Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-09-25 | Kontor

Det nya kontoret där allt är gammalt

93 procent återbruk blev resultatet när det kommunala fastighetsbolaget Higab avslutade en omfattande renovering och anpassning av sitt kontor i Göteborg.

Det nya kontoret där allt är gammaltHigab/Krister Engström

– Vi arbetar mer och mer målmedvetet med återbruk i våra kundprojekt. Nu var det dags att även göra allvar av saken på hemmaplan, säger Linda Malm, chef för avdelningen Kund och Intern service, och ansvarig för projektet på Higab.

Syftet med projektet var att med fokus på hållbarhet skapa en arbetsmiljö som bättre stödjer verksamhetens växande behov och främjar ett mer flexibelt arbetssätt.
– Genom att involvera medarbetarna i processen och tydligt hålla fanan högt för återbruk har projektet resulterat i en modern och miljömedveten arbetsplats som uppmuntrar till samverkan över avdelningsgränserna, säger Linda Malm.

Sensorer för arbetsmönster

Projektet startade redan 2022. Med stöd av enkät, workshoppar och en förstudie kartlades medarbetarnas behov. Bland annat användes rörelsesensorer för att registrera personalens arbetsmönster. Resultatet var tydligt: mer samverkan och flexibla arbetsytor behövdes.
– Vi insåg att vår nuvarande arbetsplats inte längre stödde hur vi arbetar idag. Det var viktigt för oss att skapa en flexibel miljö där medarbetarna kan arbeta både fokuserat och tillsammans i team. Inte minst då kontoret är fördelat över tre olika våningsplan, vilket i sig kan försvåra samarbetet.

Gammal inredning blev ny

Hållbarhet var en central del i renoveringen. I samarbete med White arkitekter och underleverantören Rekomo fokuserade Higab på att återbruka så mycket som möjligt av den befintliga inredningen. Möbler målades om eller fick nya tyger, och nya miljöer och funktioner skapades, vilket resulterade i ett kontor som känns helt nytt, trots att majoriteten av inredningen är återanvänd. Genom att återbruka 93 procent av inredningen har projektet sparat minst 44 ton koldioxid jämfört med att köpa allt nytt.
– Genom att främja återbruk och ett cirkulärt tänkande vill vi minska vår klimatpåverkan och bidra till en mer hållbar fastighetsförvaltning. Vi gick dock bet på bland annat matta och gardiner. De sakerna är fortfarande svåra att hitta på återbruksmarknaden, men i princip är allt annat återbruk, berättar Linda Malm.

Ytor i förändring

Higabs renovering har inte bara förbättrat arbetsmiljön utan också visat att hållbarhet och flexibilitet kan gå hand i hand. Den nya kontorslösningen är så flexibel att det till och med går att stänga av ett helt kontorsplan om behovet skulle uppstå i framtiden.
– Bolagets långsiktiga vision är att skapa arbetsmiljöer som inte bara möter dagens krav, utan är flexibla nog att kunna anpassas till framtidens behov. Vi ser detta som ett steg i en större resa mot ännu mer hållbara arbetsplatser över tid där vi hoppas kunna sätta en standard för hur kontor kan se ut, säger Linda Malm.

Det nya kontoret där allt är gammalt Det nya kontoret där allt är gammalt Det nya kontoret där allt är gammalt

Bilder: Higab/Krister Engström

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Bästa trixen för att lyckas med tulpaner

Så får du tulpanerna att hålla längre – enkla tips som gör skillnad

Från Blomsterfrämjandet kommer nu råd för hur svenska tulpaner håller sig fräscha längre och utvecklas till ett levande inslag som skapar trivsel i både hem och arbetsmiljö. Med rätt skötsel kan en bukett tulpaner bli ett stilfullt och hållbart blickfång – perfekt för kontor, mötesrum och receptioner.

Kontorstrenderna som formar 2025–2026

Kontorstrenderna som formar 2025–2026

Så skapar du en arbetsplats som medarbetare faktiskt vill återvända till.

Automatiskt utkast

Zilenzio presenterar Dezibel Art – akustikpaneler klädda i konst från Paper Collective

Ett nytt samarbete för samman kraften i förstklassig akustik med den uttrycksfulla skönheten i samtida konst. Dezibel Art av Zilenzio och Paper Collective förvandlar vanliga väggar till platser där man vill stanna upp – där design, välmående och kreativitet möts.

Starta 2026 med en oförglömlig kickoff!

Starta 2026 med en oförglömlig kickoff!

Annons

Ett nytt år innebär nya möjligheter – och vad kan vara bättre än att samla teamet för en inspirerande kickoff. Det är en chans att överraska, inspirera och ge teamet något utöver det vanliga som fyller på med energi på ett oväntat och värdefullt sätt.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant – Stockholm – Avonova Hälsa
  • Executive Assistant-praktik – Stockholm – Qling.ai
  • Office Manager – Stockholms kommun – Summa Equity
  • Office Manager – Stockholm – Immedica Pharma AB
  • Office Manager – Stockholm – MCF Corporate Finance
  • Executive Assistant och Paralegal – Solna – NCC
  • Office Manager – Lund – Voyado
  • Office Manager på deltid – Solna – Adecco
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms kommun – Cavotec
  • Executive Assistant – Stockholm – AIG
  • Executive Assistant till Head of Life Business Area – Solna – SEB
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • Executive Assistant – Stockholm – Legora
  • Executive Assistant – Stockholm – Market Partner Scandinavia
  • Executive Assistant/Office Manager – Stockholm – Okänt företag
  • Office Manager/Kontorsassistent deltid – Solna – Adecco
  • Office Manager/Fleet Manager – Hammarby Sjöstad – Mettler-Toledo
  • Senior Executive Assistant – Skövde – Aurora Engineering AB
  • Executive Assistant – Göteborg – Randstad Sweden

Mest läst

MICE-bolag i Sverige – experterna som hjälper företag med möten, konferenser och incentiveresor

MICE-bolag i Sverige – experterna som hjälper företag med möten, konferenser och incentiveresor

När ett företag ska arrangera en konferens i Barcelona, en ledningsgruppsresa till Köpenhamn eller ett internationellt kundevent med hundratals deltagare räcker det sällan med att boka ett hotell och några flygbiljetter.
Inbjudan: EA-mingel #18 – en kväll där energi, relationer och upplevelser möts

Inbjudan: Möt Jennie Brobeck – en kväll om energi, relationer och arbetsglädje (4 platser kvar!)

Hur skapar man egentligen energi som håller – både i jobbet och i livet? Den 28 maj bjuder Executiveeffect in till ett nytt exklusivt EA-mingel på fantastiska Ad Astra by Elite. Under kvällen möter du en av Sveriges mest uppskattade föreläsare inom energi, motivation och mänskliga relationer – Jennie Brobeck.
Nu öppnar EA-barometern 2026 – hjälp oss kartlägga yrkesrollen

Nu öppnar EA-barometern 2026 – hjälp oss kartlägga yrkesrollen

För andra året i rad genomför Executiveeffect EA-barometern, en undersökning som kartlägger villkor, utmaningar och framtidsfrågor för Executive Assistants, chefsassistenter och andra administrativa nyckelpersoner.
De tog titeln hem titeln Årets VD:ar 2024

De tog hem titeln Årets VD 2024

Den 19 februari korades vinnarna av utmärkelsen “Årets VD” på Kistamässan i Stockholm.
Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Den nya statusrollen – därför konkurrerar fler chefer om erfarna ledningsassistenter

Executive Assistant har gått från administrativt stöd till strategisk nyckelperson. Efter flera år av effektiviseringar inser allt fler företag värdet av erfarna ledningsassistenter – och konkurrensen om de mest attraktiva kandidaterna hårdnar snabbt. Internationella analyser visar samtidigt att rollen får allt större strategisk betydelse i takt med att arbetslivet blir mer komplext och AI-drivet.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com