Executiveeffect
  • Start
    • Affärsresor
    • Expertråd
    • Inspiration
    • Kontor
    • Ledningsmöten
    • Livsstil
    • Möteskultur
    • Personlig utveckling
    • Rekrytering
    • Styrelsearbete
    • Säkerhet
  • Member
  • Utvalda mötes- & eventlokaler
  • Profiler
  • Krönikor
  • Karriär
  • Verktyg
  • EVENTLEVERANTÖRER
  • Partners
    • IMA – International Management Assistants 
    • Scandinavian XPO
    • Robot Event
    • 7A
    • Koncept & Event
    • Trippus
    • OneMotion
    • Elite hotels
    • Fotografiska
    • Citykonferensen
    • Golfbaren
    • Liberty International
    • Style Scandinavia
    • Mindley
    • Spritmuseum
    • Maxim
    • Artipelag
    • Aronsborg
    • Season Hotel
    • Kajen Nacka strand
    • Palacio de Cantalobos
  • Annonsera
  • Om oss
Skip to content

2024-12-17 | Krönika

Årskrönika: ”Vi ska spegla era förväntningar”

Vilka trender gäller och vad bör du som jobbar som Executive Assistant ha koll på under 2025? Mikael Björkqvist är CMO på matlagningsstudion AVEQIA, och vi bad honom skriva en årskrönika åt er. Varsågoda - låt er inspireras och ta del av den här!

Årskrönika: ”Vi ska spegla era förväntningar”Mikael Björkqvist Foto: Anders Elfving

Ett spännande och delvis utmanande år går mot sitt slut. 2024 har varit ett år fyllt av insikter och möjligheter, och när vi på AVEQIA summerar året tänker vi tillbaka på alla intressanta kvällar vi haft med spännande grupper här hos oss. Det har varit ett utmanande år med mycket korta deadlines och ibland utmanande budgetar. Vi vill också rikta ett stort tack till er, Executive Assistants, som ofta är navet i era organisationers framgång. Ni planerar, koordinerar och ser till att helheten går ihop – ett arbete som är ovärderligt för att skapa framgångsrika arbetsplatser, och vi älskar att jobba med er yrkesgrupp!

Planering och värdeskapande möten – nyckeln till framgång

En av de viktigaste lärdomarna inför 2025 är att planering är avgörande för framgångsrika möten och aktiviteter. Executive Assistants är redan kända för sin förmåga att tänka framåt, och det kommer vara ännu mer värdefullt i framtiden. På AVEQIA ser vi hur de mest lyckade evenemangen kombinerar funktion och upplevelse, där möten inte bara handlar om agendor utan också om att skapa gemenskap och inspirera deltagarna på ett bestående sätt.

Ett tips från oss är att prioritera aktiviteter som förenar nytta med nöje. Att ge team möjligheten att jobba tillsammans i en avslappnad miljö kan leda till insikter och samarbeten som sträcker sig långt bortom evenemanget. Matlagning är en fantastisk katalysator för detta – oavsett om det handlar om att stärka relationer i teamet eller att nätverka med kunder.

Förväntningar på branschen: Hållbarhet och flexibilitet

Vad kan du som EA förvänta dig från aktörer som AVEQIA framöver? Vi ser en ökad efterfrågan på hållbara och innovativa lösningar. Kunder vill att deras val ska spegla värderingar som miljöansvar och samhällsengagemang, och vi förutser att denna trend kommer bli ännu starkare 2025. På AVEQIA arbetar vi så mycket vi kan med lokalt producerade råvaror och hållbara koncept som inte bara är bra för planeten – utan också för upplevelsen.

En annan förväntan vi möter är behovet av flexibilitet. Vi vet att kalendern för många är hektisk, och kortare ledtider har blivit en del av vardagen. Det är en utmaning vi gärna tar oss an genom att erbjuda smidiga lösningar för bokningar och evenemang, även med kort varsel.

Trender att hålla ögonen på

Inför 2025 ser vi flera trender som kommer påverka vår bransch – och möjliggöra bättre evenemang för er:

  • Hållbara koncept: Oavsett om det gäller lokalt producerade råvaror eller klimatsmarta eventlösningar är hållbarhet en avgörande faktor för framtidens möten. Detta är något vi på AVEQIA redan implementerar och utvecklar.
  • Upplevelsebaserat lärande: Från teambuilding till företagsutbildningar – upplevelser som involverar och engagerar deltagare kommer stå i centrum. Genom att tillaga en gourmetmåltid tillsammans blir lärandet både praktiskt och minnesvärt.
  • Digitalisering och smidighet: Vi ser en ökning av digitala bokningslösningar och interaktiva verktyg som förenklar allt från planering till uppföljning av event. Denna utveckling gör att ni som assistenter kan fokusera på det viktigaste: att skapa värde för organisationen. Bolla gärna med oss om hur ni helst vill hantera bokningar.
  • Starkare ekonomi: Vi såg under 2024 tecken på att konjunkturen börjar vända uppåt. Detta skapar större möjligheter för företag att investera i sina medarbetare genom aktiviteter som stärker både teamkänsla och företagskultur.

Tillsammans mot nya höjder

Executive Assistants är avgörande för att skapa framgångsrika företag och starka organisationer. Ert arbete gör skillnad, och på AVEQIA ser vi fram emot att fortsätta stötta er med innovativa lösningar och minnesvärda upplevelser.

Så, inför 2025 – låt oss fortsätta skapa magi tillsammans!

Mikael Björkqvist
AVEQIA

Redaktionen [email protected]

Läs mer:

Dags för sandaler och solglasögon!

Dags för sandaler och solglasögon!

Vi har snackat AI, bjudit på tips, råd och inspiration. Vi har fått ta del av hur olika EA-rollen kan se ut i våra många profilintervjuer med er och vi har setts på olika event och webinarier. Men nu stundar midsommar och det är dags att byta e-post mot solkräm och ta på sandaler och solglasögon och gå ner i varv några veckor. Vårt nyhetsbrev är tillbaka igen i augusti. Vi ses då! 😎

Retorikexperterns 10 tips – så får du dina mottagare att lyssna och delta

Kan AI förstå ironi? Och vad har det med retorik att göra? 

AI kan härma, men inte känna – och just där ligger den avgörande skillnaden. Retorik och kommunikation handlar om nyanser, känslor och samspel, något tekniken aldrig helt kan ersätta. Retorik- och röstexpert Per Furumo reflekterar över AI:s begränsningar och vad det betyder för mänsklig interaktion. 

Därför är självledarskap avgörande för VD:ar

Därför är självledarskap avgörande för VD:ar

Självledarskap är inte längre en individuell färdighet – det är en nyckel för framtidens ledarskap. I denna krönika skriver Louise Key-Hedberg om insikter från rapporten Ledarspaning 2025 och om hur VD:ar ser självledarskap som avgörande för hållbara organisationer.

Styrkan av berättelser kring lägerelden när oron blåser

Styrkan av berättelser kring lägerelden när oron blåser

Annons

– När vår vardag skakas om av saker i vår omvärld som vi inte har kontroll över ökar människans behov av att vara tillsammans, säger Mårten Diktonius, Content Director på Eventyr.

Annonsplatta gron
IMA banner

BESTÄLL VÅRT KOSTNADSFRIA NYHETSBREV

Jag godkänner EventEffect Nordics personuppgiftspolicy *Personuppgiftspolicy

300x250 studio puck

Tillgängliga nätverk

 
  • IMA - International Management Assistants Sweden
  • Inhouse - Nätverket för Executive Assistants
  • The Pace - Nätverk för executive assistants
  • EGN - Nätverk för executive assistants
  • Chefssekreterarna Skåne
  • Cassto
  • Dialog - Kompetensnätverket för Executive Assistants
  • Handelskammarens Nätverk för VD-assistenter

Krönika

Utbildning

- Distansutbildningar

AKTUELLT ERBJUDANDE

Lediga Jobb

  • Hitachi Energy söker Executive Assistant till VP MACH
  • Backoffice Manager till Profeel AB i Eskilstuna | Sök jobb
  • Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm
  • Executive Assistant på Saab BA Aeronautics – Linköping
  • Office Mood Manager på Lime Technologies, Lund – roll & krav
  • Executive Assistant till BSH Home Appliances – Solna/Stockholm
  • EIB rekryterar Assistant/Office Manager – Budapest
  • Interim Office Manager i Stockholm – Föräldravikariat | Navigraph
  • Junior Office Manager deltid, Stockholm | Konsultuppdrag
  • Executive Assistant till EA Battlefield Studios | Stockholm (hybrid)
  • Junior Office Manager – deltid 20–25 h i Stockholm | Wise Admin
  • Kontorschef Karlstad – Fyrklövern ekonomi & juridik rekryterar
  • Office Manager i Stockholm | Cure Media – mot Executive Assistant
  • DHL Freight söker Office Management Coordinator i Solna
  • Office Manager med teamledaransvar i Stockholm | Wise IT
  • Volvo Group rekryterar Executive Assistant – Göteborg/Lyon
  • Office Manager-jobb hos Duni Group i Malmö | Konsultuppdrag
  • Deltidsjobb: Administratör i Göteborg – Teknikbolag i bygg
  • The Pace söker Koordinator i Stockholm | Ledningsnära konsultuppdrag
  • Office Manager Linköping – IMI Supply Chain Solutions

Mest läst

Då&Nu: Maria Tielman – ”Mitt nätverk hjälpte mig fixa MODO-tröjan till Stefan Löfven på ett dygn”

Då&Nu: Maria Tielman – ”Mitt nätverk hjälpte mig fixa MODO-tröjan till Stefan Löfven på ett dygn”

När vi intervjuade Maria Tielman 2019 satt hon på Almega och talade varmt om att våga berätta om sina ambitioner. Sex år och fyra jobbyten senare är hon Senior Executive Assistant på Teknikföretagen – mitt i industrins AI-skifte. Här berättar hon om jobbytena, varför rätt chef alltid väger tyngst, hur hennes nätverk hjälpte henne att trolla fram en MODO-tröja till ...
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Office Manager/Investor Relations Manager till PE-bolaget MVI i Stockholm. Driv kontor, event och investerarrelationer i snabb miljö. Ansök via Delta Consulting

Office Manager-jobb hos Duni Group i Malmö | Konsultuppdrag

Bravura rekryterar Office Manager till Duni Group i Malmö. 6 mån konsultuppdrag med chans till överrekrytering. Ansvar för kontorsdrift och ledningsstöd.
Office Manager & Investor Relations Manager | MVI Stockholm

Kontorschef Karlstad – Fyrklövern ekonomi & juridik rekryterar

Fyrklövern söker kontorschef i Karlstad. Kombinera operativt ledarskap med kundnära konsultarbete inom ekonomi/juridik/lön. Ansök senast 14 dec 2025.
EA:n Else-Britt Lundgren hanterar både medicinsk lansering och drottningbesök

EA:n Else-Britt Lundgren hanterar både medicinsk lansering och drottningbesök

Karriären började på ACO Läkemedel på 80-talet och följdes av 17 år som Executive Assistant hos en amerikansk läkemedelstillverkare. Idag är Else-Britt Lundgren Senior Executive Administrator och Head of Administration på svenska BioArctic, som precis fått sin bromsmedicin mot Alzheimer godkänd inom EU. Här berättar Else-Britt hur det är att befinna sig mitt i en lansering, hur det var att ...

 

Executiveeffect.se - Oberoende nyheter, expertråd, inspiration och verktyg för ​dig​ som jobbar närmast ledningen i företag och organisationer.
Eventeffect Nordic AB, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Vi följer GDPR och använder cookies. Läs mer här.

Eventeffect.se | Passioneffect.se | Saleseffect.se | Influencereffect.se | | Greatplacesinsweden.com