Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2020-11-25 | Profiler

Sabina Broman: Hon guidar mig i rollen som Executive Assistant

Möt Sabina Broman som är Executive Assistant på Styjl sedan februari. Här berättar hon om hur Charlotte Lagercrantz blev hennes mentor.

Sabina Broman: Hon guidar mig i rollen som Executive AssistantSabina Broman kontaktade sin mentor Charlotte Lagercrantz via LinkedIn.

Sabina Broman arbetar som Executive Assistant på Styjl sedan februari 2020. För Executiveeffect berättar hon om hur det gick till när Charlotte Lagercrantz blev hennes mentor.

Hon arbetade som logistik- och produktsupport på Styjl när hennes chef frågade om hon ville anta rollen som Executive Assistant.

Mentor – Executive Assistant

– Då jag fortfarande är ny i rollen som chefsassistent känns det bra att ha en kollega i samma yrkesroll. Någon att bolla ideér med samt få tips och råd. En mentor helt enkelt, säger Sabina och fortsätter:

– Av en slump såg jag Charlotte Lagercrantz och hennes intervju i Executiveeffect. Jag kände igen mig i allt hon beskrev. Jag tänkte att ”Henne måste jag bara kontakta!”. Så jag skrev till henne på LinkedIn.

”Hon har ett genuint intresse för andra”

Samma dag som Sabina och Charlotte fick kontakt bokade de in sin första fika via FaceTime.

– Charlotte är superhärlig och väldigt lätt att prata med. Hon har ett genuint intresse för andra och verkar vara en riktig doer, berättar Sabina och fortsätter:

– Jag och Charlotte har inte känt varandra så länge, utan vi är endast i början av vårt mentorskap. Jag är supertaggad och tacksam över att ha just Charlotte som mentor.

Kontakten sker via FaceTime

Deras fortsatta kontakt kommer vara till stor del via FaceTime då de bor 40 mil ifrån varandra. Sms är också ett bra sätt att hålla mentorskapet levande menar Sabina.

– Vårt första samtal handlade mest om att börja lära känna varandra. Jag kände snabbt att detta är en kvinna som jag är tacksam över att ha connectat med. Det kändes som att vi delade många värderingar och hade samma typ av humor, berättar Sabina.

Det är viktigt att ha någon att dela tankar och funderingar med. Speciellt såhär tidigt i yrkesrollen som för mig menar Sabina.

Någon som kan hjälpa dig att växa

– Jag skulle definitivt rekommendera alla att skaffa en mentor. Det är nyttigt att ha någon som du kan bolla idéer med och dela tankar och funderingar med. Någon som kan inspirera till nya tankesätt och hjälpa dig att växa, säger Sabina och fortsätter:

– Du kan lätt fastna i gamla vanor och arbetssätt. Då är det väldigt tacksamt att ha någon utomstående som kan hjälpa dig med tips och knep för att utvecklas framåt.

”Viktigt att delar samma värderingar”

Sabina tror att det är viktigt att man i ett mentorskap kan känna igen sig i varandra.

– Det är viktigt att ni delar samma värderingar och har samma humor. Det underlättar alltid att ha något gemensamt och man ska heller inte underskatta att ha roligt tillsammans, säger Sabina och fortsätter:

– Jag skulle också säga att det är lite enklare att ha en mentor inom samma yrkeskategori, alltså liknande den yrkesrollen du själv har eller den roll du vill ha. Då kan ni lättare relatera till varandra och vara behjälplig på en mer detaljerad nivå.

Finns inga begränsningar

Själv ser Sabina att det inte finns några begränsningar i hur mycket hon kan utvecklas i rollen som Executive Assistant.

– Det känns som att min roll inte har något tak, gällande utveckling och möjligheten att växa. Jag tror det handlar om hur mycket du vill vara med och ansvara för. Dessutom vilka frågor och vilka arbetsområden du tycker är intressanta att jobba med, säger Sabina och avslutar.

– I rollen som Executive Assistant har du ditt största ansvar och intresse i att hjälpa och serva din chef i det operativa arbetet. Du är också en viktig spelare för företagets framtid.

Just nu satsar Sabina på att bli varm i kläderna och är taggad på att se var hennes nya roll kommer ta henne.

Läs mer: ”Jag förstod att vd:n tidigare inte hittat rätt teamspelare”
Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Möt Pia Hinterschuster: ”Jag ligger alltid ett eller två kvartal före”

Möt Pia Hinterschuster: ”Jag ligger alltid ett eller två kvartal före”

Hon har varit banken SEB trogen i 24 år och rollen som Executive Assistant på Group Internal Audit (Internrevision) har Pia Hinterschuster haft i drygt fyra år. 

Möt Charlott Olofsson – EA:n mitt i en global industrimiljö

Möt Charlott Olofsson – EA:n mitt i en global industrimiljö

Hur ser EA-rollen ut på en internationell produktionssite där över 30 nationaliteter möts varje dag? Charlott Olofsson på AkzoNobel i Arlöv berättar om kulturmöten, ledningsgruppsarbete och hur hon lärt sin chef från Pakistan både att skrapa bilrutor och navigera svenska myndigheter!

Då & Nu – möt Victoria Wassborn: ”Min roll som gatekeeper är viktigare än någonsin”

Då & Nu – möt Victoria Wassborn: ”Min roll som gatekeeper är viktigare än någonsin”

Från 30 till 280 kollegor och från nordiskt fokus till tio kontor globalt. När vi intervjuar Victoria Wassborn på Nordic Capital för att höra vad som hänt sedan 2019 är det tydligt att både bolaget och rollen har vuxit. Här berättar hon om vikten av att agera gatekeeper, hur hennes roll blivit mer strategisk och fem sätt hon håller sig uppdaterad på i sin roll.

Konferera privat och exklusivt

Konferera privat och exklusivt

Annons

Företagsevent med avskildhet och exklusivitet – för företag som behöver sitt eget utrymme

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant – Stockholm – Bokförlaget Stolpe
  • Office Mood Manager (50%) – Stockholm – Puzzel
  • Office Assistant – Sundbyberg – SD Worx Sverige
  • Community & Office Manager – Linköping – ArgusEye
  • Office Assistant – Sundbyberg – SD Worx
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Executive Assistant – Rotebro – Envirotainer
  • Executive Assistant – Malmö – Sharkmob
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – No Dig Alliance
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Executive Assistant – Stockholm – me+
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Office Manager – Stockholm – Wise Admin
  • Support & Marketing Assistant – Ludvika – Hitachi Energy
  • Executive Assistant NAVAL – Karlskrona – Saab
  • Executive Assistant – Stockholm – ServiceNow
  • Senior Assistant till Head of BU Aviation Services – Linköping – Saab
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Nets
  • Administrativ assistent/Executive Assistant – Stockholm – Adecco
  • VD-assistent på deltid – Göteborg – Brightvision

Mest läst

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect får ny ägarstruktur – blir del av nordisk möteshub

Executiveeffect går in i en ny fas. Tillsammans med STHLM Möten och SheMeets samlas plattformen nu i ett nytt bolag – samtidigt som ett strategiskt samarbete med Konferensidé stärker erbjudandet kring mötets innehåll. Executiveeffect fortsätter att vara ett oberoende media med ansvarig utgivare.
VD, CEO eller managing director - vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president eller managing director – vad är skillnaderna?

Vd, CEO, president, managing director eller kanske koncern-vd? När det kommer till ledartitlar är företagsvärlden en djungel av akronymer och begrepp. Men vad betyder de egentligen, vilken titel gäller var och skrivs de med stor eller liten bokstav? Här reder vi ut skillnaderna och bjuder på en rolig språkfälla du absolut vill undvika.
Ledningsassistenter 2026 – Vad 100 europeiska platsannonser avslöjar om framtidens kompetenser

Ledningsassistenter 2026 – Vad 100 europeiska platsannonser avslöjar om framtidens kompetenser

På ExecutiveEffect har vi analyserat över 100 platsannonser för ledningsassistenter och VD-assistenter i Europa med hjälp av AI. Vi har jämfört dagens kravprofiler med annonser från tidigare år för att identifiera nya mönster och kompetensskiften i rollen.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Jobb: Office & Operations Manager i Stockholm | imeto

imeto söker en Office & Operations Manager i Stockholm. Bygg kultur, onboarding och smarta arbetssätt nära ledningen i ett snabbväxande techkonsultbolag.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Stockholm – Bokförlaget Stolpe

Executive Assistant till Bokförlaget Stolpe i Stockholm. VD-stöd, koordinering av möten och event, projektledning och styrelsematerial. Via Talents by Inhouse.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com