Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
    • Switzerland Convention Bureau
    • Scanworld
    • MEET Sweden
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content
2020-05-28 | Hallå där...

”De bästa cheferna är de som ser sin assistent som ett viktig spelare”

Det säger Maria Gottberg, organisationssekreterare och assistent till generalsekreteraren på Bris. I en intervju med Executiveeffect berättar om sitt arbete på en av Sveriges mest välkända organisationer och vad som fick henne att lämna det privata näringslivet för att gå över och börja jobba i den ideella sektorn.

“De bästa cheferna är de som ser sin assistent som ett viktig spelare”Maria Gottberg Foto: Viktor Fremling

Hej Maria Gottberg! Berätta kort om din assistentkarriär!
– Jag tänkte nog aldrig att jag skulle bli assistent utan hamnade där mer av en slump och blev kvar när jag upptäckte att det inte bara var kul utan även någonting som jag var bra på. Mitt första assistentjobb var på ett riskkapitalbolag i centrala Stockholm och efter några år där så bytte jag till Skandia Liv där jag jobbade som assistent till ekonomi- och riskcheferna under några år. 2010 blev jag ombedd att söka tjänsten som vd-assistent på Skandiabanken, vilket jag gjorde och där började en fantastiskt rolig och utvecklande resa. Under våren 2016 kände jag att det var dags att testa nytt så jag gick över till Cupole Consulting ett bolag inom management konsultbranschen ett kort tag innan jag hösten 2018 började på Bris – Barnens rätt i samhället.

Du som har jobbat som assistent i flera olika branscher, hur skulle du säga att de skiljer sig åt? Och vad är lika?
– Jag har ju bara jobbat på privata bolag och oavsett bransch så är det mer likheter än olikheter faktiskt, det som skiljer är olika kunder, hur man ser på dem, ägarstruktur etc. Cyniskt kanske, men i stort sett är det ju pengar in och pengar ut då privata företag ju har som mål att generera pengar åt sina ägare.

– En skillnad ligger även i storleken på bolaget. Ett stort företag med flera hundra anställda blir mer tungrott och beslut kan dra ut på tiden och det är lätt för anställda att ”jobba på som de alltid har gjort”. Här krävs ledare som vågar ta stora kliv och som vågar sticka ut. En bra och hälsosam företagskultur är otroligt viktigt för att skapa ett bra arbetsklimat oavsett bransch. En fördel med stora företag är att de oftast har roller och funktioner som göra att saker inte hamnar mellan stolarna lika lätt eller ramlar på assistenten ”för någon ska ju göra den och du är ju så bra på att fixa saker”, men så klart hände det även där.

Kan du se någon skillnad vilken typ av chefer du har haft i de olika branscherna?
– För min del handlar det inte om bransch utan personer. Sen är det klart att inom vissa av de branscher jag testat på så är kanske fler villiga att ”gå över lik” i större utsträckning och att ha en sådan som chef eller kollega är ju fruktansvärt oavsett bransch, lön eller position. De bästa cheferna är de som ser sin assistent som ett viktig spelare för att de ska kunna göra en bra insats, en stöttepelare och bollplank som kompletterar dem själva. Man kan ju inte vara bäst på allt och en bra ledare ser till att omge sig med människor som kompletterar dem. Jag har haft förmånen att få jobba med duktiga personer som brinner för sin sak och som är ledare och inte bara chefer. Det betyder mycket.

Vad skulle du säga är det viktigaste i samarbetet mellan en chef och en assistent?
– Att man litar på varandra, att man håller varandra om ryggen men är ärlig och rak i sin dialog och i sitt samarbete.

Idag jobbar du på Bris – i den ideella sektorn, hur kommer det sig att du bytte bransch?
– Mitt i bytet av arbetsgivare från Skandiabanken till Cupole Consulting hösten 2016 drabbades min familj av en personlig tragedi. Det gjorde starten där lite svajig och efter ungefär ett år där kände jag att jag ville någonting annat. Tankarna om att jobba inom ideell sektor hade jag haft tidigare men nu kom de tillbaka med ny kraft och jag insåg att även de kan ha användning av de kunskaper som jag besitter inom mitt yrke även om det inte är det första man tänker på i den här typen av verksamhet. Sedan många år tillbaka så har Bris varit en av mina drömarbetsgivare så det var ett lätt beslut och jag har sedan dess fått mitt val bekräftat så många gånger, exempelvis första gången jag skulle vara med och verksamhetsplanera och jag förstod att Bris i det arbetet utgår från barnkonventionen så fick jag gåshud. Det Bris gör är stort och viktigt på riktigt.

Hur ser din roll ut på Bris?
– Min tjänst som assistent skiljer sig inte nämnvärt från andra jobba tjänster som jag har haft tidigare. Det som skiljer mest är nog titeln. På Bris är jag organisationssekreterare och assistent till generalsekreteraren. Det innebär att jag hjälper vår generalsekreterare (vilket motsvarar en vd) med administrativa saker som mötesbokningar, resor, planering av konferenser, personalevent etc. och jag sitter med i ledningsgruppen. Som organisationssekreterare har jag kontakt med vår ordförande och styrelse och sköter all administration runt den. Bris är en medlemsorganisation vilket bland annat innebär att styrelsen utses av medlemmarna vartannat år på vår kongress så även där är jag involverad. Jag arbetar även med uppdateringar av våra policys och riktlinjer liksom rapportering som görs till Giva Sverige, en branschförening för Sveriges alla insamlingsorganisationer.

Hur har coronakrisen påverkat ditt arbete?
– Det som märktes först är ju det att man sitter hemma och jobbar varje dag istället för bara en gång i veckan som jag gjort tidigare. Vi har fått mer att göra då fler barn kontaktar oss för stöd liksom privatpersoner och företag som vill hjälpa till. Allt det gör att trycket på våra kuratorer är högt men även för oss som arbetar med administrativa delar påverkas.

Du tog 2014 hem utmärkelsen Swedish Office Professional Award 2014, föregångaren till Executive Assistant of the Year – hur var det att vinna det?
– Det var väldigt roligt! Det var ju stort bara att bli nominerad av min chef och kollegor, att de såg att jag bidrog och gjorde skillnad och uppmärksammade det på ett hedrande sätt. Sen var ju mina medfinalister oerhört kompetenta och starka kandidater så att vinna var stort.

Om du blickar tillbaka på din karriär hittills, vad skulle du säga har varit mest givande?
– När man märker att det man bidrar med gör skillnad, både i det stora och lilla och när man känner ända in i sitt innersta att man är på rätt ställe med rätt personer, det är givande.

 …och utmanande?
– Att lära sig att prioritera och säga nej

Vilket är de mest galna projekt som du fått på ditt bord?
– Oj, det är många. Mest minnesvärt är nog när jag var med och roddade inplaceringen av över 1000 medarbetare när Skandia flyttade sitt huvudkontor och vi skulle ta hänsyn till både personliga önskemål och legala och praktiska krav och förväntningar. Men även alla de gånger man fixar ihop ett lyckat personalevent för i stort sett inga pengar alls eller när man har en budget som tillåter utsvävningar av det lyxigare slaget.

Vad skulle du vilja skicka med en vd-/ledningsassistent som är i början av sin karriär – dv.s vad hade du själv velat veta när du började i rollen?
– Var inte rädd för att fråga, våga säga nej och be om hjälp med att prioritera om det blir för mycket. Det här är ett av de roligaste jobben som finns och mycket hänger på dig och din inställning.

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Hallå där Linda Olwan – hur laddar Kajen Nacka Strand för årets julbord?

Hallå där Linda Olwan – hur laddar Kajen Nacka Strand för årets julbord?

Sommaren är fortfarande här, men på Kajen Nacka Strand har blickarna redan börjat riktas mot julen. Här förbereds årets julbord samtidigt som företag kan kombinera julfirandet med möten, aktiviteter och fest. Executiveeffect ställer några frågor till Linda Olwan om hennes roll, arbetet på Kajen Nacka Strand och planeringen inför en av årets mest intensiva eventperioder.

Solvalla i ny skepnad: Nu en toppmodern mötesarena

Solvalla i ny skepnad: Nu en toppmodern mötesarena

Med nyrenoverade mötesytor och en ambition att bli en arena för möten och event, öppnar Solvalla upp för nya möjligheter. Den 15 maj är det smygpremiär för de nyrenoverade lokalerna när Mötesbaren gästar anläggningen, vilket ger bokare och mötesproffs en första titt på den omvandlade arenan.

Från kritik till selfies: Anders Tegnells resa som föreläsare om kris och ledarskap

Från kritik till selfies: Anders Tegnells resa som föreläsare om kris och ledarskap

Efter ett år som föreläsare reflekterar Anders Tegnell över pandemitiden, ledarskap i kris och Sveriges unika vägval. Med personliga insikter och publika möten bjuder han på lärdomar som fortsatt fascinerar och engagerar.

En magisk sommar börjar med en oförglömlig fest på Fotografiska

En magisk sommar börjar med en oförglömlig fest på Fotografiska

Annons

Letar du efter den perfekta platsen för er kommande sommarfest? Boka sommarens härligaste firande tillsammans med kollegorna och låt er uppslukas av konst, hållbara och gastronomiska smaksensationer, och en förtrollande utsikt över Stockholm och Saltsjön.

Svenska Möten
STHLM Möten
Annonsplatta gron
Modul 300x250 px EE Mindley

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

Nätverk

Bli en del av kunskaps- och yrkesnätverket: Executiveeffect – Member klicka här!

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Modul Mindley 300x250

Lediga Jobb

  • Kommunchefssekreterare – Växjö – Växjö kommun
  • Executive Assistant – Stockholm – Okänt företag
  • Administrativ assistent/chefsstöd – Västra Blekinge – Region Blekinge
  • Executive Assistant & Communications Associate – Stockholm – Dun & Bradstreet
  • Executive Assistant – Okänd ort – Videberg Kraft
  • Executive Assistant to the CEO – Stockholm – Zaver
  • Vikarierande ledningskoordinator – Halmstad – Länsstyrelsen i Hallands län
  • Chefssekreterare Kulturdirektören – Stockholm – Stockholms stad
  • Executive Legal Assistant – Stockholm – Roschier
  • Executive Assistant – Stockholm – Videberg Kraft
  • Executive Business Partner till VD – Hudiksvall – Monitor ERP System
  • Administrativ koordinator – Göteborg – Chalmers tekniska högskola
  • Enhetsassistent – Okänd ort – Försvarsdepartementet
  • VD-assistent – Stockholm – minPension
  • Chefssekreterare – Uppsala – Svenska kyrkan Uppsala
  • Verksamhetschefsassistent – Solna – Karolinska Universitetssjukhuset
  • Executive Assistant (vikariat 12 månader) – Stockholm – McKinsey & Company
  • Enhetsassistent – Okänd ort – Regeringskansliet
  • Executive Assistant – Stockholm – Edukatus Alliance AB
  • Verksamhetschefsassistent ME IVA & ECMO, Barn PMI – Stockholm – Karolinska

Mest läst

EA Summit 2026: From support to strategic impact 23 november 2026

From support to strategic impact – välkommen till EA Summit 2026 (10 platser kvar!)

Rollen som Executive Assistant är i förändring. Kraven ökar, nya verktyg förändrar arbetssätten och förmågan att ligga steget före blir allt viktigare. Den 23 november samlar EA Summit 2026 assistenter som vill utvecklas i sin roll, stärka sitt strategiska bidrag och få nya perspektiv på framtidens ledningsstöd. Under en intensiv eftermiddag och kväll på Citykonferensen i Stockholm möts vi kring ...
Följ med på en inspirerande kväll till Season Hotel med Johanna Lind Bagge

Följ med på en inspirerande kväll till Season Hotel med Johanna Lind Bagge

Den 1 december bjuder Season Hotel och Effectsajterna in till en annorlunda visningsresa där vi kombinerar en härlig båttur, inspiration med Johanna Lind Bagge och en upplevelserik rundvandring på hotellet. En kväll fylld av nya intryck, spännande möten och trevligt mingel.
Automatiskt utkast

Hero of the Year by Executiveeffect 2026

Vem är din hjälte bakom kulisserna? Nominera en kollega som förtjänar att hyllas!
Microsofts nya Copilot kan förändra assistentrollen – här är funktionerna du behöver känna till

Microsofts nya Copilot kan förändra assistentrollen – här är funktionerna du behöver känna till

Microsoft tar nästa steg i utvecklingen av AI på arbetsplatsen. Med nya Copilot-funktioner som kan sammanställa information, förbereda uppföljningar och hjälpa till att organisera arbetsflöden närmar sig tekniken flera av de arbetsuppgifter som i dag hanteras av ledningsassistenter. Men vad innebär förändringen i praktiken? Executiveeffect guidar dig genom nyheterna och hur du kan förbereda dig.
Ljust mötesrum i centrala Stockholm med laptop som visar nyckeltal

Nyckeltal för Executive Assistants – bli den som förstår siffrorna bakom besluten

Ledningsgruppen pratar KPI:er, budgetavvikelser och lönsamhet. Du sitter mitt i flödet. När du förstår vad siffrorna faktiskt säger går du från att boka mötet till att förbättra det. Den 1 december bjuder EA Academy by Executiveeffect in Executive Assistants till en eftermiddag i centrala Stockholm som gör nyckeltal begripliga, användbara och värdeskapande.

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com

Hantera samtycke
För att ge en bra upplevelse använder vi teknik som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. När du samtycker till dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Om du inte samtycker eller om du återkallar ditt samtycke kan detta påverka vissa funktioner negativt.
Funktionell Alltid aktiv
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är absolut nödvändig för det legitima syftet att möjliggöra användningen av en specifik tjänst som uttryckligen begärts av abonnenten eller användaren, eller för det enda syftet att utföra överföring av en kommunikation över ett elektroniskt kommunikationsnät.
Alternativ
Den tekniska lagringen eller åtkomsten är nödvändig för det legitima syftet att lagra inställningar som inte efterfrågas av abonnenten eller användaren.
Statistik
Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för statistiska ändamål. Den tekniska lagringen eller åtkomsten som används uteslutande för anonyma statistiska ändamål. Utan en stämningsansökan, frivillig efterlevnad från din Internetleverantörs sida, eller ytterligare register från en tredje part, kan information som lagras eller hämtas endast för detta ändamål vanligtvis inte användas för att identifiera dig.
Marknadsföring
Den tekniska lagringen eller åtkomsten krävs för att skapa användarprofiler för att skicka reklam, eller för att spåra användaren på en webbplats eller över flera webbplatser för liknande marknadsföringsändamål.
  • Hantera alternativ
  • Hantera tjänster
  • Hantera {vendor_count}-leverantörer
  • Läs mer om dessa syften
Visa preferenser
  • {title}
  • {title}
  • {title}