Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content
2025-04-03 | Annons | Mindley | Native

Daniel Collin – månadens Mindley profil

Vad händer när en vd byter bana för att utforska hjärnans fulla potential? Månadens Mindley Profil är Daniel Collin – en föreläsare som väcker både insikter och förändring genom mental träning, hjärnkunskap och förtroendebaserat ledarskap.

Daniel Collin - månadens Mindley profil

Vi har alla mer potential än vi tror – det gäller bara att låsa upp den

Varje månad får du möjligheten att lära känna en av våra utvalda föreläsare lite närmare. Den här gången möter vi Daniel Collin, en före detta vd som bytte bana för att följa sin nyfikenhet på hjärnans kraft och potential.

Efter 25 år som ledare i en bransch där stressnivåerna är bland de högsta i Sverige, valde Daniel att börja om – och hitta ett nytt syfte. Idag inspirerar han företag och team till att må och prestera bättre genom mental träning, hjärnkunskap och ledarskap byggt på förtroende.

Vad händer när vi släpper kontrollen, börjar träna hjärnan och ger människor rätt förutsättningar att växa? Låt oss ta reda på mer!

Om vi verkligen ska lära känna dig, Daniel, vem är du då?

Jag har aldrig sett mig som karriärist, även om jag inser att andra kan ha sett mig som det. Efter 25 år som chef, varav 12 som vd, i den bransch som toppar Skandias rapport över psykisk ohälsa på grund av stress, bytte jag helt bana. Jag kände väldigt starkt att jag behövde göra något nytt.

I sökandet efter vad det där nya skulle vara utbildade jag mig till mental tränare, vilket väckte ett intresse för hjärnans enorma potential. Det ledde till fler utbildningar – neuroscience coaching, rörelsebaserad hjärnträning, Psychology for high performance sports med mera – och min nyfikenhet och lust för det jag gjorde var plötsligt på samma nivå som när jag var 25 år.

Sedan 2020 är mitt kall att inspirera och utbilda företag, team och organisationer i hur alla kan optimera sin hjärna för att må och prestera bättre. Det gör mig lika glad varje gång jag ser i ögonen på människor att de fått en insikt om hur de kan utvecklas, må bättre eller rent av stärkt sin självbild och självkänsla.

Vad inspirerade dig att bli talare och hur gör du för att engagera din publik på djupet?

Från allra första början, för 30 år sedan, handlade det i ärlighetens namn om att gå emot min rädsla att prata inför andra. Det var just den som gjorde att jag tackade ja till erbjudandet om att bli lärare på Berghs kvällskurs i Påverkanslära.

I takt med att rädslan övervanns växte lusten, och ganska snart blev den tidigare jobbiga känslan innan jag ställde mig inför en publik tvärtom en lustfylld känsla. Och så har det varit sedan 29,5 år.

Under dessa år har jag som tidigare nämnt jobbat i kommunikationsbranschen – och jag har även under 25 av dessa år haft förmånen att ha haft en mentor som är en av Sveriges absolut skickligaste retoriker.

För mig har det sedan så länge jag kan minnas varit helt avgörande att de jag talar till ska känna att de får med sig något de har nytta och/eller glädje av. Därtill har Berghs alltid haft filosofin att ”all kommunikation sker på mottagarens villkor”, vilket varit som en religion för mig sedan jag själv läste till marknadsekonom.

Så mitt recept är enkelt: jag tar reda på vilka jag talar till, och jag pejlar konstant in deras reaktioner under tiden jag talar för att kunna anpassa mitt budskap så att det sker på deras villkor.

Vilket ögonblick i din karriär har varit mest minnesvärt och varför?

Jag kan inte sätta fingret på exakt när det hände, men jag upplevde tidigt så tydligt vad förtroende gör för – och med – oss människor att det färgat min syn på ledarskap på ett sätt som varit helt avgörande för mig.

Min erfarenhet är att när någon får ett förtroende – det vill säga både ansvar och mandat – att utföra en viktig uppgift, gör de denna på det bästa sätt de kan.

Det bästa en chef kan göra i det läget är att inte stå i vägen för personen som fått förtroendet. Inte detaljstyra. Inte försöka få igenom sina egna idéer och tankar – men stötta och vattna på det engagemang och de resultat som kommer.

Så har mina bästa chefer alltid agerat, och så försöker jag alltid att leda. Jag tror på att vattna på det vi vill ska växa.

Vill du boka Daniel till ert nästa event eller ledningsmöte?
Hör av dig till oss på Mindley så hjälper vår rådgivare Johanna, dig!


Mindley logotyp

Mer om: Mindley – Framtidens talarbyrå med transformation och engagemang i fokus

Mindleys vision är att vara framtidens talarbyrå. För oss handlar framtiden om att skapa aktiv förändring och utveckling. Genom att erbjuda föreläsare, utbildare och experter, omvandlar vi inspiration till handling och skapar tillfällen som blir katalysatorer för tillväxt och nya perspektiv. Vi strävar efter upplevelser som driver varaktig förändring och framsteg.

Läs mer på Mindleys hemsida här.


Läs också: Camilla Cederlund – månaden Mindley profil

Konferera privat och exklusivt

Konferera privat och exklusivt

Annons

Företagsevent med avskildhet och exklusivitet – för företag som behöver sitt eget utrymme

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant – Stockholm – Avonova Hälsa
  • Executive Assistant-praktik – Stockholm – Qling.ai
  • Office Manager – Stockholms kommun – Summa Equity
  • Office Manager – Stockholm – Immedica Pharma AB
  • Office Manager – Stockholm – MCF Corporate Finance
  • Executive Assistant och Paralegal – Solna – NCC
  • Office Manager – Lund – Voyado
  • Office Manager på deltid – Solna – Adecco
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms kommun – Cavotec
  • Executive Assistant – Stockholm – AIG
  • Executive Assistant till Head of Life Business Area – Solna – SEB
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • Executive Assistant – Stockholm – Legora
  • Executive Assistant – Stockholm – Market Partner Scandinavia
  • Executive Assistant/Office Manager – Stockholm – Okänt företag
  • Office Manager/Kontorsassistent deltid – Solna – Adecco
  • Office Manager/Fleet Manager – Hammarby Sjöstad – Mettler-Toledo
  • Senior Executive Assistant – Skövde – Aurora Engineering AB
  • Executive Assistant – Göteborg – Randstad Sweden

Mest läst

Inbjudan: EA-mingel #18 – en kväll där energi, relationer och upplevelser möts

Inbjudan: Möt Jennie Brobeck – en kväll om energi, relationer och arbetsglädje (4 platser kvar!)

Hur skapar man egentligen energi som håller – både i jobbet och i livet? Den 28 maj bjuder Executiveeffect in till ett nytt exklusivt EA-mingel på fantastiska Ad Astra by Elite. Under kvällen möter du en av Sveriges mest uppskattade föreläsare inom energi, motivation och mänskliga relationer – Jennie Brobeck.
Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Executive Assistant har gått från administrativt stöd till strategisk nyckelperson. Efter flera år av effektiviseringar inser allt fler företag värdet av erfarna ledningsassistenter – och konkurrensen om de mest attraktiva kandidaterna hårdnar snabbt. Internationella analyser visar samtidigt att rollen får allt större strategisk betydelse i takt med att arbetslivet blir mer komplext och AI-drivet.
Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Från hotellobby till ledningsgrupp – för drygt två år sedan bytte Ingela Lindahl bana och tog klivet in i EA-rollen på Holmen. I dag navigerar hon mellan affärskritiska beslut och vardagslogistik, samtidigt som hon hämtar energi i stallet, med hö i håret och fullt fokus. Här berättar hon om omställningen, tempot och vad som krävs för att ligga steget före.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Stockholms län – Tata Consultancy Services

Executive Assistant till TCS i Stockholms län. Ettårigt vikariat med förlängning. Ledningsstöd på C-nivå, kalender/resor, Microsoft 365 och AI.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Management Assistant Wound Care R&D – Göteborg – Mölnlycke Health Care

Affärsorienterad Management Assistant till Wound Care R&D i Göteborg hos Mölnlycke Health Care. Läs om ansvar, kvalifikationer, erbjudande och hybridarbete.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com