Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-03-07 | Aktuellt

Uppskattad och exklusiv frukost med föreläsning på Bio & Bistro Capitol med Mi Ridell

Igår möttes ett sällskap av HR-chefer, VD:ar, toppsäljare och VD-assistenter för säsongens första frukostseminarium i den charmiga miljön hos Bio & Bistro Capitol i Stockholm. Mi Ridell, expert på icke-verbal kommunikation, omtyckt talare och utbildare, stod på scenen och bjöd på föreläsningen ”Gör intryck som gör avtryck”, vilket blev en höjdpunkt. Kolla in bilderna från evenemanget!

Uppskattad och exklusiv frukost med föreläsning på Bio & Bistro Capitol med Mi RidellMi Ridell och Bio & Bistro Capitol bjöd på en härlig start på onsdagsmorgonen

Evenemanget, var ett samarbete mellan Passioneffect, Executiveeffect och Saleseffect, gav läsarna en exklusiv möjlighet att njuta av en välsmakande frukost och föreläsning i den mysiga biografens unika atmosfär. Alla gäster som önskade erbjöds en rundtur i lokalerna av Bio & Bistros Capitol engagerade personal, vilket gav en ytterligare dimension till upplevelsen. Vi fick höra hur lokalen, utöver filmvisningar, fungerar som en plats för konferenser och njutning av mat och dryck i hopp om att inspirera till berikande möten och diskussioner i en avslappnad miljö.

Sophia Loader, chefredaktör för Saleseffect och Executiveeffect, inledde morgonen med ett varmt välkomnande, följt av Mi Ridell som delade med sig av sin expertis om offentligt talande. Med fokus på utmaningar och nervositet som många känner inför att tala offentligt, bjöd Mi på insiktsfulla tips, intressanta anekdoter, och viktiga lärdomar för att förbättra vår närvaro och vårt kroppsspråk. Hennes nya bok ”SE vad som sägs – konsten att tyda kroppsspråk” fann många köpare, och uppmuntrade oss att öva på och bli mer medvetna om våra icke-verbala signaler.

Morgonen gav även möjlighet för deltagarna att prata med Michelle Dandenell, chefredaktör för Passioneffect samt Lena Klaesson och Linnea Svensson från Eventeffect, vilka var på plats för att engagera sig i dialog och nätverkande med gästerna.

Ta en titt på bilderna från evenemanget för att få en känsla av stämningen. För framtida evenemang, håll ögonen öppna på våra plattformar.

Ett hjärtinnerligt tack till Bio & Bistro Capitol för en utsökt frukost i deras unika och lyxiga lokal, samt till Mi Ridell för att hon generöst delade med sig av sin klokskap och tokskap till oss alla!

Vackra Salong 1 på Bio & Bistro Capitol
Vackra Salong 1 på Bio & Bistro Capitol
Bio & Bistro Capitol
Bio & Bistro Capitol
Joakim Haglund, verksamheteschef på Bio & Bistro Capitol och Sophia Loader, Chefredaktör Saleseffect och Executiveeffect
Joakim Haglund, verksamheteschef på Bio & Bistro Capitol och Sophia Loader, Chefredaktör Saleseffect och Executiveeffect
Mi Ridell engagerade publiken med många insikter, skratt och aha upplevelser
Mi Ridell engagerade publiken med många insikter, skratt och aha upplevelser
Mi signerade glatt sina böcker under morgonen
Mi signerade glatt sin nya bok ”SE vad som sägs” under morgonen
Mia Öhrn, Johnny Sundin och Michelle Dandenell, chefredaktör Passioneffect
Mia Öhrn, Johnny Sundin och Michelle Dandenell, chefredaktör Passioneffect
Peter Lingmerth kom och njöt av en härlig morgon
Peter Lingmerth kom och njöt av en härlig start på morgonen
Skön start på morgonen med god frukost i härlig miljö
Skön start på morgonen med god frukost i härlig miljö
Vackra salonger på Bio & Bistro Capitol
Vackra salonger på Bio & Bistro Capitol

Mi Ridell pratar om att göra avtryck


Mer om:

Bio & Bistro Capitol – En modern kvartersbiograf i Vasastan, Stockholm. Capitol är en biograf och bistro på Sankt Eriksgatan 82 i Stockholm. Vi erbjuder filmupplevelser och matsensationer, en stilfull tjugotalsmiljö, ett fokuserat dryckessortiment, välkomponerade matpaket som kan förbeställas till bordet bredvid din biofåtölj och ett brett utbud av ny och klassisk film. En vuxnare filmupplevelse helt enkelt.

Mi Ridell är expert inom icke verbal kommunikation med över 30 års erfarenhet från teater, film och TV. Hon har utbildats av FBI-agenten Joe Navarro och är en eftertraktad föreläsare och utbildare inom områden som icke verbal kommunikation och presentationsteknik.
Marknad [email protected]

Läs mer:

AI behöver fortfarande någon som har koll på allt – hej ledningsassistenten!

AI behöver fortfarande någon som har koll på allt – hej ledningsassistenten!

AI kan sammanfatta, sortera och föreslå. Men den kan inte läsa rummet, förstå vd:ns humör eller veta vilka tre personer som absolut inte ska sitta bredvid varandra på middagen

Anneli Gustavsson

Anneli Gustavsson vill lyfta nästa generation Executive Assistants

Efter ett uppehåll återvänder Anneli Gustavsson till IMA Swedens styrelse som MarCom Officer. Hon vill öka kännedomen om nätverket, skapa större medlemsvärde och inspirera fler Executive Assistants att ta plats, engagera sig och utvecklas i sina yrkesroller.

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

135 fönsterlösa rum under Drottninggatan ska locka både prismedvetna resenärer och gäster som söker total tystnad. Nu satsar Scandic på ett hotellkoncept som är ovanligt i Sverige men växer internationellt.

Nätverka och mingla i våra mysiga lounger efter mötet

Nätverka och mingla i våra mysiga lounger efter mötet

Annons

Ge ditt möte en perfekt avslutning – upplev kraften i nätverkandet

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • VD-assistent inom försäkring – Stockholms kommun – Incluso
  • Executive Assistant – Stockholm – Okänt företag
  • Enhetsassistenter EU & internationella frågor – Stockholm – Regeringskansliet
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Executive Assistant – Storstockholm – JobBusters AB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Office Manager (summer cover) – Stockholm – Instabee
  • Chefssekreterare – Uddevalla – Uddevalla kommun
  • Chefsadministratör – Finspång – Finspångs kommun
  • Administrativ assistent – Stockholm – Försvarsmakten
  • Executive Assistant – Borås – Ordina AB
  • Ledningsstöd – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Ledningsstöd/VD-assistent – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Executive Assistant – Stockholm – Bauer Media Audio Filial Sweden
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholms kommun – Certan
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholm – Certan
  • Junior Executive Assistant – Stockholms kommun – Schneider Electric
  • Assistant – General Management Power Quality – Västerås – Hitachi Energy

Mest läst

Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Under IMA:s årsstämma den 8 maj på Nordic Light Hotel i centrala Stockholm utsågs Suzana Stoka, Senior Executive Assistant på Telia Company till ny Regional Chair East. Här svarar hon på vad som står på hennes to-do-list i nya rollen!
Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Den här artikeln ingår i en serie om tre texter om ledningsgruppers verkliga utmaningar – och hur de kan utvecklas från friktion till samverkan. Serien är framtagen tillsammans med Mi Ridell, expert inom ickeverbal kommunikation och beteende under press, och Henrik Mattsson, rådgivare och specialist inom kommunikation, konflikthantering, ledarskap och teamutveckling.
Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 2

Detta är del två i en serie om tre artiklar som belyser vanliga men ofta outtalade utmaningar i ledningsgrupper – och hur de kan utvecklas till mer effektiva och samspelta team.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Göteborg – Randstad Sweden

Randstad Sweden rekryterar senior Executive Assistant till global R&D Wound Care i Göteborg. Fokus på governance, årscykler, internationell koordinering och AI/Copilot.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Enhetsassistenter EU & internationella frågor – Stockholm – Regeringskansliet

Regeringskansliet rekryterar två enhetsassistenter till EUI i Stockholm. Avancerad administration, rese- och möteslogistik. Tillsvidare. Sök senast 9 juli 2026.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com