Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-03-07 | Aktuellt

Uppskattad och exklusiv frukost med föreläsning på Bio & Bistro Capitol med Mi Ridell

Igår möttes ett sällskap av HR-chefer, VD:ar, toppsäljare och VD-assistenter för säsongens första frukostseminarium i den charmiga miljön hos Bio & Bistro Capitol i Stockholm. Mi Ridell, expert på icke-verbal kommunikation, omtyckt talare och utbildare, stod på scenen och bjöd på föreläsningen ”Gör intryck som gör avtryck”, vilket blev en höjdpunkt. Kolla in bilderna från evenemanget!

Uppskattad och exklusiv frukost med föreläsning på Bio & Bistro Capitol med Mi RidellMi Ridell och Bio & Bistro Capitol bjöd på en härlig start på onsdagsmorgonen

Evenemanget, var ett samarbete mellan Passioneffect, Executiveeffect och Saleseffect, gav läsarna en exklusiv möjlighet att njuta av en välsmakande frukost och föreläsning i den mysiga biografens unika atmosfär. Alla gäster som önskade erbjöds en rundtur i lokalerna av Bio & Bistros Capitol engagerade personal, vilket gav en ytterligare dimension till upplevelsen. Vi fick höra hur lokalen, utöver filmvisningar, fungerar som en plats för konferenser och njutning av mat och dryck i hopp om att inspirera till berikande möten och diskussioner i en avslappnad miljö.

Sophia Loader, chefredaktör för Saleseffect och Executiveeffect, inledde morgonen med ett varmt välkomnande, följt av Mi Ridell som delade med sig av sin expertis om offentligt talande. Med fokus på utmaningar och nervositet som många känner inför att tala offentligt, bjöd Mi på insiktsfulla tips, intressanta anekdoter, och viktiga lärdomar för att förbättra vår närvaro och vårt kroppsspråk. Hennes nya bok ”SE vad som sägs – konsten att tyda kroppsspråk” fann många köpare, och uppmuntrade oss att öva på och bli mer medvetna om våra icke-verbala signaler.

Morgonen gav även möjlighet för deltagarna att prata med Michelle Dandenell, chefredaktör för Passioneffect samt Lena Klaesson och Linnea Svensson från Eventeffect, vilka var på plats för att engagera sig i dialog och nätverkande med gästerna.

Ta en titt på bilderna från evenemanget för att få en känsla av stämningen. För framtida evenemang, håll ögonen öppna på våra plattformar.

Ett hjärtinnerligt tack till Bio & Bistro Capitol för en utsökt frukost i deras unika och lyxiga lokal, samt till Mi Ridell för att hon generöst delade med sig av sin klokskap och tokskap till oss alla!

Vackra Salong 1 på Bio & Bistro Capitol
Vackra Salong 1 på Bio & Bistro Capitol
Bio & Bistro Capitol
Bio & Bistro Capitol
Joakim Haglund, verksamheteschef på Bio & Bistro Capitol och Sophia Loader, Chefredaktör Saleseffect och Executiveeffect
Joakim Haglund, verksamheteschef på Bio & Bistro Capitol och Sophia Loader, Chefredaktör Saleseffect och Executiveeffect
Mi Ridell engagerade publiken med många insikter, skratt och aha upplevelser
Mi Ridell engagerade publiken med många insikter, skratt och aha upplevelser
Mi signerade glatt sina böcker under morgonen
Mi signerade glatt sin nya bok ”SE vad som sägs” under morgonen
Mia Öhrn, Johnny Sundin och Michelle Dandenell, chefredaktör Passioneffect
Mia Öhrn, Johnny Sundin och Michelle Dandenell, chefredaktör Passioneffect
Peter Lingmerth kom och njöt av en härlig morgon
Peter Lingmerth kom och njöt av en härlig start på morgonen
Skön start på morgonen med god frukost i härlig miljö
Skön start på morgonen med god frukost i härlig miljö
Vackra salonger på Bio & Bistro Capitol
Vackra salonger på Bio & Bistro Capitol

Mi Ridell pratar om att göra avtryck


Mer om:

Bio & Bistro Capitol – En modern kvartersbiograf i Vasastan, Stockholm. Capitol är en biograf och bistro på Sankt Eriksgatan 82 i Stockholm. Vi erbjuder filmupplevelser och matsensationer, en stilfull tjugotalsmiljö, ett fokuserat dryckessortiment, välkomponerade matpaket som kan förbeställas till bordet bredvid din biofåtölj och ett brett utbud av ny och klassisk film. En vuxnare filmupplevelse helt enkelt.

Mi Ridell är expert inom icke verbal kommunikation med över 30 års erfarenhet från teater, film och TV. Hon har utbildats av FBI-agenten Joe Navarro och är en eftertraktad föreläsare och utbildare inom områden som icke verbal kommunikation och presentationsteknik.
Marknad [email protected]

Läs mer:

Rapporten som visar: Balans är framtidens viktigaste karriärstrategi

Rapporten som visar: Balans är framtidens viktigaste karriärstrategi

Stress, press och livspussel oroar svenskarna mer än AI och teknikomställning. Det visar en ny undersökning från Bliwa Livförsäkring. För VD-assistenter, som ofta befinner sig mitt i organisationens hjärta, blir resultaten en tydlig påminnelse: framtidens utmaning handlar lika mycket om hållbarhet i arbetet som om effektivitet.

Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 november

AI, ledarskap och inflytande i fokus – två platser kvar till årets viktigaste konferens för ledningsassistenter

Den 17 november samlas Sveriges ledningsassistenter på Ingenjörshuset i Stockholm för EA Summit 2025 – en konferens som sätter ljuset på yrkesrollens största förändring någonsin. Med fokus på AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken blir det en eftermiddag fylld av inspiration, verktyg och nätverkande. Och nu återstår bara två platser.

Kvinnor har fortfarande sämre karriärmöjligheter i Sverige

Kvinnor har fortfarande sämre karriärmöjligheter i Sverige

Trots åratal av fokus på jämställdhet upplever nästan hälften av Sveriges yrkesarbetande kvinnor att de har begränsade möjligheter att göra karriär eller utvecklas professionellt – långt efter sina manliga kollegor. Det visar den nya rapporten ManpowerGroup Global Talent Barometer 2025.

Konferens, mer än ett genomförande…

Konferens, mer än ett genomförande…

Annons

Robot event har licensierat och anpassat en speciell app för möten och konferenser. Robot event får ofta förfrågan från sina kunder att stötta i såväl förberedelser som genomföranden av konferensen/mötet.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • DHL Freight söker Office Management Coordinator i Solna
  • Office Manager med teamledaransvar i Stockholm | Wise IT
  • Office Manager jobb i Stockholm – Cure Media | EA-spår
  • Volvo Group rekryterar Executive Assistant – Göteborg/Lyon
  • Office Manager-jobb hos Duni Group i Malmö | Konsultuppdrag
  • Deltidsjobb: Administratör i Göteborg – Teknikbolag i bygg
  • The Pace söker Koordinator i Stockholm | Ledningsnära konsultuppdrag
  • Office Manager Linköping – IMI Supply Chain Solutions
  • Seco Tools: Process Office Manager – global Order-to-Deliver
  • Executive Assistant till koncernchef – Voky/Zollner, Linköping
  • Office Manager i Solna – deltid via Adecco | Executiveeffect
  • Office Manager Stockholm – start omgående | Manpower
  • Executive Assistant – energimyndighet, Sundbyberg | JobBusters
  • Koordinator och Office Manager – Trafikkontoret, Stockholms stad
  • Executive Assistant till Mysafety i Stockholm – ledningsstöd nära vd
  • Executive Assistant till VP MACH – Hitachi Energy
  • Executive Assistant Stockholm – 24 mån uppdrag via Incluso
  • Executive Assistant till CEO i Stockholm | Top of Heart
  • Executive Assistant-volontär | Mercy Ships Sverige
  • Office Manager med teamledaransvar i Stockholm | The Pace

Mest läst

Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: Framtidens ledningsassistent i praktiken (4 platser kvar!)

Executiveeffect arrangerar EA Summit 2025 den 17 november med temat ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken”.
Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Engagemang och gemenskap hyllades vid SHE MEETS AWARD 2025

Det blev en kväll fylld av glädje, värme och inspiration när nätverket SHE MEETS EVENT samlade ledningsassistenter och mötesbokare på Åkeshofs slott i Stockholm för att dela ut SHE MEETS AWARD 2025. Tre personer prisades för sina insatser och sitt engagemang som på olika sätt stärkt gemenskapen i nätverket.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 november

AI, ledarskap och inflytande i fokus – två platser kvar till årets viktigaste konferens för ledningsassistenter

Den 17 november samlas Sveriges ledningsassistenter på Ingenjörshuset i Stockholm för EA Summit 2025 – en konferens som sätter ljuset på yrkesrollens största förändring någonsin. Med fokus på AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken blir det en eftermiddag fylld av inspiration, verktyg och nätverkande. Och nu återstår bara två platser.
Jenny

Möt Jenny Haglund Sahlin chefsassistent inom Handelsbanken

Jenny på Handelsbanken visar hur rollen som chefsassistent handlar om mod, kultur och människokännedom – inte bara struktur.
Säkra din plats på EA Summit 2025 – boka till early bird-pris senast 6 oktober

EA Summit 2025: En dag för inspiration, insikter och praktisk utveckling

Den 17 november samlas Sveriges ledningsassistenter för en halvdagskonferens på Citykonferensen i Stockholm. Under rubriken ”Framtidens ledningsassistent – AI, kommunikation, ledarskap och projektledning i praktiken” får deltagarna ta del av insikter från Executiveeffects stora EA-undersökning, praktiska verktyg för att samarbeta med Microsoft Copilot, och inspiration för att leda utan formell chefsroll. Det blir en dag då teori möter praktik och ...

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com