Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2023-12-12 | Aktuellt

Forskare ger robotar bättre verktyg att hantera konflikter i dialoger

En ny avhandling visar hur robotar kan hantera konflikter och kunskapsluckor i dialoger med människor. Genom att förstå orsakerna till att dialoger inte utvecklar sig som förväntat, har forskare vid Umeå universitet tagit fram strategier och beräkningsmekanismer som kan bli viktiga när vi ska leva sida vid sida.

Forskare ger robotar bättre verktyg att hantera konflikter i dialogerMaitreyee Maitreyee. Av: Hans Karlsson

I en inte alltför avlägsen framtid kanske vi vaknar upp till en värld där en hjälpsam robotkompis, ”Robbie”, har integrerats sömlöst i vår vardag. Det som skiljer Robbie från andra maskiner är förmågan att föra meningsfulla konversationer. Men när Robbie och människan fokuserar på olika saker eller saknar gemensam kunskap kan det bli svårt.

Maitreyee Maitreyee, doktorand vid Institutionen för datavetenskap, har funnit att problem och konflikter i konversationer är kopplade till fyra teman: förväntan, förståelse, relation och interaktion.

– Tänk dig till exempel en konversation där Robbie frågar: Varför mår du inte bra? Människan säger: Jag vill inte prata om det. Jag mår nog bättre efter lite frukost. För människor är det naturligt hur man beter sig i sådana situationer. Men för robotar som Robbie är det fortfarande ett öppet forskningsproblem, säger hon.

Anpassa sig eller övertala

För att göra det lättare för Robbie att samarbeta och stötta människor i att uppnå sina mål har Maitreyee identifierat olika användbara strategier. Det kan handla om att anpassa sig eller övertala personen. Till exempel kan det vara viktigt för en äldre person som bor ensam att ta sin medicin i tid eller kontakta en närstående. Att agera ”intelligent” i en sådan situation kräver kunskap om situationen, en förmåga att resonera om möjliga konsekvenser av olika val, och sedan utvärdera effekten: Hur reagerade personen?

Denna kunskap kan vara till nytta för systemutvecklare när de bygger in dialogförmåga i Robbie-liknande robotar som ska fungera tillfredsställande tillsammans med människor i sociala miljöer, till exempel i våra hem eller vårdinrättningar. Det kan ge robotar verktyg att hantera konflikter och konversationer i framtiden, på ett liknande sätt som en människa skulle göra och på ett sätt som upplevs naturligt för människan.

Jämför robotar med barn

Maitreyees studier visade att människor relaterade till robotar som om de vore en annan person. Studiedeltagarna jämförde till exempel robotar med barn och förväntade sig att människor skulle ha tålamod med dem.

– Det var överraskande att se att äldre människor var mer öppna, empatiska och accepterande gentemot robotar jämfört med yngre människor, säger Maitreyee.

En studie visade också att om roboten eller personen delvis anpassar sig till vad den andra vill prata om under konflikter, tycks detta vara en tillräckligt bra lösning ur människans perspektiv. Något som kan vara intressant att studera vidare.

– Konversationer, som kan verka enkla för människor, är egentligen komplexa ur ett AI-perspektiv och kräver flera nivåer av förståelse vilket dagens system inte klarar av. Det krävs mer forskning, säger Maitreyee.

Läs mer om forskargruppen Interactive and Intelligent Systems

Om disputationen

Torsdag 14 december försvarar Maitreyee Maitreyee, Institutionen för datavetenskap, sin avhandling med titeln Situationer av sammanbrott i dialoger mellan människor och socialt intelligenta agenter.Disputationen äger rum kl. 13.00 i MIT.A.121, Umeå universitet. Fakultetsopponent är Olov Engwall, Institutionen för intelligenta system, Kungliga Tekniska Högskolan.

Läs hela avhandlingen

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

AI behöver fortfarande någon som har koll på allt – hej ledningsassistenten!

AI behöver fortfarande någon som har koll på allt – hej ledningsassistenten!

AI kan sammanfatta, sortera och föreslå. Men den kan inte läsa rummet, förstå vd:ns humör eller veta vilka tre personer som absolut inte ska sitta bredvid varandra på middagen

Anneli Gustavsson

Anneli Gustavsson vill lyfta nästa generation Executive Assistants

Efter ett uppehåll återvänder Anneli Gustavsson till IMA Swedens styrelse som MarCom Officer. Hon vill öka kännedomen om nätverket, skapa större medlemsvärde och inspirera fler Executive Assistants att ta plats, engagera sig och utvecklas i sina yrkesroller.

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

Scandic öppnar sitt första underjordiska hotell i Stockholm

135 fönsterlösa rum under Drottninggatan ska locka både prismedvetna resenärer och gäster som söker total tystnad. Nu satsar Scandic på ett hotellkoncept som är ovanligt i Sverige men växer internationellt.

Studio Dynamiten – lyft dina digitala möten och event till nya höjder

Studio Dynamiten – lyft dina digitala möten och event till nya höjder

Annons

Letar du efter en professionell studio för att ta dina digitala möten, livesändningar eller hybridevent till nästa nivå? Studio Dynamiten erbjuder en fullt utrustad, flexibel och inspirerande miljö som passar för alla typer av digital kommunikation – från idé till färdig produktion.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley

Lediga Jobb

  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Receptionist and Office Manager – Solna – Dometic
  • VD-assistent inom försäkring – Stockholms kommun – Incluso
  • Executive Assistant – Stockholm – Okänt företag
  • Enhetsassistenter EU & internationella frågor – Stockholm – Regeringskansliet
  • Executive Assistant Lead – Stockholm – Neko Health
  • Executive Assistant – Storstockholm – JobBusters AB
  • Business Support Professional – Stockholm – PA Consulting
  • Office Manager (summer cover) – Stockholm – Instabee
  • Chefssekreterare – Uddevalla – Uddevalla kommun
  • Chefsadministratör – Finspång – Finspångs kommun
  • Administrativ assistent – Stockholm – Försvarsmakten
  • Executive Assistant – Borås – Ordina AB
  • Ledningsstöd – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Ledningsstöd/VD-assistent – Göteborg – Bostads AB Poseidon
  • Executive Assistant – Stockholm – Bauer Media Audio Filial Sweden
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholms kommun – Certan
  • Exekutiv assistent till VD – Stockholm – Certan
  • Junior Executive Assistant – Stockholms kommun – Schneider Electric
  • Assistant – General Management Power Quality – Västerås – Hitachi Energy

Mest läst

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Den här artikeln ingår i en serie om tre texter om ledningsgruppers verkliga utmaningar – och hur de kan utvecklas från friktion till samverkan. Serien är framtagen tillsammans med Mi Ridell, expert inom ickeverbal kommunikation och beteende under press, och Henrik Mattsson, rådgivare och specialist inom kommunikation, konflikthantering, ledarskap och teamutveckling.
Hitta topp 13 festlokaler att hyra i Malmö

De 13 bästa festlokalerna att hyra för ditt evenemang i Malmö

Letar du efter den perfekta festlokalen i Malmö för ditt nästa evenemang? Oavsett om du planerar ett stort firande med många gäster eller en mer intim tillställning, har Malmö ett brett utbud av fantastiska festlokaler att hyra. Här kan du hitta allt från stora, pampiga lokaler till små, mysiga festlokaler som passar perfekt för mindre sällskap. Vill du hyra en ...
Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 1

Från konflikt till samverkan – varför ledningsgrupper fastnar och hur de tar sig vidare, Del 2

Detta är del två i en serie om tre artiklar som belyser vanliga men ofta outtalade utmaningar i ledningsgrupper – och hur de kan utvecklas till mer effektiva och samspelta team.
Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Suzana Stoka: ”Jag vill hjälpa andra EA:s att se sin potential”

Under IMA:s årsstämma den 8 maj på Nordic Light Hotel i centrala Stockholm utsågs Suzana Stoka, Senior Executive Assistant på Telia Company till ny Regional Chair East. Här svarar hon på vad som står på hennes to-do-list i nya rollen!
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Executive Assistant – Göteborg – Randstad Sweden

Randstad Sweden rekryterar senior Executive Assistant till global R&D Wound Care i Göteborg. Fokus på governance, årscykler, internationell koordinering och AI/Copilot.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com