Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2019-04-25 | Aktuellt

Var fjärde kvinna skippar lunchen för att hinna med jobbet

En av fyra kvinnor väljer att hoppa över lunchen med kollegorna en eller flera gånger i veckan på grund av hög arbetsbelastning. Och ännu vanligare är det bland chefer. Det visar en undersökning som Novus gjort på uppdrag av Unionen.

En ny undersökning från Novus, gjord på uppdrag av Unionen, visar att bland det första många gör när de känner sig stressade är att skippa lunchen. Var fjärde kvinna uppger att de en eller flera gånger i veckan väljer bort lunchen för att hinna med jobbet. Bland bland tjänstemän som har en chefsbefattning är det ännu värre, då var tredje chef uppger de en eller flera gånger i veckan arbetar i stället för att äta lunch.

Var fjärde kvinna skippar lunchen för att hinna med jobbet
Marina Åman 2:e vice ordförande Unionen. Foto: Camilla Svensk

– För att orka med en hektisk arbetsdag är det viktigt att ta en rast. Att äta lunch med kollegorna är inte bara trevligt, det är också något som du som jobbar har rätt till. Är du chef behöver du även tänka på vilka signaler du skickar till dina medarbetare. Om chefen jobbar i stället för att ta en lunchrast kommer medarbetarna tro att även de förväntas jobba på lunchen, säger Marina Åman 2:e vice ordförande Unionen i ett pressmeddelande.

Undersökningen visar också att det är vanligt att kvinnor och chefer ställer in fritidsaktiviteter för att de är för trötta efter jobbet.

Var fjärde kvinna uppger att det har hänt att de en eller flera gånger i månaden har ställt in en fritidsaktivitet för att man har upplevt att man är för trött efter en stressig arbetsvecka. För tjänstemän i chefsbefattning var siffran en av fem.

I undersökningen som genomfördes i december/januari 2018/19 deltog 2 483 personer.

 

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Anneli Gustavsson

Anneli Gustavsson vill lyfta nästa generation Executive Assistants

Efter ett uppehåll återvänder Anneli Gustavsson till IMA Swedens styrelse som MarCom Officer. Hon vill öka kännedomen om nätverket, skapa större medlemsvärde och inspirera fler Executive Assistants att ta plats, engagera sig och utvecklas i sina yrkesroller.

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

135 fönsterlösa rum under Drottninggatan ska locka både prismedvetna resenärer och gäster som söker total tystnad. Nu satsar Scandic på ett hotellkoncept som är ovanligt i Sverige men växer internationellt.

Sofia Puhakka och Elin Ivarsson vinnare i Executive Assistant Awards 2026

Sofia Puhakka och Elin Ivarsson vinnare i Executive Assistant Awards 2026

Två förebilder inom yrkesrollen hyllades under galakvällen på Perspektiv 360 i Stockholm.

Digital årsstämma – ett smidigt måste

Digital årsstämma – ett smidigt måste

Annons

Årsstämmornas högtid närmar sig och det kan tyckas krångligt att behöva genomföra stämman digitalt med deltagare på distans. Vi skulle vilja säga att det är precis tvärt om och istället kalla det för ”ett smidigt måste”.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant/Administrativ assistent – Göteborg – SHT Smart High Tech AB
  • Executive Assistant – Stockholm – Wise Admin
  • Team Assistant – Stockholm – Fidelio Capital
  • Executive Assistant Operations – Väderstad – Väderstad AB
  • Executive & Office Assistant – Stockholm – Okänt företag
  • Executive Assistant Office Manager – Stockholms kommun – Okänt företag
  • Senior Executive Assistant – Stockholm – JLL
  • Office Manager & Executive Support – Stockholm – Wise Admin
  • Personal Assistant to Director of Partnerships – Stockholm – Omni Matrix
  • Executive Assistant – Stockholm – Avonova Hälsa
  • Executive Assistant-praktik – Stockholm – Qling.ai
  • Office Manager – Stockholms kommun – Summa Equity
  • Office Manager – Stockholm – Immedica Pharma AB
  • Office Manager – Stockholm – MCF Corporate Finance
  • Executive Assistant och Paralegal – Solna – NCC
  • Office Manager – Lund – Voyado
  • Office Manager på deltid – Solna – Adecco
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholms kommun – Cavotec
  • Executive Assistant – Stockholm – AIG
  • Executive Assistant till Head of Life Business Area – Solna – SEB

Mest läst

Ny app ska hjälpa Almedalsbesökare att skapa fler värdefulla kontakter

Ny app ska hjälpa Almedalsbesökare att skapa fler värdefulla kontakter

Att springa på rätt person vid rätt tillfälle är en del av Almedalens charm. Men för den som vill arbeta mer strategiskt med sitt nätverkande lanserar Trippus nu en app som gör det möjligt att hitta relevanta kontakter och boka möten redan innan man anländer till Visby.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant till CEO – Solna – SAS – Scandinavian Airlines

SAS – Scandinavian Airlines söker Executive Assistant till CEO i Solna. Strategiskt stöd till ledning och styrelse, planering, resor och sekretess i internationell miljö. Start 1 juni 2026.
Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Möt Ingela Lindahl: ”Jag gick från besöksnäringen till EA-rollen”

Från hotellobby till ledningsgrupp – för drygt två år sedan bytte Ingela Lindahl bana och tog klivet in i EA-rollen på Holmen. I dag navigerar hon mellan affärskritiska beslut och vardagslogistik, samtidigt som hon hämtar energi i stallet, med hö i håret och fullt fokus. Här berättar hon om omställningen, tempot och vad som krävs för att ligga steget före.
Anneli Gustavsson

Anneli Gustavsson vill lyfta nästa generation Executive Assistants

Efter ett uppehåll återvänder Anneli Gustavsson till IMA Swedens styrelse som MarCom Officer. Hon vill öka kännedomen om nätverket, skapa större medlemsvärde och inspirera fler Executive Assistants att ta plats, engagera sig och utvecklas i sina yrkesroller.
Intim och charmig festlokal Vardagsrummet på Gamla Stadshotellet i Uppsala, perfekt för mindre tillställninga

De 11 bästa festlokalerna i Uppsala för en minnesvärd tillställning

Letar du efter en festlokal att hyra i Uppsala? Här hittar du en mängd spännande alternativ som passar både små och stora tillställningar. I vår lista finns allt från charmiga, intima lokaler till rymliga festvåningar, där flera erbjuder möjligheten att ta med egen dryck och mat, vilket kan hålla kostnaderna nere. Vare sig du föredrar ett centralt läge eller en ...

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com