontrollen får du genom systemet”

Många organisationer lägger stora summor på möten och event – men saknar samtidigt överblick över kostnader, leverantörer och bokningar. Särskilt de mindre mötena sker ofta utan struktur, vilket gör det svårt att följa upp både ekonomi, hållbarhet och säkerhet.

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Kerstin Sääw: ”Detta är förändringsprocessens fyra vanligaste misstag”

Hon lär ut hur du navigerar i förändring på IHM och den 8 maj kliver Kerstin Sääw upp på scen på International Management Assistants årsmöte i Stockholm. Här berättar hon hur du som EA kan ta en unik position i förändringsprocesser, varför förändringar ofta kör fast och varför Pippi har en särskild plats i hennes liv.

Vad är en DMC och hur kan det lyfta ditt företag?

Vad är en DMC – och hur kan det underlätta ditt planerande?

Annons

Att planera och genomföra internationella evenemang kan vara en utmaning med många fallgropar. Kulturkrockar, komplex logistik och brist på lokal expertis kan snabbt förvandla en spännande möjlighet till en stressfylld upplevelse. Vi på Liberty International erbjuder lösningen – låt oss berätta hur.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • GD-sekreterare – Gävle/Uppsala/Stockholm – Lantmäteriet
  • Chefssekreterare/administratör – Stockholm – Socialstyrelsen
  • Office Manager – Stockholm – Belnord Capital
  • Office Manager – Lund – Voyado
  • Executive Assistant – Stockholm – Electrolux Group
  • Administrativ assistent, BU AEW – Göteborgs stad – Saab
  • Administrativ assistent – Göteborg – Saab
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Office Management Coordinator – Solna – DHL
  • Executive Assistant – Solna – Saab
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms län – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant, GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant/Office Manager – Stockholm – Natixis CIB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Executive Assistant GlobalEye – Solna – Saab
  • Executive Assistant till Head of Wealth & Asset Management – Stockholm – SEB
  • Administrative Specialist – Solna – Huawei

Mest läst

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Executive Assistant har gått från administrativt stöd till strategisk nyckelperson. Efter flera år av effektiviseringar inser allt fler företag värdet av erfarna ledningsassistenter – och konkurrensen om de mest attraktiva kandidaterna hårdnar snabbt. Internationella analyser visar samtidigt att rollen får allt större strategisk betydelse i takt med att arbetslivet blir mer komplext och AI-drivet.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager – Lund – Voyado

Office Manager deltid (25 h/vecka) i Lund. Äg kontorsdrift, onboarding och event på Voyado. Fasta tider och fina förmåner.
Lista: 8 restauranger med chambre séparée i Stockholm

Lista: 12 restauranger med chambre séparée i Stockholm

Allt fler restauranger erbjuder Chambre Séparée som är det perfekta alternativet för dig som vill äta god mat ute men fortfarande sitta avskilt med ditt sällskap. Här listar vi 12 restauranger som erbjuder chambre séparée i stockholm!
Ministerns EA bjöd på sina erfarenheter

Ministerns EA bjöd på sina erfarenheter

Marie Voss, vd-assistent på Sydsvenska Handelskammaren håller regelbundet i mötesserien ”Möt en VD-assistent” och igår var det dags för en riktig drömgäst ...
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager – Malmö – Mindpark

Säljdriven och relationsstark Office Manager till Mindpark i Malmö. Drift, kundansvar, försäljning och communitybyggande. Start augusti 2026, urval löpande.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com