Måndagen 30 mars arrangerade Handelskammarens Nätverk för vd-assistenter i Sydsverige ett webbinarium på temat “Så slår Coronaviruset mot Sydsverige”.
Stephan Müchler, vd på Sydsvenska Handelskammaren, började med att ge en beskrivning av Coronakrisens snabba förlopp – från ett avlägset virus i Kina till att helt plötsligt att vara något som mer eller mindre påverkar allas vår vardag. Ett bevis på denna dramatiska utveckling är resultaten i de enkäter som Handelskammaren skickat ut till företag i Sydsverige vid två olika tillfällen, det första 12 mars och den andra 24 mars. Vid det första tillfället var det få företag som hade vidtagit åtgärder, men redan vid det andra tillfället knappt två veckor senare hade de flesta gjort det.
Ulrika Geeraedts, regional utvecklingsdirektör på Region Skåne, berättade om vad Region Skåne gör utifrån ett regionalt utvecklingsperspektiv för att stärka de näringar som är drabbade och hur de arbetar med att titta på hur regionen kan rida ut den här krisen på längre sikt. Ett exempel på en mer kortsiktigt åtgärd är “Företagsakuten” som de har upprättat för företag i regionen som behöver hjälp.
“Skulle aldrig klara mig utan min sekreterare”
Både Stephan Müchler och Ulrika Geeraedts var överens om att vd-assistenten har en viktig roll i kristider.
– Jag skulle aldrig klara sig utan min sekreterare, säger Ulrika.
Komplexa tider som dessa innebär att Ulrika sitter med i flera olika stabsgrupper, där snabba viktiga beslut måste fattas och tempot är högt. Därför menar hon att det är otroligt viktigt att hon har någon som kan ta hand om alla de flera hundra mejl som kommer in dagligen, som kan ha koll på hennes kalender och som kan hjälpa henne att prioritera.
Stephan Müchler betonade också att när tempot i arbetet är högre än vanligt ställer det ännu mer krav på assistenten.
– När man som chef är hårt ansatt tidsmässigt så blir assistent-rollen, som redan är en ganska ensam roll, än mer ensam. När tempot är högt är det ännu viktigare att det relationen mellan en chef och assistent fungerar, säger han och fortsätter;
– Jag stor respekt för alla i rollen som gör ett fantastiskt jobb.
Ulrika Geeraedts menade också att assistenten, utöver att fungera som ett stöd i organisering och planering, har en jätteviktig roll genom att bara finnas där.
– Ibland behöver man bara någon att prata ut med, särskilt när saker inte blir som man har tänkt sig, avslutar hon.