Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-02-01 | Aktuellt

Rädsla och utbildning utmärkande i ny studie om att använda AI på jobbet

En av fem svenskar antagit AI på sin arbetsplats och så många som 60 procent av arbetstagarna anger rädsla att hamna på efterkälken om de inte använder AI på jobbet. Det visar en aktuell studie beställd av det svenska programvaruföretaget Medius.

Rädsla och utbildning utmärkande i ny studie om att använda AI på jobbetRädsla och utbildning utmärkande i ny studie om att använda AI på jobbet Foto: Igor Omilaev, Unsplash

En studie som beställdes av det svenska programvaruföretaget Medius visar att en av fem svenskar redan har antagit AI på sin arbetsplats. 60 procent av arbetstagarna anger att de annars fruktar att hamna på efterkälken om de inte håller jämna steg med tekniken.

Fler positiva än negativa till AI

Studien tillfrågade över 2 000 personer och fann att majoriteten, 34 procent, av svenska arbetstagare anser att AI har en positiv inverkan på deras arbetsuppgifter mot 25 procent som ansåg att inverkan är negativ.

Med 58 procent som noterar hur snabbt och effektivt AI kan vara, anser 44 procent att det kan finnas en kostnadsbesparingsfördel för företag genom att anta ny AI-teknik.

Många osäkra

Å andra sidan ogillar 56 procent bristen på mänsklig närvaro som AI för med sig på jobbet och 52 procent föreställer sig att det en dag kan leda till att människor förlorar sina jobb.

29 procent av de tillfrågade har upplevt frustration över resultat som AI levererat eftersom 40 procent har märkt felaktigheter och misstag. Ökad medvetenhet och utbildning om hur AI fungerar tror 36 procent är nödvändigt för att bättre tillgodogöra sig de möjligheter som AI på arbetsplatserna medför.

Utmaningar med integrationen

AI kan hjälpa till att frigöra tid när den kan ta över repetitiva uppgifter och snabbt sammanställa och leta upp information. Men den snabba integrationen av AI är inte utan sina utmaningar. Studien visar att vi älskar den bekvämlighet som AI medför, men oroar oss för vad som kan gå fel. Många känner en oro över att bli arbetslösa när automatiseringen effektiviserar allt fler uppgifter och också inför AI-drivna bedrägerier.

Populäraste AI-uppgifterna

Detta är arbetsuppgifterna de flesta söker stöd från AI för:

  1. Skapande av innehåll
  2. Språköversättning
  3. Utbildning är de mest populära uppgifterna

Samtidigt har många också antagit AI för när de utför kundsupportjobb, granskning och analys av dokument samt hantering av sociala medier.

Utbildning behövs för att undvika fel

Studien visar att arbetstagare behöver nya färdigheter och verktyg för att hantera de förändringar som AI medför. Här är utbildning av arbetskraften avgörande.

Källa:
World Media Wire

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Executive Assistant Awards 2026: Första nomineringen presenterad – fler väntas inom kort

Executive Assistant Awards 2026: Första nomineringen presenterad – fler väntas inom kort

Nu är nomineringen till Executive Assistant Awards 2026 i gång – och det första namnet har offentliggjorts. Med fler kandidater på väg in riktas återigen strålkastarljuset mot en yrkesroll som blir allt mer affärskritisk.

Föreläsningen du som EA inte vill missa - häng med till Nacka Strand den 11 maj

Föreläsningen du som EA inte vill missa – häng med till Nacka Strand den 11 maj

Den 11 maj är det inte bara en mötesdestination du upplever – det är en föreläsning som kan förändra hur du ser på din roll. När Ewa Wigenheim kliver upp på scenen möts du av insikter, energi och konkreta perspektiv som du tar med dig direkt in i din vardag. Under en kväll fylld av inspiration, nätverkande och nya idéer får du inte bara upptäcka en av Stockholms mest dynamiska mötesmiljöer.

Hantera kollegor du inte gillar – 8 konkreta tips som fungerar i jobbet

Hantera kollegor du inte gillar – 8 konkreta tips som fungerar i jobbet

Att hantera kollegor du inte gillar är en av de mest underskattade färdigheterna i arbetslivet.

Du kan vara hur kompetent som helst – men om du inte kan samarbeta med människor du stör dig på kommer det förr eller senare att påverka både din prestation och ditt rykte.

Här är åtta konkreta strategier för att hantera svåra kollegor – utan att tappa professionalism eller energi.

Så fick 500 deltagare en helhetsupplevelse som höll hela vägen

Västmöte 2026: När 500 deltagare ska mobiliseras krävs en partner som tar helhetsgreppet

Annons

När ett stort möte ska leverera både energi och riktning räcker det inte att ’bara’ få dagen att rulla på. Planeringen måste sitta tidigt, ansvarskedjan tydlig och alla segment haka i varandra. Under Moderaternas ”Västmöte 2026” tog Estrad i Alingsås rollen som strategisk partner genom hela processen, från förberedelser och projektledning till genomförande och avveckling.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Office Manager, studentvänlig timanställning – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Personal Assistant & Office Coordinator – Lund – Fitness24Seven
  • Technical Executive Assistant – Södertälje – TRATON AB
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Office Manager – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden
  • Executive Assistant – Stockholm – AGRD Partners
  • Office Manager – Stockholm – Kompass Advokat
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Office Manager – Stockholm – 4C Strategies
  • Office Coordinator/Legal Assistant – Stockholm – Poolia Sverige
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen
  • Executive Assistant och Office Manager – Stockholm – Mastercard
  • Executive Assistant – Göteborg – Göteborgsfamiljen
  • Executive Assistant (HR & Administration) – Göteborg – Okänt företag
  • Interim Office Manager – Stockholm – Agigo
  • Executive Assistant to Group CEO – Jönköping – ITAB Group
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Nets
  • Workplace Coordinator – Stockholm – Helsing

Mest läst

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Talar vi om fel saker när vi talar om hybridarbete?

Kati Barklund och Mia Öhrn, arbetsplatsstrateger på Tenant & Partner, ställer frågan: Är vi inte lite trötta på att prata om hybridarbete vid det här laget? Ändå ligger frågan envist kvar högst upp på agendan hos många av våra kunder. Policys justeras, kontor utvecklas och riktlinjer skärps, men friktionen består. Varför? Kanske angriper vi helt enkelt fel problem?
Då & Nu – möt Sofie Bergwall: Så bygger nominerade EA:n och Årets vd sitt superteam

Då & Nu – möt Sofie Bergwall: Så bygger nominerade EA:n och Årets vd sitt superteam

Vi träffade henne 2020. Nu firar hon 10 år i sin yrkesroll och är nominerad till Årets EA. Hennes chef utsågs nyligen till Årets vd och här delar Sofie Bergwall på Pilotage med sig av allt från deras framgångsrecept, sin favoritpodd för att hålla sig uppdaterad i yrket till hur hennes EA-roll blivit mer affärsstrategisk.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Stockholm – Workday

Strategisk Executive Assistant-roll i Stockholm. Arbeta nära Regional VP Nordics med kalender, kommunikation, resor, event och projekt. Flex Work, 50% kontor.
Inbjudan: Upplev en mötesdestination fylld av inspirerande föreläsare och nya idéer

Inbjudan: Upplev en mötesdestination fylld av inspirerande föreläsare och nya idéer

Den 11 maj bjuds du som Executive Assistant in till en kväll där du inte bara nätverkar – utan får uppleva, testa och inspireras av en hel mötesdestination i praktiken.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager, studentvänlig timanställning – Stockholm – Ocean Outdoor Sweden

Timanställd Office Manager i Stockholm för student, ca 20 h/vecka hos Ocean Outdoor. Kontorsdrift, inköp, event och admin. Meriterande för ledningsstöd/EA.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com