Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2025-01-04 | Aktuellt

Post-covid-kontoren: Medarbetarna vill inte längre ha kontor som känns som kontor

Identiska skrivbord och flimrande lysrör är på väg bort. Sterila miljöer, repetitiv design och extrem minimalism är lika passé som att mejla faxnummer. Nu vill vi istället känna oss som hemma. Vi vill ha ett kontor som inte känns som ett kontor.

Covidpandemin skyndade på den här förändringen. Här vande vi oss vid att ha fötterna på soffbordet, kunna arbeta från sängen och ta ett par minuter vid tvättmaskinen mellan mötena. 

Enligt en undersökning som publicerades i The Journal of Human Capital upplevde en majoritet av de tillfrågade, i detta fall 10 000 medarbetare på ett teknikföretag, att möjlighet till mer personligt anpassat arbete, exempelvis via hemmakontor, ökade trivsel och kreativitet. Samtidigt betonade många att bristen på social interaktion var en utmaning. Studien pekar också på att en miljö som speglar våra individuella behov och preferenser inte bara gör oss gladare, utan i förlängningen också mer produktiva.

Post-covid-kontoren måste sträva efter att kombinera hemmakänsla med öppenhet för social interaktion. De behöver balansera ergonomi, personliga preferenser och flexibla ytor. Dagens kontor ska byggas i korsningen mellan hem och arbete. Men hur?

Variera kontorshumöret

Kontorshumör är känslan på kontoret. På samma sätt som en färgfattig och grynig film kan få oss att känna dysterhet, kan ett färgstarkt kontor få oss att känna energi och nyfikenhet. Nyckeln är dock att tänka i termer av variation. Låt rummen bära olika humör: klä skrivborden i mjuka pasteller, låt köket spraka i modig färg och tänk att varje mötesrum ska vara unikt. På så sätt håller du liv i kontorshumöret och ger arbetsdagen fler dimensioner.

Låt medarbetarna dekorera

The New Yorker har inte fel när de betonar vikten av att anställda själva får vara med och designa sin egen kontorsplats. Det kan handla om allt från att välja färg till att ställa fram en växt som man själv vårdar eller en fotovägg. Den där lilla personliga touchen får oss att känna oss hemma, vilket gör underverk för både motivation och trivsel.

Underskatta inte belysningen

Belysning och ljus är lika avgörande för kontorshumöret som möbler och färg, om inte mer. Istället för en ensam strålkastare i taket, satsa på flera ljuspunkter: en mjuk golvlampa, en liten skrivbordslampa för varje arbetsstation, dekorativa vägglampor och naturliga ljuskällor som stora fönster och öppna ytor mot balkong eller terrass. Se till att det går att variera och reglera ljuskällorna, så att ni kan anpassa ljuset efter olika arbetsuppgifter, tider på dygnet och medarbetares dagsform.

Tänk som en förskolelärare och minska avståndet till naturen

På förskolor beger man sig ut på för- och eftermiddagen med barnen oavsett väder. Du bör tänka ungefär likadant på kontoret. Du ska inte tvinga ut dina medarbetare i naturen, men du bör med fördel minska avståndet till den. Ju enklare du gör det för din medarbetare att ta sig utomhus, desto mer får de ut av de positiva effekterna: ökad energi, stresslindring, förbättrat fokus, bättre utrymmen för spontana och kreativa samtal.

Om du har tillgång till terrass, balkong eller innergård, installera gärna en skjutdörr för en sömlös övergång mellan inne och ute. Med en skjutdörr kan du enkelt öka flödet av frisk luft och naturligt ljus, samtidigt som du uppmuntrar medarbetarna att ta steget ut. Inred uteplatsen och gör den arbetsvänlig: ställ ut ett par bekväma stolar, en färgglad saccosäck, ett litet bord för laptop och en grön krukväxt eller två. Denna arkitekturstil kallas för Indoor-Outdoor living och ökar i popularitet på goda grunder. Fler människor vill kunna flytta arbetsplatsen mellan inomhus- och utomhusmiljö utan större ansträngning, vilket bidrar till både hälsa, välmående och ny inspiration i arbetet.

Investera i de små bekvämligheterna

Kaffemaskinen, bubbelvatten, höj- och sänkbara bord och bekväma stolar som inte ger ont i ryggen efter en timme. Hemma har vi vant oss vid att kunna fixa en latte på två minuter eller sitta i en skön fåtölj när vi svarar på mejl. Samma sak förväntar vi oss på kontoret numera. Underskatta inte vikten av dessa små detaljer. Det är dessa små investeringar som får oss att känna att kontoret är en plats man vill vara på – inte bara måste.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

AI behöver fortfarande någon som har koll på allt – hej ledningsassistenten!

AI behöver fortfarande någon som har koll på allt – hej ledningsassistenten!

AI kan sammanfatta, sortera och föreslå. Men den kan inte läsa rummet, förstå vd:ns humör eller veta vilka tre personer som absolut inte ska sitta bredvid varandra på middagen

Anneli Gustavsson

Anneli Gustavsson vill lyfta nästa generation Executive Assistants

Efter ett uppehåll återvänder Anneli Gustavsson till IMA Swedens styrelse som MarCom Officer. Hon vill öka kännedomen om nätverket, skapa större medlemsvärde och inspirera fler Executive Assistants att ta plats, engagera sig och utvecklas i sina yrkesroller.

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

135 fönsterlösa rum under Drottninggatan ska locka både prismedvetna resenärer och gäster som söker total tystnad. Nu satsar Scandic på ett hotellkoncept som är ovanligt i Sverige men växer internationellt.

Upplev Stockholms puls under konferensen – nära till allt

Upplev Stockholms puls under konferensen – nära till allt

Annons

Mitt i Stockholms city, omgivet av stadens liv och puls, erbjuder Citykonferensen en unik plats för möten och konferenser. Här förenas tillgänglighet, professionalism och inspiration för att skapa en upplevelse som är så mycket mer än bara ett möte.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • VD-assistent inom försäkring – Stockholms kommun – Incluso
  • Executive Assistant – Stockholm – Okänt företag
  • Enhetsassistenter EU & internationella frågor – Stockholm – Regeringskansliet
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Executive Assistant – Storstockholm – JobBusters AB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Office Manager (summer cover) – Stockholm – Instabee
  • Chefssekreterare – Uddevalla – Uddevalla kommun
  • Chefsadministratör – Finspång – Finspångs kommun
  • Administrativ assistent – Stockholm – Försvarsmakten
  • Executive Assistant – Borås – Ordina AB
  • Ledningsstöd – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Ledningsstöd/VD-assistent – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Executive Assistant – Stockholm – Bauer Media Audio Filial Sweden
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholms kommun – Certan
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholm – Certan
  • Junior Executive Assistant – Stockholms kommun – Schneider Electric
  • Assistant – General Management Power Quality – Västerås – Hitachi Energy
  • Assistant – General Management Power Quality – Västerås – Hitachi Energy
  • Business Assistant – Stockholm – J.P. Morgan

Mest läst

Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Under IMA:s årsstämma den 8 maj på Nordic Light Hotel i centrala Stockholm utsågs Suzana Stoka, Senior Executive Assistant på Telia Company till ny Regional Chair East. Här svarar hon på vad som står på hennes to-do-list i nya rollen!
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Stockholm – Okänt företag

Executive Assistant till AI-konsultbolag i centrala Stockholm. Ledningsstöd och projektadministration. 6 mån konsult, möjlighet till överrekrytering.

Robert Bohman och Felix Granander gör om The Drawing Room till exklusiv medlemsklubb för nyktra livsstilar

The House Rehabs ägare Robert Bohman och Felix Granander tar över konkurrenten The Drawing Room och gör om behandlingshemmet till exklusiv medlemsklubb. Övertaget innebär att Robert Bohman nu tar tillbaka det koncept han själv grundat.
Gröna Lunds populära nattklubbskoncept ”Night Rider” återvänder

Gröna Lunds populära nattklubbskoncept ”Night Rider” återvänder

Efter förra årets succé är det dags igen för NIGHT RIDER att inta Gröna Lund i samarbete med Heineken. Under sex kvällar i augusti förvandlas tivolit till Sveriges mest unika nattklubbsmiljö. En pulserande upplevelse för alla sinnen där åkattraktioner, spel och barer utrustas med extra ljusshow, ljud och DJ’s som skapar en maxad feststämning under sommarkvällen. Nytt för i år ...
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Enhetsassistenter EU & internationella frågor – Stockholm – Regeringskansliet

Regeringskansliet rekryterar två enhetsassistenter till EUI i Stockholm. Avancerad administration, rese- och möteslogistik. Tillsvidare. Sök senast 9 juli 2026.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com