Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2022-12-08 | Undersökning

Ny undersökning: stark trend av flexibilitet och individualisering i arbetslivet

En ny undersökning genomförd av Novus på uppdrag av Sodexo visar att andelen tjänstemän som uppger att deras arbetsgivare bestämt att arbetet ska utföras heltid på kontoret har minskat från 26 procent i mars till 20 procent i oktober 2022.

Ny undersökning: stark trend av flexibilitet och individualisering i arbetslivet

Andelen som själva får bestämma var de ska arbeta har ökat under samma period. Samtidigt tror en majoritet att arbetslivet 2030 kommer innebära större möjligheter att själv påverka när och hur mycket man jobbar, sitt eget arbete, sin arbetsroll och sin kompetensutveckling.

I samarbete med Novus har Sodexo sedan hösten 2021 genomfört kvartalsvisa undersökningar för att mäta svenska tjänstemäns inställning till arbetslivet. Den fjärde och sista undersökningen genomfördes i oktober 2022, och har resulterat i rapporten Det flexibla och individualiserade arbetslivet 2030 – utopi eller dystopi? som nu lanseras. I undersökningen har Novus intervjuat drygt 1 000 svenska tjänstemän om deras nuvarande arbetssituation, samt hur de tror och hoppas att arbetslivet ser ut 2030.

I mars 2022 uppgav var tredje tjänsteman att de funderade på att byta jobb, vilket föranledde att Sodexo ställde sig frågan om vi stod inför en uppsägningsvåg i Sverige. Den siffran har nu sjunkit, i oktober är det istället var fjärde tjänsteman som funderar på att byta jobb.

Johanna Langer, marknadschef på Sodexo säger: – Att färre tjänstemän nu överväger att byta jobb kan dels ses som en konjunktureffekt, dels som ett resultat av att färre arbetsgivare kräver att arbetet utförs heltid på kontoret nu jämfört med i våras. I undersökningen framgår det tydligt att flexibla arbetstider och möjligheten att jobba på distans skattas högt. Mycket tyder på att arbetsgivarna har lyssnat och att arbetslivet efter pandemin har stabiliserat sig, med hybridarbete som den nya normen.

Överlag ser tjänstemännen ljust på framtiden. Fyra av tio tror att arbetslivet inom den egna branschen kommer att utvecklas till det bättre fram till 2030, medan en sjättedel tror att det kommer bli sämre. 65 procent av tjänstemännen tror att arbetslivet 2030 kommer innebära större möjligheter att själv påverka när man jobbar och 51 procent tror på större möjligheter att själv påverka hur mycket eller lite man jobbar. 56 procent tror att de kommer ha större möjligheter att påverka sitt eget arbete och sin arbetsroll, och hela 62 procent tror på större möjligheter att utveckla och bredda sin kompetens. Samtidigt tror hela tre av fyra att hybridarbete kommer vara det dominerande arbetssättet 2030.

Johanna Langer, marknadschef på Sodexo och författare till rapporten, menar att det tillsammans med distansarbete även finns en stark individualiseringstrend. Hon tror att arbetsgivare och företag måste våga prova nya lösningar och anpassningar till det nya arbetslivet för att hålla sig relevanta för kunder, samarbetspartners och medarbetare:

– Tjänstemännen ställer höga krav på flexibilitet och kompetensutvecklande arbetsuppgifter. Ledarskapet bör därför ha en coachande snarare än kontrollerande funktion, där tid och resurser investeras i att förstå medarbetarnas individuella drivkrafter, förutsättningar och behov. Nya tjänster, tekniska lösningar och innovationer kommer bli viktiga att utnyttja för att förbättra arbetssituationen för en distribuerad arbetsstyrka i det hybrida arbetslivet. Jag tror starkt på att engagerade medarbetare kommer bli allt viktigare för att hitta de lösningar som bygger en bra företagskultur och gör företaget konkurrenskraftigt.

Topp tre på tjänstemännens önskelista för arbetslivet 2030 inom den egna branschen:

  • Kortare arbetsvecka (47 procent)
  • Mer flexibla arbetstider (40 procent)
  • Kunna välja att jobba varifrån som helst globalt (36 procent)

Om undersökningen

Undersökningen bygger på 1091 telefonintervjuer med förvärvsarbetande tjänstemän i privat och offentlig sektor i åldern 18-79 år. Undersökningsföretaget Novus genomförde undersökningarna 5–12 oktober 2022 på uppdrag av Sodexo.

Här kan du läsa Sodexos samtliga rapporter om det nya arbetslivet: https://se.sodexo.com/inspiration.html

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Executive Assistant Awards 2026: Nomineringen är öppen

Executive Assistant Awards 2026: Nomineringen är öppen

Executive Assistant Awards 2026 har nu öppnat för nomineringar. Utmärkelsen lyfter fram Sveriges främsta executive assistants på ledningsnivå och sätter fokus på den strategiska betydelsen av rollen i dagens organisationer.

Medarbetarna utser Sveriges bästa arbetsplatser – här är vinnarna

Medarbetarna utser Sveriges bästa arbetsplatser – här är vinnarna

Engagerade medarbetare, tydlig kommunikation och möjlighet att påverka. Det är gemensamma nämnare när anställda själva får avgöra vilka organisationer som fungerar bäst. I en ny rikstäckande kartläggning pekas nu både näringslivsorganisationer, fastighetsbolag och ideella aktörer ut som landets främsta arbetsplatser.

Nomineringen till Stora Eventpriset 2025 är nu öppen!

Nomineringen till Stora Eventpriset 2025 är nu öppen!

Har du som executive assistant stött på en person i eventvärlden som verkligen imponerat på dig? Någon som med drivkraft och nytänkande tagit sig an branschens utmaningar med mod och blivit en inspirerande förebild för andra? Nu har du chansen att lyfta fram och uppmärksamma den personen!

Vi kan stora möten, mässor, events och kongresser

Vi kan stora möten, mässor, events och kongresser

Annons

Elite Hotels är en av Sveriges största hotellkedjor och vi vill nu göra fler uppmärksamma på vårt fina utbud av stora mötesanläggningar. Upplev atmosfären på våra anrika hotell, alla varsamt renoverade med originaldetaljerna kvar. Eller stig in i någon av våra nya innovativa anläggningar med milsvid utsikt.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Management Coordinator/Executive Assistant – Skövde – Poolia Sverige
  • Management Assistant & Project Lead – Solna – Arla Foods
  • Business Assistant – Stockholm – JPMorgan Chase
  • Executive Assistant – Stockholm – Urban Partners
  • Executive Assistant till CEO – Solna – SAS – Scandinavian Airlines
  • International Board Executive Assistant – Okänd ort – IAIM
  • Office Manager – Stockholm – Zacco
  • Office Manager – Uppsala – Randstad Sweden
  • Executive Assistant – Stockholms län – Tata Consultancy Services
  • Office Manager – Malmö – Orkla Foods Sverige
  • Executive Assistant – Stockholm – Tata Consultancy Services
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – AGRD Partners
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Tacton
  • Office Manager & Executive Support – Stockholm – Wise Admin
  • Founder Associate – Stockholm – Simplex Bemanning AB
  • Office Manager – Stockholm – Northmill Bank
  • Executive Assistant & Office Manager – Stockholm – Cavotec
  • Operations / Office Manager – Stockholm – Curoflow
  • VD-assistent/Office Manager – Stockholms kommun – Securdia AB
  • Executive Assistant – Stockholms kommun – T-Unit

Mest läst

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant to Group CEO – Jönköping – ITAB Group

Executive Assistant till Group CEO på ITAB Group. Placering i Jönköping eller Stockholm. Driv ledningsrutiner och forum i en internationell miljö.
Mia Stuhres fem tips för ett säkrare Almedalen

Mia Stuhres fem tips för ett säkrare Almedalen

Sedan 1968 har Almedalsveckan varit en demokratisk samlingsplats och över 1 000 företag och organisationer förväntas delta 22 – 26 juni. Här berättar ansvariga Mia Stuhre om ändrade rutiner efter dådet 2022, om ”The Power of Hello” och hur du som ska delta kan förbereda dig.
Studio Stockholm utformar PwC:s nya kontor i Stockholms hjärta

Studio Stockholm utformar PwC:s nya kontor i Stockholms hjärta

Arkitektbyrån tar sig an ett av innerstadens största kontorsprojekt – med fokus på identitet, flexibilitet och framtidens arbetsplats.

Senior Executive Assistant till Essitys CEO – Stockholm

Essity söker Senior Executive Assistant till CEO/EMT i Stockholm, på Waterfront HQ. Strategisk roll med globalt EA-nätverk. Ansök senast 14 november 2025.
Nylansering av historiska Smådalarö Gård

Nylansering av historiska Smådalarö Gård

Efter en omfattande renovering slår Sabis upp dörrarna till nya Smådalarö Gård Hotell & Spa, som ett av Sveriges största spahotell. Endast 50 minuter från Stockholm bjuder denna skärgårdsdestination in till genuina upplevelser utöver det vanliga, med ambitionen att utmana både destinationsresande och hotellbranschen.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com